id: bdb4j8

Wydanie książki powieści

Wydanie książki powieści

Nasi użytkownicy założyli 1 190 656 zrzutek i zebrali 1 255 490 507 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Jestem doktorem nauk humanistycznych, autorką publikacji naukowych, artykułów   i powieści historycznych. Obecnie skończyłam pracę nad powieścią, której głównym bohaterem jest rycerz Bartosz Wezenborg herbu Tur, właściciel Odolanowa i innych dóbr w Wielkopolsce, między innymi Koźmina i piętnastu wiosek na Ziemi Krotoszyńskiej, także Gostynia, Ponieca czy Koźminka koło Kalisza. W 1386 roku został wojewodą wielkopolskim. Służył na dworze królewskim Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły. W tym roku przypada 630 rocznica jego śmierci. Niestety, nie mam środków koniecznych na wydanie książki, zwracałam się z prośbą do samorządów i Ministerstwa Kultury – niestety nie mają formalnych możliwości na wsparcie wydania publikacji. W opinii recenzentów, którzy mieli okazję zapoznać się z fragmentami książki, akcja powieści jest żywa, wartka, pełna zaskakujących przygód i zaskakujących zwrotów, a jej bohaterowie są barwnymi postaciami o wyrazistych charakterach. Podczas swojej pracy dokładałam wszelkich starań, aby wiernie oddać średniowieczne realia, język i obyczaje. Akcja toczy się głównie toczy się w Wielkopolsce w dobrach Bartosza, na Śląsku w Chotlu i Świdnicy oraz na dworze królewskim  w Krakowie. Epizodycznie na turnieju we Francji, w Composteli, Pradze i Budzie a także na Litwie.

Jest jedna przeszkoda – brak środków, na opłacenie druku i redakcji. Muszę uzbierać  minimum 15.000.

Z moich miesięcznych dochodów stać mnie tylko na opłaty i skromne życie, wierszówkę z gazety , zresztą niewielką ,przeznaczam na potrzeby moich zwierząt i tych bezdomnych, które pomagam ratować. Nie mam żadnych możliwości samodzielnie wydać tę powieść, koszty publikacji , druku, redakcji - ogromnie wzrosły. Wydanie tej książki jest dla mnie nie tylko realizacją pasji, ale przywróceniem pamięci o zapomnianej postaci wielkiego rycerza, największego do czasów Zawiszy Czarnego.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 6

EW
Ewa Wojtkowiak
10 zł
ZS
zofia Stradomska
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
MK
Magdalena Krzywda Patryas
100 zł
EW
Ewa Wojtkowiak
ukryta
MS
Marcin Szorski
100 zł

Komentarze 2

 
2500 znaków
  • EW
    Ewa Wojtkowiak

    Byłam na prezentacji w Odolanowie i jestem mocno zainteresowana takimi historycznymi postaciami żyjącymi w okolicach mojego miasta Ostrowa.

    ukryta
  • Donata Dominik-Stawicka

    oto wstęp do powieści: WSTĘP Był ongiś na Śląsku możny ród Wezenborgów herbu Tur. Przybyli z Łużyc, ale związali się z polską ziemią i na wieki przysięgli wierność rodowi Piastów. Swojej lojalności i wierności dowiódł protoplasta polskiej linii Wezenborgów – Peregryn I, który własnym ciałem osłonił księcia Henryka Brodatego podczas zamachu w Gąsawie. Poniósł wprawdzie śmierć, ale swoim uczynkiem wyniósł ród Wezenborgów nad inne rody zamieszkałe na ziemiach Henryka Brodatego. Odtąd spotykamy miana jego potomków wśród urzędników, możnych i rycerzy blisko związanych z dworami Henryka Brodatego i jego potomków. Jednak Największym mężem z tego rodu był Bartosz Wezenborg, zwany Bartoszem z Odolanowa. Związany był jednak nie tylko z Wielkopolską i Śląskiem, ale i z dworami polskich monarchów – Kazimierza Wielkiego, Andegawenów i Władysława II Jagiełły. Miał barwne, burzliwe i ciekawe życie, jeden z najmężniejszych rycerzy w dziejach Polski. . Sam nazywał siebie księciem Odolanowa i w pełni na to miano zasłużył. Nie bał się nikogo – ani króla, ani Krzyżaków, ani diabła, tylko przed Bogiem uginał kolana. Dzieje tego rycerza chcę wam opowiedzieć, będzie to historia jego miłości, walki, rycerskich przygód. Wywiedziona z historycznych zapisków – kronik Janka z Czarnkowa, rycerskich opowieści z czasów średniowiecza – tej najpiękniejszej i najbarwniejszej epoki, z akt grodzkich, z nadań królewskich, a tam gdzie danych nie stało, oparta na wyobraźni i umiłowaniu średniowiecza. Ta historia układa się jak średniowieczna miniatura Limburgów, jak barwny fresk, jak dźwięki lutni trubadurów. Niech pieśń o Bartoszu – rycerzu z Wielkiej Polski niesie się po wsze czasy, sławiąc moc polskiego oręża. Spotkacie w tej powieści i innych, znanych z historii bohaterów epoki – Kazimierza III Wielkiego i jego siostrę królową Elżbietę; rycerza Jaśka z Melsztyna i jego syna Spytka; królową Jadwigę Andegaweńską i króla Jagiełłę, Siemowita IV, książąt Władysława Opolczyka, Władysława Białego i Kaźka Szczecińskiego. Zjawią się podstępni i okrutni Krzyżacy, król Francji Karol V, burgundzcy rycerze, ale przede wszystkim mieszkańcy ziem, które posiadł Bartosz starosta odolanowski, kujawski, pan na Koźminie, Gostyniu, Koźminku, wojewoda poznański, jeden z najpotężniejszych i najdzielniejszych rycerzy epoki. Niech popłynie opowieść o najmężniejszym z mężnych o Bartoszu, rycerzu Wielkiej Polski, niech czas się cofnie….