id: bcpzwj

Razem z Julią wspieramy Obronę Terytorialną Ukrainy

Razem z Julią wspieramy Obronę Terytorialną Ukrainy

Nasi użytkownicy założyli 1 169 759 zrzutek i zebrali 1 218 827 807 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Od początku wojny 2022 roku, gdy Rosja najechała Ukrainę Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego pomaga i wspiera naszych sąsiadów, którzy broniąc swojego terytorium, działają także na rzecz bezpieczeństwa Polski. Nie zostawiamy ich samych! Pomagamy ukraińskim uchodźcom w Polsce, organizujemy zbiórki i zawozimy to, co najpotrzebniejsze do Ukrainy.


Nasza ostatnia zbiórka zorganizowana wspólnie z RMF FM przyniosła ponad milion złotych na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Środki te, przesłane do nas w formie darowizn na portalu zrzutka.pl, wpłacane na konto bankowe oraz przekazane w formie rzeczowej zostały przeznaczone na pomoc humanitarną w okresie zimy dla mieszkańców wschodniej Ukrainy.


Tysiące Polaków włączyło się w nasze działanie. Po raz kolejny udowodniliśmy, że potrafimy pomagać w trudnych momentach, a z tej bezinteresownej pomocy wypływa wiele dobra i siły dla tych, którzy w tej trudnej sytuacji są bezradni. Cel zbiórki został osiągnięty! Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze działania!


Udało się uchronić przed skutkami surowej zimy wielu ludzi, którzy pozostawali bez opieki i pomocy. Udało się przekazać mieszkańcom wschodniej Ukrainy, objętej wojną, odzież termoizolacyjną, generatory prądu, kurtki, czapki, śpiwory termoizolacyjne, lekarstwa, środki sanitarne, które dostarczaliśmy na Ukrainę bezpośrednio do odbiorców. Dwukrotnie zorganizowaliśmy samodzielnie wyjazdy z załadowanymi pełnymi TIR-ami, docierając aż na sam wschód Ukrainy. 

RgOafjYi50k5cUxb.jpg

Wśród przekazanego asortymentu były dwa generatory wielkiej mocy, zdolne do zapewnienia energii dla całej instytucji (każdy o wartości ok. 450 tys. zł). Jeden trafił do szpitala psychiatrycznego, drugi do Uniwersytetu Obrony Narodowej Ukrainy, który w czasie wojny przygotowuje oficerów walczących potem na froncie. 


Podczas wyjazdów spotykaliśmy na tzw. „blokpostach”, czyli punktach kontroli żołnierzy Obrony Terytorialnej, którzy prosili nas o przekazanie części darów - przedmiotów potrzebnych do codziennego użytku. Potem, po powrocie do kraju, jeszcze podczas prowadzenia akcji zbierania środków na zimę nasz Instytut otrzymał prośby od dwóch brygad obrony terytorialnej z Ukrainy, których żołnierze walczą pod Bachmutem i w innych rejonach prowadzonej wojny.


Córka jednego z tych żołnierzy, mieszkająca od kilku lat w Polsce, Julia, która do tej pory samodzielnie zbierała dary dla brygady Obrony Terytorialnej swojego taty, włączyła się do naszej akcji. Tak pisze o swojej sytuacji:


„Nazywam się Julia i jestem Ukrainką, od kilku lat mieszkam i pracuję w Polsce. Ukończyłam studia politologiczne, a od zajęcia Krymu przez Rosję w 2014 roku śledzę sytuację w Ukrainie. Wybuch pełnoskalowej wojny 24 lutego 2022 roku był dla mnie ogromnym szokiem. Jestem córką ukraińskiego żołnierza, który rozpoczął służbę po wybuchu wojny na wschodniej Ukrainie.


Mój ojciec, Mykola, jest tokarzem z zawodu, ale w momencie inwazji Rosji na Ukrainę, bez wahania dobrowolnie zgłosił się do wojska. Od roku walczy na froncie w składzie batalionu obrony terytorialnej. Teraz jest pod Bachmutem. Jestem w stałym kontakcie z moim tatą i wiem, jak wygląda sytuacja na froncie.  


Z każdym dniem przekonuję się, jak trudną i niebezpieczną rolę spełniają ukraińscy  żołnierze. Przykłady ich odwagi i poświęcenia, o których wiele razy słyszałam od mojego ojca i jego kolegów, zawsze mnie poruszają. Wiem, że muszę robić wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc tym, którzy bronią Ukrainy, ale także jednocześnie wspierają bezpieczeństwo innych państw Europy.


Cieszę się, gdy mogę pomóc walczącym żołnierzom nawet w najmniejszy sposób.  Doceniam każde wsparcie, jakie otrzymuję od moich bliskich, przyjaciół i nieznanych mi ludzi, którzy dostrzegają wagę takiego działania. Oddaję na pomoc ukraińskim żołnierzom każdą zarobioną w Polsce złotówkę, dziękuję za wszystko co otrzymuję od Polaków, którzy wykazuję zrozumienie dla dramatu Ukrainy i wspierają nas ze wszystkich sił. To Polacy ze wszystkich ludzi na świecie najbardziej pomogli i pomagają Ukrainie.


4gBOQ7RRBv0Qmg96.jpg

Jestem dumna z tego, jak walczy mój tata i inni żołnierze ukraińscy i z wdzięcznością patrzę na każdego, kto przyczynił się do naszego sukcesu. Wciąż nie jest łatwo. Żołnierze Obrony Terytorialnej, w której walczy mój tata, zgłaszają wiele potrzeb. Przede wszystkim proszą o wsparcie w postaci sprzętu, który pomoże im przetrwać, ochronić życie. O kamizelki kuloodporne, lornetki, termowizję, leki, środki opatrunkowe. Brakuje im mundurów, bielizny, środków higieny osobistej. Nie jest tajemnicą, że wielu z nich ginie na froncie, często właśnie ze względu na brak tego, co powinno chronić ich życie”.


Chcemy razem z Julią organizować dalszą pomoc dla żołnierzy Obrony Terytorialnej Ukrainy. Korzystać z jej bezpośrednich kontaktów z tatą i innymi żołnierzami OT.


iKf4EjFGQQGkPVVy.jpgNasza kolejna zbiórka pieniędzy, którą prowadzimy wspólnie z RMF FM oraz Julią, przeznaczona będzie na zakup dla dwóch brygad 127 i 116 Brygady OT, wskazanych przez nie środków, które pozwolą im chronić własne życie. Nie będzie to broń, a lornetki, kamizelki kuloodporne, drony rozpoznawcze, kurtki, spodnie, lekarstwa, środki opatrunkowe, łóżka polowe, plecaki, generatory prądu, akumulatory samochodowe oraz środki higieny osobistej.

 

Zbiórka ma duże znaczenie. Obrona Terytorialna to żołnierze w dużym stopniu powołani z cywila, którzy wykonywali zupełnie inne zawody, nie zawsze są dobrze przygotowani do walki. Mają gorsze uzbrojenie i wyposażenie, dlatego ponoszą znacznie większe straty, także osobowe podczas tej wojny.


Planujemy zebrać ok. 500 tys. zł i zakupić za to sprzęt, wyposażenie brakujące żołnierzom dwóch brygad OT.


Liczymy na Państwa otwarte serca i czynny udział Wszystkich, którzy mogą wesprzeć naszą zbiórkę „Razem z Julią wspieramy Obronę Terytorialną Ukrainy”.


Pieniądze można wpłacać na podane konto zbiórki lub konto naszej Fundacji na numer:

PL 92 1140 2004 0000 3402 7885 4014

z dopiskiem „Razem z Julią wspieramy OT”

konto walutowe: PL 79 1140 2004 0000 3012 1481 9181 


Darowizny rzeczowe przyjmujemy po uprzednim kontakcie za pomocą adresu mailowego: [email protected]  


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 287

preloader

Komentarze 9

 
2500 znaków