id: bjvmzs

Konserwacja Kościoła Pokoju w Świdnicy

Konserwacja Kościoła Pokoju w Świdnicy

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 240 435 zrzutek i zebrali 1 387 650 189 zł

A ty na co dziś zbierasz?
Załóż zrzutkę

Opis zrzutki

Ratujmy Kościół Pokoju!

Kościół Pokoju w Świdnicy to nie tylko ewangelicka świątynia. To zabytek światowej klasy z listy UNESCO, którym opiekuje się nasza mała wspólnota. Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby dokończyć jego remont (obiecana dotacja została wstrzymana). 

m950fb3b36e0783f.jpeg

af5033aae40fe3ba.jpegTo największy drewniany barokowy kościół Europy uznany za Pomnik Historii i wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, spis najbardziej prestiżowych zabytków świata. „National Geographic” uznał go za jeden z siedmiu nowych cudów Polski. Wraz z 300-letnimi budynkami stanowi unikatową luterańską enklawę, jedyną tak dobrze zachowaną w Polsce.

t7578edc95f34222.jpeg

Nasza historia toczy się od 1657 r. - od tego czasu. w Kościele Pokoju nieprzerwanie odprawia się nabożeństwa. To nie tylko świątynia: w plebanii mieści się Dolnośląski Instytut Ewangelicki z bezcennymi zbiorami, dzwonnica jest także galerią, a dom dzwonnika – centrum promocji UNESCO. Organizujemy międzynarodowy Festiwal Bachowski, liczne koncerty, wystawy i warsztaty.

bf93599cc767025e.jpeg

pfc2b0796921e3fd.jpegHistoria tego miejsca jest niezwykła: kościół powstał w wyniku konfliktów religijnych w XVII-wiecznej Europie, a stał się symbolem pojednania. W 1989 r. premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl modlili się tu o pokój. W 2014 r. Angela Merkel i premier Ewa Kopacz wzięły udział w ekumenicznej modlitwie o pokój, a dwa lata później Dalajlama XIV podpisał u nas Apel o Pokój, wspólnie z przedstawicielami kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu i buddyzmu. Gościliśmy także w Kościele Pokoju szwedzką Parę Królewską, Króla Karola XVI Gustawa i Królową Sylwię.

o3867f18d41eb30a.jpeg

Krok po kroku

Bliska jest nam idea tolerancji i współpracy, a przede wszystkim bliski jest nam ten bezcenny zabytek, którym opiekujemy się od 30 lat. Kiedy zostałem jego gospodarzem, był w tak katastrofalnym stanie, że nie wiedziałem od czego zacząć. Wiekowe drewno dosłownie rozsypywało się w ręku. Rozpoczęliśmy małymi krokami i przez ponad ćwierć wieku udało nam się przeprowadzić gruntowną renowację świątyni i jego otoczenia: instalacja nowoczesnych systemów zabezpieczających, wymiana gontowego dachu, wzmocnienie ścian, restauracja ołtarza, ambony, organów, bramy wjazdowej, domu dzwonnika, domu stróża, liceum ewangelickiego oraz części cmentarza, konserwacja 300-letnich Biblii i starodruków. Nie przypominam sobie roku, w którym na placu Pokoju nie byłyby prowadzone jakieś prace. Robimy to wszystko jako mała parafia ewangelicko-augsburska. Ratujemy nasz zabytek olbrzymim nakładem sił i środków. Połowę udało nam się ocalić, ale kolejna połowa wymaga ratunku.

y1484defc9713ab2.jpeg

e5865198c2fe59dd.jpegPod ścianą

Trzy lata temu rozpoczęliśmy olbrzymi projekt współfinansowany ze środków europejskich, żeby odnowić całą północną ścianę. Prace są zaawansowane i powinny zakończyć się w tym roku. Niestety, w ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, że nie dostaniemy od Urzędu Miasta Świdnica obiecanej dotacji (wkład własny do projektu na konserwację). Jest to decyzja zaskakująca. I nie wiemy, dlaczego tak się stało. 

Dosłownie i w przenośni zostaliśmy postawieni pod ścianą - w najbliższym czasie musimy zebrać 500.000 zł na prace ratunkowe w Kościele Pokoju. Jeśli ich nie zbierzemy, dalsze prace są pod znakiem zapytania, a projekt może być zaprzepaszczony. Naszą dramatyczną sytuację potęguje to, że z powodu epidemii ruch turystyczny w naszym kościele zamarł - nie możemy odłożyć środków z cegiełek i sprzedaży pamiątek. Dlatego ośmielam się poprosić o pomoc ludzi, którym los jednego z najcenniejszych polskich zabytków nie jest obojętny. 

r6f24aaf371d9194.jpeg

m856e7ffcebc1ef8.jpeg

w9ea8f599bb4daae.jpegTen obiekt to nasze wspólne dziedzictwo, które powinniśmy zachować dla kolejnych pokoleń. W tej krytycznej sytuacji zwracam się z gorącą prośbą o pomoc do wszystkich, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Każdy z Państwa może pomóc wpłacając kwotę, jaką uważa za stosowną na konserwację Kościoła Pokoju. Przetrwał już ponad 360 lat - wierzę, że uratujemy go wspólnymi siłami!


bp Waldemar Pytel, proboszcz Kościoła Pokoju

#ratujmykosciolpokoju


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 2

 
2500 znaków
  • Tomasz Śnieżek

    Ratujmy Kościół Pokoju!

    ukryta
  •  
    Użytkownik anonimowy

    "Niech ci błogosławi Pan i niechaj cię strzeże; niech rozjaśni Pan oblicze swoje nad tobą i niech ci miłościw będzie; niech obróci Pan twarz swoją ku tobie i niech ci da pokój."

    ukryta