id: buf8n9

Odbudowa Leśniczówki

Odbudowa Leśniczówki

Nasi użytkownicy założyli 1 156 524 zrzutki i zebrali 1 200 638 667 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Jesteśmy grupą ludzi związanych z Leśniczówką – unikatowym, niezależnym artystycznym ośrodkiem we wsi Dąbrowa Dolna w Górach Świętokrzyskich. Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie naszych prób uratowania starego, pięknego drewnianego zespołu budynków, w którym działamy. Leśniczówka nie ma charakteru komercyjnego i zebranie samemu sumy potrzebnej na jej remont przekracza nasze skromne możliwości.


Jest w Polsce kilka oddolnych wiejskich ośrodków artystycznych, działających od lat z dala od głównych metropolii, ważnych dla lokalnej społeczności, jak i dla sieci związanych z nimi ludzi pochodzących z różnych stron kraju. Węgajty, Nowica, Gardzienice, Dąbrówka pod Lublinem, wymienić można by kilka jeszcze innych miejsc z wieloletnim stażem i dorobkiem. Są to miejsca bezcenne, wyjątkowe mateczniki kultury niezależnej.


Jednym z takich miejsc jest Leśniczówka w Dąbrowie Dolnej w Górach Świętokrzyskich, siedziba Stowarzyszenia Odnowica. Daria Kozłowska – Wrona i Krzysztof Wrona, główni animatorzy Leśniczówki, przy wsparciu stowarzyszenia, od wielu lat bezinteresownie, często pomimo dojmującego braku środków, wspierali różnych trafiających do Leśniczówki młodych przybłędów poszukujących swojej artystycznej drogi. Wkładali w to całą swoją wiedzę, zaangażowanie i wrażliwość. Dla wielu artystów, zarówno muzyków, jak i rzeźbiarzy, malarzy, ludzi teatru, zetknięcie się z tym ośrodkiem było krokiem milowym na ścieżce twórczego rozwoju.


Na tą twórczą ostoję mówimy po prostu"Leśniczówka". Nazwa została po pierwotnym przeznaczeniu budynków i terenu, w otulinie Parku Narodowego, który użyczył go na potrzeby kultury. Bliskość najstarszych gór w Europie oraz jednego z najstarszych ekosystemów leśnych na świecie, stare opowieści o czarownicach i do dziś odnajdywane artefakty po partyzantach zaczarowują okoliczną przyrodę i ludzi. Sprawia to, że miejsce stało się idealne dla budowania działań twórczych czerpiących prosto z lokalnego pejzażu. Stąd większość z nas, którzy tutaj przyjeżdżamy para się i eksperymentuje w dzidzinach niemal, że dzikich. Muzyka Intuitywna, Śpiew Alikwotowy, Intuitywny, umiejętność wspólnej improwizacji, opartej na wzajemnej czujności i wzajemnym wsłuchaniu. Tworzenie od tego co dają drzewa, począwszy od wyplatania żywych, rosnących form po wyplatanie form użytkowych z zebranego surowca jak leszczyna czy wiklina, rzeźbienie ogniem, poezja poszukująca mistyki przyrody. To budowanie pomostów pomiędzy pierwotnością tkwiącą w każdym z nas, głęboką tradycją, a sztuką współczesną. Pierwsze, co Was w Leśniczówce przywita, to organiczna forma żywej bramy i płotu.


Jak wszystko, Leśniczówka się przemienia z biegiem lat. Na początku Krzysiek stworzył "Teatr Pod Lnianym Niebem" z myślą o rozwoju wrażliwości u dzieci z okolicznych wsi. Pokolenia dzieci z Dąbrowy i okolicznych wiosek uczestniczyło tu w cyklach opracowanych dla nich „Warsztatów Wrażliwości”, zajęć muzycznych, plastycznych i teatralnych. Oni razem ożywili lokalne baśni, nie tylko dla dzieci, ale i dla wielu artystów, muzyków, plastyków, ludzi teatru. Z biegiem lat charakter dominującego sposobu tworzenia się zmienia, ale bije żywo cały czas i cały czas przyświeca nam idea rozwijania w ludziach nowego sposobu traktowania przyrody.


Ściągają tutaj muzycy z odmiennych stron, środowisk, miejsc po to aby głęboko improwizować. Zarówno znani, cenieni w odmiennych przestrzeniach kultury mistrzowie jak i ludzie, którzy od miesiąca dopiero łapią za skrzypce. Nie istotne są techniczne wyczyny, a wrażliwość, poszukiwania, przekraczanie samego siebie, uważność i umiejętność słuchania świata wokół. Poszukujemy własnego rozwoju bez kategoryzowania: "Ty musisz być malarzem, ty będziesz perkusistą". Nie, tutaj każdy może próbować i szukać, eksperymentować i twórczo być wolnym.


Taka wolnotwórcza przestrzeń nie mogłaby istnieć gdyby nie całkowite poświęcenie się twórczości własnej i znalezienie czasu dla gości i artystycznych wędrowców, poświęcenia im czasu przez Darię i Krzyśka, oraz wieloletnie organizacyjne i artystyczne wsparcie przyjaciół ze stowarzyszenia. Krzysiek i Daria funkcjonują zarówno w roli gospodarzy jak i przewodników, ale nie rozumianych jako "Mistrzowie". To, że oni od tylu lat "po prostu są" pokazuje ile można poświęcić dla twórczości, dla samorozwoju i jaką cenę się za to płaci. Był czas, że klepali totalną biedę i naprawdę w środku zimy nie mieli co jeść, a okna zamarzały "na żywo". Dzisiaj zimy nie są już takie chłodne, a jedzenia w Leśniczówce nie brakuje. Gdyby nie ich obecność w Leśniczówce, najpewniej ten budynek byłby już niszczejącym pustostanem. Obejście jest zadbane, dużą pomocą są odwiedzający, którzy chcą się odwdzięczyć za to, że mogą pobyć w tak pięknym miejscu i odpocząć od szalonego wiru codzienności.


Poniższe linki odsyłają do archiwalnych materiałów z Leśniczówki autorstwa Piotra Pardeli, dokumentujących działania sprzed dekady. Warto je obejrzeć


https://www.youtube.com/watch?v=6sq46AcdyVE

https://www.youtube.com/watch?v=5T0dRepyxwA


tutaj zaś link do krótkiego filmiku, pozwalającego zobaczyć i usłyszeć mały wycinek sztuki, która powstaje w Leśniczówce w ostatnich latach:


https://www.facebook.com/bwakielce/videos/1386800271528546


Teraz niestety dalszy los Leśniczówki stoi pod znakiem zapytania. Stary Modrzewiowy dwór powstał w 1925 roku jako dom Leśników. Zestarzał się i wymaga remontu. My jesteśmy skromnie żyjącymi artystami. Od lat robimy, co możemy, by utrzymać budynek w dobrym stanie, jednak nie stać nas na tak wielki wydatek. Dach przecieka, a więźba miejscami zaczyna słabnąć. Remont nie leży w naszej mocy finansowej.


Dlatego założyliśmy zrzutkę na remont Leśniczówki. Każde wsparcie się liczy. Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie zbiórki, aby to artystyczne gniazdo mogło dalej stawać się ważnym miejscem na drodze różnych twórczych wędrowców.


…....


Zainteresowanych twórczością środowiska artystycznego skupionego wokół Leśniczówki zapraszamy serdecznie na wystawę „Leśniczówka. Sztuka organiczna z Dąbrowy Dolnej”, którą można zobaczyć do końca września w galerii BWA na ulicy Kapitulnej w Kielcach.


https://www.facebook.com/events/278523950106904



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 24

JS
Jan Bulwiński
1 000 zł
 
Dane ukryte
200 zł
MT
Marek Teśluk
200 zł
BW
Bogusław Wiktorowicz
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
JS
Mateusz
100 zł
MP
Mateusz Parkita
80 zł
SZ
Paweł Galiński
50 zł
PI
blue
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!