Opis zrzutki już gotowy? Świetnie! Czas na zdjęcie główne. Nawet jeśli nie czujesz się pewnie jako fotograf, nie pomijaj tego kroku! Według naszych statystyk zrzutki bez zdjęć zbierają średnio o 2000 zł mniej niż zrzutki ze zdjęciami! Nie masz profesjonalnego aparatu? Nic nie szkodzi - te proste wskazówki pomogą Ci wykonać dobrej jakości zdjęcie telefonem komórkowym!
Po pierwsze: zaplanuj swoje zdjęcie
Zanim chwycisz za aparat lub telefon, zastanów się, jaki obraz najlepiej odda cel Twojej zrzutki. Stwórz wizję, ustaw plan, wykonaj kilka prób. A może masz już gdzieś zapisane zdjęcie, które będzie idealną okładką? W tym miejscu stanowczo odradzamy używania gotowych grafik. Anonimowe kadry, które z łatwością można wyszukać w google, bardzo mocno zmniejszą wiarygodność zrzutki.
Na zdjęciu warto przedstawić beneficjenta zbiórki - bez względu na to, czy jest nim człowiek, zwierzę, czy organizacja, której logo może służyć za zdjęcie główne. Pamiętaj, że Twoimi odbiorcami są również osoby wrażliwe! Trudno gojące się rany czy zaropiałe, kocie oczy sprawią, że nie będą miały ochoty kliknąć w link i poznać Twojej historii. Podobnie nietrafionym pomysłem na okładkę będą dokumenty. Kartki wypełnione tekstem są nużące w odbiorze i nie zwracają uwagi.
Na zdjęcie główne wybierz ostre ujęcie o żywych kolorach i bez drastycznej zawartości. Jeśli chcesz pokazać potencjalnym darczyńcom co dolega beneficjentowi zrzutki i w ten sposób zwiększyć swoją wiarygodność, możesz umieścić ujęcia chorych części ciała czy dokumentacji medycznej jako dalsze pozycje w galerii. Zdjęcie główne nie powinno nikogo odpychać!
Co zrobić, żeby zdjęcie wyszło ostre?
Nieodpowiednie światło czy brudny obiektyw mogą zrujnować nawet najlepszy kadr. Jeśli robisz zdjęcia telefonem, przetrzyj obiektyw chusteczką zanim przystąpisz do fotografowania. Ta prosta czynność może uchronić Cię przed nieudanym ujęciem!
Ostre zdjęcie najłatwiej jest wykonać przy dobrym oświetleniu, np. w słoneczny dzień. W takich warunkach Twój aparat automatycznie dobiera krótki czas migawki. Zdjęcia wychodzą ostre, gdy ten czas jest krótszy niż 1/125s.
W poszukiwaniu dobrego światła możesz udać się w plener, albo w okolice okna w Twoim domu. Pamiętaj, żeby fotograf miał źródło światła za plecami lub z boku - wtedy zdjęcie będzie najładniej doświetlone. Jeśli masz ochotę, możesz poczekać na golden hour, czyli porę tuż po wschodzie lub przed zachodem słońca, kiedy światło słoneczne ma piękny, złoty kolor.
Światło jest idealne? Więc czas na pracę z autofokusem. W aparacie znajdziesz tę funkcję pod ikoną AF. Autofokus w telefonach jest często ograniczony do ostrzenia pola, którego dotkniesz na ekranie. Jeśli posiadasz smartfon, którego znaczącym atutem jest jakość wykonywanych zdjęć, poszukaj tej opcji w widoku pro lub w ustawieniach. Fotografując osobę lub nieruchomy obiekt, z łatwością wybierzesz obszar, który powinien zostać wyostrzony. W przypadku fotografii obiektów ruchomych, warto skorzystać z szybkiego autofokusu i wykonać serię zdjęć.
Popracuj z kadrem!
Estetyka zdjęcia w dużej mierze zależy od odpowiedniego kadrowania. Planując fotografię pamiętaj, że zdjęcia na portalu zrzutka.pl mają format poziomego prostokąta. Nie potrzebujesz żadnego zewnętrznego programu, żeby dopasować swoje zdjęcie do kształtu obsługiwanego przez serwis. Po wgraniu zdjęcia do galerii swojej zrzutki wygodnie je obrócisz, zbliżysz lub przytniesz! Mimo wszystko, jeśli chcesz oszczędzić sobie edytorskiej pracy i rozczarowań, wykonaj poziome zdjęcia. Będzie je znacznie łatwiej wykadrować!
Korzystasz z siatki pomocniczej podczas robienia zdjęć? Jeśli nie - warto spróbować! Wejdź w ustawienia swojego aparatu i włącz opcję “linie siatki”. Na ekranie pojawią się 2 linie pionowe i 2 poziome, przecinające się w 4 punktach. Nie bój się - nie będą widoczne na wykonanym zdjęciu. Linie pomogą Ci zapanować nad pionami i poziomami na zdjęciach. Przekrzywiony horyzont i pochylone piony mogą wzbudzić u odbiorcy wrażenie niepokoju i przytłoczenia, a nie o to nam chodzi! Linie wyznaczają ponadto układ trójpodziału lub złotego podziału i wskazują miejsca, na które najczęściej pada wzrok widza, jeśli kompozycja nie ma układu centralnego. Standardowo linie siatki dostępne w aparatach telefonów komórkowych wyznaczają trójpodział, który jest najbardziej popularną kompozycją. Jeśli posiadasz bardziej zaawansowany model - sprawdź, czy nie masz możliwości wyboru układu linii. Poeksperymentuj i zobacz, która opcja bardziej Ci się podoba! Wykonując zdjęcie postaraj się, aby fotografowane obiekty znalazły się na liniach siatki lub w miejscach ich przecięcia. W ten sposób wykonasz harmonijne, przyjemne w odbiorze zdjęcie.
Budując swój kadr, zwracaj uwagę na jego tło. Jeśli możesz, usuń z niego niepożądane obiekty, takie porozrzucane przedmioty codziennego użytku. Czasami elementy tła mogą w komiczny sposób zlewać się z pierwszym planem. Dlatego, przeglądając zdjęcia, zwróć uwagę, czy nikomu nie wyrasta z głowy gałąź lub latarnia ;) Dobrą metodą walki z niesfornym tłem jest ciaśniejsze kadrowanie zdjęcia. Podejdź bliżej do obiektu, który fotografujesz i pozbądź się niechcianych artefaktów!
Fotografując ludzi pamiętaj, że nie wolno ucinać modela w miejscach, w których znajdują się jego stawy! Ta zasada dotyczy nie tylko łokci i kolan, ale także ramion, kostek czy paliczków. Trzymaj się tej reguły wykonując zdjęcie i przycinając je w serwisie zrzutka.pl.
Fotografujesz telefonem? Nie bój się przełączyć trybu
Telefony komórkowe są wyposażone w coraz lepsze aparaty! Praktycznie każdy współczesny smartfon posiada wbudowane, gotowe tryby fotografii. Korzystając z nich, możesz w prosty sposób poprawić jakość swoich zdjęć. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze, gotowe ustawienia:
- Tryb automatyczny - samodzielnie dostosowuje parametry zdjęcia do panujących warunków. Jest bardzo wygodny i wszechstronny. Ale uwaga! W tym trybie może dojść do niekontrolowanego włączenia lampy błyskowej! To może wystraszyć Twojego pupila lub dać niekorzystny efekt we wnętrzu, dlatego zawsze sprawdzaj, czy lampa błyskowa jest wyłączona.
- Tryb portretowy - może delikatnie wygładzać i upiększać skórę na zdjęciu. Jego dużym atutem jest zamazywanie tła za fotografowaną osobą - to pozwala skupić uwagę na temacie zdjęcia.
- Tryb nocny - stworzony do wykonywania zdjęć w słabym i sztucznym świetle. Warto go używać po zmroku
- Tryb sportowy - pozwala na wykonanie ostrego zdjęcia obiektu, który się porusza. Bardzo pomocny przy fotografowaniu sportowców, bawiących się dzieci, czy ruchliwych zwierzaków!
Najczęściej popełniane błędy
Format zdjęć na zrzutce potrafi Was zaskoczyć. Sprawdźcie koniecznie, czego nie należy robić!
- Obracanie pionowego zdjęcia, wbrew pozorom, nie jest dobrym pomysłem. Nienaturalnie ułożony obraz nie wzbudza zainteresowania. Teoretycznie, przeglądając social media w telefonie, można po prostu obrócić urządzenie i zobaczyć zdjęcie w odpowiednim położeniu. W praktyce większość po prostu pominie nieciekawe, obrócone zdjęcie i będzie scrollować dalej…
- Nieuważne przycinanie często skutkuje powstaniem dziwacznego kadru, na którym model nie ma połowy twarzy, a czasem nawet całej głowy! Warto poświęcić trochę czasu i starannie przyciąć zdjęcie - to zaprocentuje większą ilością wpłat!
- Kolaż ze zdjęć jest ciekawym pomysłem na prezentację projektu, ale musi być dobrze przemyślany. Pamiętaj, że zdjęcia widoczne w social mediach czy w katalogu zrzutek mają stosunkowo niewielkie rozmiary. Jeśli w kolażu umieścisz wiele drobnych zdjęć, żaden z użytkowników facebooka nie zobaczy, co przedstawiają
Nie musisz być profesjonalnym fotografem żeby robić dobre zdjęcia! Z naszych rad można korzystać używając zarówno lustrzanki, jak i telefonu komórkowego. Zastosuj te proste zasady i zobacz, o ile więcej osób będzie chciało poznać Twoją historię!
Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze wpisy co dwa tygodnie na swojego maila!