id: csac9y

Na druk Księgi Zaręby

Na druk Księgi Zaręby

Nasi użytkownicy założyli 936 120 zrzutek i zebrali 926 257 788 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Zbieram na druk Księgi wymiaru i ograniczenia dawnego Województwa Smoleńskiego - tak zwanej Księgi Zaręby. Jestem założycielem i redaktorem bloga http://smolenscium.alchymista.pl.

Województwo Smoleńskie z lat 1619-1654 to zapomniana Atlantyda, w której zbiegają się dzieje narodów #Intermarium. Jednym z najważniejszych dokumentów do opisu tego terytorium jest właśnie Księga Zaręby, która zawiera ponad 300 dokumentów z dokładnym opisem granic poszczególnych majątków tamtejszej szlachty, mieszczan, bojarów... Większość z nich zamieściłem na blogu, teraz jednak chciałem je opublikować w formie książkowej, z wstępem, z indeksem nazwisk, polsko-rosyjskim indeksem miejscowości, z mapami. Wnikliwa, kilkuletnia analiza tych dokumentów, pozwoliła mi w wielu przypadkach na dokładne wyznaczenie granic majątków. Posiłkując się danymi z innych źródeł udało mi się też wytyczyć granice poszczególnych "stanów" (okręgów administracyjnych) województwa, choć na razie tylko tych, które opisuje Księga Zaręby. Po opublikowaniu Księgi, kolejnym krokiem będzie opracowanie dokładnej mapy całego województwa.

Książka liczy obecnie około 340 stron (2500 znaków na stronę), do tego dojdzie indeks (w redakcji) oraz zestaw kilkunastu map (przykładowa w nagłówku).

Co otrzymają ci, którzy mnie wesprą?

Jeżeli uda mi się zebrać kwotę docelową, osoby, które wpłacą:

200 zł - otrzymają bezpłatnie egzemplarz książki wraz z kosztami wysyłki zagranicę.

100 zł - otrzymają bezpłatnie egzemplarz książki wraz z kosztami wysyłki (w granicach Polski).

60 zł - będą miały prawo wskazać bibliotekę najbliższą do swego miejsca zamieszkania (w Polsce), do której książka zostanie wysłana, wraz z listem upraszającym o możliwie ekspresowe nadanie sygnatury i udostępnienie oczekującemu na książkę czytelnikowi.

Każdy kto ofiaruje nawet "wdowi grosz" zostanie wymieniony na alfabetycznej liście sponsorów, która zostanie zamieszczona na pierwszych kartkach książki. Sponsorzy, którzy zapłacą minimum 60 zł znajdą się na pierwszych miejscach.

Ponadto, jeżeli uda się zebrać docelową kwotę przed dniem Świętego Marcina w 2022 roku, książka zostanie wydana wcześniej, wówczas nagrody również zostaną zrealizowane wcześniej


FAQ

Dlaczego drukuję książkę, mimo że dokumenty są już na stronie http://smolenscium.alchymista.pl? Tak, dokumenty już są, ale przepisane na surowo, bez redakcji i korekty, bez większych map (poza niektórymi), często prezentują prace nad Księgą Zaręby in statu nascendi. To trochę tak, jakbyś codziennie słuchał dziecko sąsiada, które w kółko katuje jakiś utwór zadany w szkole muzycznej. Nic przyjemnego, prawda? Wolimy słuchać "wirtuozów" i myślę, że książka przynajmniej w minimalnym stopniu spełni te oczekiwania ;-)

Co się stanie, jeśli nie zbiorę całej kwoty? Poszukam tańszego rozwiązania, aby opublikować książkę.

Czy wydawałem już jakieś książki? Tak, napisałem i złożyłem do druku własną książkę pt. Polski Ruch Obrony Łużyc 1945-1949. Historia wewnętrzna organizacji, Warszawa 2006. Koordynowałem też przygotowanie materiałów pokonferencyjnych pt. Polska na tle Europy XVI-XVII wieku, Warszawa 2007 oraz drugiego wydania dzieła Oswalda Balzera pt. Geneza Trybunału Koronnego, Warszawa 2009. Uczestniczyłem w redakcji materiałów pokonferencyjnych pt. Spojrzenie w przeszłość (t. 1), Warszawa 2009.

Dlaczego nie chcę wydać tej książki w ramach typowej działalności naukowej? To dość bolesne doświadczenie prowadzić jakąkolwiek pracę naukową w ramach istniejących instytucji. Uważam, że są one nieefektywne, nie mają określonych celów, pochłaniają zbyt wiele energii na rzeczy trzeciorzędne, takie choćby jak fobie, humory i obsesje uczonych. Instytucje te koncentrują się na strategii długiego trwania; pomysły nowe, nieszablonowe, są dla tej strategii zagrożeniem i mogą narazić je na kłopoty.

Hę? Dzień Świętego Marcina? A który to? To 11 listopada ;-) Dawniej, przez całe wieki kończono rok budżetowy na Święty Marcin. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku koniec roku budżetowego przeniesiono na Sylwestra, ku utrapieniu wszystkich, którzy w spokoju i radości chcą świętować Wigilię.


Aktualizacja (20.10.2022 r.)

Obecnie z p. dr Marcinem Sobiechem pracujemy nad przeniesieniem danych z mapek poglądowych na mapy o standardzie kartograficznym. Z uwagi na rozmaite obowiązki rodzinne i zawodowe, zmuszony jestem przesunąć termin zakończenia zrzutki. Więcej na ten temat w linku: Stan prac nad mapą województwa smoleńskiego.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 3 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę/ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 23

WK
Waldemar Koziol
250 zł
KW
200 zł
BB
Bartłomiej Biskup
200 zł
WD
WITOLD DOBOSZYŃSKI
200 zł
WD
Wiesław Doboszyński
100 zł
WB
Wiesław Bako
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
WS
Wojciech Sawicki
100 zł
HD
hanna Doboszyńska
100 zł
AM
Adam Moniuszko
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!