id: ag247u

Pomoc prawna dla kobiet rodzących w czasie pandemii

Pomoc prawna dla kobiet rodzących w czasie pandemii

Nasi użytkownicy założyli 1 153 775 zrzutek i zebrali 1 198 902 734 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności3

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Prawo dotyczące opieki okołoporodowej w Polsce w teorii jest dobre, istnieje ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, istnieje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, jednak w wielu szpitalach nie są one przestrzegane. Pandemia tylko pogłębiła ten problem. 


Wspierając Parlamentarny Zespół ds. Opieki Okołoporodowej wykonaliśmy kilkadziesiąt interwencji pilnując, aby kobiety w tak szczególnym momencie porodu mogły czuć się bezpiecznie. 


W marcu miną dwa lata trwania pandemii. Gdy już wydawało się, że sytuacja na polskich porodówkach jest w miarę opanowana, porody rodzinne przywrócone są w większości szpitali w Polsce, problem niestety powrócił. Przymusowe cesarskie cięcia bez wskazań medycznych, tylko z powodu dodatniego wyniku testu na COVID-19, separowanie pozytywnych mam od ich nowo narodzonych dzieci, zakaz karmienia piersią, porody w maseczkach, ponowny zakaz porodów rodzinnych, czy brak kangurowania dziecka przez ojca to tylko niektóre z nich. Zakazy te nie znajdują potwierdzenia w żadnym dokumencie prawnym, wytyczne wydane przez Ministerstwo Zdrowia, czy WHO są zgoła odmienne. To wszystko to wewnętrzne decyzje szpitali. Kobiety są często „stawiane przed faktem dokonanym”, a nawet zastraszane opinią lekarzy i nie mają nawet świadomości własnych praw. Traumatyczny poród, zabranie dziecka może mieć dramatyczne skutki dla matki, takie jak depresja poporodowa, czy podjęcie decyzji o nieposiadaniu większej liczby dzieci, ale też dla dziecka, które przez 9 miesięcy było noszone pod sercem mamy, zna jej głos i bicie serca, a po porodzie jest jakby porzucone. Nie ma kontaktu skóra do skóry, który ma nie tylko znaczenie emocjonalne, ale również medyczne (kolonizowanie się z florą bakteryjną matki, a nie szpitala, termoregulacja noworodka). Chcemy temu zapobiec. Chcemy by mamy w tym pięknym okresie, jakim jest ciąża, poród i połóg mogły czuć się bezpieczne i zaopiekowane. W walce z systemem stajemy murem za kobietami. Muszą wiedzieć, że nie są same w tej sytuacji i gdzie mogą szukać pomocy. 

m56aafe5c41861cf.jpegChcemy zapewnić potrzebującym, wystraszonym kobietom pomoc prawną. Planujemy:

- Webinar on-line z prawnikiem - jakie prawa przysługują pacjentce i jej dziecku podczas pobytu w szpitalu. Webinar byłby dostępny bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych.

- Vademecum - przepisy w pigułce - bezpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych dokument z prawną drogą postępowania w przypadku naruszenia praw, przygotowany przez prawnika.

- Konsultacje telefoniczne z prawnikiem - bezpłatne konsultacje telefoniczne, dzięki którym kobiety będą mogły rozwiać swoje wątpliwości i poczuć się pewniej. Zasady ich funkcjonowania zostaną określone w zależności od zebranej kwoty.

- Pełnomocnictwo do szpitala - bezpłatne pełnomocnictwo do zabrania przez rodzącą do szpitala na czas porodu. W przypadku jakichkolwiek problemów personel szpitala wie, że jesteś reprezentowana przez prawnika specjalizującego się w kwestiach medycznych. Czy to konieczne? Nie. Czy przydatne? Praktyka pokazuje, że bardzo. Jest to rozwiązanie coraz częściej stosowane przez kobiety. 

dac0f8608b365395.jpegKoszt jednej konsultacji/pełnomocnictwa to około 200 zł. Im więcej zbierzemy środków, tym więcej kobiet będzie mogło skorzystać z takiej pomocy. Każda wpłata ponad limit pozwoli zadbać o większą liczbę kobiet.


Jako fundacja chcemy zapewnić bezpłatną pomoc prawną kobietom, ponieważ łamane są ich prawa, gwarantowane przez państwo. Okres okołoporodowy obfituje w wiele wydatków, wiemy, że nie wszystkie kobiety mogą sobie pozwolić na taki nieplanowany koszt. Dodatkowo chcemy, by kobiety mogły cieszyć się ciążą, porodem i nowym członkiem rodziny. Nowe życie cudem jest i powinno przychodzić na świat w godnych i bezpiecznych warunkach.


Mamy już bazę prawników, z którymi współpracujemy, ale jeżeli zajmujesz się tym tematem i chcesz pomóc - prosimy o kontakt przez stronę internetową www.kobietywolnosci.pl lub przez profil na Facebooku https://www.facebook.com/kobietywolnosci 


Dziękujemy za każdą wpłatę!


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 39

FK
Fundacja Kobiety Wolności i Niepodległości
1 000 zł
 
Dane ukryte
108 zł
 
Dane ukryte
100 zł
AS
Alicja
100 zł
MB
Maria Bubrzycka
55 zł
 
Dane ukryte
50 zł
AK
Angelika
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
MS
Maciej Szafratowicz
30 zł
HB
Hanna Boczek
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków