id: dagztr

Wsparcie akcji obrony Górek Czechowskich

Wsparcie akcji obrony Górek Czechowskich

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.
Udostępnij

Nasi użytkownicy założyli 1 278 086 zrzutek i zebrali 1 494 386 659 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Załóż zrzutkę

Aktualności5

  • Nasza zrzutka tutaj zakończyła się, ale to nie koniec zabiegania o Wasze wsparcie w serwisie zrzutka.pl Dziękujemy za dotychczasowe wpłaty i zapraszamy do kontynuacji - pałeczkę przejmuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Zrzutka dostępna pod adresem: https://zrzutka.pl/9r5fsf
    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

Zrzutka na wsparcie akcji obrony lubelskich Górek Czechowskich przed zabudową. W ten sposób w gronie sąsiadów Górek i wspierających organizacji chcemy sfinansować akcję informacyjną o znaczeniu Górek dla Lublina. Liczymy także na wsparcie tych, którzy już wiedzą i chcieliby dowiedzieć się więcej jak ważne dla miast są korytarze napowietrzające i tereny biologicznie czynne oraz wszystkich życzliwych naszemu miastu gdziekolwiek akurat by nie zamieszkiwali. Jeśli nie chcesz w przyszłości dusić się mieszkając w Lublinie lub odwiedzając go, wspomóż nasza akcję!


Mamy w Lublinie skarb jakich mało!

Górki Czechowskie to najcenniejszy przyrodniczo obszar w Lublinie. Miejsce wyjątkowe nie tylko w skali miasta czy regionu, a dla Lublina niezwykle istotne. Położone na północno-zachodnim skraju miasta wysoczyzny poprzecinane dolinami i wąwozami stanowią największy z ostatnich reliktów charakterystycznej dla niego dawniej rzeźby terenu. Tak walory krajobrazowe jak i nagromadzenie występującej tu rzadkiej i cennej flory i fauny, zdecydowały o tym, że już od połowy ub. wieku postulowano objęcie Górek ochroną, a obowiązujące wytyczne dla miejskich planów zagospodarowania przewidują, że obszar ten pozostać ma niezurbanizowany. Górki Czechowskie stanowią bowiem także jeden z ważnych korytarzy napowietrzających miasto. Wiatry znad Górek wzbogacane są olejkami eterycznymi rosnących tu wielu gatunków roślin leczniczych i niosą wgłąb miasta powietrze nie tylko czyste ale i zdrowe. Gdy stały się elementem ustanowionej w mieście Ekologicznej Strefy Obszarów Chronionych wydawało się, że z dobrodziejstw ich natury będą mogły korzystać kolejne pokolenia lublinian.

Skarb ten możemy jednak bezpowrotnie stracić!

Końcówka XX wieku okazała się jednak momentem dramatycznym w historii Górek. Nieroztropne zaniechanie władz miasta sprawiło, że w 2000 roku teren ten trafił we władanie deweloperów. Kolejni właściciele dążyli i dążą do zmiany miejskich planów zagospodarowania tego obszaru. Pierwszy sukces odnieśli w 2005 roku wyrwawszy Górkom kilkanaście hektarów pod zabudowę w formie zapisu w miejskim planie zagospodarowania. Jeszcze większe zagrożenie dla Górek i systemu miejskiej przyrody i powietrza pojawiło się w roku 2011, gdy władze miasta zgodziły się przystąpić do zmiany tegoż planu zagospodarowania i przez te lata przygotowały taką zmianę, która zaspokaja apetyty inwestorów zezwalając nie tylko na jakąś komercyjną zabudowę, ale wręcz ulokowanie na Górkach wielotysięcznych osiedli mieszkaniowych. Plany te lubelski Ratusz ogłosił w połowie ubiegłego roku.

Potrzeba obywatelskiej mobilizacji!

Górki Czechowskie jak nigdy dotąd potrzebują obrony. Pierwszy alarm podnosili ekolodzy już w roku 2000, a w roku 2012 w gronie sąsiadów z przylegających do Górek dzielnic Czechów i Sławin oraz przedstawicieli innych dzielnic Lublina zawiązaliśmy Stowarzyszenie Obrony Górek Czechowskich. W roku 2016 grono to zasilili kolejni mieszkańcy starych i najnowszych osiedli obydwu sąsiednich dzielnic. Tak zrodziła się społeczna Akcja pod hasłem „Górki Czechowskie wietrznie zielone”.

Mur obojętności i zaślepienia został już naruszony

Dzięki uczestnikom Akcji coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie zabudowanie przestrzeni odpowiedzialnej za przewietrzanie miasta i świadomych jest straty jaką poniósł by Lublin pozbywając się terenu tak cennego przyrodniczo, który na dodatek ma tragiczną, godną upamiętnienia historię z czasów wojen. Zainicjowaliśmy dyskusję, do której staramy się też zachęcić rożne organizacje, media, społeczność mieszkańców miasta i jego władze, które jednak w widoczny sposób dyskusji takiej unikały. Zebraliśmy sporo danych, które bez naszych starań nie miały szans na upublicznienie. Ofiarne zaangażowanie działających z własnej inicjatywy i bez finansowego wsparcia z zewnątrz, poszczególnych osób przyniosło już pewne rezultaty: udało się opóźnić wydanie wyroku w sprawie Górek, a modyfikacji uległy plany inwestora i lubelskiego Ratusza, którzy skłonni byli porozumieć się w sprawie zabudowy każdej powierzchni łatwej do zniwelowania, lekceważąc wcześniejsze ustalenia i zalecenia planistyczne, opinie naukowców dotyczące negatywnego wpływu zabudowy na klimat i jakość życia w mieście, a nawet prawo dotyczące ochrony przyrody.

Aby ochronić nasze dzieci przed życiem wśród smogu i betonu mur ten musimy skruszyć!

Potrzeba jednak, aby wiedzę o tym jak cenne są Górki i czym grozi ich zabudowa nabyło jak najwięcej mieszkańców miasta. Bez zdecydowanego wsparcia bezpośrednio zainteresowanych, którzy świadomi konsekwencji mogliby wywrzeć wpływa na swych przedstawicieli w Radzie Miasta, w batalii o zachowanie ożywczej przyrody, miasta bez smogu, miejsca rekreacji w kontakcie z przyrodą (a nie w klatkach czy kącikach wyznaczonych wśród betonu), my – zwykli mieszkańcy - mamy małe szanse na wygraną. Niestety, władzom miasta interes inwestora przesłania interes publiczny, podobnie jak regionalnym mediom, które pozwalają sobie nawet na powielanie błędnych informacji o działaniach i faktach związanych ze zmianami planu zagospodarowania, przemilczając sprostowania, czym tworzą fałszywy obraz jaki otrzymują ich odbiorcy. Tymczasem, ograniczone zasoby zaangażowanych w akcję obrony Górek, nie pozwalają na skuteczną, szeroko zakrojoną akcję informacyjną. Dlatego zdecydowaliśmy prosić tych, którym bliskie są nasze cele, o wsparcie za pośrednictwem zrzutka.pl

Potrzebny jest nam las rąk wstawiających się za Górkami. Lasy już nie raz kruszyły mury. Wspólnie zadbajmy o lepsze życie dla kolejnych pokoleń mieszkańców Lublina!


Z tej zrzutki chcemy sfinansować: druki i publikacje (artykuły prasowe, afisze i plansze, bilbordy), kolportaż, produkcje materiałów multimedialnych.

dagztr-5e51804d.png

Nasze działania relacjonujemy na bieżąco na facebookowej stronie:

Górki Czechowskie Wietrznie Zielone

Znajdziecie je też w aktualnościach zrzutki, jak również w relacjach na zaprzyjaźnionych stronach:

gorkiczechowskie.cba.pl

lublinianin.pl

NaCzechowie.pl


PDF z wydania NaCzechowie z wkładką sfinansowaną ze zrzutki

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!