Milion marzeń - zbudujemy hospicjum! ID: bkmsmp

Milion marzeń - zbudujemy hospicjum! ID: bkmsmp

16 560 zł z 1 000 000 zł

1%

16 560 zł

16 560 zł

z 1 000 000 zł

31 dni

31 dni

do końca

132

132

wspierających
1%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Budujemy pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim hospicjum stacjonarne dla dzieci. Część pieniędzy już mamy, ale nadal brakuje nam ogromnej kwoty. Prace remontowe w zabytkowym budynku przeznaczonym na Olsztyńskie Hospicjum dla Dzieci rozpoczęliśmy w kwietniu 2019 roku. Mamy nadzieję, że uda nam się zakończyć je w czerwcu 2020 roku, tak, żebyśmy już za rok mogli przyjąć w nasze progi pierwszych małych pacjentów. Całkowity koszt budowy hospicjum to ok. 10 mln złotych - 8,5 mln będzie kosztował remont, kolejne 1,5 mln to koszt wyposażenia. W sierpniu 2019 roku pozyskaliśmy 3,4 mln złotych dofinansowania ze środków unijnych (projekt "Rozbudowa, przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynków na potrzeby hospicjum stacjonarnego i domowego Caritas w Olsztynie", umowa nr RPWM.08.01.00-28-0029/18-00 w ramach RPO WiM na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków EFRR), nadal jednak do zakończenia inwestycji potrzebujemy ponad 6 mln złotych. Kwota ogromna i nieco onieśmiela, ale wierzymy, że razem z Wami nam się uda!

bkmsmp-8db1dac8.png

Milion marzeń

"Hospicjum dla dzieci" to słowa, które z jednej strony niosą strach, bo jednoznacznie kojarzą nam się z bólem i cierpieniem najmłodszych i ich rodzin. Troska, rozpacz, bezsilność, śmiertelna lub nieuleczalna choroba - największy horror każdego rodzica. Z drugiej strony są to słowa, które niosą ze sobą marzenia i nadzieję, bo hospicjum to też życie, może trudne, ale piękne.

Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci to marzenie wielu z nas: pracowników, wolontariuszy, rodzin.

Od kilkunastu lat w Hospicjum Domowym stale otaczamy opieką ok. 70 małych pacjentów hospicyjnych z terenu całego województwa warmińsko-mazurskiego. Lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholog, pracownik socjalny każdego dnia pokonują setki kilometrów, by dotrzeć do dzieci w ich domach. Robią wszystko, by poprawić ich stan zdrowia i sprawność, podnieść jakość ich życia, ułatwić życie i opiekę nad dziećmi ich rodzinom.

Niestety, czasami wszystko to za mało. Przychodzą takie momenty, w których rodzina potrzebuje dodatkowego wsparcia. Czasem jest to intensywna rehabilitacja, która nie jest możliwa w małych miejscowościach, z daleka od centrów miast. Czasem jest to potrzeba odpoczynku albo udania się do lekarza przez rodziców, którzy nie mają z kim zostawić swojego dziecka. Czasem są to kryzysy zdrowotne i rozwojowe dzieci, które wymagają intensywnego wsparcia personelu medycznego. Czasem pierwsze chwile po wypisaniu dziecka ze szpitala do domu, kiedy rodzina musi nauczyć się opieki nad nim (cewnikowania, obsługi respiratora, ssaka i wielu, wielu innych czynności).

Przestrzenią, która to wsparcie umożliwi będzie właśnie Hospicjum Stacjonarne.

bkmsmp-fccc638c.png

Marzenie pierwsze. Budynek

To marzenie udało nam się spełnić pod koniec 2017 roku.

Po wielu latach starań nabyliśmy od Gminy Olsztyn, z 99% bonifikatą, zabytkowy budynek dawnych koszar pruskich.

Budynek znajduje się w znakomitej lokalizacji - w ścisłym centrum miasta, otoczony Parkiem Podzamcze, doskonale skomunikowany z resztą miasta, położony bardzo blisko olsztyńskich szpitali i dworca PKP.

bkmsmp-06b1b32b.png

bkmsmp-8e807120.png


Niestety, budynek ma też wiele wad. Przede wszystkim jest bardzo zniszczony. Przez lata były tu mieszkania komunalne i bar, później część budynku spłonęła, mieszkańców wykwaterowano, a budynek przez kilka kolejnych lat był pustostanem.

Marzenie drugie. Projekt

Specyficzna funkcja, którą budynek ma pełnić, w połączeniu z obwarowaniami konserwatorskimi, sprawiły, że samo tworzenie projektu i uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń odpowiednich służb i instytucji okazało się być ogromnym wyzwaniem, które pochłonęło bardzo dużo czasu i pieniędzy.

bkmsmp-befbb1f6.png

bkmsmp-b1a20aa4.png


Zgodnie z projektem, w budynku znajdzie się miejsce dla 11 pacjentów, pokoje mieszkalne dla rodziców i opiekunów, sale szkoleniowe, gabinet pracy psychologa, kaplica, magazyny i wiele innych, niezbędnych przestrzeni.

Marzenie trzecie. Remont

To marzenie powoli zaczyna się spełniać.

Ekipa remontowa weszła na plac budowy 1 kwietnia 2019 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 30 czerwca 2020 roku budynek będzie ukończony.

bkmsmp-777a9d38.png


Marzenie czwarte. Wyposażenie

Sam budynek to nie wszystko. Czeka nas także konieczność zakupu odpowiedniego wyposażenia.

Sprzęt medyczny, meble, sprzęt komputerowy, zabawki, pościel... lista jest długa. Ale to wszystko dopiero przed nami.

Marzenie piąte. Wielkie otwarcie

Mamy nadzieję, że nastąpi już w październiku 2020 roku. Jednak, jeśli ma to być możliwe, bardzo potrzebujemy Waszego wsparcia.

bkmsmp-886a0886.png

Cała reszta marzeń

to marzenia na lepszą przyszłość dla naszych pacjentów. Nadzieje ich rodziców, rodzeństwa, babć, dziadków, cioć i przyjaciół. Chcemy realizować ich marzenia o normalności, jak najdłuższym i jak najlepszym życiu ich dzieci. Wierzymy, że w naszym nowym Domu będziemy w stanie pomóc im je realizować.

Dla kogo to wszystko?

Przede wszystkim dla naszych pacjentów, małych bohaterów, którzy każdego dnia walczą o lepsze jutro. Dla ich rodziców i krewnych, którzy często podejmują nadludzki wysiłek, by zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą przyszłość.

bkmsmp-97fd88d0.png

Zrzutka stworzona przez Caritas Archidiecezji WarmińskiejNapisz czym się zajmujesz/kim jesteś

Facebook


E-mail

Wpłacający132

 
Dane ukryte
1 000 zł
UK
Uczniowie klasy 7C z SP 6 w Olsztynie wraz z wychowawczynią i rodzicami
600 zł
DP
Danuta Pestka-Bajer
500 zł
CO
Cezary Opalach
500 zł
SI
Sławomir i Dorota Smolarek
500 zł
 
Dane ukryte
450 zł
 
Szkolne Koło Wolontariuszy (XIII LO Katolickie w Olsztynie)
394 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
Zobacz więcej

Komentarze5

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

591 588 zrzutek

i zebrali

335 265 359 zł


A ty na co dziś zbierasz?