id: cvp9js

Pomoc dla Sahrawi w obozach uchodźczych w Algierii

Pomoc dla Sahrawi w obozach uchodźczych w Algierii

Nasi użytkownicy założyli 1 216 191 zrzutek i zebrali 1 318 209 727 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności3

  • Zbiórka została zakończona, a całe wsparcie zostało przekazane potrzebującym w obozie Dakhla. Jeśli śledzicie Lenę na Instagramie, z pewnością widziałyście relacje z obozów, a jeśli nie - zajrzyjcie na profil, zostały przypięte w zapisanych relacjach (Obozy 2023): https://www.instagram.com/polkanapustyni/

    Poniżej zamieszczam wiadomość od Leny razem z kilkoma zdjęciami z obozów.


    Przedszkole, szpital, szkoły dla kobiet, osób niewidomych i osób z niepełnosprawnościami to tylko kilka z inicjatyw w obozie Dakhla, które wsparłyście za pośrednictwem tej zbiórki. Większość zebranych pieniędzy trafiła bezpośrednio do potrzebujących osób – przede wszystkim kobiet i dzieci, a także tych, którzy mierzą się z największymi wyzwaniami zdrowotnymi.


    W całą akcję zostały zaangażowane zaufane osoby, przede wszystkim pracownice opieki społecznej, które najlepiej wiedzą, kto najbardziej potrzebuje pomocy. Wasze wsparcie jest nieocenione i każda osoba, do której trafiła choć najmniejsza kwota, była wzruszona, że gdzieś w odległym kraju są ludzie, którym ich los leży na sercu.


    Cała inicjatywa wywołała niemałe poruszenie w obozie, który jest znacząco oddalony od pozostałych, więc dociera do niego najmniej pomocy. O tym, co wspólnie zdziałałyśmy, mówiła nawet saharyjska telewizja! Wszystko odbywało się publicznie, bo każdemu zależało na transparentności.


    W imieniu swoim, Omeimy Abdeslam, a przede wszystkim Saharyjek, chciałam Wam ogromnie podziękować za zaangażowanie i wsparcie. Dałyście wytchnienie ludziom, którzy od niemal pół wieku żyją w najtrudniejszych warunkach, jakie tylko można sobie wyobrazić. Miejmy nadzieję, że ci cudowni ludzie już wkrótce zyskają wolność i żadne wsparcie nie będzie im potrzebne.


    Lena Khalid


    N9v0wIdbwShxpg6s.jpgkcSIuvfpCZJvzMMk.jpg

    QgDYFomyQYjsh1gh.jpg

    pTogwJlo4MikuCnc.jpg

    NVg635xgr1eqqRJC.jpg

    RL5E9fAbOyfUfOcD.jpg

    9dZSXHsqSrPUKYNo.jpg

    RYkyfKa1THWRwFxw.jpg

    OhMhY9LJ6TMxtHMC.jpg

    zgXSIivxXNEtWZEx.jpg

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

Sahara Zachodnia jest ostatnią kolonią w Afryce. Jej los przypomina historię polski, bo znajduje się pod zaborem, tyle że marokańskim.  

 

Saharyjczycy od dekad stawiają opór okupacji – początkowo robili to walcząc zbrojnie, a od ponad trzydziestu lat pokojowo, wierząc w dyplomatyczne rozwiązania. Niestety, świat zawodzi Saharyjczyków, których połowa skazana jest na życie pod brutalną okupacją, a druga połowa od niemal pięćdziesięciu lat żyje w obozach dla uchodźców pośrodku pustyni w Algierii. Oddziela ich od siebie najdłuższe na świecie pole minowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Saharyjczyków i ich kultury, posłuchaj tego podcastu.

 

Pokojowe nastawienie Saharyjczyków sprawia, że ich sytuacja nie jest medialna, a to oznacza mniej pomocy międzynarodowej i wsparcia. To dumni ludzie, którzy nie chcą wiele – chcieliby jedynie móc zdecydować o losie swojego narodu, a tymczasem są zmuszeni do proszenia o jedzenie. Ich racje żywnościowe zostały w ubiegłym roku zmniejszone z 17 kg miesięcznie na osobę do 5 kg miesięcznie na osobę, co daje tylko 166 gramów jedzenia dziennie! Już wcześniej ponad połowa kobiet i dzieci cierpiała na anemię, a teraz będzie tylko gorzej.  


t1ENZwBUsKFxuwnM.jpg


Obozy dla Saharyjskich uchodźców to wyjątkowe miejsce, bo w pełni zarządzane przez nich samych. Stanowią państwo w państwie na terenie udostępnionym im przez Algierię i stworzyli własny system administracyjny, którym w dużej mierze zarządzają kobiety. To zresztą one samodzielnie wybudowały obozy, gdy mężczyźni walczyli na wojnie.  

 

To miejsce pełne świetnie wykształconych, otwartych i pełnych dobroci ludzi o unikalnej kulturze, w której kobiety wyprawiają przyjęcia rozwodowe, a każde rozstanie podnosi ich status społeczny. Nie wypada też pytać, gdzie jest dom Ahmeda, bo z dużym prawdopodobieństwem należy on do Fatimy. A gdyby się rozwiedli, Ahmed spakuje swoje ubrania i się wyprowadzi. 


quoNBHfUd1bMR1Wf.jpg

Lena Khalid, autorka bloga polkanapustyni.pl i aktywistka na rzecz Sahary Zachodniej wraz z Omeimą Abdeslam, przedstawicielką saharyjskiego rządu przy ONZ, feministką i działaczką na rzecz kobiet, w kwietniu po raz kolejny polecą do Algierii, do obozów dla uchodźców Sahrawi. Wykorzystajmy tę okazję, by dostarczyć tamtejszym kobietom i dzieciom wsparcia, którego tak bardzo potrzebują.  

 

Wszelkie wsparcie finansowe i rzeczowe zostanie skierowane do obozu Dakhla, najbardziej oddalonego od pozostałych, do którego dociera najmniej pomocy. Chcemy przekazać środki na utrzymanie bezpośrednio samotnym matkom, by mogły odetchnąć choć na chwilę, a także wspomóc dzieci z niepełnosprawnością. Kupimy jedzenie, ale też przede wszystkim nasiona, dzięki którym część rodzin będzie mogła hodować warzywa w założonych przez siebie ogródkach. Chcemy zadziałać tak, by efekt utrzymał się jak najdłużej i służył jak największej liczbie osób. 

aOhimaqRnzOcMdhC.jpgOwHkSz0ismaC6KDt.jpg

Jak widać, Sahrawi radzą sobie na tyle, na ile pozwalają im warunki. W końcu muszą radzić sobie i organizować życie w obozach już od ponad 40 lat. Dlatego też chcemy przekazać im zebrane pieniądze - bo to osoby obecne na miejscu wiedzą najlepiej, czego potrzebują i gdzie pieniądze przydadzą się najbardziej.


Część środków trafi to szkoły dla kobiet, w której można zdobyć praktyczne umiejętności, ale która stanowi także fantastyczną, wspierającą się społeczność i doskonale wiedzą, kto w danym momencie jest w potrzebie. To ludzie, którzy potrafią samodzielnie zadbać o wszystko, a brakuje im jedynie środków. 

3MUapHeGSvRPgK8M.jpg

xMkZkDSbz0N1nWJj.jpg


Pamiętaj, że każda wpłata ma znaczenie! Naprawdę, każda złotówka. Zobacz, co można kupić w obozie za równowartość kwoty 10 zł:

> ponad 3,5 kg ziemniaków,

> prawie 3 kg pomidorów,

> 1,75 kg soczewicy,

> 2,5 litra mleka.

> 44 bochenki chleba,

> 1,5 litra oleju,

> 0,5 kg kurczaka,

> 4 puszki tuńczyka,

> 9 litrów wody,

> 17 szt. pieluch,

> 3,5 kostki mydła.


0Ifsh91Evo3lMvQD.png

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 537

preloader

Komentarze 10

 
2500 znaków