Opis zrzutki

W maju 2022 roku minie 30 lat, kiedy to w drodze na szczyt Kanczendzongi (8586 m) zaginęła Wanda Rutkiewicz. Na tę rocznicę zamierzamy wybudować w bazie pod tą górą czorten w hołdzie jednej z najwybitniejszych himalaistek w historii. Mamy nadzieję, że do tego czasu uda się zebrać kwotę 18 000 zł. Jeśli byłaby ona większa, to nadwyżkę przeznaczymy na wykonanie gabloty poświęconej Wandzie Rutkiewicz przy Memoriale Polskich Himalaistów w Namcze Bazar  (https://zrzutka.pl/h8k28x) oraz w Międzynarodowym Muzeum Gór w Pokharze, zwanym także muzeum himalajskim, w którym – niestety – nie ma nawet wzmianki o wyczynach polskich wspinaczy.

fd347605fe3c15bc.jpeg


MUSIMY DZIŚ ZADBAĆ…

… aby utrzymywać i utrwalać pamięć o tych, którzy swymi osiągnięciami rozsławili w świecie imię Polski, ale nie dane im było wrócić do swych domów. Nie liczymy na to, że ktoś za nas postawi czorteny czy wykona pamiątkowe tablice, gabloty. Wiosną 2022 roku wyruszymy do bazy pod Kanczendzongę, a jesienią 2023 roku do Pokhary i Sanktuarium Annapurny. To ostatni ośmiotysięcznik, na którym 22 października 1991 roku stanęła Wanda Rutkiewicz po samotnej wspinaczce południową ścianą. Zapraszamy wszystkich miłośników gór i przyrody na te przepiękne trekkingi. Zgłoszenia są już przyjmowane. Więcej informacji na stronie polskiehimalaje.pl w zakładce PODRÓŻE.

e389d02057cfa5c5.jpeg 

CO ZROBILIŚMY DOTYCHCZAS?

Pokonując urzędowe wymogi nepalskiej biurokracji, mniej lub bardziej formalne, uzyskaliśmy pozwolenie dyrekcji Parku Narodowego Sagarmatha na wybudowanie w Namcze Bazar Memoriału Polskich Himalaistów. Uroczyste odsłonięcie monumentu nastąpiło 20 października 2019 roku. Na czterech ścianach umieszczono tablice z nazwiskami 33 wspinaczy, którzy na zawsze zostali na wszystkich 14 ośmiotysięcznikach.

Budowa obelisku była możliwa głównie dzięki wsparciu miłośników gór. Obecnie zbierane są środki na dobre oznakowanie drogi od centrum Namcze do czortenu oraz na zagospodarowanie terenu wokół memoriału (tablice informacyjne).

ve7971ae542c8842.jpegUPOMINKI

Kwoty od 25 zł premiowane będą upominkami, wysyłanymi sukcesywnie po podaniu mailem adresu do korespondencji. Prosimy zatem po wpłacie o kontakt z naszym biurem - [email protected] lub 784 400 502 . Przyspieszy to cały proces.

Jest także możliwość wpłaty od 10 zł bez upominku. Ta opcja wymieniona jest jako ostatnia po kliknięciu w przycisk "Wpłać na zrzutkę".


KIM JESTEŚMY ?

Klub Sportowy Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie, który do 10 stycznia 2019 roku nosił nazwę KS Ski Test Kraków, został założony w 2010 i wpisany przez Prezydenta Miasta Krakowa do ewidencji klubów sportowych nie prowadzących działalności gospodarczej pod nr KS/99. Jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Działa na podstawie statutu oraz obowiązujących przepisów prawa.

u944ac7a451c027b.jpegW ostatnich latach klub był organizatorem kilku znaczących imprez, m.in. dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z największych pod względem logistyki wydarzeń była wyprawa trekkingowa do bazy pod Everestem dla 400 osób ze 100 miejscowości oraz supermaraton w Katmandu pamięci polskich himalaistów z udziałem 150 zawodników. Więcej informacji o działalności klubu na stronie www.polskiehimalaje.pl w zakładce O NAS.


MIAŁA 49 LAT

md775d6d0a186e37.jpeg Po raz ostatni Wandę widział 12 maja 1992 roku meksykański alpinista Carlos Carsolio – 300 m przed wierzchołkiem. Dokładne okoliczności śmierci Rutkiewicz do dziś pokrywa mgła tajemnicy. Zdaniem Krzysztofa Wielickiego zasłabła z wyczerpania i mogła osunąć się z grani. W czasie 30-letniej kariery alpinistycznej nieraz ocierała się o śmierć. W skałkach spadła z wysokości 18 metrów, cudem unikając złamania kręgosłupa. W Norwegii złamała nogę. Wspinając się południową ścianą Aconcagui, najwyższego szczytu Andów (6962 m), ledwo ocalała spod lawiny.

"Kiedy nad nami jest już tylko niebo, wszystko widać ostrzej. Nie ma półprawd, nie ma półtonów. Wszystko jest czarne albo białe, zimne albo gorące. Albo się przeżyje, albo się umiera" - mówiła podczas spotkania z Polakami na Litwie, gdzie w niewielkiej miejscowości Płungiany na Żmudzi, majątku swych dziadków, urodziła się 4 lutego 1943 roku. Wywłaszczenie przez Rosjan sprawiło, że cała rodzina przeniosła się w 1946 roku najpierw do Łańcuta, a następnie do Wrocławia.

Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie sportem, w szkole średniej uprawiała kilka konkurencji lekkoatletycznych, intensywnie trenowała siatkówkę. Grała w pierwszoligowej Gwardii Wrocław, była w szerokiej kadrze olimpijskiej na igrzyska w Tokio (1964). Górami zainteresowała się w czasie studiów na Politechnice Wrocławskiej (w 1965 roku, mając ledwie 22 lata, została magistrem) przez przypadek. Przyjęła propozycję wyjazdu w skałki w Sokoliki koło Jeleniej Góry. 

"Już pierwszy dzień przyniósł mi takie doznania, które osłabiły wszystkie moje dotychczasowe fascynacje. Odnalazłam coś dla siebie i wiedziałam, że przy tym pozostanę" - wyjawiła wtedy Rutkiewicz (z domu Błaszkiewicz), która z dyplomem inżyniera-elektronika pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Na Politechnice Wrocławskiej studiował również Krzysztof Wielicki.

h0d2af229f3187a0.jpeg16 października 1978 roku ubiegła wszystkich wspinaczy z kraju i jako pierwsza Europejka oraz trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi (8848 m). Tego samego dnia Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Kiedy rok później, podczas pielgrzymki do Polski, spotkał się z alpinistką w Krakowie, wypowiedział te słowa: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko". A ona wręczyła papieżowi w prezencie kamień z wierzchołka Everestu. W sumie wspięła się na osiem ośmiotysięczników: Mount Everest (1978), Nangę Parbat (1985), K2 (1986), Sziszapangmę (1987), Gaszerbrum II (1989), Gaszerbrum I (1990), Czo Oju i Annapurnę (1991).

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 89

MZ
Maria Zielinska
500 zł
HK
Hania K
150 zł
DW
Darek Wrzosek
150 zł
SB
Sylwester Biały
100 zł
MF
Magda Furman
100 zł
NF
Norbert Frejek
100 zł
M
Magdalena B
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
MR
Marita Rączka
100 zł
BK
Barbara Kobylinska
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 25 zł i więcej
pocztówki z autografami

Dwie pocztówki formatu A5 ze zdjęciami Kanczendzongi i Wandy Rutkiewicz z autografami polskich himalaistów, m.in. Anny Czerwińskiej, Sylwii Bajek, Kingi Baranowskiej, Krystyny Palmowskiej, Leszka Cichego, Jerzego Natkańskiego, Krzysztofa Wielickiego, Dariusza Załuskiego. Na zdjęciu przykładowa pocztówka. Wysyłka po 15 czerwca.

wybrano 36 razy (pozostało 64 z 100)

Wybieram
Wpłać 75 zł i więcej
książki

Książki poświęcone Wandzie Rutkiewicz (m.in. "Opowieść o sile życia i śmierci", "Jeszcze tylko jeden szczyt") oraz o tematyce górskiej (np. "Atak rozpaczy", "GórFanka w Himalajach", "Lider", "Lodowy rycerz", "Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery"), także autorstwa Leszka Cichego, Rafała Froni, Krzysztofa Wielickiego. Wszystkie książki będą z imienną dedykacją i autografami wybitnych himalaistów. Z początkiem czerwca, do osób które wybiorą tą nagrodę, wysyłany będzie mailem spis tytułów. Wybór nastąpi po zapoznaniu się z listą dostępnych książek, w drodze bezpośrednich ustaleń z biurem ([email protected]) celem ustalenia szczegółów, m.in. sposobu dostarczenia: bezpośredniego odbioru w Warszawie lub Krakowie, wysyłki Pocztą Polską bądź kurierem. Ta akcja planowana jest po 15 czerwca, bowiem potrzeba trochę czasu, aby na kartach książek autografy złożyli wybitni himalaiści.

wybrano 20 razy

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
statuetka ośmiotysięcznika

Dzięki zaangażowaniu się w akcję artysty wykonawcy statuetek, ich liczba została poszerzona do wszystkich 14 ośmiotysięczników, a nie tylko tych, które zdobyła Wanda Rutkiewicz (Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangma, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju, Annapurna). Prosimy zatem o podanie mailem ([email protected]) wybranej góry/masywu z zaznaczeniem, czy statuetka ma być z imienną tabliczką. Jeśli tak, to należy podać dane - imię/nazwisko/firmę... Po wykonaniu skontaktujemy się ponownie (w połowie czerwca), celem uzgodnienia sposobu dostarczenia.

wybrano 10 razy

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
książki dla dzieci i młodzieży

"Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz” to fascynująca opowieść o nieustraszonej kobiecie, jej dzieciństwie, dojrzewaniu, latach szkolnych i pierwszych próbach wspinaczki. To historia trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony książki wydanej nakładem Wydawnictwa Na szczyt. Książki tajemniczej, tak jak tajemnicza jest sama bohaterka, a także historia jej ostatniej wyprawy. Jakie skarby pod wielkim śniegiem ukrywa Kanczendzonga? Dlaczego bogowie zamieszkujący jej wierzchołek nie lubią kobiet? Co Wanda zostawiła pod szczytem? Co łączy Himalaje, Wrocław, Warszawę i Sopot? Co wie Maria Błaszkiewicz, matka Wandy? Na te oraz inne pytania czytelnik znajdzie odpowiedź w opowieści biograficznej pióra Anny Czerwińskiej-Rydel stworzonej specjalnie dla młodych czytelników, ale też i dorośli mogą zapoznać się z bardzo interesującymi wydarzeniami.

Wszystkie książki będą z imienną dedykacją i autografami autorki Anny Czerwińskiej-Rydel, a także wybitnej himalaistki Anny Czerwińskiej. Osoby, które wybiorą tę nagrodę prosimy o kontakt z biurem ([email protected]) celem ustalenia szczegółów.

wybrano 9 razy (pozostało 0 z 9)

Nasi użytkownicy założyli

679 118 zrzutek

i zebrali

440 142 358 zł

A ty na co dziś zbierasz?