id: 2j7tn8

Dajmy rzekom głos! - na ratunek Wiśle, Odrze, Biebrzy, Wisłoce...

Dajmy rzekom głos! - na ratunek Wiśle, Odrze, Biebrzy, Wisłoce...

Nasi użytkownicy założyli 1 037 881 zrzutek i zebrali 1 108 774 044 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Wpłacając na tę zrzutkę wspierasz Fundację Greenmind w postępowaniach administracyjnych i sądowych w obronie rzek i ich mieszkańców


Rzeki i ich doliny to dom dla wielu zwierząt. Zapory, jazy, betonowanie rzek i inne inwestycje zniszczą rzeki i związaną z nimi bezcenną przyrodę - jeśli się im nie przeciwstawimy!


Zapora na dolnej Wiśle zatopi piaszczyste wyspy, na których gnieżdżą się niezwykle rzadkie sieweczki rzeczne i rybitwy białoczelne. Zbiornik Kąty Myscowa w Beskidzie Niskim zaleje żerowiska orła przedniego i terytoria wilków, rysi, żbików. Drogi ekspresowe mające przeciąć bagna Biebrzańskie zagrażają tamtejszym łosiom i wilkom  oraz wielu rzadkim gatunkom ptaków. Nowe stopnie na Odrze w Ścinawie i Lubiążu odbiorą wydrom dziesiątki kilometrów siedlisk, a zamieniając rzekę w kanał stworzą idealne warunki dla kolejnych zakwitów śmiercionośnych złotych alg.

CVMNIYHzHcWFasKR.pngWspólnie dajmy rzekom głos i uratujmy ich mieszkańców !


Skanalizowane, przegrodzone zaporami rzeki tracą zdolność do samooczyszczania i regeneracji, tym samym - odporność na zatrucia, jakiego doświadczyła w 2022 roku Odra. Niszczenie rzek szkodzi też ludziom, m.in. pozbawiając ich wody pitnej, miejsc pracy i rekreacji, zwiększając zagrożenie powodziowe (bo skanalizowana rzeka nie ma gdzie się bezpiecznie rozlać).

Fundacja Greenmind od lat walczy z inwestycjami dewastującymi rzeki. Korzystając z uprawnień, jakie daje polskie i unijne prawo, składamy wnioski w postępowaniach administracyjnych, odwołujemy się od niekorzystnych dla rzek decyzji, zaskarżamy je do sądów administracyjnych. Z sukcesem: Tylko w sprawie zapory w Siarzewie mamy na koncie 10 wygranych spraw przed sądami administracyjnymi! Niestety, trwająca 8 lat batalia w obronie Wisły jeszcze się nie zakończyła, bo organy wykorzystując kruczki prawne unikają wydania decyzji . Takich postępowań jest więcej.


Dzięki Twojej darowiźnie będziemy mogli zaangażować ekspertów oraz prawników

i z ich pomocą bronić rzek w postępowaniach administracyjnych i sądowych!!!


To dzięki opiniom ekspertów udowodniliśmy m.in., że Zbiornik Kąty-Myscowa nie ma znaczenia przeciwpowodziowego, bo pod jego budowę trzeba wysiedlić tylu ludzi, ilu miałby chronić przed zalaniem, a dla dróg ekspresowych w północno-wschodniej Polsce są lepsze warianty omijące Biebrzański Park Narodowy. I że planowana zapora w Siarzewie nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.


Specustawa odrzańska i Lex Knebel ograniczyły prawa obywateli, ale się nie poddajemy

Tuż przed wyborami sejmowa większość przeforsowała dwie ustawy ograniczające prawa obywateli i organizacji społecznych oraz głos samorządów w postępowaniach dotyczących środowiska: specustawę odrzańską  i tzw. Lex-Knebel.  Obie ustawy znacząco ograniczają nasze kroki prawne, ale wciąż pozostawiają nam wąskie pole do działań prawnych. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, korzystając z pomocy współpracujących z nami ekspertów i prawników, podejmujemy kroki prawne wobec konkretnych inwestycji, niszczących konkretne, znane Wam rzeki. To jedyna szansa, aby zatrzymać kosztowne, szkodliwe dla ludzi i przyrody inwestycje. Dlatego zbieramy środki, aby mimo utrudnień i złych ustaw, wciąż stać na straży rzek i mieszkających nad nimi ludzi i zwierząt. 


Kim jesteśmy?

Grupą ekspertek i ekspertów kochających przyrodę i polskie rzeki. Mamy wiedzę i wieloletnie doświadczenie w ochronie przyrody. Są wśród nas byli członkowie Państwowej Rady Ochrony Przyrody oraz Krajowej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko. Znamy się na prawie i procedurach administracyjnych. Mamy na koncie dziesiątki wygranych batalii przed organami administracyjnymi oraz spraw wygranych w sądach administracyjnych. 


Pomóż nam w dalszych działaniach – wpłać darowiznę! 

u4ryTpwy38Ou6N03.jpg


O co chodzi z tymi ustawami?

Lex Knebel wprowadza ulgową ścieżkę decyzyjną dla tzw. inwestycji strategicznych. Ich realizacja będzie możliwa

-     bez konsultacji z mieszkańcami i właścicielami gruntów,

-     wbrew ustaleniom planów zagospodarowania przestrzennego i woli samorządów,

-     bez oceny oddziaływania na środowisko.

Na listę inwestycji strategicznych rząd może dowolnie wpisać każdą zaporę, jaz, czy regulację rzeki, bez żadnego trybu.


Specustawa odrzańska pozwala na zastosowanie uproszczonej procedury administracyjnej w stosunku do tych stopni wodnych, jazów czy regulacji rzek, które zostały wpisane na listę ok. 160 „inwestycji dla Odry”. Zastosowanie w stosunku do nich przepisów specustawy powodziowej oznacza m.in. uproszczone procedury wywłaszczania właścicieli nieruchomości i wysiedlania mieszkańców.

Wbrew cynicznie wprowadzającej w błąd nazwie, Ustawa o renaturyzacji Odry nie zawiera żadnych działań renaturyzacyjnych i powinna nazywać się ustawą o dobijaniu Odry.


G3GPcPzpA9ENqwEY.jpgObie ustawy ograniczają mocno udział organizacji społecznych w postępowaniach administracyjnych poprzedzających wydawanie zezwoleń dla przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko. Na szczęście nie pozbawiają nas całkowicie tych praw. Możemy "wbijać się" w te postępowania korzystając z Kodeksu postępowania administracyjnego, a niekorzystne rozstrzygnięcia organów - zaskarżać do sądów.

Korzystając z wieloletnich doświadczeń w postępowaniach administracyjnych i sądowych damy głos rzekom i mieszkańcom ich dolin!


OWfqYSdOUlfoNgBo.jpg

 

Nasze bitwy o rzeki:


  • Planowana zapora na dolnej Wiśle

Od 8 lat bierzemy udział w postępowaniach o wydanie decyzji środowiskowej dla stopnia wodnego Siarzewo, poniżej Włocławka. Dotąd wygraliśmy w sądach administracyjnych 10 spraw dotyczących przewlekłego prowadzenia postępowania odwoławczego, uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji RDOŚ, dostępu do informacji dot. inwestycji. W walce o wolną Wisłę współpracujemy z innymi organizacjami i grupami nieformalnymi.


  • Odra

Jesteśmy też nad Odrą, nie zostawiamy jej na pastwę technokratów, szczególnie po zeszłorocznej katastrofie. Braliśmy udział w szacowaniu strat w sierpniu 2022, informowaliśmy media i publikowaliśmy dane o przyczynach i rozmiarach katastrofy. Monitorujemy prace regulacyjne prowadzone wbrew wyrokom sądów. Pracujemy z partnerami z Koalicji Ratujmy Rzeki i międzynarodowej koalicji Czas na Odrę nad społecznym planem rewitalizacji Odry.


  • Dolna Wisła i stopień wodny Włocławek

Posadziliśmy na ławie oskarżonych osoby odpowiedzialne za utworzenie na dolnej Wiśle sztucznej fali na potrzeby spławienia kadłuba holenderskiej barki z Płocka do Gdańska. Gwałtowny wzrost poziomu wody zniszczył setki lęgów chronionych ptaków. Obecnie uczestniczymy w postępowaniu administracyjnym dotyczącym zatrzymywania przepływu w Wiśle poniżej stopnia Włocławek. Odwołując się od decyzji RDOŚ w Bydgoszczy chcemy zapobiec śmierci milionów ryb i skorupiaków.


  • Zbiornik Kąty - Myscowa

W ścisłej współpracy z mieszkańcami Myscowej, Kątów i Polan w Beskidzie Niskim od kilkunastu lat bronimy przyrody Magurskiego Parku Narodowego i pięknej doliny Wisłoki przed budową zapory i sztucznego zbiornika wodnego. W postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej przedłożyliśmy ekspertyzy udowadniające bezzasadność tej inwestycji i towarzyszących jej przymusowych wysiedleń.


i566hFMlb4GdVBma.jpg


To tylko mała część naszej aktywności w ostatnich latach. Inne to m.in. udział w Białej księdze polskich rzek, ekspertyzy na temat specustawy odrzańskiej, planów zarządzania ryzykiem powodziowym, planów gospodarowania wodą w dorzeczach oraz Kompleksowego programu zagospodarowania dolnej Wisły. Właśnie rozpoczęliśmy batalię o nadanie Wiśle osobowości prawnej.

Naprawdę umiemy „w rzeki”! "W paragrafy" też!


Dołącz do nas i wspólnie DAJMY RZEKOM GŁOS!


Dzięki Waszemu wsparciu za 10 lat wszyscy będziemy mogli cieszyć się swobodnie płynącymi czystymi rzekami!
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 41

 
Dane ukryte
20 zł
ZB
Zygmunt Bartoszek
50 zł
PP
Piotr Piskorski
100 zł
JO
Julia Obacz
30 zł
RO
Rozalia
1 zł
 
Mateusz Helczyk
1 zł
AB
Oki
1 zł
PK
Paweł klimczak
1 zł
DR
Dorota i Arek S
200 zł
AK
Anna Kuźmińska
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków