id: ba57c9

Wesprzyj naszą walkę z dezinformacją!

Wesprzyj naszą walkę z dezinformacją!

706 zł 
z 400 zł
176%
zakończona 07.06.2021r
19 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Fake newsy czyli informacje budowane na bazie nierzetelnych źródeł coraz częściej stają się przedmiotem badań naukowych oraz tematem publicznej debaty. Dezinformacja niesie realne zagrożenie a niektóre media, politycy, osoby publiczne, czy po prostu internauci, celowo wprowadzają w błąd, aby osiągnąć konkretną korzyść. Brak edukacji w kierunku krytycznego myślenia i korzystania ze sprawdzonych źródeł, szczególnie dotyka dziś młodzież, która wychowuje się w czasach wszechobecnego internetu.

Zaniepokojone tym zjawiskiem postanowiłyśmy działać i założyłyśmy projekt zdezINFORMOWANI, tworzony przez grupę  ośmiu licealistek z Krakowa i Łodzi. Poprzez kampanię informacyjną pragniemy uświadomić młode osoby o istnieniu różnych form manipulacji, które można napotkać w mediach i pokazać, w jaki sposób szukać sprawdzonych informacji, odróżniać opinię od faktu, czy segregować wiadomości. Z uwagi na pandemię działamy głównie online. Utworzyłyśmy stronę internetową (www.zdezinformowani.com) oraz rozpoczęłyśmy kampanię informacyjną w mediach społecznościowych – Facebooku i Instagramie.

Od początku trwania projektu utworzyłyśmy również wiele materiałów informacyjnych. Na naszych social mediach, na których śledzi nas ponad pół tysiąca użytkowników, w sposób przystępny wyjaśniamy takie pojęcia jak fake news, mistyfikacja, czy propaganda. Ponadto na naszej stronie regularnie ukazują się nowe materiały, gdzie znacznie poszerzane są zagadnienia z zakresu manipulacji oraz polecamy filmy oraz publikacje, gdzie temat dezinformacji oraz teorii spiskowych jest szczegółowo omawiany. Przeprowadziłyśmy wiele rozmów, które dostępne są do odsłuchania na platformie spotify z takimi ciekawymi osobami jak np. Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego, czy Karol Wilczyński.

Nasza działalność nie ogranicza się jednak jedynie do publikowania treści. Dzięki naszym staraniom utworzona została broszura, nazwana przez nas ,,Podręcznikiem krytycznego myślenia”. Zawiera ona informacje o technikach manipulacji oraz sposobach na bronienie się przed nią. Naszym następnym celem jest dostarczenie jej do 1000 szkół w całej Polsce. Zajmujemy się również organizowaniem warsztatów dla naszych rówieśników. Co więcej w ostatnim czasie w Krakowie można było zobaczyć stworzone przez nas plakaty będące częścią kampanii przeciw dezinformacji.

Obecnie trwają prace nad rozesłaniem utworzonej przez nas broszury informacyjnej do szkół w całej Polsce. Broszura nazwana ,,Poradnikiem krytycznego myślenia” stanowi swoistą bazę wiedzy niezbędnej każdemu, kto w sposób bezpieczny i świadomy pragnie korzystać z internetu oraz mediów.

Bardzo chcemy osiągnąć postawiony sobie cel a także chciałybyśmy dalej rozwijać ,,zdezinformowanych” do czego niezbędne są nam środki finansowe, których obecnie nie posiadamy. Pozyskanie funduszy pomogłoby nam dotrzeć do szerszego grona odbiorców oraz uczynić prezentowaną przez nas tematykę bardziej dostępną dla każdego. Każda donacja się liczy i zbliża nas wszystkich do osiągnięcia celu – zwiększenia świadomości problemu. Bardzo dziękujemy za wpłatę. 

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 19

 
Dane ukryte
100 zł
SW
Sławomir Wątroba
51 zł
 
Dane ukryte
50 zł
MS
Maria Sycz
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
AP
Anonim
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

750 986 zrzutek

i zebrali

540 250 213 zł

A ty na co dziś zbierasz?