Wokół Bliskości. Wystawa-Projekt-Publikacja (e-book)
Wokół Bliskości. Wystawa-Projekt-Publikacja (e-book)
Nasi użytkownicy założyli 1 281 030 zrzutek i zebrali 1 502 424 725 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Wystawa „Wokół bliskości” podejmuje próbę opowiedzenia o bliskości, której coraz bardziej poszukujemy w dzisiejszych czasach stawiających na pierwszym miejscu indywidualizm i samorealizację, jako warunki spełnionego życia. Tymczasem to bliskość chroni nas przed osamotnieniem i lękiem. Nasza wystawa zbiorowa łączy trzy projekty artystyczne trzech różnych osób, artystów i artystek, którzy czerpią inspirację z własnych doświadczeń i refleksji życiowej. Ich materią jest poczucie bliskości i doświadczenie straty, a formą fotografia i przedmioty po bliskich osobach. Autorzy pokazują swoje pożegnania z tymi, którzy odeszli, a także jak kojące jest poczucie bliskości, które zyskujemy przez pielęgnowanie pamięci. Pokazują, jak budować więź oraz chronić przed zapomnieniem te cząstki własnej biografii, które kształtują naszą tożsamość.
Zbieramy środki na druk publikacji (e-book), która będzie cennym materiałem prezentującym refleksje wokół tego, co dotyczy i dotyka nas wszystkich: bliskości i straty. Będą to wypowiedzi i doświadczenia nie tylko twórców projektu, ale także jego odbiorców zapisywane w trakcie trwania wystawy oraz wydarzeń jej towarzyszących. A takich wydarzeń odbędzie się szereg min.: oprowadzania kuratorskie, spotkania z artystami, a także warsztat Doroty Raniszewskiej: „Portret biograficzny. Fotografie, wspomnienia i praca z pamięcią”, która jest kuratorką wystawy i doświadczonym coachem oraz autorką wielu unikalnych na skalę światową książek i projektów dotyczących zastosowania fotografii w coachingu.
Zachęcamy także do objęcia patronatu nad wystawą i/lub publikacją poruszającą niezwykle ważny temat bliskości i skłaniającą do refleksji nad tym, jak traktujemy odchodzenie, starość, stratę, śmierć. Pokazującą, co człowiek może zrobić, aby poczuć ulgę w smutku, kiedy ktoś bliski odchodzi. I przede wszystkim zwracającą uwagę na to, jak bardzo w różności jesteśmy do siebie podobni.
Artyści i kuratorka:
Tomasz Siuda - Fotograf, artysta, arteterapeuta, fototerapeuta. Absolwent Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykładowca, edukator, autor wielu fotograficznych wystaw. Organizator i uczestnik wypraw badawczych do lasów Amazonii. Członek zespołu badawczego University of Cambridge w międzynarodowym projekcie - Wyobrażenia nieśmiertelności w dobie sztucznej inteligencji. (Polska, Indie, Chiny). Z użyciem technik fototerapeutycznych realizuje warsztaty z obszaru Ars Moriendi, mierzenia się ze śmiertelnością, konfrontowania się z emocjami wokół śmierci i żałoby. Członek kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci. Członek Rady Fundacji Instytut Dobrej Śmieci. Członek zarządu Fundacji Key for tomorrow.
Marta Wojnarowska-Olszewska - polska fotografka angażująca się w pracę nad projektami długoterminowymi. Korzysta z różnych technik artystycznych, dostosowując je do wybranych przez siebie metod opowiadania historii. Laureatka sekcji ShowOFF Kraków Photomonth (2024). Jedna z dwójki zwycięzców open call 22 edycji Rybnik Foto Festival (2025). Jej prace znalazły się na wystawach m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (wystawa laureatów konkursu ‘Wystaw się w CSW’, 2024), Pracowni Duży Pokój w Warszawie (wystawa laureatów open call Fundacji Picture Doc, 2024), Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku (2025), oraz w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie w Warszawie (2025). Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie w Czechach. Jest absolwentką programu mentorskiego Sputnik Photos, fundacji Pix.house oraz Akademii Fotografii Tomasza Tomaszewskiego.
Katarzyna Haftek – Lis– certyfikowana nauczycielka mindfulness (Unified Mindfulness, USA), life coach (Collegium Civitas), trenerka komunikacji empatycznej i absolwentka Szkoły Trenerów Grupy TROP. Łączy ponad 20 lat doświadczeń w edukacji, mediach, biznesie i sektorze społecznym. Studiowała Lingwistykę Stosowaną, Dziennikarstwo, Marketing i Zarządzanie oraz fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii im. Mariana Schmidta. Jako fotografka tworzy projekty łączące sztukę z praktyką obecności i przetwarzania doświadczeń.
Dorota Raniszewska – Master coach i mentorka, twórca, fotografuje, pisze poezje. Autorka książek i wystaw, w tym stałej wystawy „Ludzie – Ludziom. O miejscu, które tu spoczywa” znajdującej się w Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej (wystawa otwarta 13 grudnia od 2018 r.) oraz „Bryza. Podróże po krajobrazie”. Związana z Galerią 81 stopni oraz Fundacją MagoVox.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.