id: bspzzw

Plener Wizje – wspieramy młodych artystów

Plener Wizje – wspieramy młodych artystów

Nasi użytkownicy założyli 1 156 302 zrzutki i zebrali 1 200 394 730 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

O projekcie


Pamiętasz z dzieciństwa pytania dorosłych – cioć, wujków, sąsiadów – kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz? Jeśli odpowiadałeś, odpowiadałaś, zgodnie ze społecznym oczekiwaniem, że lekarzem, sędzią, strażakiem, policjantem, księgową, fryzjerką… pewnie dorośli z aprobatą kiwali głowami, a na twarzach rodziców pojawiał się dumny uśmiech. Ale jeśli odpowiedź brzmiała mniej standardowo, na przykład malarzem, tancerzem czy muzykiem, to uśmiech pojawiał się dużo rzadziej, a komentarze dorosłych częściej pewnie szły w kierunku stwierdzeń „masz jeszcze czas”, albo – w przypadku starszych dzieci – „zastanów się, z czego będziesz żyć”. Większość z nas, wybierając szkołę średnią czy studia, słyszała dobre rady sprowadzające się do konkluzji „znajdź zawód, który da ci dobre pieniądze, nie bujaj w obłokach – to praca, nie przyjemność”.


Dwa najważniejsze dni Twojego życia to ten, w którym się urodziłeś oraz ten, w którym dowiedziałeś się, po co.

MARK TWAIN


Mamy poczucie, że jednym ze środowisk, w których problem połączenia pasji z zawodem jest bardzo trudny jest środowisko artystyczne. Z jednej strony duża część społeczeństwa postrzega taką twórczość raczej jako hobby niż zawód, z drugiej samo środowisko artystyczne dystansuje się od obrazu artysty, dla którego twórczość jest tym, co ma generować zysk. Jak w takim razie młodzi ludzie, którzy czują, że to właśnie jest ich droga zawodowa, mają pogodzić te sprzeczne oczekiwania? Jak mogą poświęcić lata na kształcenie się w kierunku, w którym – za cichym przyzwoleniem ich własnego środowiska – nie powinni upatrywać możliwości utrzymania później siebie i swojej rodziny?

Trzeba mieć świadomość, że takie dylematy nie pozostają obojętne dla kształtowania obrazu siebie, dla budowania własnego wizerunku, wzmacniania poczucia sprawczości i niezależności. Nieliczni studenci uczelni artystycznych będą mieli to szczęście, że szybko nawiążą współpracę z galerią lub znajdą inny sposób, by wejść na stałe w wymarzony zawód i zdobyć silną pozycję. A prawdopodobnie w szeregach tych, którym się to nie uda, jest wielu bardzo utalentowanych i wrażliwych młodych ludzi, których dzieła mogłyby wiele wnieść w nasze życia.

Dlatego Fundacja Zielone Pojęcie rozpoczyna pilotażowy projekt, który ma na celu uwrażliwianie nas na sztukę młodych, ambitnych artystów, a jednocześnie im samym daje możliwość poznania zasad, narzędzi i mechanizmów, nabycia umiejętności, które dadzą im możliwość realizowania się w tym zawodzie.


Dla kogo?

1. Studenckim Plenerze Artystycznym WIZJE udział weźmie 12 studentów i studentek z ASP Wrocław, ASP Katowice i Instytutu Sztuk Plastycznych UŚ w Cieszynie, uczelnie te objęły honorowy patronat nad Projektem w 2021 roku. To pierwsze przedsięwzięcie tego typu i nasze pilotażowe działanie. Mamy ogromną nadzieję, że wzbudzi Wasze zainteresowanie i w kolejnych latach będziemy mogli działać szerzej – włączyć w działania kolejne uczelnie, objąć projektem większą liczbę osób i rozszerzyć go na studentów innych dziedzin.


Najgorsze dni tych, którzy lubią to, co robią, są lepsze, niż najlepsze dni tych, którzy nie lubią tego, co robią.

E. JAMES ROHN


Co robimy?

To, co chcemy bardzo mocno podkreślić, to możliwość kontaktu z młodą sztuką, dostępną dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego organizujemy ogólnodostępną wystawę prac uczestników pleneru, dzięki czemu szerokie grono odbiorców będzie mogło podziwiać ich twórczość, co mamy nadzieję zachęci do zainwestowania w ich prace.

  • 30.07 – 31.08 prezentujemy kopie prac uczestników projektu w przestrzeniach miejskich i publicznych – przedruki prac pojawią się na Rynku i jego podsieniach oraz na płocie Parku Pokoju.
  • 30.07 – 04.08 – oryginały prac będzie można zobaczyć i nabyć w COK Dom Narodowy.
  • 06.08 – 31.08 – oryginały prac dostępne będą w Galerii 13 (Nowe Miasto, Cieszyn)
  • 04.08 – w Cafe Muzeum odbędzie się uroczysty wernisaż tych prac, które powstały podczas pleneru, prace te będzie można tam także podziwiać do końca sierpnia.

Ważną częścią projektu są spotkania i wykłady, które pozwolą uczestnikom zdobyć wiedzę z zakresu budowania własnej marki, dbania o przysługujące im prawa autorskie, współpracy z Galeriami Sztuki, czy prezentacji własnej twórczości. W działania te zaangażowały się autorytety wywodzące się ze środowiska artystycznego Cieszyna i Bielska:

  • Agata Smalcerz – dyrektor Galerii Bielskiej BWA, historyk sztuki, kurator, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
  • Joanna Wowrzeczka – artystka malarka i socjolożka sztuki, wykładowczyni akademicka, redaktorka, działaczka społeczna, radna miasta Cieszyna.
  • Tom Swoboda – artysta multimedialny, studiował na wydziale Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuki Pięknych.


Oprócz tego, że Uczestnikom Pleneru chcemy dostarczyć wiedzy i umiejętności, które pomogą im osadzić się w zawodzie artysty, chcemy też promować inwestowanie w młodą sztukę wśród odbiorców projektu. W ZRZUTCE dokładamy produkty, które można kupić, by wesprzeć artystów. Pieniądze ze zbiórki w 90% zostaną przeznaczone na wypłatę stypendium dla Uczestników - Artystów. Kupując wybierasz, kogo chcesz wesprzeć.


Artyści


Adam Škňouřil

Urodził się w 1996 roku i pochodzi z Zaolzia. Obecnie jest studentem trzeciego roku Grafiki na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Lubi tworzyć i wyrażać się twórczo na różne sposoby. W dzieciństwie robił pierwsze rysunki, po czym na nowo odkrył to zajęcie w szkole średniej - tym razem z głębszym dla niego sensem i większą wytrwałością, która do teraz go napędza. Inspirowały go rzeczy długo towarzyszące mu w życiu - taniec towarzyski i ludowy, śpiew chóralny, ruch, natura, muzyka wraz z grą na perkusji. Prócz wyżej wymienionych kształtują go podróże bliskie i dalekie - czy to samotne, czy w towarzystwie osób bliskich, byle z otwartą głową i oczami.

Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autora: „Byk”, „Pandemia”, „Z szampanem”, „Pejzaż”,  „Bystrzyca”.

f5b877677495f5b3.jpeg




Daria Kowalczyk

Urodziła się 1 listopada 1993 roku w Sosnowcu. W 2016 roku obroniła dyplom licencjacki na kierunku Architektura Wnętrz w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Od 2019 roku jest studentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie. W latach 2019-2021 była przewodniczącą koła naukowego litografii KURANT. Swoją pracę artystyczną skupia na połączeniu architektury z naturalnymi śladami. Z zamiłowania do litografii, algrafii oraz szkła artystycznego poszukuje spójności między dziełami matki natury a twórczością człowieka. Osiągnięcia artystyczne - wystawy: 

  • "Intymność" - Skoczów 2019
  • "Mapy myśli" wystawa + konkurs 2019/2020
  • "TO MY. POLSKA... That's us. Poland!'20 - Centro Cultural Architectura of Universidad Autonoma de Neuvo Leon, Monterrey Mexico 2020
  • "Tkanki istnienia" wystawa + konkurs (zakwalifikowana short list) Uniwersytet Śląski w Katowicach, Komitet Organizacyjny 8th International Conference on Information Technology in Biomedicine, Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu, 2020
  • "ART OTTAWA MINI PRINT ONLINE" Ottawa, Kanada, 2020
  • "XIX Salon Wielkopolski - Czarnków, Polska 2020 
  • indywidualna wystawa "Człowiek. Myśl. Dzieło. Daria Kowalczyk Kacper Kościółek" - Skoczów, 2021
  • "Łączę - Cieszyn" - Cieszyn, 2021

Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autorki: „Retrospekcja”, „Otchłań”, „Quadro”, „Bauhausunda”, „Mendelsunda”.

kbbddf2903c71c45.jpeg




Dominika Szymonek

Studiuje grafikę na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Jest miłą i nieśmiałą osobą, która łatwo nawiązuje kontakty z innymi ludźmi. Kocha rośliny i kwiaty co widać na jej pracach, które ukazują fragmenty z jej domowej roślinnej kolekcji. Jest otwarta na nowe i ciekawe doświadczenia. Lubi podróżować oraz uprawiać sporty ekstremalne.

Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autorki: „Domowe Tropiki I”, „Domowe Tropiki II”,  „Domowe Tropiki III”.

hdefba0ba6855454.jpeg




Karolina Hyski

Obecnie jest studentką Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Śląskim. Jest również absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na kierunku Gospodarka Przestrzenna. Umiejętnie łączy zagadnienia artystyczne, ekonomiczne, społeczne oraz architektoniczne. Jej zainteresowania naukowe związane są z przestrzenią miejską oraz możliwościami, jakie ona daje. Zajmuje się szeroko rozumianymi dziedzinami manualnymi takimi jak rysunek, malarstwo czy rzeźba. Zajmuje się również szyciem na własne potrzeby ubrań na miarę. Rekreacyjnie gra na akordeonie, a szczególnie lubi klezmerskie melodie. W malarstwie ostatnio szczególnie skupia się na akwareli i historycznych grafikach japońskich. Interesuje się malowaniem kredkami, za pomocą których nadal ćwiczy fotorealizm. Okazjonalnie zajmuje się lalkarstwem, tworząc specjalne lalki modułowe z ruchomymi stawami oraz szyciem dla nich dopasowanych strojów, czy nawet butów. Doświadczenia praktyczne w tym zakresie zdobywała m.in. pracując w Teatrze Dzieci Zagłębia w pracowni plastycznej, gdzie szyła opracowane samodzielnie maskotki głównych postaci ze spektakli.

Największą przyjemność daje jej przeplatanie tych wszystkich rzeczy w swojej twórczości, ponieważ gdyby miała skupić się tylko na jednej, byłoby to dla niej zwyczajnie zbyt monotonne.

Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autorki: „Pretensje do myszy”, „Historyczne Shinjuku”, „Japońska rzeka zadumy”, „Widok na Tokio od wody”, „Osada nad Sarusawą”.

v7a6b83b631c8fda.png



Dorota Bujak

Dorota Bujak urodzona 1996 roku w Chorzowie. Jest tegoroczną dyplomantką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku grafika. Realizuje swoją twórczość w technice monotypii żelatynowej, grafice cyfrowej i rzeźbie. Podczas pracy w technice monotypii żelatynowej pod wpływem nacisku odbijania, matryca przekształca własną materię w różnorodne pęknięcia i oderwania. Stąd na pozór błędne szczeliny są kluczem do dalszego budowania prac, świadomego wtłaczania przypadku w proces. To w nich postać zostanie osadzona lub na ich podstawie ukształtowana. Na kolejnym etapie pracy, wymagającym zastosowania techniki cyfrowej, na podstawie wcześniej uzyskanych rezultatów przetwarza się i komplikuje formę. Na końcowych, wielkoformatowych wydrukach odbiorca może odnaleźć własny świat. Dorota przyjmuje rolę badacza interpretując m.in. prozę Bruno Schulza i Mitologię Ludów Syberii.


Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autorki: „Myśl zapuszczała się tajnie w labirynty”, „Myśl zapuszczała się tajnie w labirynty II”, „Z Cyklu Mitologii Ludów Syberii- Gesty Rytualne”,  „Z Cyklu Mitologii Ludów Syberii- Miej w swej opiece moją Kut i Sur”.

u05e6232d5e1c90a.jpeg




Justyna Wolska

Justyna Wolska, ma 26 lat, pochodzi z małej miejscowości w województwie opolskim, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Swoją pasję do tworzenia rozwijała już od najmłodszych lat. Uczęszczała do Liceum Plastycznego w Opolu, by pogłębiać swoją wiedzę na temat sztuki. Głównie zajmuje się grafiką cyfrową i malarstwem, ale także uwielbia robić zdjęcia aparatem analogowym.

Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autorki: „Coś się zmieniło”, „Tonąc w otchłani wspomnień”, „Głusza”, „Otchłań”.

oa6b02afd56d4258.jpeg





Paulina Wojciechowska

Graficzka i ilustratorka, obecnie tegoroczna dyplomantka grafiki warsztatowej katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni grafiki książki. W swoich pracach głównie porusza temat kobiecej duchowości i jej sylwetki, akceptacji siebie i relacji międzyludzkich. Głównymi środkami jej wyrazu jest litografia, grafika książki oraz malarstwo, ale także tekst (pisze opowiadania). Tworzy manualnie, nierzadko kolaborując z technologią. Swoje ilustracje nazywa gilgotkami. Gilgotki, czyli inaczej łaskotki to dziwne i przyjemne, ale czasami też męczące uczucie. Powodują niekontrolowany śmiech lub drżenie ciała. Ilustracje często ukazują ile kuriozalnych sytuacji codziennie nas spotyka, wywołując mimowolny uśmiech, łaskocząc swoim absurdem.

Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autorki: „Czartotyska”, „Kucharz w samolocie”, „Kucharz”, „Kucharz 2”,„Urodziny”.

df2c6103717f3bc7.jpeg





Weronika Jarzyna

Prywatnie mieszczuch kochający wiejski odpoczynek i górskie spacery. Zawodowo baristka i tegoroczna absolwentka Katowickiej ASP na Wydziale Artystycznym ze specjalnością Grafika Warsztatowa. Do sztuki podchodzi z dużą dozą humoru i zabawy. Jej prace są wytworem spontanicznej działalności, przekrojem chaotycznego świata zmysłowego. Dąży do ukazywania intuicyjnej powierzchni sztuki bez rozgrzebywania jej wnętrzności. Nawołuje do porzucenia hermeneutyki na rzecz erotyki sztuki, by nauczyć się więcej widzieć, słyszeć i odczuwać. 

Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autorki: „Oko w brzuchu 1", „Oko w brzuchu 2", „Oko w brzuchu 3", „Oko w brzuchu 4", „Oko w brzuchu 5".

pd3e2834aa4e673d.jpeg





Emilia Dżoń

Jest studentką III roku grafiki na ASP we Wrocławiu. Uwielbia dziwne, trashowe projektowanie, zdecydowanie nie lubi tego korporacyjnego. Inspiracje czerpie z graffiti, mało znanych polskich komiksiarzy, socrealizmu oraz starych opakowań. Zajmuje się projektowaniem, ilustrowaniem, sitodrukiem, introligatorstwem, animacją oraz rysunkiem. Wolny czas lubi spędzać w gronie inspirujących, (ale też obowiązkowo zabawnych!) osób, przy fajnej muzyce i azjatyckim kinie. Chyba powoli oswaja się z myślą, że identyfikuje się bardziej jako rzemieślnik, niźli artysta i uważam, że to nic złego! Chwyta się co jakiś czas nowych zajawek, przez pewien czas robiła tatuaże metodą handpoke, obecnie jest zafascynowana introligatorstwem miniaturowym, a od paru miesięcy pracuje nad ręcznie haftowanym dywanem. Można mnie spotkać we Wrocławiu, Krakowie, Sanoku albo w Cieszynie na czas trwania pleneru. Wpadnij przybić piątkę! 

Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autorki: „Women", „Fever II", „Fever b&w”,  „Fever”.

kf26243049c295c4.jpeg





Emilia Skwarska

Emilia aktualnie studiuj grafikę na wrocławskim ASP. Tworzy grafiki i ilustracje, często maluje na lekko pożółkłych papierach ze starych książek. Najbardziej inspirujące dla niej są tematy związane z przyrodą, szczególnie z naszymi rodzimymi ptakami. Lubi też tematy bardziej tajemnicze, różne subtelności i zamglenia. W wolnych chwilach chodzi do lasów i zaszywa się w puszczach, obserwuje zwierzęta, a czasem uwiecznia je również na fotografiach. 

Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autorki: „Kosy”, „Gniazdo”, „Puszczyk”,  „Duchy”, „Czaple białe”, „Ćma".

da7a60d594db4b62.jpeg


Wiktoria Kruk

Największą przyjemność sprawia jej szukanie nowych narzędzi wypowiedzi. Działa intermedialnie,

intuicyjnie i z reguły szybko. Organizuje pozarządowe wydarzenia artystyczne, mając na celu zgromadzenie miłośników sztuki niższej. Punktem jej działań jest poznanie, research i eksperyment. Obiekty robi po to, by robić następne tylko z nowymi wnioskami.

Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autorki: „Flecks I”, „Flecks II”, „Niedobór krwinek czerwonych".

sb4cc3becb0fd01c.jpeg




Marta Oleksy

Bardzo lubi drukować sitodruki, goździki i antyki. Zbiera stare naczynia i na nich drukuje leśne printy. W wolnym czasie słucha winyli.

Na naszej zrzutce można nabyć następujące prace autorki: „Kawka” , „Kurka z lodami”, „Muchomorek z kwiatkiem”, „Słodka Gotka” , „Smutna fajka”.

w7c90096cf5f5be6.jpeg


Za całe wsparcie serdecznie dziękujemy!

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 39

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
„Kurka z lodami”
Autorka: Marta OleksyTechnika: grafika cyfrowaWymiary: 50x70 cm
135 zł
Zakończona
Inne
„Puszczyk”
Autorka: Emilia SkwarskaTechnika: akwaforta z akwatintąWymiary: 23,05x28,5cm
135 zł
Zakończona
Inne
„Smutna fajka”
Autorka: Marta OleksyTechnika: grafika cyfrowaWymiary: 50x70 cm
135 zł
Zakończona
Inne
„Muchomorek z kwiatkiem”
Autorka: Marta OleksyTechnika: grafika cyfrowaWymiary: 50x70 cm
135 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona
Inne
„Słodka Gotka”
Autorka: Marta OleksyTechnika: grafika cyfrowaWymiary: 50x70 cm
135 zł
Zakończona
Inne
„Kawka”
Autorka: Marta OleksyTechnika: sitodrukWymiary: 100x70 cm
165 zł
Zakończona
Inne
„Czartotyska”
Autorka: Paulina WojciechowskaTechnika: grafika cyfrowaWymiary: 50x70cm
185 zł
Zakończona
Inne
„Urodziny”
Autorka: Paulina WojciechowskaTechnika: grafika cyfrowaWymiary: 50x70cm
185 zł
Zakończona
Inne
„Fever b&w”
Autorka: Emilia DżonTechnika: sitodrukWymiary: 100x70 cm
220 zł
Zakończona
Inne
„Fever”
Autorka: Emilia DżonTechnika: sitodrukWymiary: 100x70 cm
220 zł
Zakończona

Wpłaty 2

 
Dane ukryte
310 zł
RW
Renata Weber
110 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!