Produkt turystyczny "Sochaczewskie Fortyfikacje"
Produkt turystyczny "Sochaczewskie Fortyfikacje"
Nasi użytkownicy założyli 1 231 905 zrzutek i zebrali 1 365 445 521 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Rosnące zainteresowanie w Polsce i Mazowszu zapomnianą historią, do której zaliczyć należy pozostałości fortyfikacji z okresu II wojny światowej znajdujące się na terenie ziemi sochaczewskiej sprawiło, że wyszliśmy naprzeciw tym oczekiwaniom społecznym i od dwóch lat realizujemy autorski Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje. Mało kto wie, że wokół Sochaczewa wybudowano dziesiątki schronów żelbetowych i ziemnych, kilometry okopów i rowów przeciwpancernych. Nasz projekt służy upamiętnieniu losów i przywróceniu do zbiorowej pamięci tych, których zmuszano do ciężkiej, przymusowej pracy fizycznej na rzecz niemieckiego okupanta w końcowym okresie II wojny światowej. W sierpniu 1944 roku kilka tysięcy kobiet, mężczyzn, duchownych i dzieci zostało wypędzonych ze swoich domów i zmuszonych do kopania okopów, rowów przeciwczołgowych i wykopów pod żelbetowe schrony na potrzeby III Rzeszy, aby ta mogła się przygotować do odparcia sowieckiej ofensywy. Naszymi działaniami chcemy przywrócić utraconą wówczas godność robotnikom z całej Polski. Szczególnie chcemy oddać hołd i podkreślić rolę jaką odegrali mieszkańcy powiatu sochaczewskiego, bracia Franciszkanie z Niepokalanowa i więźniowie obozów pracy podczas budowy fragmentu niemieckiej linii umocnień a2, biegnącej od Wyszogrodu, wzdłuż Bzury przez Sochaczew, do Rawki, przez Skierniewice i dalej na południe w kierunku Karpat.
Wybudowane umocnienia zostały usytuowane na lewym i prawym brzegu rzeki Bzury, tworząc wówczas pierścień obrony miasta. Dziś te relikty przeszłości dzięki naszym działaniom stają się nową atrakcją turystyczną nie tylko w zakresie zaspokojenia potrzeb w uprawianiu rozwijającej się turystyki historyczno-militarnej, ale także wypełniają potrzebę spotkań z ludźmi i uczą odwiedzających historii. Własnymi siłami zrewitalizowaliśmy już trzy obiekty na terenie gminy Sochaczew, które nieodpłatnie udostępniamy, dzieląc się naszą pasją z turystami. W naszym zespole są pasjonaci i znawcy tematyki historyczno-militarnej, którzy od dwóch lat społecznie działają na rzecz przywracania historii naszego regionu. Swój czas poświęcają na prace przy schronach i edukację historyczno-regionalną społeczeństwa.
Społeczność poszukuje dziś także nowych atrakcji turystycznych i niestandardowych form edukacji. Pragnieniem turystów jest możliwość wyjechania rowerem czy wyjść na długi spacer z rodziną lub znajomymi. Naszymi działaniami chcemy sprawić by społeczność lokalna i regionu Mazowsza a nawet z całej Polski dodała do swojej mapy planowanych wypraw poznanie niezwykle ważnego fragmentu trudnej historii. Sochaczew oprócz wielu atrakcji turystyczno-edukacyjnych skrywa wokół siebie betonowe wojenne tajemnice, wkomponowane w krajobraz miasta. Pozostałości "hitlerowskich bunkrów" stanowią dziś świadectwo dziedzictwa kulturowego regionu, szepcząc o jego mrocznej historii. Swoimi działaniami chcemy oczyścić kolejne schrony, znajdujące się na terenie Miasta Sochaczewa i w oparciu o dotychczas zrewitalizowane oraz planowane do rewitalizacji obiekty stworzyć dla społeczności nowy szlak turystyczno-edukacyjny wiodący śladami sochaczewskich fortyfikacji. Ten projekt dzięki Państwa pomocy ma szansę stać się „małą perłą Mazowsza”.
Bez Waszej pomocy nie pójdziemy dalej a pamięć historyczna o naszych rodakach przymusowo pracujących na rzecz niemieckiego okupanta może zaginąć wśród zarośli.
Wpłata pieniędzy na zrzutkę nie jest jedyną możliwością pomocy - udostępnij ten link do naszej zbiórki na swoim profilu FB, zachęć Twoich znajomych do wpłat, to pomoże nam zebrać potrzebną kwotę!"
Poznaj nas lepiej --->>> Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza | Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!