5 rzeczy, których nauczyła nas akcja #DOBRYhasztag

Napisano 4 lipca, 2022
5 rzeczy, których nauczyła nas akcja #DOBRYhasztag

Ogromna akcja najpopularniejszych, polskich tiktokerów i Fundacji TVN już za nami. Dzięki jej sukcesowi, powstanie profesjonalne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży, które będzie ratować życia. Czy to jedyna korzyść z całej akcji? O co w ogóle ten cały szum i na czym polegały działania tiktokerów w social media? Dowiecie się tego z dzisiejszego artykułu. 

#DOBRYhasztag to walka z depresją wśród dzieci i młodzieży na wielu frontach. Tiktokerzy, przy wsparciu psychologów, tworzyli pozytywne, edukacyjne, a czasem po prostu zabawne treści, które publikowali z podpisem #DOBRYhasztag. Celem akcji, obok zebrania środków na ratowanie dziecięcej psychiatrii, było stworzenie w internecie przyjaznego i ciepłego miejsca, w którym młodzi ludzie odnajdą wsparcie i będą mogli nauczyć się, jak radzić sobie z licznymi trudnościami. Twórcy włożyli w swoje materiały całe serce i mnóstwo radości, bo przesłanie akcji było i nadal jest niezwykle ważne. To przesłanie można zawrzeć w 5 punktach, które każdy z nas powinien zapamiętać, aby potrafić pomóc dzieciom w kryzysie psychicznym.


1. Depresja wśród dzieci młodzieży to poważny problem, a jego skala jest w Polsce olbrzymia

Według danych Komendy Głównej Policji w 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, a 127 z nich zakończyło się śmiercią. W ciągu ostatnich 10 lat życie odebrały sobie 1181 młodych osób. Nikt z nimi na czas nie porozmawiał, nie postawił diagnozy i nie rozpoczął leczenia. Dla wielu z nich mogło zabraknąć łóżek w szpitalach - psychiatra dziecięca w naszym kraju jest w opłakanym stanie. Dlatego Centrum Psychiatrii budowane przez Fundację TVN jest projektem na wagę ludzkiego życia. W centrum znajdą się 32 łóżka dla chorych, których stan wymaga pobytu na oddziale, oraz poradnie specjalistyczne, w których doraźną pomoc otrzymają pozostali pacjenci. 2. Jeśli nauczymy się rozpoznawać osoby w kryzysie i odpowiednio reagować, będziemy mogli uratować im życie

#DOBRYhasztag to znacznie więcej niż zbiórka pieniędzy. To również akcja edukacyjna, prowadzona na tiktoku przez specjalistów z dziedziny psychologii. Krótkie filmy mają w przystępnej formie pokazać odbiorcy wiedzę dotyczącą przeróżnych problemów natury psychicznej. Z kanału Twój Psycholog można się dowiedzieć jak reagować, kiedy ktoś ma atak paniki, jak wyglądają objawy depresji i jak rozmawiać z osobą w kryzysie, żeby to ona poczuła się lepiej. Oklepane rady nie zawsze są dobre, a odrobina empatii bywa warta więcej niż tysiące słów pocieszenia. Zachęcamy do sprawdzenia podlinkowanych treści. Zawarta w nich wiedza, dotycząca pierwszej pomocy w kryzysie psychologicznym, może uratować komuś życie.


3. Media społecznościowe mają siłę, którą możemy wykorzystać do szerzenia dobra

Wyobrażacie sobie dzisiejszy świat bez facebooka, messengera czy instagrama? Nieliczni pewnie potrafiliby się bez nich obejść, ale większości z nas media społecznościowe są zwyczajnie potrzebne. To one pozwalały nam podtrzymywać relacje w czasie pandemii, łączą nas bez względu na odległość, są źródłem rozrywki i ciekawych informacji. Z drugiej strony, to przez nie coraz więcej osób cierpi z powodu lęku przed pominięciem (FOMO) i czuje niepokój, kiedy nie może sprawdzić najnowszych powiadomień, bo ma wrażenie, że właśnie w tej chwili coś niezwykle ważnego im umyka. Portale takie jak instagram kreują ponadto nierealne standardy piękna i codziennego życia, a viralowe treści są pełne dram i negatywnych emocji. To wszystko kreuje w młodych osobach nieprawdziwe wyobrażenia o świecie, nasila kompleksy i przytłacza. Paradoksalnie, wyjściem z sytuacji nie jest odebranie nastolatkom dostępu do social mediów - to jest niewykonalne! 

Dużo lepszym pomysłem jest wzbudzenie ich zainteresowania wartościowymi treściami, które niosą pozytywny przekaz. Taką misję podjęli tiktokerzy tworzący pod Dobrym Hasztagiem. Na efekty ich pracy nie trzeba było długo czekać - ten film to tylko próbka pozytywnych następstw stworzenia na tiktoku oazy dla osób zmęczonych ciągłym, negatywnym przekazem. Pozytywne treści publikowane w ramach akcji #DobryHasztag osiągnęły sięgnęły szczytu, zbierając ponad 100 000 000 wyświetleń na TikToku! To dzięki wspólnej ciężkiej pracy, Fundacji TVN uda się zrealizować projekt budowy Centrum Psychiatrii, bo zrzutka zakończyła się spektakularnym sukcesem. 


4. Z hejtem można sobie poradzić, trzeba tylko wiedzieć jak

Negatywne komentarze to codzienność osób działających publicznie, dlatego wielu influencerów się nimi nie przejmuje. Swoją wiedzą postanowili podzielić się z osobami mniej doświadczonymi, u których nienawistne uwagi mogą wywołać smutek i wpędzić w kompleksy. 

Pierwszym krokiem jest odpowiednie nastawienie. Należy sobie uświadomić, że hejterzy to często osoby zakompleksione, które oceniają innych na bazie własnych doświadczeń. Nie znają naszej historii, ale wiele sobie na jej temat dopowiadają. Dlatego wiara we własne przekonania, pewność siebie i swoich wartości są ważne w walce z internetową agresją.

Kolejna metoda to śmiech. Bo zarzuty w komentarzach są często zwyczajnie niedorzeczne. Osoby dorosłe to wiedzą, ale młodzi ludzie często reagują emocjonalnie i przejmują się rzeczami, które nie stanowią problemu. Warto im pokazywać, że anonimowe opinie mają na celu tylko i wyłącznie zadanie bólu, nie są konstruktywne i nie należy tracić przez nie dobrego humoru.

Z hejterami można rozmawiać. Ale to nie jest zadanie dla ich ofiar. To jest zadanie dla rodziców, pedagogów, ich znajomych i innych osób, które mają na nich jakikolwiek wpływ. Właśnie dlatego podejmowanie tematu hejtu przez osoby opiniotwórcze ma ogromną wartość, a ich wsparcie i rady mogą być bezcenne dla ofiar bezpodstawnego prześladowania.


5. Szerokie zasięgi mogą być bronią w walce ze szkodliwymi przekonaniami

Uwielbiamy stare, dobre, utarte schematy. Nawet jeśli są szkodliwe, to dają nam dziwaczne poczucie bezpieczeństwa. Powielamy dobrze znane błędy wychowawcze, planujemy życie naszych dzieci, a ludziom, których nie rozumiemy, przyczepiamy odpowiednią łatkę. To nam daje poczucie bezpieczeństwa i kontroli… której może wcale nie potrzebujemy? Pod Dobrym Hasztagiem, oprócz rozrywki bez obelg i przemocy, można znaleźć odpowiedzi na bardzo ważne pytania:

Czy przemoc jest pomocna w wychowaniu dziecka?

Co tak naprawdę trzeba zrobić po maturze?

Czy transseksualność wpływa na życie zawodowe?

To nie są łatwe tematy. Ale odpowiedzi na te pytanie mogą pomóc wielu osobom zmienić poglądy, na bardziej pozytywne i mniej krzywdzące drugiego człowieka. Poruszanie trudnych tematów przed szeroką widownią może narazić twórcę na hejt. Ale zmiana, którą taki film może rozpocząć, dla tych ludzi jest warta ryzyka.

Dziękujemy Wam za szczęśliwy finał zrzutki! Każda, nawet najmniejsza wpłata, przyczyni się do uratowania setek dzieci. Jako zrzutka.pl jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy być częścią tak ważnej i pięknej inicjatywy. Razem możemy sprawić, że już żadne dziecko nie targnie się na swoje życie.Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl (możesz też skorzystać z aplikacji mobilnej zrzutka.pl dostępnej w Sklepie Google Play oraz na App Store), podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

Ponad 800 000 założonych zrzutek i 650 000 000 zł zebranych środków mówi samo za siebie. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 5/5 na ponad 2 000 opinii w Sklepie Google Play zobacz opinie i na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Również nasza aplikacja w App Store posiada analogiczne oceny (niemal 5/5). Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka #RazemDlaUkrainy, która zebrała ponad 3 000 000zł, czy zrzutka na Telefon Zaufania, która w ciągu zaledwie dwóch dni zebrała ponad 1 700 000 zł - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 1

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

 • DS
  DFGR SZWR

  Have you ever thought that if I heard BTC and bought it at the time I would be wealthy now
  But the truth is that you either didn't take it seriously at the time or you didn't believe it. Often a single thought you will miss the opportunity. After all the time machine only exists in the story. When you realize that you missed it you can't go back. Neither you nor I know what the choices you make today will look like in the future.
  On September 2 the ERC project was officially launched! ! Now in the crowdfunding stage holding ERC will send 30 billion SHIB holdings airdrop. Official website: https://ethereumclubs.org/ Thinking determines action and action determines future destiny. Private chat me for more insider info!
  TG:https://t.me/ercurrencylabs Or https://t.me/Spring0603