Warsztaty muzyczne - wsparcie finansowe
Warsztaty muzyczne - wsparcie finansowe
Nasi użytkownicy założyli 1 226 284 zrzutki i zebrali 1 348 394 560 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Wszyscy muzycy Młodzieżowej Orkiestry Dętej grają bez pobierania wynagrodzenia. Jedyną formą wynagrodzenia pracy jest satysfakcja, podnoszenie własnych kwalifikacji muzycznych, zdobywanie doświadczenia oraz coroczne WARSZTATY muzyczne opłacane przez gminę. W tym roku również otrzymaliśmy wparcie gminy ale niestety zabrakło na opłacenie wyjazdu wszystkich osób. Gmina wyczerpała już fundusze, stąd pomysł założenia zrzutki. Nie brakuje dużo, a kwota pozwoli na częściowe opłacenie warsztatów dla trzech młodych muzyków Orkiestry. Poniżej rys historyczny Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Bodzentyna.
Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie, choć ściśle jest związana z OSP, jest od niej starsza. Orkiestra powstała bowiem w 1875 r., a OSP w 1905 r. Trudno jest dokładnie prześledzić, jak założona w 1875 r. z inicjatywy miejscowego społeczeństwa orkiestra rozwijała się i jaki nosiła charakter. Pierwszym nauczycielem orkiestry był Antoni Pawliczek, pełniący poprzednio obowiązki kapelmistrza chóru muzycznego przy kościele parafialnym w Szydłowcu.
Po wielkim pożarze Bodzentyna w 20 czerwca 1917 roku oraz ciężkich latach okresu międzywojennego, w działalności orkiestry były okresy wzmożonej, ożywionej działalności oraz okresy załamań.Choć w następnych latach osiągnięć artystycznych było mniej, to orkiestra stale włączała się do wszystkich uroczystości kościelnych i świeckich, brała udział w różnych eliminacjach powiatowych i wojewódzkich. Urząd Gminy wspierał orkiestrę finansowo oraz opłacał dyrygentów.
W latach powojennych stanowiska dyrygentów pełnili kolejno: Józef Strojanowski, Józef Mazurkiewicz (dwukrotnie), Kazimierz Kasza, Stefan Piątek, Bolesław Rajzer, Mieczysław Smalcerz, Jerzy Bracki, Tadeusz Ziółkowski, a od 1996 r. do chwili obecnej Kazimierz Podraza. Próbę odrodzenia i odmłodzenia orkiestry podjął Andrzej Kurek, który orkiestrę finansował i współorganizował, ale z poparcia tego po dwóch latach wycofał się. Zadanie utrzymania orkiestry od 1998r. przejął na siebie Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn, który wspólnie z Zarządem OSP stworzył korzystne warunki do rozwoju nowego zespołu orkiestralnego.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta bierze udział w różnych uroczystościach zarówno w naszym województwie, jak i poza nim. W bogatym repertuarze orkiestry znajdziemy niezwykle zróżnicowany repertuar, na który składa się szeroki wachlarz muzycznych epok, począwszy od muzyki dawnej do muzyki współczesnej, dlatego też z jej udziałem odbywają się wszystkie ważniejsze uroczystości świeckie i kościelne, do których możemy zaliczyć uroczystości 3 Maja i 11 Listopada, odpusty, śluby, pogrzeby, uroczystości Bożonarodzeniowe i Wielkanocne, festyny i wiele innych. Tylko w tym roku orkiestra koncertowała 30 razy i odbyła 120 prób indywidualnych oraz ogólnych.
Do najważniejszych sukcesów orkiestry zalicza się reprezentację województwa świętokrzyskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Busku Zdroju w 2008 roku, zdobywając wysokie 22 miejsce na 801 orkiestr; nagranie płyty, podczas Jubileuszu 135 – lecia istnienia orkiestry oraz medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który uhonorował orkiestrę w 2009 roku, doceniając całokształt jej działalności. To jedno z najważniejszych odznaczeń z dziedziny kultury.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!