id: c4er76

PROJECT RIESE - poznawaj historię w niekonwencjonalny sposób

PROJECT RIESE - poznawaj historię w niekonwencjonalny sposób

Nasi użytkownicy założyli 1 178 630 zrzutek i zebrali 1 232 336 702 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zostań patronem tworzenia i wydania gry PROJECT RIESE.Wszyscy, którzy wspierają projekt zostaną uwiecznieni na specjalnej tablicy wyświetlanej w grze.

Zrzutka została zorganizowana dla wsparcia twórców PROJECT RIESE i zwrócenia uwagi na ich niesłychany talent, wytrwałość, mądrość i skromność. Spontaniczny pomysł stał się początkiem stworzenia wspaniałego multimedialnego projektu, który ma niebagatelny wpływ na promocję Dolnego Śląska. Warte docenienia jest to właśnie teraz, w tych trudnych czasach, gdy należy kłaść szczególny nacisk na projekty edukacyjne i turystyczne. PROJECT RIESE nie jest bezdusznym produktem korporacji, a potężnym, polskim przedsięwzięciem łączącym prace naukowe, historyczne, geodezyjne, graficzne i programistyczne.


Zapraszamy Was do świata, w którym przeszłość nasiąknięta mroczną historią, miesza się z realnymi losami bohaterów oraz teraźniejszością, która nie pozwala o tym zapomnieć. 

CZYM JEST PROJECT RIESE?


PROJECT RIESE (z niem. "Olbrzym") to unikatowy na skalę światową projekt w formie gry = programu multimedialnego o charakterze eksploracyjno - edukacyjnym i historycznym. To także niesamowita promocja regionu - Dolnego Śląska, a nawet całego naszego kraju. 

PROJECT RIESE jest wykonanym w nowoczesnej, graficznej formie hołdem złożonym bohaterskim więźniom, pracownikom przymusowym i jeńcom wojennym wielu narodowości, którzy zostali zmuszani przez nazistów do katorżniczej pracy w czasie II Wojny Światowej w Górach Sowich. 

 

Tyranizowani przez nazistów więźniowie drążyli ogromne podziemne kompleksy: sztolnie, podziemne chodniki, szyby górnicze, wielkie hale i tunele. Powstało również wiele konstrukcji naziemnych (np. instalacje elektryczne, sieci i centrale łączności, bardzo wytrzymałe mosty, nowoczesne, szerokie drogi zdolne do transportu ciężkiego sprzętu, a także posterunki ochronno-kontrolne).


g9120fddbd4815bd.jpeg


CEL I ROLA PROJEKTU

 

Rolą projektu jest pokazanie światu prawdy o losach i ponadludzkiej pracy więźniów wpędzonych w tryb bezdusznej machiny hitlerowskiej zagłady. Projekt w wersji 3D to multimedialna eksploracja, której zadaniem jest propagowanie w nowoczesny, cyfrowo-graficzny sposób wiedzy na temat martyrologii i historii Gór Sowich. To lekcja historii i świadectwo tego, do jakich nikczemnych i haniebnych czynów zdolni byli hitlerowcy.


i61f3f96d0505df9.png


Dzięki ogromnej pomocy doradców i determinacji autorów projektu udało się zebrać tysiące zdjęć, planów, map i innych materiałów historycznych, na podstawie których stworzono kolorowe modele 3D, w tym poszczególne elementy świata gry, budynki, pojazdy, narzędzia. Projekt jest wizualizacją multimedialną, zrealizowaną tak realnie, jakby móc zobaczyć to miejsce na żywo. Warto jeszcze raz podkreślić, że prace nad przygotowywanym projektem przebiegają w atmosferze wielkiego szacunku i poszanowania pamięci bohaterów, którzy pod nazistowskim przymusem budowali kompleks RIESE. Świadectwo budowniczych jest dla autorów projektu niezaprzeczalnym źródłem wiedzy.

 

Twórcy projektu nad wyraz szanują martyrologię więźniów oraz pracowników przymusowych, czego wyrazem jest brak możliwości posługiwania się jakąkolwiek bronią przez uczestnika multimedialnej, podziemnej wyprawy. Egzemplarze broni widoczne jako przedmioty tworzą jedynie tło wirtualnego świata i ich użycie nie jest możliwe.


y0f5444f51f03d83.jpeg

Tak drobiazgowe odwzorowanie rzeczywistości czasów II Wojny Światowej jest niewątpliwie godne najwyższych zasług. Jednak PROJECT RIESE wychodzi o krok dalej – uczestnik multimedialnej wyprawy będzie miał niepowtarzalną możliwość zobaczenia kompleksu "Olbrzym" w takim stanie, w jakim mógłby być, gdyby udało się go ukończyć nazistom. Będzie można zobaczyć etapy prac budowlanych oraz obraz obecnie funkcjonujących podziemnych tras turystycznych (np. działająca, podziemna sala kinowa w kompleksie Włodarz, gdzie można obejrzeć filmy historyczne dotyczące RIESE).


mef35e2a8875c8c2.jpeg


Aby podróż przez dawny świat sztolni i militarnych zabudowań wydawała się jeszcze bardziej atrakcyjna do multimedialnej rzeczywistości będzie dodana fabuła. Uczestnik ekspedycji może obserwować i eksplorować wykute w skałach gnejsowego masywu sowiogórskiego podziemne hale i tunele, a dodatkowo w miarę postępu prac zostaną dodane moduły fabuły (np. desant spadochroniarzy brytyjskich i zbieranie materiałów wywiadowczych celem inwigilacji i udokumentowania działań Niemców w RIESE).


n5cb703aa177ae4f.jpeg


DO KOGO SKIEROWANY JEST PROJEKT?


PROJECT RIESE jest skierowany do wszystkich. W szczególności do pasjonatów historii i podziemi, zwłaszcza młodzieży, która w dobie pandemii ma znacznie utrudnione możliwości odwiedzenia i zwiedzania kompleksów RIESE osobiście. Projekt jest skierowany także do osób, które nie zdecydowałyby się na fizyczne zwiedzanie chłodnych, wilgotnych, ciemnych, podziemnych tuneli przesyconych mroczną historią II Wojny Światowej. Dzięki multimedialnej wizualizacji uczestnik ma możliwość przeniesienia się w dawną rzeczywistość i lepszego zrozumienia tamtych czasów.

 

td0059f53799c0a9.jpeg


NA JAKIM ETAPIE SĄ PRACE I CO JESZCZE TRZEBA ZROBIĆ?


Pomysł powstania przedsięwzięcia pojawił się podczas podsumowania naukowych prac pomiarowych, polegających na zeskanowaniu podziemnych tuneli laserowymi skanerami TLS LiDAR w trakcie spotkania narady roboczej. Skoro najbardziej żmudna i czasochłonna praca była już wykonana, przejście o krok dalej stało się realne. Główny pomysłodawca projektu zdecydował o stworzeniu multimedialnej rzeczywistości przedstawiającej kompleksy Gór Sowich – tak powstał PROJECT RIESE. Wszystko wydarzyło się w Zajeździe Hubert w Walimiu w ostatnim dniu czerwca 2020 r.

 

Biorąc pod uwagę, że w pracach nad PROJECT RIESE uczestniczy tylko parę osób, od zeszłorocznego lata powstało naprawdę dużo. Został napisany własny silnik w języku Java z LWJGL, lecz autorzy nie wykluczają przeniesienia projektu do środowiska UE, Unity lub Godota.


sb0f36c941e03281.png


Epizod "Włodarz" jest już gotowy. Twórcy zrealizowali prace nad podziemiami i odtworzeniem elementów infrastruktury zewnętrznej kompleksu Włodarz. Odtworzyli budowle naziemne, bunkry, budowle żelbetonowe wraz z oświetleniem. Zbudowali torowiska kolejki wąskotorowej oraz stworzyli wagoniki. Umieścili realnie wyglądające elementy szaty roślinnej (mchy, trawy, krzewy i drzewa), a także podłożyli dźwięk z odgłosami natury. Pracowano też nad intro, stroną tytułową gry, interfejsami menu, opcjami ustawień oraz credits z napisami końcowymi. Świat multimedialny działa już teraz. Można dowolnie przejść i obejrzeć cały ogromny, podziemny kompleks Włodarz. Można też wyjść z podziemi i zwiedzić teren zewnętrzny, gdzie uczestnik ma styczność z otwartym światem gry. Fabuła przygodowa jest obecnie w trakcie pisana przez autorów.s25f90df5fb897ab.jpeg


Pozostało jeszcze mnóstwo pracy. Trzeba wzbogacić projekt w dalszy sprzęt, budynki, przedmioty. Autorzy muszą zaprojektować także epizody lokalizacyjne w pozostałych 6 kompleksach "Olbrzyma" (Osówka, Rzeczka, Gontowa, Jawornik, Soboń, Zamek Książ).

 

Środki zebrane na zrzutce będą przeznaczone właśnie na te prace (ukończenie i udoskonalenie), a także wydanie projektu. 


zeec83e4edff0e72.jpegNa stronie i grupie na FB oraz kanale na You Tube można na bieżąco śledzić losy projektu i postępy prac.

 

LINKI:

strona FB:

https://www.facebook.com/Project-Riese-106768868011151

 

https://www.facebook.com/106768868011151/

 

grupa FB:

https://www.facebook.com/groups/125466255976747/

 

kanał YT:

https://youtube.com/channel/UCmk2IPuEwnEP-_KZ24WR2gw


eaef2b682484ffb9.jpeg 


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 10

ER
Endriu Riese
300 zł
 
Dane ukryte
150 zł
 
Dane ukryte
100 zł
RM
Radek Maik
50 zł
KM
Krzysztof Maziarz
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
SK
Stefan
20 zł
AW
Adrian Walczak
20 zł
MG
Mateusz Grzegorz Malinowski
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!