Internetowe kwesty na Wszystkich Świętych

Napisano 26 października, 2023. Aktualizacja: 14 listopada, 2023.
Internetowe kwesty na Wszystkich Świętych

Bardzo często zbiórki powstają by ratować czyjeś życie lub zdrowie. Są jednak też takie, które powstają, by zaopiekować się tymi, których już nie ma między nami. Przez 10 lat istnienia portalu zrzutka.pl powstało wiele zrzutek na pochówek, sprowadzenie ciała czy tablicę pamiątkową, a co roku w okresie jesiennym organizowane są zrzutki na opiekę nad grobami czy ratowanie zabytkowych cmentarzy. Z okazji dnia Wszystkich Świętych przygotowaliśmy przegląd zrzutek, których celem jest utrwalenie pamięci o zmarłych lub ratowanie bezcennych zabytków - zobacz najciekawsze internetowe kwesty.

Nie zawsze 1 listopada możemy odwiedzić wszystkie groby, na których nam zależy. Nie chodzi tu tylko o naszych najbliższych, ale także o osoby, których osobiście nie znaliśmy jednak są dla nas ważne, jak np. znani artyści, żołnierze czy powstańcy. Gdy tak się dzieje często zapalamy świeczkę dla wszystkich tych, którzy zmarli, ale na których grobach tego znicza nie możemy położyć. To piękny gest i nie powinniśmy z niego rezygnować. 

Pamięć to najpiękniejszy sposób uczczenia osób, których już z nami nie ma. Jednak poza zapaleniem światełka, możemy także zadbać o ich miejsca pochówku, żeby ta pamięć o nich mogła trwać przez kolejne lata.

Wsparcie pamięci na zrzutka.pl o tych, których już z nami nie ma

Co roku na zrzutka.pl widzimy inicjatywy organizacji czy osób prywatnych, które mają na celu zaopiekowanie się poszczególnymi grobami lub zabytkowymi cmentarzami. 

Pielęgnowanie wspomnień o sportowcach

Kibice Widzewa Łódź od roku 2017 opiekują się grobami osób związanych ze swoim klubem - zawodników, trenerów i działaczy, a od 2020 roku zakładają na ten cel zrzutki na portalu zrzutka.pl. Za zgromadzone pieniądze przygotowują specjalne widzewskie znicze, które następnie zanoszą na groby nieżyjących już Widzewiaków. 

Na zrzutka.pl od 2020 roku kibicom udało się zebrać prawie 9000 zł, które przeznaczyli nie tylko na specjalne znicze z herbem klubu, ale także na naprawę grobów, które najbardziej tego potrzebowały. Przy okazji tej akcji ochotnicy w pełni wolontaryjnie sprzątają groby. Tylko w roku 2022, dzięki zebranym na zrzutka.pl środkom kibice postawili znicze na 152 nagrobkach znajdujących się na 39 cmentarzach, w 22 miejscowościach w całej Polsce.

Przywrócenie pamięci o pracownikach naukowych

W tym roku Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego obchodzi 130-lecie swojego istnienia. Jubileusz nie jest dla nich wyłącznie okazją do snucia planów na przyszłość. Młodzi historycy chcą pochylić się nad przeszłością i uczcić pamięć o osobach związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim, zasłużonych dla polskiej historiografii, a także rozpropagować wiedzę na ich temat. Z tego pomysłu powstała akcja “Zapal znicz na grobie profesora”.

Celem zrzutki jest zebranie pieniędzy na zakup zniczy, które następnie członkowie Koła Naukowego postawią na grobach zmarłych historyków, którzy spoczywają na krakowskich cmentarzach.

 

Pamiętamy o bohaterach

Od 2018 roku Stowarzyszenie Patriotyczny Mielec organizuje akcję “Znicz dla mieleckiego bohatera”. Co roku członkowie Stowarzyszenia zbierają pieniądze, by następnie móc zakupić znicze i odwiedzić z nimi Cmentarz w Mielcu a na nim ponad 100 grobów osób zasłużonych dla Polski oraz regionu.

W ciągu ostatnich 5 edycji akcji udało się zebrać ponad 3500 zł, dzięki którym członkowie Stowarzyszenia mogli zadbać o groby bohaterów ze swojego regionu. Ta akcja to jednak coś znacznie więcej niż tylko postawienie znicza na grobowej płycie. To przede wszystkim gest pamięci i szacunku, do tych, którzy często poświęcili swoje życie ojczyźnie. To także dbanie o ty, by młode pokolenia znały historię swojego kraju.

 

Ocalenie od zapomnienia tych, o których nie ma już kto pamiętać

Nadchodzi taki moment, że ostatnia osoba, która zajmowała się czyimś grobem też odchodzi, a przecież nikt nie zasługuje na to, żeby być całkowicie zapomnianym dla świata. Z takiego założenia wyszedł właściciel Choco and Latte Bistro i postanowił zorganizować zbiórkę na znicze oraz kwiaty, które ozdobią zapomniane i zaniedbane groby. Oprócz zbiórki pieniędzy prowadzona była też równolegle zbiórka kwiatów i zniczy, które można było przynosić do kawiarni.


Ratowanie zabytków

Tradycją już jest, odbywająca się w okolicach Wszystkich Świętych od niemal 50 lat, kwesta na Powązkach, której celem jest zebranie pieniędzy na renowację nagrobków. W 2020 i 2021 roku odbyła się ona także na platformie zrzutka.pl. Zebrano wtedy łącznie ponad 115 tysięcy złotych! 

Tylko w 2020 roku dzięki zebranym pieniądzom udało się odnowić 20 kaplic i pomników nagrobnych. A w ciągu 46 lat Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa odrestaurował ponad 1500 obiektów. 

Powązki to nie tylko miejsce spoczynku polskich bohaterów, wielkich artystów oraz ludzi zasłużonych, ale także najpiękniejszy polski cmentarza, którego historia sięga XVIII wieku. Zbiórka pieniędzy to więc nie tylko dbanie o pamięć o poszczególnych osobach, ale także dbanie o polską historię i artystyczne dziedzictwo.

 

A ty? Przypominasz sobie zapomniane groby, które widujesz podczas obchodów Święta Zmarłych? Może są tylko brudne, a może wymagają naprawy? Może jest osoba, która nie jest Twoją rodziną ani znajomym, ale którą darzysz dużą estymą i uważasz, że pamięć o niej powinna zostać przekazana dalej? A może po prostu uważasz, że zabytki polskich nekropolii należy otoczyć opieką? Załóż zrzutkę, by ratować pamięć, o tych, którym nie możemy dać już nic innego! 

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze wpisy co dwa tygodnie na swojego maila!


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl, podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

Ponad 800 000 założonych zrzutek i 650 000 000 zł zebranych środków mówi samo za siebie. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka #RazemDlaUkrainy, która zebrała ponad 3 000 000zł, czy zrzutka na Telefon Zaufania, która w ciągu zaledwie dwóch dni zebrała ponad 1 700 000 zł - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 0

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!