id: bc4mpt

Obrona przyczółka Solidarność wraz z Jedzeniem zamiast bomb

Obrona przyczółka Solidarność wraz z Jedzeniem zamiast bomb

Opis zrzutki

Jedzenie zamiast bomb od lat działa na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Kim jesteśmy? Jesteśmy aktywistami, którzy praktykują solidarność i wierzą w drugiego człowieka. W ramach działalności stajemy się streetworkerami, kucharzami, sanitariuszami, skrybami, kierowcami, magazynierami, terapeutami, spowiednikami, sprzątaczami, adwokatami, praczkami.

Zaczęliśmy od cotygodniowego dzielenia się jedzeniem w przestrzeni publicznej, później zorganizowaliśmy pierwsze "zawieszone" prysznice i "zawieszone" obiady. Stworzyliśmy pierwszy i jedyny w Płocku Freeshop i jedyną darmową pralnio-suszarnię.

Podczas pandemii otworzyliśmy magazyn żywności i napojów, w którym wydajemy paczki ponad 60 osobom w kryzysie. Od marca wydajemy każdemu potrzebującemu maseczki i płyn do dezynfekcji. Mimo pandemii, nie zawiesiliśmy swojej działalności nawet na jeden dzień, podczas gdy publiczne instytucje do tej pory są zatrzaśnięte dla osób wykluczonych.

Cały czas dzielimy się odzieżą (nasza aktywistka zrobiła na drutach 300 czapek!), środkami higieny, golarkami, ręcznikami, papierem toaletowym, pościelą, pieluchami. Wykupujemy recepty, wydajemy bandaże i opatrunki. Opłacamy zdjęcia do dowodów. Wspieramy zwierzęta osób w kryzysie. A czasem po prostu siedzimy przy kawie i ciastkach, domniaki i bezdomniaki, gadając, słuchając, żartując i próbując odczarować smętną rzeczywistość.

Całą działalność opieramy na wolontariacie i wsparciu osób takich jak Wy, którzy wierzą, że prawa człowieka są powszechne, niepodzielne, niezbywalne i nienaruszalne. Ani państwo ani lokalne instytucje nie szanują i nie rozumieją naszej działalności. Wręcz przeciwnie, jesteśmy wrzodem na odwłoku dla tych, którzy z jednej strony pogardzają osobami w kryzysie, a z drugiej zarabiają na cudzym nieszczęściu.

Kim są osoby w kryzysie bezdomności? To my i Wy, dotknięci tragedią, zmiażdżeni traumą, przygwożdżeni chorobą, zawieszeni w pustce samotności i obojętności. Są wśród nich samotne matki (dzieci dzielą ich los), młodzież LGBTQIA, osoby chore psychicznie, obcokrajowcy, ludzie w spektrum FASD, wychowankowie biduli, adepci poprawczaków i więzień, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, staruszki i małolaci. Są ludzie wszystkich profesji, często chorzy, uzależnieni, zrozpaczeni.

Brońcie z nami przyczółka Solidarność, czekają na Was skrzywdzeni i poniżeni. Dzięki Waszemu zaangażowaniu, może uda nam się zmienić polską rzeczywistość, w której o godność i szacunek trzeba walczyć, a prawa człowieka wdeptuje się w wyschniętą glebę. Wtedy przyczółki Solidarności nie będą już potrzebne.

P.S. Naszą działalność można obserwować na stronie https://www.facebook.com/fnbplock/


Wpłacający 34

 
Arkadiusz Gmurczyk
600 zł
A
Al-usia
400 zł
IC
Izabela Czubak
200 zł
IC
Izabela Czubak
200 zł
MP
MARZENA PODGÓRSKA
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
IC
Izabela Czubak
200 zł
IC
Izabela Czubak
200 zł
IC
Izabela Czubak
200 zł
 
Łukasz OH
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Otrzymuj wsparcie. Regularnie.