id: aw526x

Ratujemy polskie groby w Tbilisi

Ratujemy polskie groby w Tbilisi

Nasi użytkownicy założyli 1 033 877 zrzutek i zebrali 1 099 187 000 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

W październiku nasze stowarzyszenie wyrusza do Tbilisi. Nasza misja to ratowanie zabytkowych polskich grobów na Cmentarzu Kukijskim, gdzie na tak zwanym "Polskim wzgórzu" znajduje się około 90. polskich nagrobków, z których najstarsze pochodzące z XIX wieku. Miejsce to usytuowane jest w najwyższym miejscu starej części nekropolii i jest jednym z najważniejszych materialnych świadectw polskiej obecności w Gruzji.


y4182ab169909d50.jpeg

Nasz wyjazd jest finansowany przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”. Niestety, kwota projektu została obniżona i musimy własnymi siłami uzbierać brakujące środki, które wystarczają na remont tego miejsca pamięci. Największym problemem jest ogrodzenie, które zostało usunięte z listy finansowania, a jest niezbędnym elementem inwestycji. 


Dlaczego akurat ogrodzenie jest takie ważne?


Na Cmentarzu Kukijskim wszystkie groby zabezpiecza się ogrodzeniem. Te, które są otwarte, traktowane są jako pozostawione bez opieki. Często zdarza się, że miejscowi wywracają je, po czym w to miejsce tworzą nowe pochówki. Niestety, część z polskich grobów przepadła właśnie w ten sposób .


q3f0212faa6ec5b4.jpeg

Pomóż nam chronić nasze dziedzictwo narodowe w Tbilisi. Jeśli uda nam się zebrać wystarczającą kwotę na budowę ogrodzenia, to wyremontowane nagrobki będą bezpieczniejsze.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 27

PP
Pat
20 zł
EC
Elżbieta Chyży
50 zł
MK
Małgorzata Koszarek
ukryta
TT
Tomasz Tomaszycki
50 zł
 
Dane ukryte
40 zł
KZ
Katarzyna
20 zł
JH
Jola H.
ukryta
AS
Anna Szyba
80 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!