500 MILIONÓW ZŁOTYCH PRZEKAZANE NA ZRZUTKI!

Napisano 18 sierpnia, 2021
500 MILIONÓW ZŁOTYCH PRZEKAZANE NA ZRZUTKI!

Pół miliarda złotych zostało już wpłacone na platformie zrzutka.pl w ramach 726 tysięcy zbiórek online. Żeby zebrać pierwsze 10 milionów potrzebnych było aż 36 miesięcy. Aktualnie, aby darczyńcy wpłacili taką kwotę wystarczy niespełna 18 dni. Jakie jeszcze ciekawe wnioski płyną z analizy ponad 7 milionów donacji na zrzutki zrealizowanych w ciągu ostatnich 7 i pół roku?

Przeanalizowanie 7 128 105 wpłat, przekazanych przez ostatnie 91 miesięcy, pozwala dojść do bardzo ciekawych wniosków, np. jak zmieniało się tempo wpłat ze strony darczyńców na przestrzeni poszczególnych lat, która płeć finansuje zrzutki, w jakim wieku internauci wpłacają najczęściej lub też skąd pochodzą. W końcu jaka jest średnia wartość wpłaty na przestrzeni ostatnich 7 lat, a także jaka była w poszczególnych latach?


Jak szybko wpłacamy na zrzutki?


Dane pokazuję, że pierwsze 10 milionów złotych internauci wpłacili na zrzutka.pl w ciągu pierwszych trzech lat działalności platformy, tj. w okresie od I 2014 do I 2017. A to oznacza, że średnia miesięczna w tamtym okresie wyniosła niespełna 278 tysięcy złotych. Obecnie, tj. w ciągu ostatnich 12 miesięcy, średnia wynosi aż 17 857 142 zł miesięcznie. Różnica jest 64. krotna.  Widać zatem, jak bardzo zmienił się na przestrzeni ostatnich 7 lat polski internet, crowdfunding i sama zrzutka.

- Początkowo zrzutka.pl miała być portalem tzw. „odwróconych zakupów grupowych”, tzn. organizator zrzutki tworzy zbiórkę i zachęca internautów, aby dołączyli do niej. Dzięki dużej ilości zainteresowanych, są oni w stanie negocjować cenę, dzięki czemu uzyskują niższą cenę zakupu licencji na oprogramowanie, sprzętu czy usługi. Użytkownicy zweryfikowali jednak ten pomysł i zrzutka stała się portalem do zbiórek na każdy cel. – mówi Tomasz Chołast współzałożyciel zrzutka.pl.


Wraz z upływem czasu i wzrostem popularności crowdfundingu w Polsce, a także zaufania i rozpoznawalności do samej platformy, tempo wpłat na zrzutki zaczęło przyśpieszać. Pierwsze 50 milionów złotych zostało wpłacone na zrzutka.pl 19 miesięcy później, tj. we wrześniu 2018 roku.


- Jednym z pierwszych poważnych wyzwań była kwestia indywidualnych rachunków dla każdej zrzutki. Banki, aby udostępnić niezbędną do ich generowanie usługę tzw. MassCollect, wymagały na przykład utrzymywanego na rachunku minimalnego salda w wysokości 10 mln zł. Oczywiście takich kwot wówczas nie posiadaliśmy. Na szczęście na udostępnienie takiej usługi dla nas, bez stawiania nierealnych jak na tamte czasy wymogów, zdecydował się Raiffeisen Polbank (obecnie BNP Paribas) - za co nadal pozostajemy wdzięczni -  tłumaczy Tomasz Chołast członek zarządu zrzutka.pl.

Pierwsze 100 000 000 zł zostało wpłacone przez darczyńców w maju 2019 roku. Wystarczyło zatem już tylko 8 miesięcy, aby podwoić wcześniejszy wynik 50 milionów złotych. Warto podkreślić, żeby zebrać pierwsze 50 milionów internauci potrzebowali aż 55 miesięcy, czyli 4,5 roku. 13 miesięcy później, tj. w czerwcu 2020 roku, zrzutka.pl świętowała już przekroczeniu granicy wpłaconych 250 milionów złotych. A to oznacza, że  średnia miesięczna wynosiła  około 3 200 000 zł w okresie od początku powstania platformy do połowy 2020 r. 


- Aktualnie zrzutka.pl jest Krajową Instytucją Płatniczą z licencją KNF, a w ostatnim miesiącu, jako pierwsi w Polsce, we współpracy z Visa i PayU, mieliśmy przyjemność udostępnić wypłaty na karty płatnicze Visa. To pokazuje ogromny przeskok, jakiego dokonaliśmy przez ostatnie lata, przechodząc z pozycji, w której to operator płatności obawiał się włączenia nam płatności kartowych, do sytuacji, w której to zostajemy wybrani jako portal, z którym Visa oraz PayU przeprowadzają pierwsze wdrożenie usługi wypłat na karty (Visa Direct) na polskim rynku. – podsumowuje Tomasz Chołast członek zarządu zrzutka.pl.


Na początku sierpnia 2021 roku, czyli 91 miesięcy od startu, platforma świętuje przekroczenie magicznej granicy pół miliarda wpłacony donacji w ramach ponad 726 tysięcy zrzutek i ponad 7 milionów pojedynczych wpłat. A to oznacza, że w całym okresie swojej działalności, tj. od stycznia 2014 do dziś, zrzutka.pl zbierała średnio po 180 621,48 zł dziennie i po 5 494 505 zł miesięcznie.Kto finansował zbiórki online w ciągu ostatnich lat?


Z analizy ponad 7 milionów wpłat na platformę zrzutka.pl, widać klarownie że to kobiety częściej wpłacają pieniądze na zbiórki. Na podstawie łącznych danych, w okresie od 1. stycznia 2014 do 4. Sierpnia 2021, widać jednoznacznie, że panie w blisko 55% finansują zbiórki online. Panowie wpłacają w ponad 45% przypadków. 


W przypadku analizy wieku donatorów widać, że dominuje grupa w przedziale 25-34 lata, która reprezentuje ponad 1/3 wpłacających. Drugą największą kohortą darczyńców są internauci w średnim wieku tj. 35-44 lata, reprezentowani przez 21% użytkowników. Trzecią najbardziej hojną grupą są młode osoby w wieku 18-24 lata, którzy reprezentują co piątego donatora. 


Wśród najskuteczniejszych województw, tj. takich które mają najwyższy odsetek konwersji użytkowników do wpłat, na pierwszym miejscu znalazło się lubuskie, następnie opolskie, a podium zamyka kujawsko-pomorskie. Czwarte miejsce zajęło małopolskie, a w pierwszą piątkę zamyka dolnośląskie. 


Na podstawie 7 122 821 wpłat dokonanych na przestrzeni ostatnich ponad 7 i pół lat, zrzutka.pl wyliczyła średnią wartość donacji na poziomie 65,48 zł, a także średnią dla poszczególnych lat. Dodatkowo, widać jak zmieniała się ona w czasie i że jej wartość praktycznie stale rośnie. W 2014 roku internauci wpłacali średnio po blisko 58 zł, podczas gdy w 2021 roku było to już ponad 76 zł. Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl (możesz też skorzystać z aplikacji mobilnej zrzutka.pl dostępnej w Sklepie Google Play oraz na App Store), podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

530 000 zrzutek, ponad 300 000 000 zł zebrane na zrzutkach. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 5/5 na ponad 2 000 opinii w Sklepie Google Play zobacz opinie i na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Również nasza aplikacja w App Store posiada analogiczne oceny (niemal 5/5). Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka na #SerceJulki, która zebrała ponad 1 900 000 zł, zrzutka dla Zhiry - psa-ratownika, która zebrała ponad 70 000 zł w ciągu zaledwie 30 minut - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

a. Rekordowa zrzutka na ponad 1 900 000 zł:

b. Rekordowo szybka zrzutka (ponad 70 000 zł w 30 minut):

c. Nasz wybór najciekawszych zrzutek znajdziesz na stronie głównej zrzutka.pl.

najciekawsze zrzutki

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 1

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.