Wróć do bloga

Możliwość odliczenia darowizny w podatku CIT i PIT

Możliwość odliczenia darowizny w podatku CIT i PIT

Napisano 10 kwietnia, 2020
Możliwość odliczenia darowizny w podatku CIT i PIT

W dniu 31 marca 2020 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ostateczna wersja ustawy dotyczącej tarczy antykryzysowej, mającej na celu ułatwienie walki z epidemią koronawirusa oraz ratowanie gospodarki. 

Ustawa ta zawiera szereg ważnych zmian w ustawach podatkowych. Poniżej przedstawiamy zmianę, która szczególnie dotyczy osób organizujących oraz wspierających zrzutki na zrzutka.pl. 

Mowa o uldze z tytułu darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem. Dzięki przekazaniu darowizny na zwalczanie COVID-19 możesz zmniejszyć podstawę obliczenia podatku. 

Możliwość odliczenia w podatku CIT i PIT bez limitu dla darowizn, dotyczy darowizn przekazanych na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny, a także przekazanych Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych (koniecznie sprawdź, czy podmiot, któremu przekazujesz darowiznę, znajduje się na liście).

Należy również wziąć pod uwagę czas, w którym przekazana została darowizna. Z odliczenia skorzystasz w przypadku darowizn przekazanych od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.

W przypadku darowizny przekazanej:

  • do dnia 30 kwietnia 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny,
  • w maju 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150% wartości darowizny,
  • od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny.

Kto może dokonać odliczenia?

  • Każdy, kto opodatkowuje swoje dochody na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku (dla dochodów z działalności gospodarczej).
  • Podatnik, który opodatkowuje dochody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jak dokładnie dokonać rozliczenia - co musisz przygotować oraz gdzie należy złożyć dokumenty, przeczytasz na stronie gov.pl

Przekazując darowiznę na zwalczanie COVID-19 nie tylko przyczynisz się do zwiększenia możliwości w walce z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa, ale również zmniejszysz swój podatek. Pamiętaj, że odliczeniu będzie podlegać nawet 200% wartości darowizny pieniężnej lub rzeczowej. Zachęcamy zatem do wsparcia!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie stanowi porady podatkowej. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy dokonana przez Ciebie darowizna będzie podlegać odliczeniu, skonsultuj się z doradcą podatkowym lub właściwym Urzędem Skarbowym.


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl (możesz też skorzystać z aplikacji mobilnej zrzutka.pl dostępnej w Sklepie Google Play oraz na App Store), podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

400 000 zrzutek, ponad 200 000 000 zł zebrane na zrzutkach. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 5/5 na ponad 2 000 opinii w Sklepie Google Play zobacz opinie i na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Również nasza aplikacja w App Store posiada analogiczne oceny (niemal 5/5). Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka na #SerceJulki, która zebrała ponad 1 900 000 zł, zrzutka dla Zhiry - psa-ratownika, która zebrała ponad 70 000 zł w ciągu zaledwie 30 minut - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

a. Rekordowa zrzutka na ponad 1 900 000 zł:

b. Rekordowo szybka zrzutka (ponad 70 000 zł w 30 minut):

c. Nasz wybór najciekawszych zrzutek znajdziesz na stronie głównej zrzutka.pl.

najciekawsze zrzutki

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 0

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!