id: bs5hgk

Kacperek i Jego walka z Dystrofią mięśniową Duchenne

Kacperek i Jego walka z Dystrofią mięśniową Duchenne

Nasi użytkownicy założyli 1 165 890 zrzutek i zebrali 1 212 136 512 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Mam na imię Marlena i jestem mamą 8 letniego Kacperka i 20 letniej Joasi. W grudniu 2022 roku pojechałam z synkiem do szpitala w Kołobrzegu, gdzie miał odbyć się zabieg podcinania ścięgna Achillesa. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań okazało się,że wyniki są słabe. Pani Doktor powiedziała,że jest podejrzenie dystrofii mięśniowej. W trybie pilnym pojechaliśmy do Szczecina, gdzie wykonano szereg badań,a po 6 tygodniach przyszła najgorsza wiadomość w moim życiu, która wybrzmiała bardzo głośno w moich uszach i sercu - Dystrofia mięśniowa Duchenne’a!!!

Jest to rzadka choroba genetyczna charakteryzującą się postępującą degeneracją mięśni, wynikającą z mutacji genie DMD, co powoduje zmiany w strukturze białka zwanego dystrofiną,która utrzymuje strukturę komórek mięśniowych. Małe ilości dystrofiny znajdują się również w komórkach nerwowych w hipokampie – części mózgu odpowiadającej za pamięć i emocje. Pozbawione dystrofiny komórki są bardziej podatne na urazy. W odpowiedzi na uszkodzenie powstaje stan zapalny, który pogarsza cały proces.

Dystrofia Duchenne’a to choroba genetyczna powodująca postępującą i nieodwracalną dystrofię (zanik) mięśni.

 Ja i moja córka Asia wierzymy i walczymy każdego dnia, jednak najgorsze,że mieszkamy na wysokim drugim piętrze,a mój syn już teraz na początkowym etapie choroby ledwo wchodzi po schodach. Mieszkamy w jednym pokoju, toaleta jest na korytarzu 1,5 piętra niżej. To nie są warunki dla dziecka zdrowego,a co dopiero dla Kacperka, który ma problemy z poruszaniem się? Niestety mieszkanie mam zadłużone, w tej chwili też nie pracuję. Proszę o pomoc w spłacie zadłużenia mieszkania,by zakwalifikować się szybciej na przyznanie mieszkania socjalnego ( jesteśmy 43 na liście) . Pieniądze również potrzebne są na rehabilitację. W całej tej sytuacji pomagają mi Wolontariusze z białogardzkiego Młodzieżowego Domu Kultury i otrzymałam obietnicę od pani Koordynator Joanny,że pomoże w zbiórce pieniędzy poprzez różne akcje, gdzie będzie można otrzymać w zamian coś za wpłatę: kiermasz ciast, aukcje różnych rzeczy na fb, a w tym wszystkim ja oraz moja córka będziemy pomagać. Nie chcę się załamywać i poddawać,ale muszę walczyć o mojego syna,aby przedłużyć jego beztroskie dzieciństwo oraz młodość dlatego ponad wstyd i lęk stawiam życie Kacperka. Z Tatą Kacpra nie mieszkamy razem,ale uczestniczy w Jego wychowywaniu. Kacper uwielbia z Tatą pływać w basenie, uwielbia wodę.

Jest również lek Ataluren w wyraźny sposób poprawia prognozy chorych na dystrofię Duchenne’a. Po ponad pięciu latach stosowania go połowa 18-latków dalej chodzi samodzielnie. Wyniki te pochodzą z międzynarodowego rejestru STRIDE (Strategic Targeting of Registries and International Database of Excellence), w którym gromadzone są rzeczywiste dane z długotrwałego stosowania atalurenu w praktyce klinicznej. Pacjenci objęci rejestrem pochodzą z 13 krajów Europy i otrzymują lek w ramach różnego rodzaju refundacji. Obserwacja chorych trwa co najmniej pięć lat. Wyniki analizy wskazują, że mediana wieku, w którym pacjenci z dystrofią Duchenne’a otrzymujący ataluren tracili zdolność chodzenia, była o 5,5 roku dłuższa niż u chłopców z badania, w którym oceniano naturalny przebieg dystrofii. Kolejnym pozytywnym aspektem stosowania atalurenu jest to, że u pacjentów, którym był podawany, spowolnione zostało pogarszanie się czynności płuc. Niestety w tej chwili lek w Polsce nie jest dostępny.

Pieniądze również potrzebuję na codziennie życie,żywność,ubrania dla Kacperka, puszki na zbiórki .Wszystko zostanie rozliczone na podstawowie paragonów i faktur. Bardzo dziękuję za każdą wpłaconą kwotę.



Dystrofia mięśniowa Duchenne’a jest chorobą nieuleczalną. Celem terapii jest wydłużenie okresu samodzielności chorego oraz zwiększenie komfortu jego życia. 

  • Podawanie leków steroidowych jest podstawą farmakoterapii w DMD – zwiększa ona siłę mięśniową i poprawia funkcjonowanie płuc. Leczenie powinno zostać rozpoczęte między 4 a 6. rokiem życia. Nie jest wskazane rozpoczynanie terapii wcześniej. 
  • Terapia fizykalna jest wskazana w celu poprawy elastyczności mięśni oraz zapobiegania przykurczom w stawach
  • Stosowanie specjalistycznego sprzętu takiego jak wózek spacerowy, szyny, wózek inwalidzki, które ułatwią choremu poruszanie się. 
  • Kontrola kardiologiczna co dwa lata do 10. roku życia. Po 10. r.ż. wizyty powinny być częstsze. 
  • Kontrola pulmonologiczna, szczególnie kiedy dziecko przestaje samo chodzić. Badania wydolności oddechowej powinny być przeprowadzane co 6 miesięcy.











Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 133

preloader

Komentarze 13

 
2500 znaków