id: b588mg

Zbudujmy WSPÓLNIE Memoriał Polskich Himalaistów

Zbudujmy WSPÓLNIE Memoriał Polskich Himalaistów

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
15 115 zł 
z 23 000
65%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Aktualności5

 • W Nepalu, przy szlaku prowadzącym do bazy pod Mount Everestem, stanął Memoriał Polskich Himalaistów. Na czortenie umieszczono tablice z nazwiskami wszystkich - 33 Polaków, którzy na zawsze pozostali na 14 ośmiotysięcznikach. Uroczyste ich odsłonięcie odbyło się 20 października. Odprawiona została też tradycyjna pudża. Obrzęd modlitewny sprawował mnich z klasztoru w Namche, do którego przekazano kilka sztuk fotogramów. Wcześniej prezentowane były w Katmandu na wystawie największych osiągnięć w 80-leciu polskiego himalaizmu. Część zdjęć eksponowana jest w Międzynarodowym Muzeum Gór w Pokharze, zwanym także muzeum himalajskim, a także w hotelu Vaishali w Katmandu, będącego w październiku bazą klubu Polskie Himalaje. W otwarciu uczestniczyło kilkadziesiąt osób z dziesięciu województw, które zapaliły przy biało-czerwonym memoriale 33 znicze. Zdjęcia z uroczystości można będzie obejrzeć w galerii na naszym facebooku.
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • Po teamie Jurka Natkańskiego do Nepalu odleciała 12 października grupa Cecylii Kukuczki, a szykuje się zespół Roberta Celińskiego. Natomiast tragarze niosą do Memoriału Polskich Himalaistów płyty z nazwiskami 33 osób, które na zawsze zostały na wszystkich ośmiotysięcznikach. Na koszt jego budowy zebrano dotychczas 30 proc. środków.
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • Do zbiórki włączyła się Sylwia Bajek. Najmłodsza Polka, która w 2018 roku stanęła na szczycie Lhotse (8516 m), wzbogaciła asortyment upominków o trzy koszulki z tej wyprawy. Możliwość ich nabycia będą mieli uczestnicy Pomorskiego Zlotu Miłośników Gór w Gdańsku (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10) w piątek 4 października o godzinie 19. Jeśli nie znajdą właścicieli, to trafią na śląski zlot do Katowic (Klub Podróżników NAMASTE – ul. Jana III Sobieskiego 27) w niedzielę 6 października o godz. 18. Wpływ ze sprzedaży koszulek trafi na konto zbiórki. W przyszłym tygodniu rozpocznie się również systematyczna wysyłka nagród dla osób, które wsparły naszą zrzutkę i zaznaczyły chęć odebrania upominków.
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • Góry były jej pasją, ale zawodowo była krawcową… księżnej Kate. Nie żyje Rita Bładyko. Miała 50 lat. Zmarła podczas ataku szczytowego na Manaslu (8156 m). Będąc w obozie 3 wyszła za potrzebą, ale już nie wróciła. "Kiedy wychyliłem się z namiotu dostrzegłem ją tuż obok. Wyglądała tak jakby spała, skulona w kucki. Musiała na sekundę usnąć i to wystarczyło. Była zamarznięta. Wydarliśmy ją górze, a i tak góra postawiła na swoim..." - napisał kierownik wyprawy Zbigniew Bąk. Bładyko pochodziła z Kożuchowa k. Zielonej Góry. 14 lat temu przeprowadziła się z Hiszpanii do Londynu. Całe dnie spędzała przy maszynie do szycia. Jeszcze do niedawna nosiła rozmiar 18 i nie odmawiała sobie smakołyków polskiej kuchni. Na razie nie mamy informacji, czy ciało uda się sprowadzić do kraju, czy też pozostanie na zawsze na Manaslu. Wówczas to, nazwisko Rity trzeba będzie umieścić na tablicy Memoriału Polskich Himalaistów.
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • Na pocztówkach ze zdjęciami wykonanymi w Nepalu przez Krystiana Durmana, aktora związanego z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, cenne autografy złożyła Krystyna Palmowska. Dlaczego cenne? Otóż wybitna alpinistka i himalaistka bardzo rzadko występuje publicznie i tym samym trudno jest uzyskać jej podpis. Przypomnijmy jej najważniejsze osiągnięcia: DROGI WSPINACZKOWE - Direttissima Kazalnicy - Direttissima Małego Młynarza - Pic Gemeli - północna ściana Matterhornu (drugie przejście czysto kobiece) - z Anną Czerwińską - północna ściana Matterhornu (pierwsze przejście czysto kobiece zimą) - z Anną Czerwińską, Wandą Rutkiewicz oraz Ireną Kęsą ZDOBYTE OŚMIOTYSIĘCZNIKI 1983 - Broad Peak (jako pierwsza kobieta) 1985 - Nanga Parbat (pierwsze wejście w zespole kobiecym) UDZIAŁ W WYPRAWACH WYSOKOGÓRSKICH 1975 - przerwała atak szczytowy na Gaszerbrum II, aby sprowadzić pakistańskiego oficera łącznikowego – kapitana Saeeda Ahmeda Malika. Współtowarzyszki Halina Krueger-Syrokomska i Anna Okopińska osiągnęły wierzchołek 1979 - nową drogą zdobyła Rakaposhi, pierwsze wejście kobiece 1980 - wraz z Anną Czerwińską uczestniczyła w wyprawie na Kanczendzongę 1982 - z kobiecą ekspedycją na K2, wraz z Anną Czerwińską osiągnęła wysokość 7000 m na Żebrze Abruzzi 1984 - z powodu huraganowych wiatrów dotarła tylko do wysokości 7350 m podczas wyprawy na K2 1986 - na K2 osiągnęła wysokość ok. 8200 m, nową drogą do Magic Line, z Anną Czerwińską i Januszem Majerem
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Nie zapominajcie o tych, którzy w górach zostali. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Piotr Morawski, Maciej Berbeka, Artur Hajzer, Tomasz Mackiewicz… Długa jest lista polskich wspinaczy, którzy swymi wyczynami w Himalajach i Karakorum rozsławili naszą ojczyznę w świecie, ale nie dane im było powrócić do kraju. Począwszy od 1974 roku 33 pozostało na zawsze na wszystkich 14 ośmiotysięcznikach. W roku 80-lecia polskiego himalaizmu uhonorujmy wspólnymi siłami tych, którzy za swoją pasję zapłacili najwyższą cenę. Lista nazwisk pod linkiem: http://polskiehimalaje.pl/index.php/pozostali-na-zawsze-2/

NA CO ZBIERAMY?

Na budowę monumentu, na którym umieszczone zostaną tablice z 33 nazwiskami. Memoriał Polskich Himalaistów stanie na terenie Parku Narodowego Sagmaratha w Namche Bazar na wysokości ok. 3500 m przy popularnym szlaku z Lukli do bazy pod Everestem. Polska jako pierwszy kraj otrzymała zezwolenie na budowę czortenu w nowym miejscu, wyznaczonym przez dyrekcję parku.

Wsparcia można udzielić poprzez zbiórkę na platformie zrzutka.pl, a także podczas różnych imprez organizowanych przez klub Polskie Himalaje. Jeśli planowana kwota zbiórki, która przy współudziale Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki trwać będzie do końca 2019 roku, przekroczy 23 tys. złotych, nadwyżkę przeznaczymy na koszty utrzymania bądź renowacji czortenu w kolejnych latach.

CO ZROBILIŚMY DOTYCHCZAS?

Z prywatnych środków wpłacona została zaliczka „budowniczym”, aby przystąpili do prac. A te rozpoczęły się już w 2018 roku w obecności ambasadora RP w Delhi Adama Burakowskiego oraz konsula honorowego RP w Katmandu Lokmanya Golchha. Szacunkowy koszt całości (projekt, wykonanie, opłaty za użyczenie terenu, tablice z nazwiskami himalaistów, ich montaż itp.) wynosi ponad 23 tys. złotych.

O naszej inicjatywie dowiesz się również z filmu poniżej.

Wpłaty w odpowiedniej wysokości nagrodzimy różnorodnymi upominkami (więcej informacji w sekcji NAGRODY). Jeśli jednak ktoś chciałby z takiej nagrody zrezygnować prosimy o wybór opcji BEZ NAGRODY. Upominki będą wysyłane pocztą (listy polecone) lub kurierem na adresy wskazane w przelewach. Jeśli ktoś chciałby podać inny, aktualny adres do korespondencji to należy go wysłać na: [email protected]

W przypadku nieodebrania przesyłki, koszty powtórnego jej nadania obciążą wpłacającego.

KIM JESTEŚMY?

Klub Sportowy Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie, który do 10 stycznia 2019 roku nosił nazwę KS Ski Test Kraków, został założony w 2010 i wpisany przez Prezydenta Miasta Krakowa do ewidencji klubów sportowych nie prowadzących działalności gospodarczej pod nr KS/99. Jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Działa na podstawie statutu oraz obowiązujących przepisów prawa.

Polskie Himalaje

W ostatnich latach klub był organizatorem kilku znaczących imprez, m.in. dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z największych pod względem logistyki wydarzeń była wyprawa trekkingowa do bazy pod Everestem dla 400 osób ze 100 miejscowości oraz supermaraton w Katmandu pamięci polskich himalaistów z udziałem 150 zawodników.

Więcej informacji o działalności klubu na stronie

www.polskiehimalaje.pl

Przeczytaj więcej

Zrzutkę wspierają:

Budowa czortenu przypada w szczególnym roku – roku 80-lecia polskiego himalaizmu, 30. rocznicy tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki i wyprawy trekkingowej Lhotse 2019 oraz 50-lecia stosunków dyplomatycznych Polska-Nepal.

Fot. Jeden z czortenów w Himalajach.

Fot. Ściana Lhotse na której 30 lat temu zginął Jerzy Kukuczka.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 176

preloader

Komentarze 14

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

892 061 zrzutek

i zebrali

833 222 743 zł

A ty na co dziś zbierasz?