id: ah8m58

Zrównajmy wiek emerytalny w dół!

Zrównajmy wiek emerytalny w dół!

Nasi użytkownicy założyli 1 226 494 zrzutki i zebrali 1 348 956 802 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Jako Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Konfederacja Pracy zamierzamy złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności artykułu Art. 24. 1. Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Konstytucją. Chcemy zrównania wieku emerytalnego w dół. Dziś Polska jest jedynym państwem w Unii Europejskiej, który ma różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, i który nic z tym nie robi. Planujemy zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny mężczyzn. Dzięki zrównaniu wieku emerytalnego więcej mężczyzn dożyje emerytury. Pomoże to także rozwiązać problem kobiet wypychanych z rynku pracy. Z danych ZUS wynika, że prawie 26 % mężczyzn nie dożywa wieku emerytalnego. Jeśli już na niej są, średnia długość ich życia i tak jest krótsza od kobiet. Mężczyźni żyją średnio 72 lata, a kobiety 80 lat! Chcemy równego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn 60 lat! Zachęcamy do wsparcia naszej zbiórki.



Istnieje wiele powodów, dlaczego wiek emerytalny mężczyzn w Polsce powinien zostać zrównany z wiekiem kobiet:

 

·      Równość płci jest podstawową zasadą demokratycznego społeczeństwa. Utrzymywanie różnicy w wieku emerytalnym między płciami jest niesprawiedliwe i dyskryminujące. Zrównanie wieku emerytalnego byłoby ważnym krokiem w kierunku promowania równości i sprawiedliwości społecznej.

·      Statystyki wskazują, że kobiety mają dłuższą oczekiwaną długość życia niż mężczyźni. To oznacza, że mężczyźni średnio otrzymują krótszy okres emerytalny.

·      Równość wieku emerytalnego między płciami przyczyniłaby się do zmniejszenia nierówności zawodowych i płacowych. Obecnie różnica w wieku emerytalnym może utrzymywać nierówności i utrudniać kobietom dostęp do rynku pracy. Zrównanie wieku emerytalnego stworzyłoby większe możliwości równoważenia czasu pracy i pozwoliłoby na lepsze wykorzystanie potencjału zawodowego obu płci.

 

Zarzucamy naruszenie:

Art. 32. Zasada równości obywatela wobec prawa

1.    Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

2.    Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Art. 33. Zasada równości kobiet i mężczyzn

1.    Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.

2.    Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń.  

(Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.)

 

Na co zbieramy?

 

Na wsparcie prawnicze! Prawnicy konstytucjonaliści posiadają specjalistyczną wiedzę prawniczą dot. Ustawy zasadniczej. Ich praca wymaga lat studiów prawniczych, zdobycia doświadczenia praktycznego oraz stałego śledzenia zmian w prawie i orzecznictwie. Prawnicy konstytucjonaliści często zajmują się skomplikowanymi przypadkami, które wymagają dogłębnej analizy prawniczej, badań precedensów i opracowania strategii prawnej. Taka praca wymaga czasu, wysiłku i intelektualnego zaangażowania, co przekłada się na koszty usług prawniczych. Uruchamiamy zbiórkę, aby jak najlepiej przygotować wniosek! 


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 8

 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
30 zł
 
Ireneusz Bil
ukryta
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
olek
200 zł
 
100 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!