Ppor. Jan Boguszewski „Bitny” – zbiórka na film w obronie Żołnierza Wyklętego. koniec za 10 dni ID: cg8zbx

Ppor. Jan Boguszewski „Bitny” – zbiórka na film w obronie Żołnierza Wyklętego.

Zebrano 3 620 zł
z kwoty 50 000 zł

7 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

2 014
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Dzięki Waszemu wsparciu może powstać prawdziwy film o ppor. Janie Boguszewskim „Bitnym”, który dzisiaj już sam nie może się bronić! Marynarz Flotylli Pińskiej z 1939 r., żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca plutonu w 3. Brygadzie Wileńskiej NZW „Burego”. Uczestnik akcji odwetowej „na wrogiej ludności do sprawy konspiracyjnej” w skomunizowanych, białoruskich wsiach na Białostocczyźnie. Za odwagę w bitwie pod Bodakami (17 maja 1945 r.) był odznaczony Krzyżem Walecznych. Zginął 16 lutego 1946 r. pod Orłowem w bitwie z NKWD, UB, MO. Film reżyseruje Ewa Szakalicka, córka żołnierza AK Okręgu Nowogródek, autorka m.in. „Podwójnie Wyklętego”, „Wyroku śmierci”, „Katowni praskich”.


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

W aktualnościach są udostępnione linki, które przybliżają postać ppor. Jana Boguszewskiego "Bitnego" oraz pracę p. Ewy Szakalickiej , która z wielką pasją zaangażowała się w realizację tego dzieła, od nas zależy powstanie filmu, jeśli przejdziemy "obojętnie" pamięć zaginie, nie możemy na to pozwolić bo dzięki Nim jesteśmy i żyjemy w Wolnej Polsce, dajmy świadectwo, że ich poświęcenie nie poszło na marne.

Ewa Szakalicka, autorka

Mam zaszczyt poinformować, że przystąpiliśmy do realizacji filmu dokumentalnego pt. „Bitny” o ppor. Janie Boguszewskim „Bitnym” (1914-1946). Bohater pochodził z drobnej szlachty podlaskiej herbu Ostoja, był przedwojennym marynarzem Flotylli Pińskiej, uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku, walczył w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych, dowodził plutonem w 3. Brygadzie Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego „Burego”. Zginął w bitwie z NKWD, UB, i MO pod Orłowem 16 lutego 1946 roku. Jego szczątki zostały ekshumowane, zidentyfikowane i pochowane na miejscowym cmentarzu w 2015 roku. Za odwagę wykazaną w bitwie pod Bodakami (17 maja 1945 roku) został odznaczony Krzyżem Walecznych. Przez aparat bezpieczeństwa uznawany był za jednego z najgroźniejszych partyzantów w powiecie Bielsk Podlaski. Do dzisiaj w wielu publikacjach powielana jest propaganda komunistyczna na jego temat.

Dokument nie tylko odkłamuje historię, broni dobrego imienia polskiego żołnierza, który poległ za ojczyznę i przywraca o nim pamięć, ale również ma ogromne znaczenie dla edukacji młodzieży, propagowania postaw patriotycznych oraz wiedzy o tradycjach oręża polskiego.

Aby wszyscy zainteresowani mogli na bieżąco śledzić prace nad filmem i kontaktować się bezpośrednio z twórcami za pomocą mediów społecznościowych, uruchomiliśmy na FB stronę o nazwie . Zachęcamy do wspierania naszego projektu poprzez zrealizowanie i umieszczenie spotu na YouTube https://youtu.be/Tz9xtQycoRw.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc w sfinansowaniu produkcji filmowej, a w szczególności tzw. „uciekających zdjęć” z udziałem ostatnich żyjących żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Zrealizowanie filmu dokumentalnego pt. „Bitny” wpisuje się w politykę historyczną państwa polskiego, której wyrazem jest Ustawa z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Planujemy emisję telewizyjną 1 marca 2020 roku oraz prezentację na festiwalach filmowych w kraju i za granicą (wersja anglojęzyczna).

Ze swojej strony zapewniamy o umieszczeniu stosownego podziękowania w napisach końcowych, podawaniu informacji w kampanii promocyjnej i przekazanie zaproszeń na pokaz premierowy z udziałem rodziny bohatera, twórców i wielu znakomitości życia publicznego.


czwartek, 4 kwietnia 2019 o 22:41

Bardzo cieszę się, że rodzina ppor. Jana Boguszewskiego "Bitnego" jest przychylna realizacji filmu. Dziękuję za owocne rozmowy panu Adamowi Ślepowrońskiemu, który zechciał zadzwonić aż z USA i pani Katarzynie Mazurkiewicz-Wróbel, do której mam znacznie bliżej, ponieważ mieszka w Warszawie. Kontakt z bliskimi bohatera zawsze pomaga w pracy nad koncepcją filmu. Mam nadzieję, że zdążymy jeszcze nagrać wypowiedzi weteranów. Niemal każdego dnia dopada nas informacja, że kolejny żołnierz odchodzi na wieczną wartę. Ścigamy się z czasem, a Wy możecie pomóc nam dobiec do celu szybciej...

czwartek, 4 kwietnia 2019 o 22:03

W 1945 roku płk Jan Mazurkiewicz „Radosław” stojąc na czele Okręgu Centralnego Delegatury Sił Zbrojnych w Kraju po aresztowaniu przez UB wydaje odezwę do byłych członków AK, aby się ujawniali. Kapitan Stanisław Sojczyński "Warszyc" napisał do niego list otwarty, w którym skrytykował go za podjęcie współpracy z komunistami: "Czyn Pana jest najzwyklejszą zdradą, trudno bowiem przypuszczać aby Pan nie umiał myśleć, nie orientował się w wewnętrznej sytuacji Polski i AK, nie zdawał sobie sprawy z zadań, jakie się nam same w jaskrawy sposób narzucają." W filmie pokażę kontekst historyczny, który pozwoli lepiej zrozumieć konflikt pomiędzy podziemiem poakowskim a narodowym.

czwartek, 4 kwietnia 2019 o 18:36

Zapewne chcielibyście wiedzieć, gdzie będą realizowane zdjęcia do filmu "Bitny"? Na Podlasiu, skąd pochodził, w gnieździe szlacheckim i w miejscach, gdzie walczył; na Mazurach, gdzie zginął w boju; ale też w Pińsku na Polesiu, obecnie Białoruś, gdzie był marynarzem rzecznej floty do 39 r. Będziemy musieli dojechać do żyjących świadków i skorzystać z dostępnych archiwów. Pozostaje jeszcze wybranie miejsca do nakręcenia scen rekonstrukcji historycznej. Jak widzicie przed naszą ekipą sporo kilometrów do przebycia i dużo "taśmy filmowej" do zużycia. Z chęcią odpowiem na każde pytanie osób zainteresowanych realizacją filmu.

czwartek, 4 kwietnia 2019 o 18:33

Film "Podwójnie Wyklęty" o kpt. Romualdzie Rajsie "Burym" zrealizowałam jako wewnętrzną produkcję TVP S.A. Już dwa lata dokument jest "półkownikiem" i czeka na swoją emisję. Nie chcę popełnić tego błędu po raz kolejny. Jeżeli zbierzemy fundusze, sami zrealizujemy film o ppor. Janie Boguszewskim "Bitnym" i będziemy mieli do niego wszelkie prawa. Będziemy mogli go rozpowszechniać, a darczyńcom przekazać kopię.

czwartek, 4 kwietnia 2019 o 18:30

Jestem na etapie dokumentacji i pisania scenariusza. W zasadzie już powstał jego zarys. Postaram się, żebyście poznali ppor. Jana Boguszewskiego 'Bitnego", polskiego żołnierza, który wyrósł z ziemi podlaskiej, ze szlacheckiego rodu. Mam nadzieję, że dzięki mojemu filmowi, będzie żył nie tylko w przekazach rodzinnych, ale w naszych sercach. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROWI!

czwartek, 4 kwietnia 2019 o 14:48

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DiBIT_RH8xdw%26fbclid%3DIwAR35DgEWvxCUMupA4k1rAmvD8DTtQzMLjlNQ8Q0sgujsEAyR3F7Pe2L_IQ4&h=AT3g8_KyZB0bZm8x0-StWBUN-TL1YiqN9Cnm3B3rmSmmIRcB8caOvZVzDU1Rau5Q-J2X5c6-nHGTVpJt-b4hfMrf0_pieEKZ-m59yMzCdg5oIXURAocSYGto7YdV6cHcfaZbcWc6QgnfyXQ

wtorek, 2 kwietnia 2019 o 11:51

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fyoutu.be%2FTz9xtQycoRw%3Ffbclid%3DIwAR17NqI6jv0MauUkIhGB7kJpnMpunHUqU0gd13CKGEDFdaLD3BzR652tqeU&h=AT22HVUhdxCuzhZngWGHcjDvY0H0JSRXT8TkqK553c9i0K_YiGbk7_Cr1mBxoIPzcdD4TZDpKIt0PyHS2e0aNZAcxxhi5QB950xpRCZRh8nugAufW-gzG-9IMDDwoKrMTr4NBA

wtorek, 2 kwietnia 2019 o 11:51

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fniezalezna.pl%2F64237-pierwszy-w-polsce-pogrzeb-zolnierzy-niezlomnych-nasza-relacja%3Ffbclid%3DIwAR1k2SDusTpse4748RLajStyHLgB3mP73LzLiUSwXyjACwTkpw1ZgNqK318%23&h=AT2niuBdxRa3TjQ886_DNQeSkzafob5NHlZLnRt5SCNRP2cB20Ts_WFcU43Q26JIcaU2dh8w7eVat45sM3GbdMjQypnM2uIIHEFDJR_2xMPjEy5Lg_bn3FFW71K5O3FPhbk5MuDu42cSzSc

Aby dodać komentarz lub

200 zł

Wojciech Łuczak

Dziękuję za ogromne wsparcie, wierzymy, że uda nam się. CWP!!!

Wspaniała inicjatywa.
Dzięki Waszej pomocy powstanie film o niezłomnym żołnierzu podziemia niepodległościowego,
ppor.Janie Boguszewskim "BITNYM".

2 000 zł
Diana Ślepowrońska
200 zł
Wojciech Łuczak
J
200 zł
Jacek Pietraszkiewicz
BZ
200 zł
Blanka Zawistowska
AA
100 zł
Anna Abłażewicz
100 zł
piotr krudysz
KT
50 zł
Karol Tomaszewski
50 zł
Michał Żmich
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
P
50 zł
Paweł Antoszewski
KK
50 zł
Krzysztof Koc
Dane ukryte
44 zł
Dane ukryte
DC
30 zł
Dariusz Celiński
Użytkownik niezarejestrowany
25 zł
Użytkownik niezarejestrowany
SS
25 zł
Sławomir Stasiuk
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
L
25 zł
Liga Patriotów Gniezno
M
25 zł
Maciek
MB
25 zł
Małgorzata Borzeńska
S
10 zł
Sylwia
L
ukryta
Lucyna Ciesielska
E
ukryta
Ewelina
T
ukryta
Tomek
MB
ukryta
Michał Busz

Pierwsza wpłata

Najwyższa wpłata

Nasi użytkownicy założyli

350 040 zrzutek

Pomóż zebrać 50 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

2 014
udostępnień

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.