5 026 zł z 40 000 zł

12%

5 026 zł

z 40 000 zł

zakończona

31.12.2019r

57

wspierających
12%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Stwórz z nami przestrzeń wolności i wspomóż rozwój Fundacji Jubilo!


Zespół Jubilo kieruje się potrzebą artystycznej interwencji jako protestu przeciwko wykluczaniu z kultur. Poprzez akcje i interwencje artystyczne, w których płaszczyznę wymiany stanowi język teatru i muzyki Jubilo dąży do przełamywania barier społecznych, ekonomicznych, językowych i kulturowych. Inicjatywy te realizowane są pod postacią długoterminowych spotkań warsztatowych oraz spektakli będących swoistym dialogiem artystycznym pomiędzy uczestnikami a zespołem Jubilo.

Od 2011 r. zespół pracował między innymi z niepełnosprawną fizycznie i umysłowo młodzieżą, dorosłymi z doświadczeniem choroby psychicznej, dziećmi pochodzenia polskiego i romskiego, osobami bezdomnymi, uchodźcami z Bośni czy osadzonymi. Jubilo współpracuje też z wieloma instytucjami kultury i teatrami na terenie Wrocławia, w tym z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego.

Od 2014 r. jednym z prowadzonych przez Fundację Jubilo projektów jest Odkluczanie, w którym uczestniczą mężczyźni osadzeni na oddziałach typu zamkniętego i półotwartego. Stanowi on odpowiedź na problem wykluczenia i marginalizacji więźniów przez społeczeństwo. W ramach warsztatów prowadzonych przez zespół Jubilo oraz przygotowywanych spektakli osadzeni mają szansę rozwijać swoją artystyczną świadomość, a także podnosić kompetencje społeczne i teatralne.

Przestrzeń wolności w więzieniu? Teatralny pomost pomiędzy światem zamkniętym a otwartym?

Zaraz, zaraz, o co w tym chodzi?


chb3fy-da43f5c5.png

chb3fy-53f8a35a.png


Nasz projekt jest jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Europie, tworzących i promujących na szeroką skalę teatr w więzieniu. Realizujemy go od samego początku przy wsparciu Gminy Wrocław oraz Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. W miejscu takim jak więzienie każdego dnia przekonujemy się, że teatr może stanowić aktywne narzędzie przemiany i odbudowy relacji międzyludzkich.

Nie jest on jednak sztywną propozycją nauki aktorstwa czy odtwórczej interpretacji roli, ale przede wszystkim - budowaniem pomostu pomiędzy osobami osadzonymi a resztą społeczeństwa. Realizujemy tę misję poprzez bezpośrednią pracę przy użyciu narzędzi teatralnych oraz przez liczne prezentacje spektakli. Stabilny pomost jest w naszym przeświadczeniu jedynym sposobem na to, by osoby takie jak uczestnicy naszego projektu znaleźli drogę powrotną do społeczeństwa, które współtworzymy.


Nasz pierwszy spektakl Odzwierciedlenie zajął w 2015 roku pierwsze miejsce na 4. Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu oraz otrzymał nagrodę główną 26. Ogólnopolskiego i 14. Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Więziennej w Sztumie. Był również wielokrotnie gościnnie prezentowany w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, na 53. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie oraz II Festiwalu Dolnośląskich Teatrów Offowych ZWROT.

Premiera naszego drugiego spektaklu KAIN w grudniu 2018 roku była równocześnie momentem oficjalnego otwarcia przestrzeni teatralnej, odremontowanej wspólnymi siłami całego zespołu. Postać Kaina skłoniła nas do szerszej refleksji nad kondycją ludzką i stygmatyzacją społeczną. Spoza masywnych ścian więzienia poszukiwaliśmy naszej ścieżki na zewnątrz, w kierunku społeczeństwa, z dala od naszej publicznej podmiotowości czy statusu. Budując spektakl, zbudowaliśmy też teatr w samym sercu wrocławskiego więzienia.


Jak możesz nam pomóc?

Wszystkie dotychczasowe pokazy spektaklu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności, budząc żywe reakcje, wzruszenie, refleksję, gromkie brawa. By móc kontynuować naszą pracę potrzebujemy jednak Twojego wsparcia.

Naszą pracą chcemy mówić o tym, że nie zgadzamy się na sprowadzanie jednostek ludzkich do sztywnych podziałów na ludzi dobrych i złych, że wierzymy w prawo indywidulanego człowieka do zmiany i do wykazania się odwagą. Jeżeli zgadzasz się z nami - wesprzyj dzisiaj naszą pracę. Zebrane środki wykorzystamy na dalszy rozwój projektów prowadzonych przez Fundację Jubilo, w tym na zakup oświetlenia teatralnego, wyposażenie biura, zakup scenografii do spektakli oraz materiałów potrzebnych do ich realizacji.


Zbuduj z nami przestrzeń wolności!

Wpłacający57

AK
Agnieszka Krzaczkowska
150 zł
BC
Beata Czarnecka-Dzialuk
ukryta
 
Dane ukryte
20 zł
I
Ilona
ukryta
HC
Honorata Czajkowska
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
DD
Dawid Duda
10 zł
AK
Agnieszka Komadowska
40 zł
AJ
Anna Jędrasiak
50 zł
MM
Marie Magneron
35 zł
Zobacz więcej

Komentarze6

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 10 zł i więcej

Podziękowania

Umieszczamy Twoje nazwisko/ksywkę w podziękowaniach na FB!

wybrano 5 razy

Wybieram

Wpłać 25 zł i więcej

Miedziany patronat

Umieszczamy Twoje nazwisko/ksywkę w podziękowaniach na FB i dostajesz od nas pocztą wydrukowanie zdjęcie ze spektaklu KAIN!

wybrano 6 razy

Wybieram

Wpłać 40 zł i więcej

Zaproszenie na spektakl

Zaproszenie na jeden z pokazów spektaklu KAIN

wybrano 7 razy

Wybieram

Wpłać 50 zł i więcej

Srebrny patronat

Umieszczamy Twoje nazwisko/ksywkę w podziękowaniach na FB i dostajesz od nas pocztą wydrukowanie zdjęcie ze spektaklu KAIN oraz prywatny list z podziękowaniami od jednego z naszych aktorów!

wybrano 7 razy

Wybieram

Wpłać 100 zł i więcej

Złoty patronat

Umieszczamy Twoje nazwisko/ksywkę w podziękowaniach na FB i dostajesz od nas pocztą: plakat, wydrukowanie w dużym formacie zdjęcie ze spektaklu KAIN.

wybrano 9 razy

Wybieram

Wpłać 250 zł i więcej

Mecenat

Umieszczamy Twoje nazwisko/ksywkę w podziękowaniach na FB i dostajesz od nas pocztą: plakat, wydrukowanie w dużym formacie zdjęcie ze spektaklu KAIN oraz prywatny list z podziękowaniami od jednego z naszych aktorów!


wybrano 2 razy

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

458 788 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?