id: cxmdv7

Renowacja nagrobka profesora Mariana Mazura

Renowacja nagrobka profesora Mariana Mazura

Nasi użytkownicy założyli 1 065 788 zrzutek i zebrali 1 160 229 406 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Szanowni Państwo,


  Jesteśmy, mam nadzieję, na „ostatniej prostej” do otrzymania zgody na postawienie nowego nagrobka. Liczę, że otrzymamy ją w styczniu i wtedy będziemy mogli przystąpić do bardziej konkretnych prac.


  Korzystając z okazji, życzę wszystkim Darczyńcom wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku!


  Z najlepszymi pozdrowieniami,


  Grzegorz Modlibowski, organizator zrzutki

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki21 stycznia 2023 roku mija 40 lat od śmierci profesora Mariana Mazura. Twórcy „polskiej szkoły cybernetyki” oraz jednego z najwybitniejszych światowych cybernetyków.


Marian Mazur zdefiniował pojęcie informacji. Jest autorem jakościowej teorii informacji, która obok ilościowej teorii Shannona jest fundamentem dla wielu nowoczesnych dziedzin. Określił w niej na czym polegają procesy informowania. Dokonał pełnej klasyfikacji wszystkich możliwych rodzajów informowania wiernego oraz wszelkich możliwych zniekształceń informacji.


Opracował cybernetyczną teorię systemów samodzielnych. Uzupełnił stworzoną przez Norberta Wienera cybernetykę systemów sterowanych z zewnątrz o teorię systemów autonomicznych, które sterują się same, we własnym interesie. Dzięki temu cybernetyka może obejmować nie tylko maszyny, ale także organizmy żywe, człowieka, czy społeczności.


Uporządkował terminologię w dziedzinie teorii informacji i w cybernetyce, a także określił zasady tworzenia terminologii technicznej i przez wiele lat działał na rzecz ujednolicenia tych norm w organizacjach międzynarodowych.


Stworzył fundamenty psychocybernetyki - przedstawił proce­sy myślenia za pomocą pojęć fizycznych, jak energia, potencjał, przewodność itp., bez odwoływania się do obserwacji psychologicznych. Odkrył i opisał wszystkie sztywne parametry sterownicze człowieka, które nazwał charakterem.


Nie będzie chyba przesadą określenie go mianem najbardziej niedocenionej i nieznanej postaci polskiej nauki.


Nagrobek profesora na warszawskim Cmentarzu Północnym jest już mocno nadszarpnięty zębem czasu, a w Polsce nie mieszka już nikt z jego najbliższej rodziny.


cYU0tSI5t7JTmAxt.jpg

Jako Narodowa Akademia Informacyjna, organizacja społeczna zajmująca się propagowaniem dorobku Mariana Mazura, podejmujemy się renowacji miejsca wiecznego spoczynku naszego Mistrza. W tym celu organizujemy publiczną zbiórkę pieniędzy i serdecznie prosimy o wsparcie naszej akcji poprzez datek, jak i poprzez jej rozpropagowanie wśród innych.


Dziękujemy za Twój wkład w przywrócenie mogiły Profesora do godnego stanu!


Informacje o postępach w akcji będziemy publikować na witrynie https://naiwarszawa.pl

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 117

preloader

Komentarze 8

 
2500 znaków