id: bj24xd

Odbudowa Jachtu S/Y FREYA

Odbudowa Jachtu S/Y FREYA

Nasi użytkownicy założyli 937 649 zrzutek i zebrali 929 308 247 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

„MAYDAY MAYDAY MAYDAY”

TU JACHT „FREYA"

FOXSTROT-ROMEO-ECHO-YANKEE-ALPHA


JACHT S/Y FREYA to zbudowana w  1968r w Stoczni Gdańskiej - reprezentantka pierwszej serii stalowych jachtów typu J-80 zwanych wtedy Eosami.


FREYA stworzona była do żeglugi w ciężkich warunkach – jeden z dzielniejszych jachtów w historii naszego żeglarstwa. Właśnie na tym jachcie kapitan Dariusz Bogucki wraz ze swoją załogą zdobyli zachodni brzeg Grenlandii. Był to pierwszy polski jacht żaglowy, który dokonał tej sztuki, a jednocześnie drugi na świecie.


Założenia konstrukcyjne typu J-80 opierały się na stalowym kadłubie i integralnym balaście, masztach drewnianych lub aluminiowych. W 1967 roku zwodowano pierwsza jednostkę z tej serii S/Y EUROS. Po doświadczeniach pierwszych dwóch sezonów dokonano kilku poprawek w następnych konstrukcjach które poprawiły jej dzielność morską. Między innymi powiększono wyporność części rufowej, co poprawiło jej żeglowanie na kursach baksztagowych. 

Jachty J-80 są bardzo cenione za ich wysoką dzielność w trudnych warunkach. FREYA nie poddała się kiedy w sierpniu 1972 roku wpadła o 0305 na kamienie. Pierwsze uderzenie stępką o dno, a potem nastąpiły kolejne. Wysoka fala przeniosła jacht przez kamienie, po ok trzydziestu minutach jacht został unieruchomiony z przechyłem ok 70°na lewą burtę na kamienistej płyciźnie Langoren w odległości ok 1 kabla od brzegu w pobliżu portu Hoganas. Jednak nie poddała się wtedy i została uratowana. Pomimo uszkodzeń - odholowana do portu i wyremontowana. Przez długie lata szkoliła żeglarzy na stopnie żeglarskie i kapitańskie.


TERAZ potrzebuje naszego wsparcia. By móc znowu zadziwiać swym pięknem i smukłą sylwetką, pokonując wiele mil morskich. Ciesząc przy tym ludzi, którzy znając historię i duszę wspaniałych J-80 popłyną z nią w niejeden mamy nadzieję rejs. 

Lokalizacja

Lubań, Poland

Zobacz na mapie
map pin
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 37

WM
Wojciech Małecki
ukryta
 
Dane ukryte
70 zł
 
Dane ukryte
240 zł
DB
Dorota Bieńkowska
240 zł
AK
Aleksandra Krancberg
224 zł
WL
Wiesław Lis
100 zł
MP
Marek Popiel
70 zł
JS
Jakub Sidorowicz
540 zł
MS
120 zł
LS
Lena Szczepanek
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!