KULMURAL - pomaluj z nami KUL
KULMURAL - pomaluj z nami KUL
Nasi użytkownicy założyli 1 229 424 zrzutki i zebrali 1 357 004 860 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności2
-
🌟 Co łączy Nikolai Frederik Severin Grundtviga, Floriana Ceynowę, Izydora i Teodorę Gulgowskich z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym? 🌟
Każda z tych postaci miała ogromny wpływ na rozwój edukacji, kultury i tożsamości narodowej, tworząc fundamenty dla inicjatyw takich jak Kaszubski Uniwersytet Ludowy.
✨ Nikolai Frederik Severin Grundtvig – Duński teolog, filozof i twórca koncepcji uniwersytetu ludowego, który miał na celu edukację społeczeństwa i rozwój kultury narodowej.
✨ Florian Ceynowa – Pionier kaszubskiego ruchu narodowego, który pracował nad zachowaniem języka i kultury kaszubskiej, podobnie jak Grundtvig działał na rzecz duńskiej tożsamości.
✨ Izydor i Teodora Gulgowscy – Twórcy pierwszego skansenu w Polsce we Wdzydzach Kiszewskich, który stał się miejscem edukacji i zachowania kaszubskiej kultury ludowej.
🧑🏫 Kaszubski Uniwersytet Ludowy kontynuuje te tradycje, łącząc edukację z pielęgnowaniem kultury i tożsamości regionalnej. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością, inspirując kolejne pokolenia do poznawania i ochrony dziedzictwa ale również do rozwoju siebie i swojej społeczności.
To dla tego tak ważny dla Was i dla Nas MURAL ciągle ewoluuje, zmienia swój pierwotny wygląd.
Ma być wizytówką tego co ważne i istotne w naszej działalności i wskazywać również wszystkim poruszającym się DK20, że to bardzo ciekawe miejsce, które czeka na gości.
Dlatego przypominamy link do zrzutki:
https://zrzutka.pl/d6mfbj
Możecie wesprzeć projekt KULMURAL - pomaluj z nami KUL wpłatą lub przekazując do nas lub bezpośrednio umieszczając na zrzutce przedmioty do licytacji, z których środki zostaną przeznaczone na ten cel.
#Edukacja #KulturaLudowa #Kaszuby #Grundtvig #Ceynowa #Gulgowscy #UniwersytetLudowy #Dziedzictwo #kaszubskiuniwersytetludowy #Mural #zrzutka #kulmural
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
KULMURAL - pomaluj z nami KUL
Ruszamy z najważniejszym wizualnie dla Was i dla Nas projektem
Nie, nie przewidziało się Wam - dla Was i dla Nas w tej właśnie kolejności.
Wszyscy, którzy choć raz odwiedziliście Kaszubski Uniwersytet Ludowy lub odwiedzacie go na bieżąco jesteście witani z otwartymi ramionami jak rodzina. Bo tak jesteśmy wszyscy KULową rodzina. Zawsze możecie napić się kawy i zawsze jest czas na rozmowy.
My jako ekipa „do zadań specjalnych” z wielka radością dajemy wszystko co najlepsze mamy i ładujemy WASZE i przy okazji nasze baterie życiowe właśnie ta atmosferą, Waszą obecnością i energią pojawiającą się przy każdym spotkaniu.
Co już udało nam się wspólnie stworzyć?
Miejsce o wyjątkowej atmosferze, dostępne, otwarte i z masą atrakcyjnych wydarzeń, warsztatów, szkoleń i innych inicjatyw.
Miejsce działające poza schematami, ponad podziałami, tolerancyjne, dostępne dla każdego: dużego czy małego, miejsce przyjazne dla zwierzaków.
Miejsce oferujące edukację – ale nie tą „szkolną, książkową” tylko oparta na faktach, wymianie doświadczeń i w pełni otwartą na dialog.
Miejsce gdzie uczestnicząc w wydarzeniach macie przestrzeń dla siebie, czas na rozmowy, czas na integrację, na współistnienie z innym człowiekiem, miejsce do wyciszenia się, do odcięcia się od zgiełku świata, miejsce gdzie nikt nikogo nie ocenia, gdzie możecie sobie chodzić w skarpetkach jak w domu.
Miejsce gdzie na kilkuset m2 powstają z Wami najbardziej kreatywne pomysły na wydarzenia realizowane na terenie całego Województwa Pomorskiego.
Miejsce gdzie Wy jesteście najważniejsi, gdzie wasze zdanie, głos, opinia jest brana pod uwagę i gdzie to właśnie Wy macie realny wpływ na nas i naszą organizację.
No dobra zapytacie - to po co ten MURAL ?
Chcemy aby marka KUL pod którą wszyscy jesteśmy pięknymi ludźmi była widoczna z daleka.
Chcemy aby ten mural zapraszał wszystkich już z samej ciekawości.
Nie chcemy słyszeć "Jeżdżę tą trasą już 20 lat, a nigdy nie wiedziałem co to za budynki"
Chcemy być kolorowi w naszym leśnym otoczeniu.
Chcemy uczcić 40 lecie Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego.
Czy wpłynie to na Was – zapewniamy, że owszem, bo mówiąc znajomym o KUL będziecie mogli wspomnieć taki mały biały budynek z wymalowaną karocą przy drodze krajowej nr. 20 w otoczeniu rezerwatu, gdzie tak jak Wy inni będą mieli okazję poczuć KUL.
A po za tym, będziecie się uśmiechać do naszego muralu jak tylko zaparkujecie swój samochód.
HISTORYCZNIE:
Kaszubski Uniwersytet Ludowy (KUL) rozpoczął swoją działalność w 1983 roku i nawiązuje w swej działalności dydaktyczno-wychowawczej do idei „szkoły dla życia” bpa Grundtviga. W latach 1980-tych podstawowym zadaniem UL-u było szkolenie pracowników wiejskich placówek kultury z kilku pomorskich województw. Od początku istnienia podejmował on też sprawy oświaty i kultury regionu Kaszub. Bazując na współpracy ze środowiskami twórczymi, grupą niepokornych nauczycieli-regionalistów czy pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego, KUL realizował programy inspirujące działalność kulturalną i oświatową społeczności wiejskich.
Główne kierunki działalności programowej Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego skupiają się wokół edukacji obywatelskiej, edukacji regionalnej oraz edukacji ekologicznej. Są to filary niemalże wszystkich programów oświatowo-kulturalnych placówki. Wynikają one zarówno z tradycji, jak i realnych wyzwań współczesnego świata.
Edukacja obywatelska stanowi od chwili powstania uniwersytetów ludowych ich najważniejsze zadanie. Kompetencje społeczne uzyskiwane w uniwersytecie ludowym są tradycyjnie już istotnym uzupełnieniem kompetencji zawodowych, których zdobycie umożliwia oficjalny system oświaty. Przydatność tego typu instytucji wzrasta szczególnie w okresie transformacji ustrojowych, kiedy to przed społeczeństwami stają nowe wyzwania – związane z demokratyzacją życia publicznego, reformą samorządową itp., czyli potrzebami wynikającymi z budowy społeczeństwa obywatelskiego.
SKĄD POMYSŁ:
- Kaszubski Uniwersytet Ludowy to miejsce spotkań i przyjaznej edukacji, a historycznie był tu Gościniec po Wieżą
- kareta złota - piosenka śpiewana na KUL, która została wprowadzona przez Marka Byczkowskiego, który wraz z Ewą - żoną 40 lat temu założyli KUL.
- balkon, ganek wejściowy - były charakterystycznymi elementami domów, a KUL jest jak gościnny dom,
- Kaszubki i Kaszubi, stroje i wzory - to elementy przywodzące na myśl region w którym działamy.
PROJEKT PONIŻSZY JEST WSTĘPNYM ZARYSEM, PONIEWAŻ JEDNAK KASZUBSKI UNIWERSYTET TO LUDZIE, KTÓRZY GO TWORZĄ JEST W CIAGŁEJ ANALIZIE I MOŻLIWE, ŻE OSTATECZNY WYGLĄD ULEGNIE ZMIANIE
Do stworzenia projektu i wykonania muralu zaprosiliśmy naszego przyjaciela - artystę Radosława Barka, którego najbardziej znany Mural to "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle – trójwymiarowy mural na poznańskiej Śródce na budynku przy ul. Śródka 3/Rynek Śródecki/Filipińska (naprzeciwko śródeckiego kościoła), odsłonięty 1 października 2015. Malowidło powstało w oparciu o zdjęcie pochodzące z lat 20. XX wieku."
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Lokalizacja
Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj.
Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj. Czytaj więcej
Pomagaj organizatorowi zrzutki jeszcze bardziej!
Dodaj swoją ofertę/licytację - Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę. Czytaj więcej.
Ta zrzutka nie ma jeszcze żadnych ofert/licytacji.