Bezpieczeństwo na zrzutka.pl

Napisano 9 października, 2023. Aktualizacja: 23 listopada, 2023.
Bezpieczeństwo na zrzutka.pl

Zrzutka.pl to portal, który już niemal każdemu kojarzy się z pomaganiem. Nasze narzędzie można wykorzystać do realizacji marzeń, poszukiwania sponsorów dla nowatorskich projektów czy wyjścia z finansowych tarapatów. I choć szczycimy się naszym pozytywnym wizerunkiem, mamy świadomość, że każde narzędzie można wykorzystać w niewłaściwy sposób. Dlatego też przygotowaliśmy dla naszych użytkowników szybkie przypomnienie na co zwracać szczególną uwagę w internecie, jak uniknąć scamerów i jak łatwo sprawdzić, czy ktoś nas próbuje oszukać.

Jak sprawdzić wiarygodność zrzutki?

Zbieranie pieniędzy na naszym portalu nie może się odbyć bez uprzedniego potwierdzenia tożsamości dowodem osobistym i przelewem. Dlatego też, jeśli dokonujesz wpłaty na czyjąś zbiórkę, to możesz mieć pewność, że jest to właśnie ta osoba i nikt się pod nią nie podszywa.

Wiemy, że oszuści najchętniej wykorzystują poruszające akcje charytatywne. Dlatego w przypadku tego typu zrzutek wprowadziliśmy dodatkową ikonę wiarygodności opisu zbiórki. Oznacza ona, że otrzymaliśmy wszelkie niezbędne dokumenty medyczne lub od służb państwowych, potwierdzających wskazany wypadek czy chorobę oraz pisemną zgodę beneficjenta, jeśli organizator nie prowadzi zbiórki dla siebie.

Warto też zwrócić uwagę na formy weryfikacji własnej, takie jak aktualności czy posty w social mediach, ukazujące efekty zrzutki. Zawsze, gdy masz jakieś pytania czy wątpliwości co do wiarygodności danej zbiórki, możesz skontaktować się z organizatorem za pomocą przycisku “Zadaj pytanie organizatorowi”, znajdującego się w jego profilu. Twoją szczególną czujność powinna wzbudzić sytuacja, w której Organizator miga się od odpowiedzi na Twoje pytania i zniechęca Cię do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta.

Podejrzewasz oszustwo? Zgłoś to!

Jeśli coś wzbudziło Twoje podejrzenia, przekaż je nam poprzez zgłoszenie nadużycia. Pamiętaj, aby Twoja wiadomość była jak najbardziej szczegółowa i zawierała dużo informacji odnośnie danej sprawy. To pozwoli nam na jeszcze szybsze i efektywniejsze działania. Każde takie zgłoszenie rozpatrujemy indywidualnie, jeśli są do niego rzetelne podstawy, np. próba oszustwa. Wtedy też weryfikujemy opis oraz wykorzystanie wypłaconych dotychczas środków. Jeśli organizator weryfikowanej zbiórki unika nas czy nie chce przesłać niezbędnych dokumentów, to konto może zostać zablokowane, a sprawa zgłoszona odpowiednim organom. Ponadto wszystkie wpłacone środki zostaną niezwłocznie zwrócone do darczyńców.

Warto wiedzieć, że portale fundraisingowe mają bardzo zróżnicowane podejście do kwestii bezpieczeństwa. Niektóre są prowadzone przez fundacje, które sprawują pełen nadzór nad środkami i same decydują, w jaki sposób udzielą wsparcia konkretnemu organizatorowi. Inne dają zbierającym dużą swobodę kosztem bezpieczeństwa wpłacających, gdyż nie weryfikują tożsamości organizatora zbiórki ani jej celu. Na zrzutka.pl znaleźliśmy złoty środek - dajemy Ci gwarancję, że 100% Twojej wpłaty trafi do osoby, którą zdecydujesz się wesprzeć, a dane organizatora zawsze będą prawdziwe.

Portal zrzutka.pl ma jasny status prawny - jesteśmy Krajową Instytucją Płatniczą, podlegającą Komisji Nadzoru Finansowego. Tak jak bank, mamy obowiązek weryfikowania tożsamości naszych klientów (czyli osób organizujących zrzutki na naszym portalu). Nasz Dział Obsługi Klienta ściśle współpracuje z działem prawnym, który stanowczo reaguje na wszelkie próby naruszenia obowiązujących przepisów czy regulaminu portalu. Zależy nam na komforcie i bezpieczeństwie wszystkich użytkowników, dlatego też wszelkie próby oszustwa wyłapujemy zwykle na bardzo wczesnym etapie. Działamy przejrzyście i uczciwie i tego samego oczekujemy od organizatorów zbiórek. Dzięki tej praktyce zaufały nam setki tysięcy użytkowników, a ich pomoc dotarła do tych, którzy naprawdę jej potrzebowali.

Co warto nam zgłaszać?

Na naszym portalu użytkownicy mogą zakładać zbiórki na każdy cel - zarówno na leczenie, jak i na spełnianie marzeń. Nikomu nie odmawiamy możliwości prowadzenia u nas zbiórki, o ile jest zgodna z prawem i naszym regulaminem. Oznacza to, że niezależnie od poglądów politycznych, społecznych czy religijnych - zrzutka nie może być usunięta, jeśli jest zgodna z prawdą i nie jest próbą oszustwa. Dlatego też nie będziemy mogli rozpatrzyć usunięcia zbiórki bez podstaw. 

Choć nasz światopogląd jest neutralny, to istnieje kilka sytuacji, które warto zgłaszać. Zrzutka może być zablokowana lub usunięta, jeśli:

  • cel zrzutki jest zabroniony przez obowiązujące prawo, np. na organizację gry hazardowej przez osobę nieposiadającą zezwolenia czy na pokrycie grzywny i innych należności, o których mowa w art. 57 § 1 kodeksu wykroczeń. Niedozwolone jest również tworzenie zrzutek na inwestycje kapitałowe (więcej informacji znajdziesz tutaj);
  • opis zrzutki narusza obowiązujące prawo - taka sytuacja występuje np. gdy taki opis nawołuje do nienawiści, stanowi pochwałę dla przestępstwa lub wzywa do jego popełnienia;
  • cel zrzutki jest nieprawdziwy - wszystkie próby oszustw na naszym portalu traktujemy bardzo poważnie. Dlatego też jeśli posiadasz informacje o fałszywej zbiórce, bezzwłocznie nam je zgłoś. Szczególnie ważne są dla nas informacje “z pierwszej ręki” - jeśli jesteś osobą opisywaną w opisie zbiórki lub znasz jej Organizatora i wiesz, że cel zrzutki jest nieprawdziwy - nie wahaj się do nas napisać;
  • istnieje podejrzenie, że organizator zbiórki nie przekazuje pieniędzy na deklarowany przez siebie cel - przy weryfikacji takiej sytuacji, ważna jest dla nas informacja od Beneficjenta danej zbiórki, któremu miały zostać przekazane środki. Również jeśli znasz Organizatora zbiórki i wiesz, że pieniądze są wydatkowane w inny sposób, niż deklarowany w zrzutce - zgłoś naruszenie zasad. W zakresie określonym w naszym regulaminie, możemy poprosić Organizatora zrzutki o udowodnienie nam prawidłowego wydatkowania przez niego zgromadzonych środków.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie poprawności Twojej zrzutki - napisz do nas! Nasz dział prawny udzieli Ci wszystkich niezbędnych odpowiedzi.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa 

Pamiętaj również o bezpiecznym korzystaniu ze swojego własnego konta. Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi - loguj się tylko na zaufanych urządzeniach z wykorzystaniem bezpiecznych sieci prywatnych.
  • Pamiętaj o wylogowaniu się po zakończonej sesji.
  • Nie pozostawiaj urządzeń, z których korzystasz, bez nadzoru - nie udostępniaj ich osobom trzecim, używaj zabezpieczeń przed kradzieżą.
  • Stwórz silne hasło do logowania, regularnie je zmieniaj i zadbaj o jego unikalność.
  • Jako darczyńca pamiętaj, żeby stosować zasadę ograniczonego zaufania - zanim wpłacisz pieniądze na jakąkolwiek zbiórkę, sprawdź najpierw czy jest ona zweryfikowana. 

Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na naszą pomoc. Na zrzutka.pl nieustannie czuwamy nad bezpieczeństwem Waszych środków. Zawsze chętnie odpowiemy na Twoje pytania i postaramy się rozwiać wątpliwości, a jeśli zdecydujesz się na zgłoszenie nadużycia, przyjrzymy się sprawie z najwyższą starannością. 

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze wpisy co dwa tygodnie na swojego maila!


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl, podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

Ponad 800 000 założonych zrzutek i 650 000 000 zł zebranych środków mówi samo za siebie. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka #RazemDlaUkrainy, która zebrała ponad 3 000 000zł, czy zrzutka na Telefon Zaufania, która w ciągu zaledwie dwóch dni zebrała ponad 1 700 000 zł - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 0

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!