Ławeczka dla Młodowskiej na Jubileusz 100- Lecia Szkoły ID: ay5r4c

Ławeczka dla Młodowskiej na Jubileusz 100- Lecia Szkoły ID: ay5r4c

1 788 zł z 50 000 zł

3%

1 788 zł

1 788 zł

z 50 000 zł

39 dni

39 dni

do końca

34

34

wspierających
3%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie w roku 2019 obchodzi Jubileusz 100 – Lecia Szkoły, którą w murach dzisiejszego liceum ogólnokształcącego, w roku 1919 założyła dr Jadwiga Młodowska. Chcąc uczcić pamięć o tej niezwykłej postaci społeczność IV Liceum Ogólnokształcącego pragnie postawić ławeczkę, która będzie symbolem pamięci tej niezwykłej kobiety.

ay5r4c-0f676635.png


Ławeczka dla Młodowskiej.

Jadwiga Młodowska to postać wyjątkowa, godna tego, aby jej biografię poznawać i upowszechniać.

Doktor Jadwiga Młodowska przybyła do Chełma u progu niepodległości. Spędziła w naszym mieście piętnaście lat swego twórczego życia. Dla Chełma zrezygnowała z objęcia asystentury na Uniwersytecie Jagiellońskim i od 1 lipca 1919r. pełniła funkcję dyrektora Państwowego Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego w Chełmie.

Szkoła prowadzona przez dr Jadwigę Młodowską , w latach 1919 - 1934, opierała się na eksperymentach pedagogicznych, polegających między innymi na wprowadzaniu nowoczesnych metod nauczania. Głównym wyrazem tych działań było zastosowanie w chełmskim seminarium tzw. systemu daltońskiego. Obok bieżącej pracy szkolnej dr Jadwiga Młodowska dużą uwagę przywiązywała do aktywności społecznej wychowanek, która miała pobudzać do samodzielności, odpowiedzialności i zaangażowania.

Równocześnie z pracą zawodową była niezwykle aktywna społecznie. Od momentu przybycia do Chełma czuła się związana z miastem. Przez kilka lat kierowała Miejską Radą Szkolną oraz zorganizowała Towarzystwo Opieki nad Dzieckiem. W 1925r. z inicjatywy dr Jadwigi Młodowskiej powstało pierwsze w Chełmie przedszkole. W 1921r. była jedną z inicjatorek powołania w Chełmie Koła Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych. Aktywnie działała w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Stała również na czele Rady Nadzorczej Spółdzielni Nauczycielskiej Księgarni „Płomyk”, była także współzałożycielką miejscowej Spółdzielni Spożywców, a także członkiem prezydium rady okręgowego Związku Spółdzielni Spożywców „Społem”. Jadwiga Młodowska prowadziła także szeroką działalność wydawniczą oraz naukową. Opracowała miedzy innymi elementarz do nauki czytania i pisania dla klasy pierwszej.

Współpracowała z samorządem miejskim, m.in. w 1927r. kandydowała do Rady Miejskiej,

a w kolejnych wyborach została powołana w jej skład.

Za swoją działalność oświatową i pracę na rzecz miasta Chełm została dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a po śmierci również Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.

Nagła śmierć dr Jadwigi Młodowskiej pogrążyła w żałobie jej wychowanki i społeczność Chełma. Wystosowano odezwę do mieszkańców miasta, podkreślając znaczenie pracy twórczyni Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego dla Chełma.

ay5r4c-43740747.png

O jej działalności trafnie napisała jedna uczennic:

„Uczyła nas patriotyzmu ojczyzny, której dobro miało nam przyświecać na każdym powierzonym odcinku pracy zawodowej, społecznej. Wskazywała wartości pracy twórczej dla kształcenia swojego intelektu i wzbogacania środowiska społecznego. Przypominała o odpowiedzialności za powierzone zadania kształcenia i wychowania młodzieży na światłych obywateli, oddanych sprawie ojczyzny”.


Doktor Jadwiga Młodowska to wybitna postać o niezwykłych zasługach dla Chełma, tworząca zręby polskiego szkolnictwa, zaangażowana patriotka, która całe życie poświęciła innym ludziom. O jej roli i pozycji w mieście świadczą najlepiej słowa jej następczyni Haliny Bobowskiej: „Z przekonań społecznych – gorąca demokratka, z wychowania i wykształcenia należała do arystokracji ducha w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jej wybitna inteligencja, twórczy umysł, szeroka skala zainteresowań i głębokie życie uczuciowe, w połączeniu z silną, zdecydowaną wolą, składały się na silną strukturę psychiczną. Mimo to cechowały ją wielka skromność i raczej niedocenianie własnych wartości. Miała w sobie wszechogarniającą życzliwość i niezmierzoną dobroć, które kazały jej zmęczonej i chorej jeszcze na parę tygodni przed śmiercią troszczyć się o sprawienie radości tym, którym życie skąpiło uśmiechów. Pozostawiła po sobie powszechny, głęboki żal. Jej ofiarnemu życiu, jej wielkiemu, gorącemu sercu – cześć”.

Teraz każdy z Was może wspomóc naszą inicjatywę.

Dlatego bardzo liczymy na Waszą pomoc, która pomoże uczcić pamięć Naszej partonki, wspaniałej kobiety.

Bedziemy bardzo wdzięczni za każdą wpłaconą złotówkę, która przybliży Nasz do realizacji tak ważnego założenia.

ay5r4c-4558e154.png

ay5r4c-6b4e8bff.png

ay5r4c-d0d49e15.png

ay5r4c-a02aad96.png


IV Liceum Ogólnokształcące

z Oddziałami Integracyjnymi

im. dr Jadwigi Młodowskiej

ul. Św. Mikołaja 4

22-100 Chełm

tel. +48 82 565 38 89

Adres email: [email protected]

ay5r4c-39d33e35.png

IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi

im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie


Facebook


E-mail

Wpłacający34

GA
Grzegorz Andrzej
205 zł
EK
Eliza Kotowska
200 zł
EM
Elzbieta Miterka
200 zł
AD
Aleksandra D. Janaczek
100 zł
K
Karol Mazur
100 zł
B
Beata Stachniuk
100 zł
AR
Agata Radzięciak
100 zł
A
ARTUR KLAUDEL
50 zł
AM
Anna Maciejewska(Wójcik)
50 zł
BK
Barbara Kotowska
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze2

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

570 697 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?