id: d9xpvr

Nowy Ambulans dla osób bezdomnych i uchodźców

Nowy Ambulans dla osób bezdomnych i uchodźców

289 820 zł 
z 400 000
72%
87 dni do końca
2840 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Nasza Fundacja już od 3 lat stara się wychodzić z pomocą osobom bezdomnym i biednym. Zespół Ambulansu z Serca stanowią wolontariusze - lekarze, ratownicy i pielęgniarki, studenci medycyny, jak i przedstawiciele innych zawodów. Po swoich codziennych obowiązkach, ruszają oni karetką na ulice Warszawy – do pustostanów, ogródków działkowych, koczowisk pod mostami, piwnic, szałasów i innych miejsc, gdzie mieszkają osoby bezdomne.

Udzielamy pomocy medycznej, wierząc, że poprawa stanu zdrowia jest warunkiem koniecznym, by wykonać kolejne kroki

w kierunku wyjścia z kryzysu bezdomności. Od niedawna minimum jeden wyjazd w tygodniu jest realizowany przy współpracy z psychologiem co pozwala nam dotrzeć do osób zagubionych, w depresji i bez wiary, że z bezdomności istnieje wyjście.

Współpracujemy ze schroniskami, ogrzewalniami, streetworkerami i innymi organizacjami niosącymi pomoc, by za poprawą stanu zdrowia, szła konkretna oferta pomocy życiowej prowadząca do wyjścia z bezdomności. Ściśle współpracujemy w ramach dużego partnerstwa z takimi organizacjami jak : Caritas AW, Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Prawnej, Otwarte Drzwi, Towarzystwo Brata Alberta, Monar, Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża pod nazwą: "Warszawski Streetworking i Poradnictwo. Program socjalno-pomocowy dla osób w kryzysie bezdomności. "

Mamy liczne sukcesy w postaci zarówno wyleczonych schorzeń naszych pacjentów jak i osób przekonanych do tego, żeby z problemu bezdomności wyjść. Możemy śmiało napisać, że uratowaliśmy niejedno ludzkie życie. Nasza karetka wyjeżdża na ulice stolicy 4-6 razy w tygodniu. Podczas pojedynczego Patrolu pokonujemy od kilkudziesięciu do nawet 150 kilometrów. Medycy w tym czasie pomagają od kilku do kilkunastu pacjentom z różnymi problemami zdrowotnymi. Co miesiąc pomagamy dziesiątkom osób i odbieramy liczne telefony na nasz numer alarmowy (663 - 600 - 856).

Niestety nasza karetka jest pojazdem już osiemnastoletnim, a jej przebieg nieubłaganie zbliża się do 400 tysięcy km (o ile nie został zaniżony zanim ją dostaliśmy, co niestety jest prawdopodobne). Pojazd jest mocno zużyty i pomimo wkładania sporego wysiłku w utrzymanie go w dobrym stanie technicznym, coraz częściej zawodzi. W ciągu ostatnich miesięcy zmagaliśmy się m.in. z elektryką sygnałów uprzywilejowania, klaksonem pneumatycznym, układem wydechowym, instalacją tlenową, drzwiami przesuwnymi do części przeznaczonej dla pacjentów, centralnym zamkiem, noszami, nawiewem na szybę i oświetleniem pola dookoła karetki… Także stan blacharski pojazdu jest coraz gorszy, wiele elementów poszycia nadaje się już tylko do wymiany, a ogniska korozji widać praktycznie na każdym elemencie blacharskim. Konstrukcja jest tak osłabiona, że podczas jazdy po wertepach czasem otwierają się boczne drzwi. Od dawna nie działa klimatyzacja i ogrzewanie postojowe – wydaje się to fanaberią, ale w karetce ma gigantyczny wpływ na leki (wymagają określonej temperatury) i na bezpieczeństwo naszych pacjentów (w upał – zagrożenie udarem cieplnym, zimą - wyziębienie). Kilkukrotnie w ostatnich miesiącach zdarzyło się, że Patrol trzeba było przerwać lub odwołać z powodu usterek wozu. Niestety mamy świadomość, że będzie coraz gorzej...

Również wyposażenie obecnego pojazdu jest już zmęczone. Nosze są ciężkie i pomimo napraw czasem się zacinają. Stół do których są przytwierdzane w czasie transportu jest zużyty i zawodzi. Instalacja tlenowa po naprawach działa w połowie (jedno gniazdo z dwóch). Czasem przydałoby się krzesełko kardiologiczne, do wygodnego transportu pacjenta np. po ciasnej klatce schodowej. W nowej karetce te wszystkie problemy znikną, bo nowy pojazd otrzymuje się już wyposażony w podstawowe elementy jak nosze, instalacja tlenowa, czy krzesełko kardio.

Marzy nam się nowy pojazd, bo pozwoliłby on nam bezproblemowo działać nawet przez kolejne 8-10 lat. Niestety jego koszt to około 400 tysięcy złotych, co jest poza naszym zasięgiem. Dlatego też prosimy o pomoc ludzi z sercem - aby nasz Ambulans z Serca mógł dalej nieść pomoc. Gdyby jakimś cudem pieniędzy zostało po zakupie karetki, zostaną one wydane na jej poprawne zarejestrowanie (w tym do MSWiA jako pojazd uprzywilejowany), ubezpieczenie, paliwo i przyszłe naprawy/przeglądy - dokładnie w tej kolejności.


Gdyby ktoś chciał więcej się o nas dowiedzieć, to pisali i pokazywali naszą pracę m.in.:

TVN Warszawa: https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/ambulans-z-serca-inicjatywa-medykow-ktorzy-pragna-pomagac-bezdomnym-da317867-5320639

TOK.FM: https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,27931549,matrix-istnieje-i-zyja-w-nim-tysiace-polakow-tam-wejscie-w.html?fbclid=IwAR2sIg53KW-ccjneMJveYrEu9WVV4nwvPiqIS5UuKSLPTVzIqTUkGAC5RaA

Oko.Press: https://oko.press/sily-dla-kobiet-ambulansu-dla-bezdomnych-zeby-nikt-nie-umieral-na-granicy-a-pis-zapomnial-o-lgbt/

Med-Express: https://www.youtube.com/watch?v=zBEs4UXhbLc

Studio Raban: https://www.youtube.com/watch?v=bHcwFW2tFRI

Podcast #Ważne: https://www.youtube.com/watch?v=NSr07Q6NBxo


Wolontariusze Fundacji Ambulans z Serca


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 2840

preloader

Komentarze 61

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

894 655 zrzutek

i zebrali

839 089 863 zł

A ty na co dziś zbierasz?