“Slot Art Festival od zawsze był i jest zrzutką” czyli o współpracy Slota i Zrzutki

Napisano 31 lipca, 2023. Aktualizacja: 23 listopada, 2023.
“Slot Art Festival od zawsze był i jest zrzutką” czyli o współpracy Slota i Zrzutki

W tym roku Slot Art Festival obchodził swoje 30-lecie. Kolejny raz kilka tysięcy ludzi zgromadziło się w murach opactwa cysterskiego w Lubiążu, by tworzyć i dzielić się sztuką, a także przemyśleniami i radością, która z tego wszystkiego płynie. Ta edycja Festiwalu była jednak inna niż wszystkie, przynajmniej dla ekipy Zrzutka.pl, która po raz pierwszy miała okazję gościć na nim w swoich oficjalnych, biało-różowych barwach.

Slot Art Festival to wydarzenie będące unikalnym eksperymentem na pograniczu sztuki i działań społecznych, podczas którego zaciera się granica między twórcą a odbiorcą. W ciągu pięciu dni wypełnionych dziesiątkami warsztatów, koncertów, spektakli czy wykładów każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. Jedni będą szaleć do rana na koncertach i tanecznych imprezach, inni wybiorą długie filozoficzne dyskusje, a jeszcze inni będą poznawać i pogłębiać swoje umiejętności na warsztatach - od malowania akwarelami, przez gimnastykę artystyczną czy kowalstwo, aż po rozmowy w Strefie Pro o sprawach zawodowych.

 

Co Slot i Zrzutka mają ze sobą wspólnego?

Kolejnym fenomenem Festiwalu jest sposób jego finansowania. Jak podają organizatorzy, od początku trwania tego projektu ponad 80% budżetu pochodzi z biletów, co czyni Slot być może największym crowdfundingiem na rzecz kultury w Polsce. Dodatkowo ponad 1000 osób biorących udział w Festiwalu to ochotnicy i ochotniczki. Osoby, które postanowiły dorzucić cegiełkę do budowy tego przedsięwzięcia, a każda z nich dała od siebie to co akurat potrafiła i mogła dać - jedni przyjeżdżają by wolontaryjnie pracować, inni by tworzyć warsztaty i w taki sposób wspierać program. Nic dziwnego, że ekipy Slota i Zrzutki uznały, że mają ze sobą wiele wspólnego. Postanowiliśmy więc zrobić razem coś fajnego! 

Zrzutka na Slot

Zaczęło się dosyć standardowo od zrobienia zrzutki. Chcieliśmy dać ludziom możliwość jednorazowego dorzucenia się już przed i w trakcie festiwalu, ale przede wszystkim zależało nam na zaszczepieniu w ich głowach myśli o cyklicznym wsparciu, które pozwoli organizatorom na pokrycie całorocznych kosztów, bo przecież prace nad Festiwalem nie zaczynają się na miesiąc przed jego rozpoczęciem, ale trwają cały rok. 

 "Slot Art Festival nie ma wielkiego sponsora ani grantodawcy. Od zawsze był i jest ZRZUTKĄ - powstaje dzięki wspólnemu wysiłkowi wolontariuszy, pracowników i przyjaciół, którzy dzielą się swoimi pomysłami, siłami, czasem, a także funduszami. Większość budżetu pochodzi z biletów, a prawie połowa obecnych to osoby zaangażowane. To oznacza, że kupując bilet realnie finansujesz to, co dzieje się na festiwalu; a zgłaszając się do pomocy - dosłownie go budujesz.

To nie znaczy, że Slot jest niezależny: TO ZNACZY, ŻE SLOT JEST ZALEŻNY OD WAS <3

Powyższy fragment pochodzi ze zrzutki “Robię Slot przez cały rok”. Organizatorzy przepięknie ujęli w nim ideę Festiwalu oraz ogólnie crowdfundingu. Ta zrzutka jednak wyszła daleko poza ekran komputera czy telefonu i zawędrowała aż do Lubiąża, by nieść tę myśl dalej w festiwalowym pyle, w dźwiękach muzyki, w rozmowach odbijających się od ścian klasztoru. 

Zrzutka na Slocie

Strefa Crowdfundingu

Uczestnicy i uczestniczki Slota, przez cały czas trwania Festiwalu, mogli spotkać nas - zrzutkową ekipę - w biało-różowym namiocie na dziedzińcu, naprzeciwko Dużej Sceny. W naszym byciu tam nie chodziło jednak wyłącznie o promowanie konkretnej zrzutki Slotu (choć robiliśmy to z olbrzymią radością), ale o promowanie idei crowdfundingu w ogóle. Slotowa publiczność przyjęła to z dużą otwartością i zainteresowaniem. Ludzie podchodzili do nas, by zapytać o to jak mogą dorzucić się do organizacji przyszłych edycji Slota, ale także by rozmawiać o swoich pomysłach na zrzutki, a czasem te pomysły dopiero kształtowały się podczas rozmów i kiełkowały z nieśmiałej myśli, aż do konkretnego planu.


Licytacje

Tak jak organizatorzy Slota, którzy w opisie swojej zrzutki zwrócili uwagę na to, że wsparcie tłumu nie musi być finansowe, ponieważ każdy daje od siebie co może, tak my również przekazaliśmy tę myśl, pokazując slotowiczom i slotowiczkom opcje wsparcia zrzutki poprzez wystawienie na licytacje swoich przedmiotów lub usług. W efekcie na slotową zrzutkę trafiły do wylicytowania obrazy, parzona w specjalny sposób kawa i inne produkty stworzone własnymi rękami. Dodatkowo na zrzutce Dobrego Lumpa, akcji sprzedaży używanych ubrań, wspierającej działania pomocowe na granicy białorusko-polskiej, która odbyła się podczas Slota, pojawiła się możliwość licytacji ubrań i przedmiotów przekazanych przez muzyków występujących podczas Festiwalu. Przedmioty przekazali: WaluśKraksaKryzys, Bovska, Smkkpm oraz Rat Kru. 

Warsztaty

Uważamy, że nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszych odbiorców i odbiorczyń. W jednym miejscu, w jednym czasie zgromadziły się tysiące osób, zjednoczone wokół idei tworzenia i dawania czegoś od siebie - zarówno w kontekście inicjatyw, jak i realizowania swoich pasji. 

Znając i rozumiejąc bolączki organizatorów zrzutek: charytatywnych, ale także innych, obejmujących sport, kulturę czy naukę, postanowiliśmy obie te grupy zaopiekować jak najlepiej. W związku z tym, gdy tylko dostaliśmy zaproszenie do Strefy Pro - przestrzeni do rozważań o szeroko rozumianej przedsiębiorczości - postanowiliśmy podzielić tematy warsztatów, by dotyczyły konkretnie tych dwóch grup. Jedne warsztaty dotyczyły zagadnień dotykających osób związanych z NGO, a podczas drugich naszym celem było pokazanie, że crowdfunding to nie tylko charytatywność i że każdy może zbierać, na co chce

Niezwykle cieszę się, że mogłam poprowadzić warsztaty na Slot Art Festivalu. Osoby, które brały w nich udział przez cały czas ich trwania były zaangażowane - zadawały dużo pytań, dzieliły się swoimi historiami oraz przemyśleniami. Cieszy mnie też, jak dobry feedback otrzymałam po warsztatach. Usłyszałam m.in. że swoimi warsztatami pokazałam, że naprawdę można zbierać nie tylko na cele charytatywne, a wcześniej ta osoba wstydziła się nawet myśli, że mogłaby rozpocząć zrzutkę, skoro nie jest “potrzebująca”; inna osoba powiedziała, że dowiedziała się jak może ulepszyć swoją już założoną zrzutkę; jeszcze inna powiedziała, że przed warsztatami miała niesprecyzowany pomysł, ale teraz już wszystko poukładało jej się w głowie, a dodatkowo cieszy się, że poznała dobre praktyki.” mówi Alicja - prowadząca warsztaty “Crowdfunding - wyłącznie charytatywność?” oraz “Rzuć pomysłem i daj się na niego zrzucić”.

Mieliśmy także przyjemność pojawić się jako goście i udzielić wywiadu podczas spotkania dla wolontariuszy w poniedziałek jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Festiwalu. Natomiast spotkanie to było rozpoczęciem Slota dla tysiąca osób, które zdecydowały się wesprzeć jego powstawanie pracą własnych rąk i poświęceniem swojego wolnego czasu. 

Karty wpłatnicze

Slot to tysiące osób, które tworzą - bez względu na to, czy chodzi o artystyczne wytwory ich rąk, kawiarnie i foodtrucki, usługi jak np. konsulting czy projekty zaangażowane społecznie. A skoro, jak już napisaliśmy wcześniej, każdy może założyć zrzutkę, tak każdy może korzystać z karty wpłatnicznej - bez względu na to, czy są to cele charytatywne czy rozwój swojego biznesu. Podczas Slot Art Festivalu rozdaliśmy karty właścicielom foodtrucków, organizatorom (obecnym i przyszłym) zrzutek charytatywnych, twórcom ulicznym i tym, którzy tworzą w zaciszu domu, ale swoje przedmioty sprzedają podczas różnych targów

Slot w Zrzutce

A konkretnie w naszych serduszkach i przemiłych wspomnieniach. 

Gdy piszemy ten tekst minęły już dwa tygodnie od naszego powrotu ze Slot Art Festival i choć festiwalowy kurz zmyliśmy z naszego namiotu i leżaków, to trudno byłoby zmyć tak miłe wspomnienia z naszej pamięci. Z resztą, jak głoszą organizatorzy festiwalu, Slot robi się cały rok. Tak więc i my, nie tylko miło wspominamy tę edycję, ale już myślimy o kolejnej. A Was wszystkich zachęcamy do wsparcia slotowej zrzutki "Robię Slot przez cały rok"!

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze wpisy co dwa tygodnie na swojego maila!


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl, podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

Ponad 800 000 założonych zrzutek i 650 000 000 zł zebranych środków mówi samo za siebie. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka #RazemDlaUkrainy, która zebrała ponad 3 000 000zł, czy zrzutka na Telefon Zaufania, która w ciągu zaledwie dwóch dni zebrała ponad 1 700 000 zł - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 2

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

 • BL
  blessedlife

  Hi guys, i don’t have much to say now now, Than to say thanks to Dr. Monday for rescuing me and my family from poverty, and for getting my husband and my Job back, i love playing lottery , but winning is my biggest problem, Ill never forget the day i come in contact with Dr Monday, whose lottery spell make me a winner, some million Dollars , after giving me a sure winning numbers within 3 days to play,my financial status is settled for good,now i have started to live my dream life after 12 years of playing the lottery A big thanks to Dr Monday, am grateful for all you have done for me and family, he can be reach on Via WhatsApp +234 705 993 7909

 •  
  Jone Martin

  Every years, arts slot are announced. We can come to know the lasy years
  art slost and how many peole took participate.

  Click here https://cooleymechanical.com/residential-hvac-services-in-iosco-county-mi/ Affordable Residential HVAC Services in Iosco County MI