id: m4j8v7

Nagranie audiobooka - „W zimowych ostępach Tatr”

Nagranie audiobooka - „W zimowych ostępach Tatr”

Nasi użytkownicy założyli 1 083 188 zrzutek i zebrali 1 184 022 404 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Celem projektu jest nagranie audiobooka książki Mariana Sokołowskieg

 „W zimowych ostępach Tatr” z 1927 roku.


O mnie

Cześć, nazywam się Jacek i od pewnego czasu prowadzę profil na FB Dawno temu w Tatrach, na którym serwuję zdjęcia sprzed lat i ciekawostki o tym co w Tatrach działo się przed laty. Przeczesując różne archiwa często natykam się na fantastyczne materiały, które moim zdaniem warto przypomnieć. I tak właśnie powstał pomysł na ten projekt...

 

Audiobook

Celem projektu jest nagranie audiobooka książki Mariana Sokołowskiego „W zimowych ostępach Tatr” z 1927 roku. Opowiada ona o próbie pierwszego zimowego przejścia północnej ściany Łomnicy w kwietniu 1927 roku. Audiobook będzie dostępny dla każdego za darmo m. in. na youtube. System zbiórkowych nagród nie jest rozbudowany i wynika to z prozaicznego powodu, aby sztucznie nie podnosić kosztów zbiórki - jak to pięknie się mówi: liczy się każda złotówka :)

Zbiórka w większości przeznaczona jest na koszty profesjonalnego nagrania i w niewielkiej części na jej promocję.


Posłuchaj fragmentu nagrania.



x51f9f9b5ad1670a.jpeg 




Fragment książki:

"Podchodzę wyżej i stwierdzam, że istotnie sytuacja w żlebie jest beznadziejna. Kolega Kowenicki atakuje bok po prawej stronie żlebu... Dzwoni i szczęka ostrze czekana po skale, palce chwytają źle uwarstwioną tu skałę — na próżno.


A śnieg wali ciągle, że świata Bożego nie widać. Niema innej rady: decydujemy tylko opuścić się z 30 m niżej, przetrawersować jeszcze dalej na zachód w przedłużeniu górnej ławy przez żleb i próbować potem wprost ścianę, którą stąd wygląda dość przyzwoicie. Schodzimy. Śladów naszych z przed kwadransa już nie widać. Przemykamy się ostrożnie ponad zionącą czeluścią urywającego się żlebu i lądujemy znowu na jakiejś kazalniczce.


No, tu przynajmniej nie grożą nam lawiny. Odpoczywamy chwilę, przegryzając czekoladę. Z niedawnej wesołości ani śladu. Skończył się łatwy marsz po wygodnej półce. Czujemy wszyscy, że teraz dopiero Łomnica wyszczerzyła ku nam zęby, że zaczyna się na dobre walka ze skałą, śniegiem, zimnem i wichrem."


Marian Sokołowski

Marian Sokołowski urodził się 22 lutego 1894 w Wiedniu. Studia leśnicze ukończył w 1923. Początkowo podjął pracę w Zakładzie Doświadczalnym Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach. W latach 1926–1928 pracował jako asystent Instytutu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie w Szkole Głównej Gospodarstw Wiejskiego, gdzie w 1935 mianowany został profesorem. Zajmował się głównie fitogeografią, fitosocjologią, hodowlą lasu i ochroną przyrody. Brał udział w pionierskiej pracy nad zespołami roślinnymi Tatr. Walczył o stworzenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Był członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody.


q11da3278b556144.jpeg


Rodzina Sokołowskich przez kilka pokoleń była związana blisko z Zakopanem i Tatrami. Związki te zaczęły się od Stanisława Sokołowskiego seniora (1865–1942), który ożenił się z góralką Agnieszką Walczak a w latach 1900–1902 postawił w Zakopanem willę „Ornak”. Oprócz Mariana, który był najstarszy, miał jeszcze pięcioro dzieci. Wszystkie w większym lub mniejszym stopniu uprawiały taternictwo.


Najlepsze osiągnięcia mieli w pierwszej połowie lat dwudziestych zwłaszcza Marian i Adam Sokołowscy (m. in. nowe drogi na północnej ścianie Koziego Wierchu i wschodniej ścianie Mięguszowieckiego Szczytu).


Ryszard W. Schramm pisał („W skałach i lodach świata”, tom I, „Na szczytach gór Europy”): (-) „powstają niewielkie grupy elitarne, szukające swojej własnej ideologii i swojej drogi do taternictwa. Pierwsza tego rodzaju grupa tworzy się wokół braci Mariana i Adama Sokołowskich… (-) wpływ ideologiczny zwłaszcza Mariana Sokołowskiego na młode pokolenie jest bardzo silny, a „Sokołowszczyzna” staje się dominującym w Tatrach romantycznym polskim odpowiednikiem malloryzmu. …„Lata 1923–1926 to panowanie „Sokołowszczyzny”. Taternicy tej grupy doganiają, a wkrótce już i prześcigają, szczególnie w zimie, najlepsze wyniki przedwojenne.”


Rok 1935 przyniósł zjednoczenie polskiego ruchu wysokogórskiego. Powstał mocny pod względem organizacyjnym i liczebnym Klub Wysokogórski PTT, na którego czele stanął „właściwy twórca odrodzenia taternictwa polskiego po pierwszej wojnie światowej, Marian Sokołowski” (R. W. Schramm).


Marian Sokołowski zmarł 18 stycznia 1939 w Warszawie w wieku zaledwie 45 lat. Po zakończeniu wojny jego prochy zostały przeniesione na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.


Janusz Kurczab / pza.org.pl


Łomnica

Łomnica (Lomnický štít) – drugi co do wysokości (2633 m) po Gerlachu (2655 m) wybitny szczyt Tatr, położony w słowackiej części Tatr Wysokich. Do przeprowadzenia dokładniejszych pomiarów ok. 1860 r. uchodził za najwyższy w Tatrach. Do 1870 r. Łomnica była najczęściej odwiedzanym szczytem Tatr Wysokich. Zdobycie jej w 1891 r. przez niemieckiego alpinistę Theodora Wundta w trudnych warunkach zimowych było ówczesnym rekordem pokonanych trudności.


b8a5bb557ed686f7.jpeg

Kartka pocztowa z 1908 r. Widok ze szczytu Gierlachu na Lodowy, Durny, Łomnicę i.t.d.


Dziękuję za wsparcie! :)

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 2

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Podziękowania na FB
Imienne podziękowanie na Facebooku (podaj imię i nazwisko w wiadomości do organizatora przy wpłacie!)
5 zł

Kupione 4

Zakończona
Inne
Podziękowanie w audiobooku
Imienne podziękowania za wsparcie na końcu audiobooka (podaj imię i nazwisko w wiadomości do organizatora przy wpłacie!)
50 zł
Zakończona

Wpłaty 10

ML
Margolka
20 zł
 
Dane ukryte
11 zł
 
Dane ukryte
10 zł
MA
Marek
10 zł
 
Dane ukryte
5 zł
 
Dane ukryte
5 zł
AB
Anna Bachleda-Przybył
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
AL
Agnieszka Lech
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta