STOLEN FISH - montaż i postprodukcja filmu dokumentalnego ID: b5a47x

STOLEN FISH - montaż i postprodukcja filmu dokumentalnego ID: b5a47x

20 189 zł z 38 000 zł

53%

20 189 zł

20 189 zł

z 38 000 zł

zakończona

zakończona

29.02.2020r

217

217

wspierających
53%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki


-> At the bottom of the page (on the right side) you can switch the language to English!


Cześć!


O CO CHODZI?

Po 5 tygodniach zdjęć zbieramy na dokończenie filmu dokumentalnego o chińskich fabrykach mączki rybnej, które eksploatują gambijskie wybrzeże, zanieczyszczają środowisko i zaburzają lokalną gospodarkę. Popularna ryba bonga, zamiast trafiać na gambijskie stoły, jest mielona i eksportowana jest do Europy i Chin jako karma dla zwierząt.


NASZA PODRÓŻ W GŁĄB

Gambijczycy zawsze się uśmiechają, jednak ich wrodzony optymizm blednie w zetknięciu z zachodnim koncumpcjonizmem, wyzyskiem, zanieczyszczeniem środowiska i brakiem środków do życia. W Afryce Zachodniej spędziłyśmy ponad miesiąc. Produkcja filmu dokumentalnego wymagała od nas dokładnego wejścia w teren. Mamy za sobą niezliczone godziny intymnych rozmów, długie tygodnie w portach rybackich, doświadczenie krzepiące ale też wiele trudnych momentów, które postawiły przed nami wyzwania. Przede wszystkim, spotkałyśmy wielu ciepłych ludzi, którzy okazali nam ogromną ilość wsparcia i pozwolili wejść w ich świat, zetknąć się z prywatnym doświadczeniem i codziennym życiem w gambijskiej rzeczywistości. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak bardzo nasi bohaterowie się otworzyli, z jaką dokładnością przedstawili nam historię, która budzi w nich lęk i frustrację.


i14d9d6917d05f84.jpeg

 

OSTATNIA PROSTA!

Po długiej i owocnej podróży do Gambii, jesteśmy na ostatniej prostej do osiągnięcia celu, jakim jest nagłośnienie problemu. Do skończenia projektu brakuje nam montażu i postprodukcji. W realizację filmu zaangażowało się wiele osób: z branży filmowej, tłumaczy, aktywistów i ekspertów z różnych dziedzin. Czujemy się zobowiązane w stosunku do samych siebie, ale przede wszystkim wobec Gambijczyków, aby dokończyć nasz projekt. Konkretnie zbieramy na:

- montaż

- korekcję barwną

- udźwiękowienie

- tłumaczenia i przygotowanie napisów

- oprawę graficzną

- promocję filmu

Chcemy pokazać Wam film o problemie, o którym nasi bohaterowie sami nie mogą opowiedzieć światu.


CZY KTOŚ KIEDYŚ SŁYSZAŁ O GAMBII?

Gambia to wyjątkowo jaskrawy przykład wyzysku zachodniego wybrzeża Afryki. Jako najmniejszy kraj Afryki i jeden z najbiedniejszych, którego populacja liczy zaledwie 2 miliony mieszkańców, szczególnie odczuwa skutki ingerencji Zachodu i Chin. Swoją wolność spod jarzma kolonializmu Gambia uzyskała najpóźniej i nie cieszyła się nią zbyt długo. 20-letnia dyktatura tyrana Yahya Jammeh pozostawiła niezagojone jeszcze rany. Choć w 2017 r. powiał wiatr długo wyczekiwanej demokracji, Gambijczycy nadal czekają na realne zmiany. Chińskie fabryki mączki rybnej, które eksploatują zasoby morskie i bezkarnie zanieczyszczają ocean, choć powstały za rządów dyktatora, są równie silnie wspierane przez nowy rząd. Właściciele fabryk obiecali mieszkańcom wiele dobrego: setki miejsc pracy, nowe drogi, szeroko pojęty rozwój. Żadna z tych obietnic nie została spełniona. Fabryki przyniosły za to podziały społeczne i widmo niedożywienia.


Śpiewa o tym w języku Mandinka ST - popuarny gambjski raper. W swojej artystycznej krytyce, zarysowując kontekst biedy i migracji, nie pomija chińskiej fabryki w Gunjur. ST również wspiera nasz projekt.


CHIŃSKIE FABRYKI

Większość ryb bonga – podstawowego jak dotąd źródła białka – trafia teraz do fabryk. Przez to ich dostępność na lokalnym rynku jest coraz mniejsza, a ceny ryb idą w górę. Trzeba przy tym pamiętać, że nielicznych stać na mięso, a warzywa i owoce też bywają zbyt drogie dla przeciętnego mieszkańca wsi.


Dodatkowo fabryki zanieczyszczają środowisko w zupełnie niekontrolowany sposób (wpuszczają do oceanu ścieki i emitują toksyczne gazy), co nie tylko oddziałuje na środowisko ale zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców, których dostęp do opieki medycznej jest bardzo ograniczony. Fabryki zawłaszczają również ziemię i zagrażają sektorowi turystyki, który generuje aż 30% PKB kraju.


Rybołówstwo to jedyne źródło utrzymania dla wielu Gambijczyków, których dochód szacuje się na zaledwie 2 dolary dziennie. Zatrudnienie w całym sektorze tradycyjnego rybołówstwa: od rybaków po kobiety wędzące ryby i sprzedających je na targu stoi pod znakiem zapytania.MĄCZKA RYBNA – z czym to się je?

Mączka rybna może brzmieć tajemniczo, ale to po prostu sproszkowana ryba, która stanowi bardzo bogate źródło białka. Do wyprodukowania 1 kg mączki, potrzeba 5 kg świeżych ryb. Mączkę wytwarza się z odpadów, niejadalnych części ryby – niestety chińskie fabryki w Gambii wykorzystują całą, świeżą rybę, pozostawiając mieszkańcom mały procent dostępnych zasobów wybrzeża. Mączka wyprodukowana z gambjskich ryb trafia do Europy i Chin, gdzie stanowi karmę dla zwierząt hodowlanych (szczególnie świń). Swoją drogę najczęściej kończy na stołach konsumentów z Europy. Stosuje się ją również jako pokarm dla ryb hodowlanych w Chinach, które często eksportuje się do Afryki Zachodniej i sprzedaje mieszkańcom po wyższej niż rynkowa cenie.


Opracowany przez Greenpeace raport jasno stanowi, że produkcja mączki rybnej stoi w sprzeczności z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Tzw. overfishing, czyli niczym nieograniczony połów, zaburza działanie ekostytemów oceanicznych i skutkuje migracją ryb – czego efektem jest ich brak w dostępnej dla rybaków odległości od brzegu.


DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE

Film realizowany jest we współpracy z organizacją Minority Rights Group, działającą na rzecz grup mniejszościowych i praw człowieka na całym świecie. W dobie ksenofobicznych i rasistowskich ataków w Europie, szczególnie ważne jest, aby pochylić się nad przyczynami migracji, zobaczyć, co jest po drugiej stronie Morza Śródziemnego. Zrozumieć mechanizmy, które powodują, że Afrykańczycy decydują się na podróż do Europy, często ryzykowną i bardzo niebezpieczną.


NASI BOHATEROWIE


Paul.

p3a46a027fc4531b.jpeg

Kryje w sobie historię bardzo trudnej drogi. Ucieczki i powrotu, migracji, której ciężar wciąż nosi na swoich barkach.


Abou.

p4c2f870536783b4.jpeg

Rybak z miejscowości Bakau. Choć miasto jest wolne od chińskich fabryk, ich działalność jest tutaj silnie odczuwalna. Abou co noc widzi chińskie statki na oceanie, również za dnia, kiedy wypływa na morze swoją małą, drewnianą łodzią. Wrze w nim frustracja i obawa.

 

Mariama.

sa65a6bfc64f7903.jpeg

Jak wiele innych kobiet żyje z wędzenia i sprzedaży ryb. To bardzo wyczerpująca praca. Godziny wyczekiwania na łódź w pełnym słońcu, dźwiganie ciężkich wiader, długotrwałe wędzenie i wdychanie dymu. Mariama jest świadomą problemów aktywistką. Uświadamia tych, którzy patrzą tylko krótkowzrocznie.

 

 

POZNAJMY SIĘ

Gosia Juszczak – reżyserka filmów dokumentalnych, dziennikarka, fotografka, tłumaczka, była obserwatorka praw człowieka na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich


Emilia Pluskota – antropolożka kultury, fotografka, ekspertka od kultury Gambii. Zainteresowana szczególnie problematyką Afryki Zachodniej, w której regularnie prowadzi badania terenowe.


Filip Drożdż – wielokrotnie nagradzany autor zdjęć filmowych, operator kamery


Igor Kłaczyński – dźwiękowiec, twórca muzyki filmowej, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich


Mustapha Manneh – fixer i tłumacz. Gambijski dziennikarz i aktywista środowiskowy. Koordynator „Their Voice Must Be Heard”, stowarzyszenia przeicwdziałającego degradacji środowiska. Współpracuje z międzynarodowymi mediami, np. The Guardian


l47f1ea5b8b16bbb.jpegWSPIERAJĄ NAS

aa207b0e3a67eb3e.jpeg


Wpłacający217

AD
Andrzej Domański
1 100 zł
BS
Beata Szkolnicka
1 100 zł
JP
Jakub Pendrakowski
1 000 zł
AJ
Anna Juszczak
900 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
JC
Justyna Celińska
500 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
401,25 zł
P
Przemyslaw Lubiatowski
400 zł
P
Przemyslaw
400 zł
Zobacz więcej

Komentarze11

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 5 zł i więcej

Mądrość ludowa grupy Wolof

Mądrość ludowa grupy Wolof

Prześlemy Wam mądrość ludową/przysłowie grupy etnicznej Wolof. W wersji oryginalnej i z polskim tłumaczeniem. Treść czerpiemy z książek, które zakupiłyśmy w lokalnej księgarni. (wersja elektroniczna)

wybrano 8 razy

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 10 zł i więcej

Lekcja Mandinka w wersji elektronicznej + Mądrość Wolof

Lekcja Mandinka w wersji elektronicznej + Mądrość Wolof

Podzielimy się z Tobą naszymi rozmówkami w języku Mandinka, które z pewnością pomogą Wam w podróży, ale będą też ciekawostką językową! (wersja elektroniczna) + Mądrość Wolof

wybrano 8 razy

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 15 zł i więcej

Teledysk gambijskiego zespołu

Teledysk gambijskiego zespołu

W małym, zatłoczonym busie nowy kolega przesłał nam przez bluetooth gambijskie teledyski, których nie znajdziecie w internecie. Podzielimy się! + Mądrość Wolof

wybrano 10 razy

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 20 zł i więcej

Pocztówka z pozdrowieniami

Pocztówka z pozdrowieniami

Prześlemy Ci pocztówkę z kadrem z naszego filmu z serdecznymi pozdrowieniami od ekipy! + Mądrość Wolof

wybrano 22 razy

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 25 zł i więcej

Przepis na domodę prosto z Gambii + Mądrość Wolof

Przepis na domodę prosto z Gambii + Mądrość Wolof

Prześlemy Wam przepis na nasze ulubione, gambijskie danie

wybrano 19 razy

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 30 zł i więcej

Gambijska bajka + Mądrość Wolof

Gambijska bajka + Mądrość Wolof

Prześlemy Ci tłumaczenie gambijskiej bajki dla dzieci z naszego zbioru. + Mądrość Wolof 

wybrano 17 razy

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 35 zł i więcej

Podziękowania video w wiadomości prywatnej + mądrość Wolof + rozmówki Mandinka

Podziękowania video w wiadomości prywatnej + mądrość Wolof + rozmówki Mandinka


wybrano 2 razy

Wpłać 45 zł i więcej

Podziękowania video na naszym facebooku! + mądrość Wolof + Rozmówki Mandinka

Podziękowania video na naszym facebooku! + mądrość Wolof + Rozmówki Mandinka


wybrano 4 razy

Wpłać 50 zł i więcej

Zestaw 3 pocztówek

Zestaw 3 pocztówek

Zestaw 3 pustych pocztówek z oryginalnymi kadrami z filmu + Mądrość Wolof

wybrano 23 razy

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 85 zł i więcej

Plakat filmu z podpisem reżyserki

Plakat filmu z podpisem reżyserki

Gosia z przyjemnością pochwali się swoimi umiejętnościami kaligraficznymi i namaluje Wam osobisty podpis na plakacie.

wybrano 7 razy

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 100 zł i więcej

Gambijski zeszyt  + mądrość Wolof

Gambijski zeszyt + mądrość Wolof

Przywiozłyśmy dla Was oryginalne, gambijskie zeszyty, z których dzieci korzystają w każdej szkole.

wybrano 12 razy (pozostało 28 z 40)

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 140 zł i więcej

Płyta CD z tradycyjną, gambijską muzyką

Płyta CD z tradycyjną, gambijską muzyką

Wśród naszych gambijskich znajomych jest też wielu instrumentalistów i wokalistów, którzy podzielili się z nami swoją twórczością. Prześlemy Wam utwory pełne kory i jembe. 20% ze sprzedaży przekażemy w ręcę muzyków.

wybrano 7 razy

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 150 zł i więcej

Lokalny wachlarz

Lokalny wachlarz

Ręcznie wykonane wachlarze w różnych kolorach, obecne w każdym gambijskim domu.

wybrano 2 razy (pozostało 8 z 10)

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 200 zł i więcej

Prywatny link do filmu.

Prywatny link do filmu.

Nasz dokument będzie można zobaczyć jedynie podczas festiwali filmowych. Z ochotą prześlemy Ci prywatny link z video, który pomoże Ci obejrzeć film w dowolnej chwili, gdzie tylko chcesz.

wybrano 7 razy

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 250 zł i więcej

Zdjęcie autorstwa Emilii Pluskoty z certyfikatem fotografii kolekcjonerskiej

Zdjęcie autorstwa Emilii Pluskoty z certyfikatem fotografii kolekcjonerskiej

Zdjęcia autorstwa Emilii Pluskoty, które wykonała podczas swoich podróży do Gambii. Format 30x40 cm, wydrukowane na profesjonalnym, matowym papierze. Do każdej fotografii załączony certyfikat autentyczności. Katalog ze zdjęciami do wyboru prześlemy w wiadomości prywatnej.

wybrano 1 raz (pozostało 24 z 25)

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 300 zł i więcej

Torba ekologiczna z afrykańskiej tkaniny

Torba ekologiczna z afrykańskiej tkaniny

Kupiłyśmy dla Was piękne tkaniny, typowe dla gambijskich strojów. Według nas najlepiej prezentują się w formie eko torby, wyglądają bosko!

wybrano 1 raz (pozostało 29 z 30)

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 400 zł i więcej

Podróż do Gambii? Pomożemy!

Podróż do Gambii? Pomożemy!

Emilia chętnie pomoże w organizacji Waszej pierwszej podróży do Gambii. Podzieli się swoją wiedzą od A do Z. Rezerwacje lotów, terminy, szczepienia, ekwipunek, najlepsze noclegi, atrakcje, jedzenie, wszystko co chcielibyście wiedzieć! Spotkacie się przy kawie lub zgadacie na skypie.

wybrano 2 razy

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 500 zł i więcej

Ręcznie robione lalki

Ręcznie robione lalki

Ręcznie szyte lalki, które znalazłyśmy w małej miejscowości nieopodal Banjulu. Są znaaacznie większe niż standardowa barbie i posiadają metalową podpórkę, na której można je postawić.

wybrano 2 razy (pozostało 3 z 5)

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 750 zł i więcej

Tytuł oficjalnego sponsora w napisach końcowych! + Prywatny link do filmu.

Tytuł oficjalnego sponsora w napisach końcowych! + Prywatny link do filmu.

Tytuł przy wpłacie do 25 stycznia.

wybrano 1 raz

przewidywana dostawa: 29 lutego, 2020

Wpłać 1100 zł i więcej

Spotkanie autorskie/wykład/slajdowisko + tytuł oficjalnego sponsora

Spotkanie autorskie/wykład/slajdowisko + tytuł oficjalnego sponsora

Spotkanie indywidualne lub grupowe (w szkole, w firmie, na evencie, w grupie pasjonatów) z Emilią Pluskotą, która w szczegółach opowie o kulturze Gambii, problemach społecznych, zapozna z lokalnymi obrzędami i wyjaśni religijne rytuały. Odpowie również na wszelkie pytania dotyczące podróżowania po Gambii. Termin spotkania do ustalenia z Emilią, dowolne miejsce w Polsce. Język polski lub angielski. + Tytuł oficjalnego sponsora w napisach końcowych tylko przy wpłacie do 12 stycznia.

wybrano 2 razy (pozostało 3 z 5)

Nasi użytkownicy założyli

588 142 zrzutki

i zebrali

330 760 735 zł


A ty na co dziś zbierasz?