id: csac9y

Na druk Księgi Zaręby

Na druk Księgi Zaręby

2 701 zł 
z 15 000 zł
18%
177 dni do końca
22 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Zbieram na druk Księgi wymiaru i ograniczenia dawnego Województwa Smoleńskiego - tak zwanej Księgi Zaręby. Jestem założycielem i redaktorem bloga http://smolenscium.alchymista.pl.

Województwo Smoleńskie z lat 1619-1654 to zapomniana Atlantyda, w której zbiegają się dzieje narodów #Intermarium. Jednym z najważniejszych dokumentów do opisu tego terytorium jest właśnie Księga Zaręby, która zawiera ponad 300 dokumentów z dokładnym opisem granic poszczególnych majątków tamtejszej szlachty, mieszczan, bojarów... Większość z nich zamieściłem na blogu, teraz jednak chciałem je opublikować w formie książkowej, z wstępem, z indeksem nazwisk, polsko-rosyjskim indeksem miejscowości, z mapami. Wnikliwa, kilkuletnia analiza tych dokumentów, pozwoliła mi w wielu przypadkach na dokładne wyznaczenie granic majątków. Posiłkując się danymi z innych źródeł udało mi się też wytyczyć granice poszczególnych "stanów" (okręgów administracyjnych) województwa, choć na razie tylko tych, które opisuje Księga Zaręby. Po opublikowaniu Księgi, kolejnym krokiem będzie opracowanie dokładnej mapy całego województwa.

Książka liczy obecnie około 340 stron (2500 znaków na stronę), do tego dojdzie indeks (w redakcji) oraz zestaw kilkunastu map (przykładowa w nagłówku).

Co otrzymają ci, którzy mnie wesprą?

Jeżeli uda mi się zebrać kwotę docelową, osoby, które wpłacą:

200 zł - otrzymają bezpłatnie egzemplarz książki wraz z kosztami wysyłki zagranicę.

100 zł - otrzymają bezpłatnie egzemplarz książki wraz z kosztami wysyłki (w granicach Polski).

60 zł - będą miały prawo wskazać bibliotekę najbliższą do swego miejsca zamieszkania (w Polsce), do której książka zostanie wysłana, wraz z listem upraszającym o możliwie ekspresowe nadanie sygnatury i udostępnienie oczekującemu na książkę czytelnikowi.

Każdy kto ofiaruje nawet "wdowi grosz" zostanie wymieniony na alfabetycznej liście sponsorów, która zostanie zamieszczona na pierwszych kartkach książki. Sponsorzy, którzy zapłacą minimum 60 zł znajdą się na pierwszych miejscach.

Ponadto, jeżeli uda się zebrać docelową kwotę przed dniem Świętego Marcina w 2022 roku, książka zostanie wydana wcześniej, wówczas nagrody również zostaną zrealizowane wcześniej


FAQ

Dlaczego drukuję książkę, mimo że dokumenty są już na stronie http://smolenscium.alchymista.pl? Tak, dokumenty już są, ale przepisane na surowo, bez redakcji i korekty, bez większych map (poza niektórymi), często prezentują prace nad Księgą Zaręby in statu nascendi. To trochę tak, jakbyś codziennie słuchał dziecko sąsiada, które w kółko katuje jakiś utwór zadany w szkole muzycznej. Nic przyjemnego, prawda? Wolimy słuchać "wirtuozów" i myślę, że książka przynajmniej w minimalnym stopniu spełni te oczekiwania ;-)

Co się stanie, jeśli nie zbiorę całej kwoty? Poszukam tańszego rozwiązania, aby opublikować książkę.

Czy wydawałem już jakieś książki? Tak, napisałem i złożyłem do druku własną książkę pt. Polski Ruch Obrony Łużyc 1945-1949. Historia wewnętrzna organizacji, Warszawa 2006. Koordynowałem też przygotowanie materiałów pokonferencyjnych pt. Polska na tle Europy XVI-XVII wieku, Warszawa 2007 oraz drugiego wydania dzieła Oswalda Balzera pt. Geneza Trybunału Koronnego, Warszawa 2009. Uczestniczyłem w redakcji materiałów pokonferencyjnych pt. Spojrzenie w przeszłość (t. 1), Warszawa 2009.

Dlaczego nie chcę wydać tej książki w ramach typowej działalności naukowej? To dość bolesne doświadczenie prowadzić jakąkolwiek pracę naukową w ramach istniejących instytucji. Uważam, że są one nieefektywne, nie mają określonych celów, pochłaniają zbyt wiele energii na rzeczy trzeciorzędne, takie choćby jak fobie, humory i obsesje uczonych. Instytucje te koncentrują się na strategii długiego trwania; pomysły nowe, nieszablonowe, są dla tej strategii zagrożeniem i mogą narazić je na kłopoty.

Hę? Dzień Świętego Marcina? A który to? To 11 listopada ;-) Dawniej, przez całe wieki kończono rok budżetowy na Święty Marcin. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku koniec roku budżetowego przeniesiono na Sylwestra, ku utrapieniu wszystkich, którzy w spokoju i radości chcą świętować Wigilię.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Wpłacający 22

WK
Waldemar Koziol
250 zł
WD
WITOLD DOBOSZYŃSKI
200 zł
BB
Bartłomiej Biskup
200 zł
KW
200 zł
WS
Wojciech Sawicki
100 zł
WB
Wiesław Bako
100 zł
EP
Eugeniusz Panek
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
HD
hanna Doboszyńska
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 60 zł i więcej
Dar dla biblioteki lokalnej

Możesz wskazać bibliotekę najbliższą do swego miejsca zamieszkania (w granicach Polski), Księga Zaręby (książka) zostanie do niej wysłana, wraz z listem upraszającym o możliwie ekspresowe nadanie sygnatury i udostępnienie oczekującemu na książkę czytelnikowi. Oczywiście nie dotyczy to bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych.

rozwiń

wybrano 1 raz

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
Bezpłatny egzemplarz książki z dostawą do domu (w Polsce)

Otrzymasz bezpłatnie egzemplarz Księgi Zaręby (książkę) wraz z kosztami wysyłki (w Polsce), oczywiście po zakończeniu zbiórki.

rozwiń

wybrano 12 razy

Wybieram
Wpłać 200 zł i więcej
Bezpłatny egzemplarz książki z dostawą do domu (zagranica)

Otrzymasz bezpłatnie egzemplarz Księgi Zaręby (książkę) wraz z kosztami wysyłki zagranicę, oczywiście po zakończeniu zbiórki.

rozwiń

wybrano 3 razy

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

851 648 zrzutek

i zebrali

736 316 695 zł

A ty na co dziś zbierasz?