id: d8u6kp

Pomóż nam ocalić Łąkę i Piękny Las przed zabudową

Pomóż nam ocalić Łąkę i Piękny Las przed zabudową

Nasi użytkownicy założyli 958 918 zrzutek i zebrali 966 686 906 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Pomóż nam ocalić drzewa i łąki tzw. Parku Naturalnego Wrzosowisko przed zniszczeniem! Wesprzyj finansowo nasze działania! 

Obecnie zbieramy fundusze na działania prawne i koszty administracyjne. Potrzebujemy zebrać 15 000 zł do połowy kwietnia, aby wkroczyć na drogę sądową i ochronić to, co dla mieszkańców toruńskich Wrzosów jest bliskie sercu: jedyny teren zielony w tej dzielnicy. 

✅ Dotychczasowe nasze działania są ignorowane przez władze miasta. Wszystkie protesty, petycje, uchwały, negatywne opinie mające na celu ochronę tego terenu zostały odrzucone. Obecnie walka o zachowanie Wrzosowiska w dotychczasowej postaci weszła w kolejną fazę: Rada Miasta Torunia w dniu 23 lutego uchwaliła plan umożliwiający zabudowę wartościowych części łąk drogami oraz sprzedaż działek na działalność usługową. My, mieszkańcy nie zgadzamy się z tą decyzją. Dodatkowa zabudowa zniszczy miejscowy ekosystem i otworzy furtkę do dalszej degradacji tego terenu. 

✅ Kim jesteśmy? Jako Stowarzyszenie Zielone Wrzosy działamy na rzecz społeczności, która od prawie dwóch lat stara się o zachowanie Wrzosowiska w jego obecnym kształcie: naturalnym i nienaruszonym. Jest to szczególnie ważne w dobie kryzysu klimatycznego i znikających w zastraszającym tempie obszarów zielonych w mieście. 

✅ Co chcemy ocalić? Szczególny obszar w północnej części Torunia nazywany Wrzosowiskiem. Miejsce jest wyjątkowo zadbane i ukochane przez mieszkańców, jako teren rekreacji, mający również funkcję przewietrzającą miasto i dzielnicę Wrzosy, zmagającą się ze smogiem. Do niedawna tereny te miały funkcję wyłącznie rekreacyjną. Są to: Piękny Las czyli bór dębowo-sosnowy, strefa ekotonowa porośnięta przede wszystkim malowniczymi drzewami liściastymi i polska łąka  w najpiękniejszym swoim wydaniu (z wieloma gatunkami chronionymi).

✅ Co chcemy osiągnąć? Wierzymy, że każdy skrawek zieleni w obecnych czasach jest na wagę złota. Zgodnie z ideą “bądź dobrym przodkiem” chcemy, aby decyzje dotyczące likwidacji takich miejsc były ostatecznością. Chcemy by Wrzosowisko rozwijało się i rosło naturalnie dając nam wszystkim odpoczynek na świeżym powietrzu i możliwość obcowania z prawdziwą naturą w mieście.  Pomóż ocalić to wyjątkowe miejsce, niech Toruń znów będzie zielony!

 

Lokalizacja

Toruń, Poland

Zobacz na mapie
map pin
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 86

Ewa
20 zł
KM
Karolina
20 zł
IM
Ilona Mrowińska
20 zł
AI
Agata Urgacz
20 zł
JK
2 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
BW
Bożena Werner
50 zł
JZ
Kazimierz K.
100 zł
MA
Mateusz
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków