id: bdx64y

Muzeum Zimnej Wojny - remont jachtu szpiegowskiego gen. Ryszarda Kuklińskiego "LEGIA"

Muzeum Zimnej Wojny - remont jachtu szpiegowskiego gen. Ryszarda Kuklińskiego "LEGIA"

Nasi użytkownicy założyli 1 037 590 zrzutek i zebrali 1 108 107 283 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności5

 • Zapraszamy Państwa na otwarcie przekopu Kanału przez Mierzeję Wiślaną. Będzie okazja wejść na pokład Legii!r8cee4b14451c910.jpg

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Muzeum Zimnej Wojny im. generała Kuklińskiego oraz Izba Pamięci Generała Kuklińskiego rozpoczęły remont najważniejszego jachtu w historii misji Ryszarda Kuklińskiego – Jachtu „LEGIA”. Jest eksponatem w Muzeum Zimnej Wojny im. generała Kuklińskiego.


Od końca lat 60. „LEGIA” służyła jako jacht szpiegowski w Układzie Warszawskim. Jednak Ryszard Kukliński wykorzystał go do nawiązania współpracy z NATO, PRZECIW ROSYJKIM PLANOM WOJENNYM. W latach 1972 - 1975 Kukliński zorganizował serię rejsów z Polski do Belgii w celu studiowania teatru działań wojennych i zbierania informacji wywiadowczych służących do realizacji Operacji Zaczepnej Frontu Nadmorskiego, z 1972 r. (mapa znajduje się w Muzeum Zimnej Wojny, w sali Izby Pamięci Gen. Kuklińskiego i na www.generalkuklinski.com). Jednak Ryszard Kukliński przechytrzył kontrwywiad Układu Warszawskiego podczas pierwszego rejsu powstał list, który Kukliński w Wilhelmshaven wysłał do ambasady Stanów Zjednoczonych w Bonn. Zaproponował USA kluczową dla losów zimnej wojny współpracę. To na „LEGII” Ryszard Kukliński pokonywał kolejne mile morskie, żeby potajemnie spotykać się z agentami CIA w celu przekonania ich do swojej osoby oraz informacji, które miał zamiar przekazywać. Samotna misja generała Ryszarda Kuklińskiego zaczęła udała się dzięki "LEGII".


Jacht można nie tylko zwiedzać, ale także odbywać nim rejsy edukacyjne! Ta jednostka to pływająca historia. Rejs dla grup do 7 osób będzie nas przenosił do czasów misji Ryszarda Kuklińskiego a przewodnicy zabiorą w świat zimnowojennej rozgrywki.

Podczas rejsu goście jachtu dowiedzą się, jakie były tajniki działań szpiegowskich, jakie były plany ofensywne ZSRR i dlaczego Kukliński zorganizował rejs wzdłuż morskich brzegów Europy. Spotkanie z jachtem „LEGIA” to dotknięcie jednego z najważniejszych świadectw misji Ryszarda Kuklińskiego.


W trakcie trwania sezonu letniego na „Legii” organizowane będą rejsy edukacyjne. Na sezon zimowy zaplanowany jest remont o którego wsparcie finansowe się zwracamy.


 1. Każdy wpłacający otrzyma w Muzeum Zimnej Wojny, (po okazaniu dowodu wpłaty), książkę wraz z gadżetami.
 2. Dla pięciu najhojniejszych darczyńców zaplanowany zostanie specjalny rejs, jeszcze w 2022 roku.
 3. Za wpłatę najwyższej kwoty, na jachcie i w Muzeum Zimnej Wojny, umieszczone zostanie nazwisko darczyńcy lub logotyp firmy.


Muzeum Zimnej Wojny im. generała Ryszarda Kuklińskiego powstało w 2006 roku jako Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. To największy zbiór pamiątek i świadectw misji Ryszarda Kuklińskiego. Znajdziesz w nim oryginalny mundur płk. Kuklińskiego, jego mapy tworzone w Sztabie Generalnym, medal przekazany przez CIA oraz pośmiertny awans generalski z 2016 r. Byliśmy instytucją współpracującą przy powstawaniu filmu "Jack Strong" i "Gry Wojenne" i książce "Atomowy Szpieg"


ZESPÓŁ MUZEUM DZIĘKUJE ZA ZAUFANIE I PROSIMY O WSPARCIE!


Zbiórkę organizuje Fundacja Józefa Szaniawskiego prowadząca Muzeum Zimnej Wojny im. generała Ryszarda Kuklińskiego i Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego i Wirtualne Muzeum Generała Kuklińskiego - www.generalkuklinski.com.


Fundacja Józefa Szaniawskiego

ul. Kanonia 20/22 lok. 13

00-278 Warszawa

NIP 5252565974

KRS 0000443664

REGON 146472415

Nr rachunku bankowego:

PL 07 1160 2202 0000 0002 4859 4315

BIC (Swift) BIGBPLPW

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 33

 
Użytkownik niezarejestrowany
150 zł
SW
Slawomir Wrobel
500 zł
UP
Urszula Przybieg
20 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Jacek Świdrów
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
ŁP
Łukasz Pepłoński
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
100 zł
AZ
Jacek Zieliński
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 4

 
2500 znaków