id: awpwka

Pionierki, emancypantki, buntowniczki. Narysuj z nami komiks!

Pionierki, emancypantki, buntowniczki. Narysuj z nami komiks!

8 511 zł 
z 15 000 zł
56%
zakończona 28.02.2020r
133 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności1

 • O pomyśle na komiks pisze "Dziennik Polski": https://dziennikpolski24.pl//pionierki-emancypantki-buntowniczki-powstaje-komiks-o-polskich-sufrazystkach/ar/c13-14056927
  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Kim były i o co walczyły polskie emancypantki? Kim były kobiety, które organizowały Uniwersytet Latający, trójzaborowe zjazdy, wiece i manifestacje, przemycały broń i walczyły w kobiecych legionach? Jak się udało przekonać Józefa Piłsudskiego do podpisania dekretu przyznającego prawa wyborcze „bez różnicy płci”? Jaką rolę odegrała Aleksandra Piłsudska? Która z emancypantek jako pierwsza ubiegała się o mandat posłanki?

Historia polskich emancypantek jest wciąż mało znana. A przecież ich losy układają się w barwną opowieść, która śmiało mogłaby być fabułą hollywoodzkiego filmu akcji: przemyt broni, konspiracja, walka w męskich mundurach, tajne uniwersytety, zjazdy i wiece. Przez kilkanaście lat walczyły o prawa wyborcze, tak jak ich siostry w innych krajach – brytyjskie i amerykańskie sufrażystki, Francuzki, Niemki, Norweżki, Dunki i Szwedki. Były częścią ruchu niepodległościowego przez cały wiek XIX aż do 1918 roku, począwszy od grupy Entuzjastek, skupionych wokół Narcyzy Żmichowskiej, przez organizatorki tajnego nauczania w zaborach, po działaczki społeczne walczące o dostęp kobiet do uniwersytetów (jak Kazimiera Bujwidowa). Angażowały się w działalność ugrupowań politycznych (jak Zofia Moraczewska czy Zofia Daszyńska-Golińska) lub stowarzyszeń kobiecych walczących o prawa wyborcze (jak Maria Dulębianka czy Paulina Kuczalska-Reinschmit). Walczyły w Legionach w czasie I wojny światowej (jak Aleksandra Szczerbińska-Piłsudska czy Wanda Gertz). Entuzjastki, emancypantki, sufrażystki, nauczycielki, społecznice, robotnice, urzędniczki, lekarki, siłaczki przełomu wieków – to one utorowały drogę innym kobietom. To dzięki nim możemy dziś uczyć się, studiować i pracować w wymarzonych zawodach.

Ubiegłoroczne inicjatywy upamiętniające stulecie praw wyborczych kobiet odsłoniły zaledwie rąbek historii. Uświadomiły jednocześnie, jak mało się o roli kobiet w historii mówi, jak mało na ten temat wiemy i jak wiele jeszcze przed nami kart do odkrycia.

Dlatego chcemy narysować i wydać komiks opowiadający historię walki o prawa wyborcze kobiet na ziemiach polskich. Bohaterkami komiksów są brytyjskie i amerykańskie sufrażystki – stąd Emmeline Pankhurst jest w Polsce bardziej znana niż jakakolwiek polska emancypantka. Czas przywrócić pamięć o zapomnianych bohaterkach polskiej historii. Czas na komiks o polskich emancypantkach!

Nad projektem pracują autorki wystawy „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”: Agnieszka Grzybek, Anna Czerwińska (scenariusz), Beata Sosnowska (rysunki) i Karolina Sosnowska (oprawa graficzna).

Agnieszka Grzybek – tłumaczka, redaktorka, ekspertka równościowa, współzałożycielka Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER. Absolwentka Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współautorka książki „Polityka i płeć” (Warszawa 2005). Współautorka wystaw: „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek” (2018) oraz „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej” (2019). Zaangażowana w kampanię „Ulice dla kobiet”, mającą na celu upamiętnienie kobiet w nazwach warszawskich ulic.

Anna Czerwińska – działaczka na rzecz praw kobiet, współzałożycielka Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER. W 2008 roku otworzyła Wirtualne Muzeum Historii Kobiet (feminoteka.pl/muzeum). Prowadziła zajęcia autorskie na temat ruchu kobiecego i historii kobiet na UW, Instytucie Badań Literackich PAN i UMK w Toruniu. Współautorka wystaw: „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek” (2018) oraz „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej” (2019). Zaangażowana w kampanię „Ulice dla kobiet”, mającą na celu upamiętnienie kobiet w nazwach warszawskich ulic.

Beata Sosnowska (www.beatasosnowska.pl) – graficzka, malarka, rysowniczka komiksów i ilustracji, multimedialna poetka, realizatorka filmowa. Autorka multimedialnego tomiku poezji „W cieniu szumiących wind”, który powstawał w latach 2002–2007 w kooperacji z 30 artystami z Trójmiasta. Realizatorka filmów dokumentalnych i eksperymentalnych, performerka. Swoje prace prezentowała m.in. na: Re:Wizjach, festiwalu Korporacja Tańca w Gdańsku, WRO 05, MALTA Festiwal Poznań, w Stoczni Gdańskiej , BWA Zielona Góra, BWA Łomża, CSW Łaźnia, galeria Lokal 30. W latach 2012-2015 członkini kolektywu rysujących dziewczyn Dream Team, wraz z którymi organizowała wystawy i warsztaty. W swoim dorobku ma liczne publikacje w antologiach, zinach oraz w czasopismach i gazetach, m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Magazynie Pismo”, „Zeszytach Komiksowych”, „Fabulariach”, wydawnictwo Centrala, Timof Comics, Fundacja Ha!art, Trzy Kolory. Współpracuje także z organizacjami pozarządowymi. Jest autorką rysunków do wystawy „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek” (2018).

Karolina Sosnowska (www.karolinasosnowska.com) – graficzka, w 2007 roku obroniła dyplom w Pracowni Plakatu i Grafiki Wydawniczej prof. Lecha Majewskiego, założycielka CHIMU design. Brała udział w Biennale Plakatu w Wilanowie (w 2008 roku w kategorii „Debiuty”, w 2010 roku w kategorii „Profesjonaliści”). Autorka wizualizacji graficznej wystaw: „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek” (2018) oraz „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej” (2019).

Wydawcą komiksu jest Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER (www.fundacjaster.org.pl), której jednym z celów działania jest upowszechnianie wiedzy o historii kobiet i dorobku ruchu kobiecego. W 2018 roku Fundacja prowadziła m.in. kampanię „Ulice dla kobiet” (we współpracy ze Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze) mającą na celu upamiętnienie kobiet w nazwach warszawskich ulic. We współpracy z Domem Spotkań z Historią i Fundacją Warszawa jest kobietą przygotowała wystawę „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”. Na stronie Fundacji został uruchomiony specjalny dział „100 lat praw wyborczych kobiet”, w którym publikowane są materiały źródłowe i artykuły poświęcone historii emancypacji i walki o prawa wyborcze.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 133

KL
1 000 zł
IR
Inga Rosinska
500 zł
 
Dane ukryte
350 zł
AZ
Anna Mackiewicz
ID
Iwona Dadej
200 zł
NK
Nina
200 zł
MG
Magda Gryszko
200 zł
 
Dane ukryte
150 zł
MS
Maja Skibińska
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 22

 
2500 znaków
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Trzymam kciuki, świetna inicjatywa! Nie zniechęcajcie się, jeśli nie wypali od razu. Te kobiety zasługują na pamięć, a współczesne dziewczynki - na poznanie tych bohaterek:)

  ukryta
 • Kamil Lewandowski

  BAAAAAARDZO POZYTYWNA ZBIÓRKA NA STRONIE: https: // www . zrzutka . pl / g9rfa8 Idzie dobrze, bo już mamy na koncie 570 złotych i już 9 osób wpłaciło. PRZYBYWA TAM LUDZI DOBREJ WOLI!!! Zachęcajcie tez pozostałych do zainteresowania tą zbiórką. Przed świętami było 210 złotych, a zaraz po nich już 511 złotych. Ludzie zaczynają się przekonywać, że warto mi pomóc, bym upamiętnił polski przemysł motoryzacyjny, bym nie zaprzepaścił włożonego trudu w zdobycie pierwszych numerów z tej serii wydawniczej. Na szczęście mam zaprzyjaźnioną Panią kioskarkę, która potrafi cierpliwie poczekać na to aż przyjdę i kupię zaległe numery sprzed nawet 3 tygodni, czy miesiąca. Będzie dobrze!!! :-) Głowa do góry! :-)

 • Marek Ścieszek

  Życzę sukcesu i zapraszam do odwiedzin zrzutki zorganizowanej przez portal literacki ID: gsre8y

 • Karolina Cieciera

  Pomoz uzbierac na prezent urodzinowy ID: t87kdu

 • AN
  ANNA NOWAKOWSKA

  Doskonały pomysł! Trzymam kciuki!

  ukryta
 • Zobacz więcej

Nasi użytkownicy założyli

862 986 zrzutek

i zebrali

758 918 024 zł

A ty na co dziś zbierasz?