Zbudujmy WSPÓLNIE Memoriał Polskich Himalaistów ID: b588mg

15 115 zł z 23 000 zł

65%

15 115 zł

z 23 000 zł

zakończona

31.12.2019r

176

wspierających
65%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Nie zapominajcie o tych, którzy w górach zostali. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Piotr Morawski, Maciej Berbeka, Artur Hajzer, Tomasz Mackiewicz… Długa jest lista polskich wspinaczy, którzy swymi wyczynami w Himalajach i Karakorum rozsławili naszą ojczyznę w świecie, ale nie dane im było powrócić do kraju. Począwszy od 1974 roku 33 pozostało na zawsze na wszystkich 14 ośmiotysięcznikach. W roku 80-lecia polskiego himalaizmu uhonorujmy wspólnymi siłami tych, którzy za swoją pasję zapłacili najwyższą cenę. Lista nazwisk pod linkiem: http://polskiehimalaje.pl/index.php/pozostali-na-zawsze-2/

NA CO ZBIERAMY?

Na budowę monumentu, na którym umieszczone zostaną tablice z 33 nazwiskami. Memoriał Polskich Himalaistów stanie na terenie Parku Narodowego Sagmaratha w Namche Bazar na wysokości ok. 3500 m przy popularnym szlaku z Lukli do bazy pod Everestem. Polska jako pierwszy kraj otrzymała zezwolenie na budowę czortenu w nowym miejscu, wyznaczonym przez dyrekcję parku.

Wsparcia można udzielić poprzez zbiórkę na platformie zrzutka.pl, a także podczas różnych imprez organizowanych przez klub Polskie Himalaje. Jeśli planowana kwota zbiórki, która przy współudziale Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki trwać będzie do końca 2019 roku, przekroczy 23 tys. złotych, nadwyżkę przeznaczymy na koszty utrzymania bądź renowacji czortenu w kolejnych latach.

CO ZROBILIŚMY DOTYCHCZAS?

Z prywatnych środków wpłacona została zaliczka „budowniczym”, aby przystąpili do prac. A te rozpoczęły się już w 2018 roku w obecności ambasadora RP w Delhi Adama Burakowskiego oraz konsula honorowego RP w Katmandu Lokmanya Golchha. Szacunkowy koszt całości (projekt, wykonanie, opłaty za użyczenie terenu, tablice z nazwiskami himalaistów, ich montaż itp.) wynosi ponad 23 tys. złotych.

O naszej inicjatywie dowiesz się również z filmu poniżej.

Wpłaty w odpowiedniej wysokości nagrodzimy różnorodnymi upominkami (więcej informacji w sekcji NAGRODY). Jeśli jednak ktoś chciałby z takiej nagrody zrezygnować prosimy o wybór opcji BEZ NAGRODY. Upominki będą wysyłane pocztą (listy polecone) lub kurierem na adresy wskazane w przelewach. Jeśli ktoś chciałby podać inny, aktualny adres do korespondencji to należy go wysłać na: [email protected]

W przypadku nieodebrania przesyłki, koszty powtórnego jej nadania obciążą wpłacającego.

KIM JESTEŚMY?

Klub Sportowy Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie, który do 10 stycznia 2019 roku nosił nazwę KS Ski Test Kraków, został założony w 2010 i wpisany przez Prezydenta Miasta Krakowa do ewidencji klubów sportowych nie prowadzących działalności gospodarczej pod nr KS/99. Jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Działa na podstawie statutu oraz obowiązujących przepisów prawa.

Polskie Himalaje

W ostatnich latach klub był organizatorem kilku znaczących imprez, m.in. dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z największych pod względem logistyki wydarzeń była wyprawa trekkingowa do bazy pod Everestem dla 400 osób ze 100 miejscowości oraz supermaraton w Katmandu pamięci polskich himalaistów z udziałem 150 zawodników.

Więcej informacji o działalności klubu na stronie

www.polskiehimalaje.pl

Przeczytaj więcej

Zrzutkę wspierają:

Budowa czortenu przypada w szczególnym roku – roku 80-lecia polskiego himalaizmu, 30. rocznicy tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki i wyprawy trekkingowej Lhotse 2019 oraz 50-lecia stosunków dyplomatycznych Polska-Nepal.

Fot. Jeden z czortenów w Himalajach.

Fot. Ściana Lhotse na której 30 lat temu zginął Jerzy Kukuczka.

Aktualności5

 • W Nepalu, przy szlaku prowadzącym do bazy pod Mount Everestem, stanął Memoriał Polskich Himalaistów. Na czortenie umieszczono tablice z nazwiskami wszystkich - 33 Polaków, którzy na zawsze pozostali na 14 ośmiotysięcznikach. Uroczyste ich odsłonięcie odbyło się 20 października. Odprawiona została też tradycyjna pudża. Obrzęd modlitewny sprawował mnich z klasztoru w Namche, do którego przekazano kilka sztuk fotogramów. Wcześniej prezentowane były w Katmandu na wystawie największych osiągnięć w 80-leciu polskiego himalaizmu. Część zdjęć eksponowana jest w Międzynarodowym Muzeum Gór w Pokharze, zwanym także muzeum himalajskim, a także w hotelu Vaishali w Katmandu, będącego w październiku bazą klubu Polskie Himalaje. W otwarciu uczestniczyło kilkadziesiąt osób z dziesięciu województw, które zapaliły przy biało-czerwonym memoriale 33 znicze. Zdjęcia z uroczystości można będzie obejrzeć w galerii na naszym facebooku.

 • Po teamie Jurka Natkańskiego do Nepalu odleciała 12 października grupa Cecylii Kukuczki, a szykuje się zespół Roberta Celińskiego. Natomiast tragarze niosą do Memoriału Polskich Himalaistów płyty z nazwiskami 33 osób, które na zawsze zostały na wszystkich ośmiotysięcznikach. Na koszt jego budowy zebrano dotychczas 30 proc. środków.

 • Do zbiórki włączyła się Sylwia Bajek. Najmłodsza Polka, która w 2018 roku stanęła na szczycie Lhotse (8516 m), wzbogaciła asortyment upominków o trzy koszulki z tej wyprawy. Możliwość ich nabycia będą mieli uczestnicy Pomorskiego Zlotu Miłośników Gór w Gdańsku (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10) w piątek 4 października o godzinie 19. Jeśli nie znajdą właścicieli, to trafią na śląski zlot do Katowic (Klub Podróżników NAMASTE – ul. Jana III Sobieskiego 27) w niedzielę 6 października o godz. 18. Wpływ ze sprzedaży koszulek trafi na konto zbiórki. W przyszłym tygodniu rozpocznie się również systematyczna wysyłka nagród dla osób, które wsparły naszą zrzutkę i zaznaczyły chęć odebrania upominków.

 • Zobacz więcej

Wpłacający176

JA
Janusz Adamski
1 000 zł
DM
Dariusz Maliszewski
555 zł
JK
Janusz Kalinowski
500 zł
MK
Marcin Koziołek
500 zł
R
Rafal Aniol
500 zł
D
Dworak PiK
300 zł
KA
Krystyna Arnold-Szelazek
250 zł
Katarzyna Śliwińska
200 zł
MR
Marita Rączka
200 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
160 zł
Zobacz więcej

Komentarze12

 
2500 znaków
 • SS
  Szymon Stańczyk

  Wszystkiego dobrego

 • ŁP
  Łukasz Pisula

  Z górskim pozdrwieniem z Kudowy-Zdroju :-)

  50 zł
 •  
  Piotr Tomaszewski

  Super zrzuta - Jeśli chcielibyście wesprzeć w spełnieniu mojego marzenia - licencja PPL - gorąco proszę i dziękuję!

 • KZ
  Kolega z pracy Kasi J.

  Wspaniała inicjatywa.

  55 zł
 •  
  Lupa

  Witam tak bardzo chciałabym mieć swoje studio nagraniowe, żeby móc się rozwijać ,jak i trenować młode talenty.Co trzeba zrobić by Ludzie zaczęli mi pomagać by bardziej przelewali mi pieniądze?

  •  
   Iwona Kotuła

   Dzień dobry, to pytanie niekoniecznie do nas. Nie mamy swojego studia. A odnośnie zrzutki to proszę przeczytać regulamin, tam znajdzie pan zapewne odpowiedzi na swoje pytania. Pozdrawiamy

 • Zobacz więcej
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 50 zł i więcej

Czapka zimowa z logo Polskie Himalaje

Czapka zimowa z logo Polskie Himalaje

Czapki wykonane są z miękkiej dzianiny akrylowej, dobrze chroniącej przed chłodem. Rozmiary: one size.

wybrano 57 razy (pozostało 43 z 100)

Wybieram

Wpłać 100 zł i więcej

kalendarz 2020 z płytką DVD

kalendarz 2020 z płytką DVD

kalendarz trójdzielny na rok 2020 z płytką DVD "Orłem być" (film Anny Pietraszek o pierwszej polskiej wyprawie w Himalaje w 1939 roku). Autorami ośmiu zdjęć zamieszczonych na spirali kalendarza są Alicja Bytnar i Bartłomiej Zborowski. Wykonali je w stolicy Nepalu Katmandu i na trasie do bazy pod Everestem. Zdjęcia można zobaczyć pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/9eBPmQvEEbfxE86R9


wybrano 9 razy (pozostało 141 z 150)

Wybieram

Wpłać 150 zł i więcej

statuetka Lhotse

statuetka Lhotse

statuetka-rzeźba z wizerunkiem Kukuczki i Lhotse z imienną tabliczką


wybrano 11 razy (pozostało 9 z 20)

Wybieram

Wpłać 500 zł i więcej

tablica na memoriale

umieszczenie nazwiska bądź nazwy firmy z logo na tablicy darczyńców, która umocowana będzie na Memoriale Polskich Himalaistów (tylko dla wpłat do 25 września z przesłaniem mailem na [email protected] imienia i nazwiska/nazwy firmy i logo).


wybrano 3 razy

Wybieram

Wpłać 25 zł i więcej

pocztówki z autografem

pocztówki z autografem

dwie pocztówki ze zdjęciami wykonanymi w Nepalu przez Krystiana Durmana, aktora związanego z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, który w 2018 roku pokonał blisko 200 km w Himalajach; na jednej z tych pocztówek autografy złożyli najwybitniejsi polscy alpiniści, m.in. Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski. Na zdjęciu przykładowa pocztówka.


wybrano 50 razy (pozostało 0 z 50)

Nasi użytkownicy założyli

418 637 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?