id: b5vws5

Budowa szkolnej kuchni w Ampananina na Madagaskarze - RWS

Budowa szkolnej kuchni w Ampananina na Madagaskarze - RWS

Nasi użytkownicy założyli 1 226 350 zrzutek i zebrali 1 348 540 053 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Jesteśmy polską fundacją Ankizy Gasy - Dzieci Madagaskaru, która działa na Madagaskarze od 2011 roku. Naszym celem jest organizowanie i niesienie pomocy humanitarnej, rozwojowej i oświatowej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu na Madagaskarze. Już od 10 lat działamy na rzecz edukacji dzieci i młodzieży z Madagaskaru oraz zwalczaniu ubóstwa i głodu!


Budujemy i remontujemy szkoły, prowadzimy Program Adopcji na Odległość, dożywianie oraz organizujemy międzynarodowy etyczny wolontariat.

pc8a22ed5bab2514.png

Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Zajmuje niechlubne 9 miejsce w rankingu najuboższych państw.

80% społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie za mniej niż $1,8 dziennie, 60% populacji to analfabeci, 50% dzieci poniżej 5 roku życia jest niedożywiona. Dodatkowo aktualnie Czerwona Wyspa mierzy się z największą od 40 lat suszą, która niesie za sobą ryzyko głodu i kryzysu humanitarnego

Jak to często bywa w najtrudniejszej sytuacji znajdują się dzieci. Tylko nieco ponad 60% z nich kończy szkołę podstawową, bo edukacja choć obowiązkowa, jest płatna. Kolejne niemal 30% zmuszone jest do pracy, często w bardzo ciężkich warunkach.


Misją naszej fundacji jest pomoc dzieciom z rodzin, których nie stać na opłacenie szkoły oraz zapewnienie wielu podstawowych potrzeb. Walczymy z głodem w społecznościach podmiejskich, w regionie stolicy kraju Antananarivo.

Na przestrzeni 10 lat pomogłyśmy ponad 800 podopiecznym w 10 szkołach. Aktualnie tworzymy dwa zespoły pracujące zarówno na Madagaskarze, jak i w Polsce.

d75d3bb7a9846de2.png

Zaledwie jedno na troje dzieci kończy szkołę podstawową, a 18% dzieci w wieku 6-14 lat nigdy do nie uczęszczało.


Edukacja na Madagaskarze, podobnie jak w wielu innych krajach na świecie na poziomie podstawowym jest obowiązkowa. Niestety jest zarazem płatna….Jej dostępność dla bardzo wielu ubogich rodzin drastycznie więc spada.

Brak elektryczności, trudne warunki wiejskie, znaczne odległości od miast, brak wykwalifikowanej kadry pedagogicznej oraz pomocy szkolnych i książek. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jakość nauczania na Madagaskarze jest na bardzo niskim poziomie.


60% społeczeństwa to analfabeci. Zaledwie 1/3 dzieci kończy szkołę podstawową. 18% dzieci w wieku 6-14 lat nigdy do niej nie uczęszczało. Ponad 60% nastolatków nie idzie do szkoły średniej.

p8a078caaeecb786.jpeg

CHCEMY ZDZIAŁAĆ JESZCZE WIĘCEJ!


W tym roku szkolnym pragniemy rozpocząć nowy projekt w wiosce Ampananina.

Projekt ten ma na celu przede wszystkim uruchomienie przyszkolnej stołówki i postawienie wiaty, pod którą dzieci mogłyby jeść obiady. Bardzo istotne jest również zapewnienie funduszy na roczny program dożywiania, zakładający codzienne wydawanie 150 posiłków. Planujemy także opłacenie pensji dla dodatkowego nauczyciela nauczania początkowego oraz wybudowanie przyszkolnego boiska do piłki nożnej w ramach aktywizacji dzieci i zwiększania dla nich dostępności sportu.


Ampananina to niewielkich rozmiarów wioska, w której mieszka 677 osób, z czego 313 z nich to dzieci i młodzież do 18 roku życia. Jej mieszkańcy to ciężko pracujący rolnicy, których zbiory często nie pozwalają nawet na utrzymanie własnych rodzin. Wielu nie stać na opłatę obowiązkowej choć płatnej edukacji.


Nasza współpraca z Ampananina trwa już 6 lat. Rozpoczęła się w 2015 roku. W tym czasie wyremontowaliśmy już starą szkołę i postawiliśmy nowy budynek z dwoma klasami szkolnymi. Opłacamy również pensję jednego nauczyciela.


W placówce brakuje jednak nadal wielu podstawowych rzeczy, m.in: kuchni, wyposażenia, mebli oraz dodatkowego nauczyciela. Przede wszystkim brakuje jednak pożywienia – głodne dzieci to dzieci, które nie mogą skupić się nauce. Spełnienie ich podstawowej potrzeby fizjologicznej, jaką jest z całą pewnością jedzenie zdecydowanie pozwoliłyby na poprawę jakości kształcenia i wyników w nauce małych Malgaszy.


Z doświadczenia pracy na Madagaskarze wiemy, że serwowanie posiłków w szkołach zwiększa liczebność uczniów do nich uczęszczających, co bezpośrednio wpływa na walkę z analfabetyzmem w społecznościach wiejskich.


m01444b15debe456.jpeg

c1e61a3e3f3dc508.png

Budżet projektu budowy kuchni zakłada:

t044a165c11dfa13.pngŁączny roczny koszt funkcjonowania projektu wynosi: 31 300 euro


Zakłada on:



  • Zaopatrzenie uczniów: zakup 150 mundurków i wyprawek szkolnych
  • Wyposażenie szkoły: budowę i wyposażenie kuchni oraz wiaty stołówkowej
  • Roczny program dożywiania dla 150 dzieci (1 ciepły posiłek dziennie)
  • Budowę boiska szkolnego: przygotowanie gruntu, zakup i montaż bramek
  • Zasoby kadrowe: opłata rocznej pensji nauczyciela oraz lokalnego koordynatora projektu
  • Koszty operacyjne: koszty administracyjne


Zdajemy sobie sprawę z wysokości potrzebnej sumy - dlatego zdecydowaliśmy się na podzielenie jej na mniejsze kwoty.


Ta zrzutka założona jest dla pracowników firmy RWS i dedykowana fragmentowi projektu, jakim jest dokładnie budowa szkolnej kuchni (1100 euro) oraz koszty programu dożywiania dla 150 dzieci na czas 1 tygodnia (450 euro).


Dzięki Waszym wpłatom wspólnie możemy zdziałać więcej!

Dołącz do projektu budowy kuchni w szkole St Michel w Ampananinie na Madagaskarze i daj szansę tamtejszym dzieciom na lepszą przyszłość!


s29127bcd186fe7d.jpeg


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 40

 
Krystyna Nowak warsztaty
1780 zł
 
Josef Mordok
465 zł
 
G&A
200 zł
 
150 zł
 
Dane ukryte
120 zł
 
Katarzyna Kowalska
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dżej Dżej
100 zł
 
Marta Gralik
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!