id: d9xpvr

Nowy Ambulans dla osób bezdomnych i uchodźców

Nowy Ambulans dla osób bezdomnych i uchodźców

192 852 zł 
z 400 000 zł
48%
36 dni do końca
1951 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Nasza Fundacja już od 3 lat stara się wychodzić z pomocą osobom bezdomnym i biednym. Zespół Ambulansu z Serca stanowią wolontariusze - lekarze, ratownicy i pielęgniarki, studenci medycyny, jak i przedstawiciele innych zawodów. Po swoich codziennych obowiązkach, ruszają oni karetką na ulice Warszawy – do pustostanów, ogródków działkowych, koczowisk pod mostami, piwnic, szałasów i innych miejsc, gdzie mieszkają osoby bezdomne.

Udzielamy pomocy medycznej, wierząc, że poprawa stanu zdrowia jest warunkiem koniecznym, by wykonać kolejne kroki

w kierunku wyjścia z kryzysu bezdomności. Od niedawna minimum jeden wyjazd w tygodniu jest realizowany przy współpracy z psychologiem co pozwala nam dotrzeć do osób zagubionych, w depresji i bez wiary, że z bezdomności istnieje wyjście.

Współpracujemy ze schroniskami, ogrzewalniami, streetworkerami i innymi organizacjami niosącymi pomoc, by za poprawą stanu zdrowia, szła konkretna oferta pomocy życiowej prowadząca do wyjścia z bezdomności. Ściśle współpracujemy w ramach dużego partnerstwa z takimi organizacjami jak : Caritas AW, Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Prawnej, Otwarte Drzwi, Towarzystwo Brata Alberta, Monar, Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża pod nazwą: "Warszawski Streetworking i Poradnictwo. Program socjalno-pomocowy dla osób w kryzysie bezdomności. "

Mamy liczne sukcesy w postaci zarówno wyleczonych schorzeń naszych pacjentów jak i osób przekonanych do tego, żeby z problemu bezdomności wyjść. Możemy śmiało napisać, że uratowaliśmy niejedno ludzkie życie. Nasza karetka wyjeżdża na ulice stolicy 4-6 razy w tygodniu. Podczas pojedynczego Patrolu pokonujemy od kilkudziesięciu do nawet 150 kilometrów. Medycy w tym czasie pomagają od kilku do kilkunastu pacjentom z różnymi problemami zdrowotnymi. Co miesiąc pomagamy dziesiątkom osób i odbieramy liczne telefony na nasz numer alarmowy (663 - 600 - 856).

Niestety nasza karetka jest pojazdem już osiemnastoletnim, a jej przebieg nieubłaganie zbliża się do 400 tysięcy km (o ile nie został zaniżony zanim ją dostaliśmy, co niestety jest prawdopodobne). Pojazd jest mocno zużyty i pomimo wkładania sporego wysiłku w utrzymanie go w dobrym stanie technicznym, coraz częściej zawodzi. W ciągu ostatnich miesięcy zmagaliśmy się m.in. z elektryką sygnałów uprzywilejowania, klaksonem pneumatycznym, układem wydechowym, instalacją tlenową, drzwiami przesuwnymi do części przeznaczonej dla pacjentów, centralnym zamkiem, noszami, nawiewem na szybę i oświetleniem pola dookoła karetki… Także stan blacharski pojazdu jest coraz gorszy, wiele elementów poszycia nadaje się już tylko do wymiany, a ogniska korozji widać praktycznie na każdym elemencie blacharskim. Konstrukcja jest tak osłabiona, że podczas jazdy po wertepach czasem otwierają się boczne drzwi. Od dawna nie działa klimatyzacja i ogrzewanie postojowe – wydaje się to fanaberią, ale w karetce ma gigantyczny wpływ na leki (wymagają określonej temperatury) i na bezpieczeństwo naszych pacjentów (w upał – zagrożenie udarem cieplnym, zimą - wyziębienie). Kilkukrotnie w ostatnich miesiącach zdarzyło się, że Patrol trzeba było przerwać lub odwołać z powodu usterek wozu. Niestety mamy świadomość, że będzie coraz gorzej...

Również wyposażenie obecnego pojazdu jest już zmęczone. Nosze są ciężkie i pomimo napraw czasem się zacinają. Stół do których są przytwierdzane w czasie transportu jest zużyty i zawodzi. Instalacja tlenowa po naprawach działa w połowie (jedno gniazdo z dwóch). Czasem przydałoby się krzesełko kardiologiczne, do wygodnego transportu pacjenta np. po ciasnej klatce schodowej. W nowej karetce te wszystkie problemy znikną, bo nowy pojazd otrzymuje się już wyposażony w podstawowe elementy jak nosze, instalacja tlenowa, czy krzesełko kardio.

Marzy nam się nowy pojazd, bo pozwoliłby on nam bezproblemowo działać nawet przez kolejne 8-10 lat. Niestety jego koszt to około 400 tysięcy złotych, co jest poza naszym zasięgiem. Dlatego też prosimy o pomoc ludzi z sercem - aby nasz Ambulans z Serca mógł dalej nieść pomoc. Gdyby jakimś cudem pieniędzy zostało po zakupie karetki, zostaną one wydane na jej poprawne zarejestrowanie (w tym do MSWiA jako pojazd uprzywilejowany), ubezpieczenie, paliwo i przyszłe naprawy/przeglądy - dokładnie w tej kolejności.


Gdyby ktoś chciał więcej się o nas dowiedzieć, to pisali i pokazywali naszą pracę m.in.:

TVN Warszawa: https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/ambulans-z-serca-inicjatywa-medykow-ktorzy-pragna-pomagac-bezdomnym-da317867-5320639

TOK.FM: https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,27931549,matrix-istnieje-i-zyja-w-nim-tysiace-polakow-tam-wejscie-w.html?fbclid=IwAR2sIg53KW-ccjneMJveYrEu9WVV4nwvPiqIS5UuKSLPTVzIqTUkGAC5RaA

Oko.Press: https://oko.press/sily-dla-kobiet-ambulansu-dla-bezdomnych-zeby-nikt-nie-umieral-na-granicy-a-pis-zapomnial-o-lgbt/

Med-Express: https://www.youtube.com/watch?v=zBEs4UXhbLc

Studio Raban: https://www.youtube.com/watch?v=bHcwFW2tFRI

Podcast #Ważne: https://www.youtube.com/watch?v=NSr07Q6NBxo


Wolontariusze Fundacji Ambulans z Serca


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 1951

JK
Justyna Kas
50 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
70 zł
 
Dane ukryte
ukryta
KF
KF, pepa
20 zł
MK
Cat Bork
85 zł
 
Dane ukryte
100 zł
JE
Justyna El Mol
15 zł
AK
Agnieszka Krasnodębska
50 zł
DK
Danuta Kobus
90 zł
Zobacz więcej

Komentarze 38

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

853 697 zrzutek

i zebrali

740 528 755 zł

A ty na co dziś zbierasz?