id: cn6rt2

Wspieranie ruchu klimatycznego XR Polska- Extinction Rebellion Polska

Wspieranie ruchu klimatycznego XR Polska- Extinction Rebellion Polska

9 316 zł 
z 2 500 zł
372%
zakończona 03.06.2019r
101 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Zostało nam 11 lat, aby powstrzymać koniec świata.

XR LONDYN

Nie, to nie clickbait. Według raportu IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu) (https://www.ipcc.ch/sr15) zostało nam tylko 11 lat na to, by zatrzymać ocieplenie Ziemi na poziomie 1,5°C względem epoki przedindustrialnej. Dlaczego zatrzymanie wzrostu globalnej średniej temperatury na tym poziomie jest takie ważne? Ponieważ jest to punkt krytyczny, po przekroczeniu którego uruchomimy nieodwracalne procesy powodujące gwałtowne dalsze ocieplenie się klimatu, takie chociażby jak uwolnienie do atmosfery olbrzymich ilości metanu uwięzionego w wiecznej zmarzlinie w Arktyce. Nad procesami tymi już nie zapanujemy i nie będziemy w stanie ich zatrzymać. Aby uniknąć klimatycznej, globalnej katastrofy zagrażającej istnieniu ludzkiej cywilizacji, należy podjąć stanowcze kroki: do 2030 roku musimy obniżyć emisję dwutlenku węgla o 45%, a do 2050 roku osiągnąć zerową emisję netto – ilość emitowanego przez nas CO2 ma zrównać się z ilością dwutlenku węgla usuwanego z naszej atmosfery.

Niniejsza zbiórka ma na celu pozyskanie środków na działalność Extinction Rebellion Polska. Aktualnie zebrane fundusze zostaną przeznaczone na środki, które pomogą nam zaistnieć w przestrzeni publicznej i zarazem nagłaśniać problem. Mowa o flagach, plakatach, transparentach, ulotkach etc.

Nasuwa się jednak pytanie: czy takie akcje kiedykolwiek coś zdziałały? Jak najbardziej. Po 10 dniach strajkowania i blokowania kluczowych stref komunikacyjnych w Londynie, grupa Extinction Rebellion wymusiła zwrócenie uwagi brytyjskiego rządu na problem klimatyczny. Niedługo potem Izba Gmin ogłosiła „klimatyczny stan wyjątkowy”. Tym samym Wielka Brytania stała się pierwszym państwem, które oficjalnie przyznało, w jak dramatycznej sytuacji znalazła się ludzkość i zobowiązało się do wdrożenia koniecznych działań. To może być pierwsza kostka domina, która popchnie następne.

Nie musisz wspierać nas finansowo. Jesteśmy otwarci na każdą osobę, która chce do nas dołączyć. Nie dyskryminujemy kompletnie nikogo. Nie musisz być ekologiem, biologiem, klimatologiem etc. Ważne jest to, że chcesz po prostu pomóc. Wystarczy, że skontaktujesz się z oddziałem z twojego miasta(zakładając, że taki jest) i zapytać jak możesz pomóc. Możesz też po prostu śledzić wydarzenia i dołączać się bez jakiegokolwiek pytania. Wszyscy mamy jeden cel i walczymy o jedno wspólne dobro.

Dla wielu z nas perspektywa posiadania rodziny jest jeszcze odległa, ale mimo to w obliczu trwającej teraz zmiany klimatycznej nasuwa się pytanie: czy powinniśmy w ogóle zakładać rodziny, jeśli wiadomo, że Ziemia może okazać się dla naszych dzieci środowiskiem niezdatnym do normalnego życia? Czy chcemy narażać nasze dzieci na to, że za 30 lat nie będą miały dostępu do świeżego powietrza, zdrowej żywności i czystej wody? Została nam ostatnia szansa, aby do tego nie dopuścić. Wspólnie możemy ją wykorzystać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co skłoniło nas do podjęcia tego wyzwania, poniżej znajduje się lista źródeł oraz stron, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć problem i jego skalę:

https://www.ipcc.ch/sr15

https://naukaoklimacie.pl

https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/ksiazka-nauka-o-klimacie-346

https://www.youtube.com/watch?v=il_NQZqfwn0&list=PL2JmBV2JjgSfjubDNoKtMThH-wB3-hcex&index=7

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 101

 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
AS
Alicja Snarska
300 zł
WC
Wojciech Czypicki
200 zł
TS
Tomasz Skóra
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
TG
Tomasz Grządziela
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

753 589 zrzutek

i zebrali

544 548 977 zł

A ty na co dziś zbierasz?