PROJECT RIESE - poznawaj historię w niekonwencjonalny sposób
PROJECT RIESE - poznawaj historię w niekonwencjonalny sposób
Nasi użytkownicy założyli 1 231 415 zrzutek i zebrali 1 363 808 835 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Zostań patronem tworzenia i wydania gry PROJECT RIESE.
Wszyscy, którzy wspierają projekt zostaną uwiecznieni na specjalnej tablicy wyświetlanej w grze.
Zrzutka została zorganizowana dla wsparcia twórców PROJECT RIESE i zwrócenia uwagi na ich niesłychany talent, wytrwałość, mądrość i skromność. Spontaniczny pomysł stał się początkiem stworzenia wspaniałego multimedialnego projektu, który ma niebagatelny wpływ na promocję Dolnego Śląska. Warte docenienia jest to właśnie teraz, w tych trudnych czasach, gdy należy kłaść szczególny nacisk na projekty edukacyjne i turystyczne. PROJECT RIESE nie jest bezdusznym produktem korporacji, a potężnym, polskim przedsięwzięciem łączącym prace naukowe, historyczne, geodezyjne, graficzne i programistyczne.
Zapraszamy Was do świata, w którym przeszłość nasiąknięta mroczną historią, miesza się z realnymi losami bohaterów oraz teraźniejszością, która nie pozwala o tym zapomnieć.
CZYM JEST PROJECT RIESE?
PROJECT RIESE (z niem. "Olbrzym") to unikatowy na skalę światową projekt w formie gry = programu multimedialnego o charakterze eksploracyjno - edukacyjnym i historycznym. To także niesamowita promocja regionu - Dolnego Śląska, a nawet całego naszego kraju.
PROJECT RIESE jest wykonanym w nowoczesnej, graficznej formie hołdem złożonym bohaterskim więźniom, pracownikom przymusowym i jeńcom wojennym wielu narodowości, którzy zostali zmuszani przez nazistów do katorżniczej pracy w czasie II Wojny Światowej w Górach Sowich.
Tyranizowani przez nazistów więźniowie drążyli ogromne podziemne kompleksy: sztolnie, podziemne chodniki, szyby górnicze, wielkie hale i tunele. Powstało również wiele konstrukcji naziemnych (np. instalacje elektryczne, sieci i centrale łączności, bardzo wytrzymałe mosty, nowoczesne, szerokie drogi zdolne do transportu ciężkiego sprzętu, a także posterunki ochronno-kontrolne).
CEL I ROLA PROJEKTU
Rolą projektu jest pokazanie światu prawdy o losach i ponadludzkiej pracy więźniów wpędzonych w tryb bezdusznej machiny hitlerowskiej zagłady. Projekt w wersji 3D to multimedialna eksploracja, której zadaniem jest propagowanie w nowoczesny, cyfrowo-graficzny sposób wiedzy na temat martyrologii i historii Gór Sowich. To lekcja historii i świadectwo tego, do jakich nikczemnych i haniebnych czynów zdolni byli hitlerowcy.
Dzięki ogromnej pomocy doradców i determinacji autorów projektu udało się zebrać tysiące zdjęć, planów, map i innych materiałów historycznych, na podstawie których stworzono kolorowe modele 3D, w tym poszczególne elementy świata gry, budynki, pojazdy, narzędzia. Projekt jest wizualizacją multimedialną, zrealizowaną tak realnie, jakby móc zobaczyć to miejsce na żywo. Warto jeszcze raz podkreślić, że prace nad przygotowywanym projektem przebiegają w atmosferze wielkiego szacunku i poszanowania pamięci bohaterów, którzy pod nazistowskim przymusem budowali kompleks RIESE. Świadectwo budowniczych jest dla autorów projektu niezaprzeczalnym źródłem wiedzy.
Twórcy projektu nad wyraz szanują martyrologię więźniów oraz pracowników przymusowych, czego wyrazem jest brak możliwości posługiwania się jakąkolwiek bronią przez uczestnika multimedialnej, podziemnej wyprawy. Egzemplarze broni widoczne jako przedmioty tworzą jedynie tło wirtualnego świata i ich użycie nie jest możliwe.
Tak drobiazgowe odwzorowanie rzeczywistości czasów II Wojny Światowej jest niewątpliwie godne najwyższych zasług. Jednak PROJECT RIESE wychodzi o krok dalej – uczestnik multimedialnej wyprawy będzie miał niepowtarzalną możliwość zobaczenia kompleksu "Olbrzym" w takim stanie, w jakim mógłby być, gdyby udało się go ukończyć nazistom. Będzie można zobaczyć etapy prac budowlanych oraz obraz obecnie funkcjonujących podziemnych tras turystycznych (np. działająca, podziemna sala kinowa w kompleksie Włodarz, gdzie można obejrzeć filmy historyczne dotyczące RIESE).
Aby podróż przez dawny świat sztolni i militarnych zabudowań wydawała się jeszcze bardziej atrakcyjna do multimedialnej rzeczywistości będzie dodana fabuła. Uczestnik ekspedycji może obserwować i eksplorować wykute w skałach gnejsowego masywu sowiogórskiego podziemne hale i tunele, a dodatkowo w miarę postępu prac zostaną dodane moduły fabuły (np. desant spadochroniarzy brytyjskich i zbieranie materiałów wywiadowczych celem inwigilacji i udokumentowania działań Niemców w RIESE).
DO KOGO SKIEROWANY JEST PROJEKT?
PROJECT RIESE jest skierowany do wszystkich. W szczególności do pasjonatów historii i podziemi, zwłaszcza młodzieży, która w dobie pandemii ma znacznie utrudnione możliwości odwiedzenia i zwiedzania kompleksów RIESE osobiście. Projekt jest skierowany także do osób, które nie zdecydowałyby się na fizyczne zwiedzanie chłodnych, wilgotnych, ciemnych, podziemnych tuneli przesyconych mroczną historią II Wojny Światowej. Dzięki multimedialnej wizualizacji uczestnik ma możliwość przeniesienia się w dawną rzeczywistość i lepszego zrozumienia tamtych czasów.
NA JAKIM ETAPIE SĄ PRACE I CO JESZCZE TRZEBA ZROBIĆ?
Pomysł powstania przedsięwzięcia pojawił się podczas podsumowania naukowych prac pomiarowych, polegających na zeskanowaniu podziemnych tuneli laserowymi skanerami TLS LiDAR w trakcie spotkania narady roboczej. Skoro najbardziej żmudna i czasochłonna praca była już wykonana, przejście o krok dalej stało się realne. Główny pomysłodawca projektu zdecydował o stworzeniu multimedialnej rzeczywistości przedstawiającej kompleksy Gór Sowich – tak powstał PROJECT RIESE. Wszystko wydarzyło się w Zajeździe Hubert w Walimiu w ostatnim dniu czerwca 2020 r.
Biorąc pod uwagę, że w pracach nad PROJECT RIESE uczestniczy tylko parę osób, od zeszłorocznego lata powstało naprawdę dużo. Został napisany własny silnik w języku Java z LWJGL, lecz autorzy nie wykluczają przeniesienia projektu do środowiska UE, Unity lub Godota.
Epizod "Włodarz" jest już gotowy. Twórcy zrealizowali prace nad podziemiami i odtworzeniem elementów infrastruktury zewnętrznej kompleksu Włodarz. Odtworzyli budowle naziemne, bunkry, budowle żelbetonowe wraz z oświetleniem. Zbudowali torowiska kolejki wąskotorowej oraz stworzyli wagoniki. Umieścili realnie wyglądające elementy szaty roślinnej (mchy, trawy, krzewy i drzewa), a także podłożyli dźwięk z odgłosami natury. Pracowano też nad intro, stroną tytułową gry, interfejsami menu, opcjami ustawień oraz credits z napisami końcowymi. Świat multimedialny działa już teraz. Można dowolnie przejść i obejrzeć cały ogromny, podziemny kompleks Włodarz. Można też wyjść z podziemi i zwiedzić teren zewnętrzny, gdzie uczestnik ma styczność z otwartym światem gry. Fabuła przygodowa jest obecnie w trakcie pisana przez autorów.
Pozostało jeszcze mnóstwo pracy. Trzeba wzbogacić projekt w dalszy sprzęt, budynki, przedmioty. Autorzy muszą zaprojektować także epizody lokalizacyjne w pozostałych 6 kompleksach "Olbrzyma" (Osówka, Rzeczka, Gontowa, Jawornik, Soboń, Zamek Książ).
Środki zebrane na zrzutce będą przeznaczone właśnie na te prace (ukończenie i udoskonalenie), a także wydanie projektu.
Na stronie i grupie na FB oraz kanale na You Tube można na bieżąco śledzić losy projektu i postępy prac.
LINKI:
strona FB:
https://www.facebook.com/Project-Riese-106768868011151
https://www.facebook.com/106768868011151/
grupa FB:
https://www.facebook.com/groups/125466255976747/
kanał YT:
https://youtube.com/channel/UCmk2IPuEwnEP-_KZ24WR2gw
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!