id: avf96v

Teleskop dla szkoły w Kambodży

Teleskop dla szkoły w Kambodży

Nasi użytkownicy założyli 979 699 zrzutek i zebrali 1 000 501 849 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Szanowni Państwo,

Nazywam się Tomasz Mrozek. Jestem zawodowym astronomem, który od ponad 20 lat dzieli się wiedzą i pasją z szerokim gronem odbiorców. Odkrywam różne światy i na swej drodze trafiłem do Kambodży. Trzy lata temu, w czasie wakacji, rodzinnie odwiedziliśmy szkołę w Siem Reap (Kambodża). Zaproponowałem, że opowiem w szkole parę słów o Słońcu i planetach. To spotkanie stało się początkiem przygody z edukacją astronomii w tym dalekim kraju.


Kambodża należy do najsłabiej wykształconych państw na świecie, a dzieci uczą się w bardzo skromnych warunkach (badania PISA-D). Okazuje się, że wiedza astronomiczna praktycznie tam nie istnieje. Na królewskim uniwersytecie w Phnom Penh znalazłem kurs astrofizyki (dwa semestry) dla studentów ostatniego roku studiów… i to wszystko, co można powiedzieć o edukacji astronomii w tym kraju. Brakuje nawet terminologii pozwalającej opisać zjawiska astronomiczne i procesy zachodzące w Kosmosie. Wszystko, czym dysponują, to wyobrażenia… ale i ogromna pasja do nauki, ciekawość świata.


Dlatego od lutego 2021 r. regularnie, dwa razy w tygodniu spotykam się on-line z uczniami (12-18 lat) i opowiadam o zjawiskach astronomicznych. Z całego serca staram się zasiać ziarno wiedzy astronomicznej wśród dzieci, które uczę.


Obiecałem uczniom warsztaty na żywo, pod pięknym, ciemnym, kambodżańskim niebem. Jestem gotowy do podróży, ale do pełni szczęścia brakuje tylko… teleskopu. Takiego prawdziwego! Takiego, który pozwoli na długie i inspirujące obcowanie z nocnym niebem. Takiego, który będzie służył także uczniom innych szkół przychodzących na nocne obserwacje.


Dzięki temu, astronomia zacznie się „rozlewać” po pięknej Kambodży.


Właśnie dzisiaj (17 listopada 2021 r.) Kambodża otworzyła swoje granice dla turystów. Poziom zaszczepienia w tym kraju osiągnął imponujące 87%, co pozwala na bezpieczne funkcjonowanie i wpuszczenie do kraju turystów. Wylatujemy zaplanowaliśmy na 17 stycznia 2022. Tego dnia, wraz z żoną,  wsiadamy w samolot i zawozimy teleskop do Siem Reap, gdzie znajduje się „nasza” szkoła.


Koszty podróży i pobytu poniesiemy samodzielnie, jednak teleskop (wraz z transportem) to już bardziej kosztowna sprawa… dlatego chcę uruchomić ZRZUTKĘ. Nasz plan maksimum to dobry sprzęt pozwalający na obserwacje nieba nocnego oraz bezpieczne obserwowanie Słońca w dzień.


Nasza wymarzona lista sprzętu to:


Teleskop typu Dobson, 8’’ – koszt około 2500 zł

Teleskop słoneczny Coronado PST 40/400 – koszt około 4500 zł

Trzy lornetki Delta Optical Titanium 8x56 – koszt około 3000 zł (za 3 sztuki)


Musimy także zadbać o transport tego sprzętu. Przy założeniu przychylności linii lotniczych powinniśmy zmieścić się w kwocie do 2000 zł za całość tego cennego bagażu.


W sumie potrzebujemy na całe przedsięwzięcie około 12 000 zł.


Korzyść z zebrania tej kwoty jest bezcenna. W ciągu 2 tygodni wyszkolę obserwatorów (uczniów), którzy będą w stanie pokazywać niebo i opowiadać o nim swoim kolegom z innych szkół. To jest naprawdę możliwe!


Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 70

 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 4

 
2500 znaków