id: amvk2t

Muzeum Kresowe w Borysławiu

Muzeum Kresowe w Borysławiu

Nasi użytkownicy założyli 1 233 539 zrzutek i zebrali 1 370 670 471 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Szanowni Państwo,

celem niniejszej zrzutki jest wykończenie budowlane i wyposażenie Muzeum Kresowego (wraz z Domem Polskim, będącym integralną częścią przedsięwzięcia) zlokalizowanego w Borysławiu na Ukrainie.


Obecnie brakuje w Borysławiu polskiego miejsca, w którym Polonia mogłaby się bez przeszkód spotykać, w którym można kultywować polską kulturę, język i tradycje. Muzeum Kresowe i Dom Polski, po wybudowaniu i oddaniu do użytku, mają być właśnie takim ośrodkiem życia kulturalnego i towarzyskiego polskiego społeczeństwa mieszkającego w Borysławiu i okolicach.


Wraz z Regionalnym Towarzystwem Kultury Polskiej Borysławia chcemy stworzyć Muzeum Kresowego wraz z Domem Polskim, który przyczyni się do poznawania i kultywowania polskiej tradycji, kultury i edukacji, a także organizacji, integracji i aktywizacji środowiska polonijnego zamieszkującego w Borysławiu i okolicach. ​​Kresy dawnej Rzeczypospolitej to szczególna przestrzeń będąca areną wyjątkowych polskich dziejów. Dziedzictwo kulturowe tamtych terenów do dziś urzeka swoim bogactwem i kolorytem.


Jednym z celów przedsięwzięcia jest pokazanie polskich zwyczajów miejscowej ludności, a izba mieszkalna będzie przystosowana dla potrzeb Towarzystwa, ale będzie mogła być używana również jako sala wystawowa.

Przy Regionalnym Towarzystwie Kultury Polskiej Borysławia działa koło gospodyń wiejskich, które także będzie korzystało z nowej infrastruktury. Powstanie Muzeum Kresowego przyczyni się również do organizowania różnych imprez, zarówno okazjonalnych, jak i cyklicznych: corocznego dnia kuchni kresowej, spotkania młodzieży zwane „Z kuferka babci”, narodowego czytania i spotkań z okazji święta niepodległości, majówki z piknikiem, spotkania przy jajku święconym oraz spotkania opłatkowego.


Muzeum Kresów wraz z Domem Polskim w Borysławiu ma zachować i popularyzować dziedzictwo dawnych Kresów Rzeczypospolitej na współczesnym pograniczu polsko-ukraińskim. Ma również integrować Polonię, która nadal mieszka w Borysławiu na Ukrainie, w obwodzie lwowskim oraz okolicach. Należy pamiętać, że  w 1931 r. Borysław zamieszkiwało 41 683 osób, czyniąc go szóstym (po Lwowie, Wilnie, Stanisławowie, Grodnie i Brześciu) najludniejszym miastem spośród utraconych przez Polskę 14 lat później.


Jednak aby te cele lepiej realizować potrzebne jest wykończenie i wyposażenie budynku w Borysławiu, który wymaga generalnego remontu.

W zakresie prac i inwestycji mających wchodzić w skład realizacji zadania znajdują się zakup niezbędnych materiałów na pokrycie dachu. Do tej pory dach był pokryty słomą, jednak nie nadaje się ona do ponownego wykorzystania. Dlatego też zdecydowano, że dach będzie pokryty gontem - jest to tańszy materiał, łatwiejszy w utrzymaniu i bezpieczniejszy. W budynku trzeba zrobić podłogę. Do tego wykorzystamy glinę, podłoga będzie trwała, a jednocześnie wiarygodnym odwzorowaniem dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Należy również zadbać o to, aby w środku był prąd i oświetlenie, dlatego niezbędny jest zakup kabli, gniazdek i żarówek. Wnętrze będzie odświeżone za pomocą wapna i pomalowane odpowiednimi farbami odpornymi na ścieranie, wilgoć i zapobiegającymi tworzeniu się pleśni. Ponadto należy zbudować piec. Po poprzednim został tylko przypiecek i szuber. Do zbudowania pieca zostaną wykorzystane cegły. Aby umożliwić odpowiedni dostęp do Muzeum Kresowego należy zakupić kamień z którego będzie usypany dojazd.  



Za wsparcie projektu serdecznie dziękujemy.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!