id: dbrxdh

Zbudujmy Czorten Wandy Rutkiewicz

Zbudujmy Czorten Wandy Rutkiewicz

6 185 zł z 18 000 zł
34%
98 dni do końca
103 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

W maju 2022 roku minie 30 lat, kiedy to w drodze na szczyt Kanczendzongi (8586 m) zaginęła Wanda Rutkiewicz. Na tę rocznicę zamierzamy wybudować w bazie pod tą górą czorten w hołdzie jednej z najwybitniejszych himalaistek w historii. Mamy nadzieję, że do tego czasu uda się zebrać kwotę 18 000 zł. Jeśli byłaby ona większa, to nadwyżkę przeznaczymy na wykonanie gabloty poświęconej Wandzie Rutkiewicz przy Memoriale Polskich Himalaistów w Namcze Bazar  (https://zrzutka.pl/h8k28x) oraz w Międzynarodowym Muzeum Gór w Pokharze, zwanym także muzeum himalajskim, w którym – niestety – nie ma nawet wzmianki o wyczynach polskich wspinaczy.

fd347605fe3c15bc.jpeg


MUSIMY DZIŚ ZADBAĆ…

… aby utrzymywać i utrwalać pamięć o tych, którzy swymi osiągnięciami rozsławili w świecie imię Polski, ale nie dane im było wrócić do swych domów. Nie liczymy na to, że ktoś za nas postawi czorteny czy wykona pamiątkowe tablice, gabloty. Wiosną 2022 roku wyruszymy do bazy pod Kanczendzongę, a jesienią 2023 roku do Pokhary i Sanktuarium Annapurny. To ostatni ośmiotysięcznik, na którym 22 października 1991 roku stanęła Wanda Rutkiewicz po samotnej wspinaczce południową ścianą. Zapraszamy wszystkich miłośników gór i przyrody na te przepiękne trekkingi. Zgłoszenia są już przyjmowane. Więcej informacji na stronie polskiehimalaje.pl w zakładce PODRÓŻE.

e389d02057cfa5c5.jpeg 

CO ZROBILIŚMY DOTYCHCZAS?

Pokonując urzędowe wymogi nepalskiej biurokracji, mniej lub bardziej formalne, uzyskaliśmy pozwolenie dyrekcji Parku Narodowego Sagarmatha na wybudowanie w Namcze Bazar Memoriału Polskich Himalaistów. Uroczyste odsłonięcie monumentu nastąpiło 20 października 2019 roku. Na czterech ścianach umieszczono tablice z nazwiskami 33 wspinaczy, którzy na zawsze zostali na wszystkich 14 ośmiotysięcznikach.

Budowa obelisku była możliwa głównie dzięki wsparciu miłośników gór. Obecnie zbierane są środki na dobre oznakowanie drogi od centrum Namcze do czortenu oraz na zagospodarowanie terenu wokół memoriału (tablice informacyjne).

ve7971ae542c8842.jpegUPOMINKI

Kwoty od 25 zł premiowane będą upominkami, wysyłanymi sukcesywnie po podaniu mailem adresu do korespondencji. Prosimy zatem po wpłacie o kontakt z naszym biurem - [email protected] lub 784 400 502 . Przyspieszy to cały proces.

Jest także możliwość wpłaty od 10 zł bez upominku. Ta opcja wymieniona jest jako ostatnia po kliknięciu w przycisk "Wpłać na zrzutkę".


KIM JESTEŚMY ?

Klub Sportowy Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie, który do 10 stycznia 2019 roku nosił nazwę KS Ski Test Kraków, został założony w 2010 i wpisany przez Prezydenta Miasta Krakowa do ewidencji klubów sportowych nie prowadzących działalności gospodarczej pod nr KS/99. Jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Działa na podstawie statutu oraz obowiązujących przepisów prawa.

u944ac7a451c027b.jpegW ostatnich latach klub był organizatorem kilku znaczących imprez, m.in. dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z największych pod względem logistyki wydarzeń była wyprawa trekkingowa do bazy pod Everestem dla 400 osób ze 100 miejscowości oraz supermaraton w Katmandu pamięci polskich himalaistów z udziałem 150 zawodników. Więcej informacji o działalności klubu na stronie www.polskiehimalaje.pl w zakładce O NAS.


MIAŁA 49 LAT

md775d6d0a186e37.jpeg Po raz ostatni Wandę widział 12 maja 1992 roku meksykański alpinista Carlos Carsolio – 300 m przed wierzchołkiem. Dokładne okoliczności śmierci Rutkiewicz do dziś pokrywa mgła tajemnicy. Zdaniem Krzysztofa Wielickiego zasłabła z wyczerpania i mogła osunąć się z grani. W czasie 30-letniej kariery alpinistycznej nieraz ocierała się o śmierć. W skałkach spadła z wysokości 18 metrów, cudem unikając złamania kręgosłupa. W Norwegii złamała nogę. Wspinając się południową ścianą Aconcagui, najwyższego szczytu Andów (6962 m), ledwo ocalała spod lawiny.

"Kiedy nad nami jest już tylko niebo, wszystko widać ostrzej. Nie ma półprawd, nie ma półtonów. Wszystko jest czarne albo białe, zimne albo gorące. Albo się przeżyje, albo się umiera" - mówiła podczas spotkania z Polakami na Litwie, gdzie w niewielkiej miejscowości Płungiany na Żmudzi, majątku swych dziadków, urodziła się 4 lutego 1943 roku. Wywłaszczenie przez Rosjan sprawiło, że cała rodzina przeniosła się w 1946 roku najpierw do Łańcuta, a następnie do Wrocławia.

Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie sportem, w szkole średniej uprawiała kilka konkurencji lekkoatletycznych, intensywnie trenowała siatkówkę. Grała w pierwszoligowej Gwardii Wrocław, była w szerokiej kadrze olimpijskiej na igrzyska w Tokio (1964). Górami zainteresowała się w czasie studiów na Politechnice Wrocławskiej (w 1965 roku, mając ledwie 22 lata, została magistrem) przez przypadek. Przyjęła propozycję wyjazdu w skałki w Sokoliki koło Jeleniej Góry. 

"Już pierwszy dzień przyniósł mi takie doznania, które osłabiły wszystkie moje dotychczasowe fascynacje. Odnalazłam coś dla siebie i wiedziałam, że przy tym pozostanę" - wyjawiła wtedy Rutkiewicz (z domu Błaszkiewicz), która z dyplomem inżyniera-elektronika pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Na Politechnice Wrocławskiej studiował również Krzysztof Wielicki.

h0d2af229f3187a0.jpeg16 października 1978 roku ubiegła wszystkich wspinaczy z kraju i jako pierwsza Europejka oraz trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi (8848 m). Tego samego dnia Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Kiedy rok później, podczas pielgrzymki do Polski, spotkał się z alpinistką w Krakowie, wypowiedział te słowa: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko". A ona wręczyła papieżowi w prezencie kamień z wierzchołka Everestu. W sumie wspięła się na osiem ośmiotysięczników: Mount Everest (1978), Nangę Parbat (1985), K2 (1986), Sziszapangmę (1987), Gaszerbrum II (1989), Gaszerbrum I (1990), Czo Oju i Annapurnę (1991).

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 103

MZ
Maria Zielinska
500 zł
HK
Hania K
150 zł
DW
Darek Wrzosek
150 zł
SB
Sylwester Biały
100 zł
MF
Magda Furman
100 zł
NF
Norbert Frejek
100 zł
MB
Magdalena B
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
MR
Marita Rączka
100 zł
BK
Barbara Kobylinska
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 25 zł i więcej
pocztówki z autografami

Dwie pocztówki formatu A5 ze zdjęciami Kanczendzongi i Wandy Rutkiewicz z autografami 12 polskich himalaistów, m.in. Anny Czerwińskiej, Sylwii Bajek, Kingi Baranowskiej, Krystyny Palmowskiej, Leszka Cichego, Jerzego Natkańskiego, Krzysztofa Wielickiego, Dariusza Załuskiego. Na zdjęciu przykładowa pocztówka.

rozwiń

wybrano 41 razy (pozostało 59 z 100)

Wybieram
Wpłać 60 zł i więcej
Unikalne mapy laminowane Tatr

Unikalne mapy turystyczne, dwustronnie laminowane, wygodne w składaniu, bogate w treść turystyczną. Do wyboru są cztery rodzaje: 1. Tatry Wysokie i Bielskie, polskie i słowackie, 2. Tatry Zachodnie, polskie i słowackie, 3. Tatry panoramiczne, 4. Tatry i Zakopane map&guide.


1-2. Na mapach m.in.: • szlaki piesze i czasy przejść, • nartostrady i trasy zjazdowe, • schroniska górskie i młodzieżowe, kempingi, pola namiotowe, • parkingi, postoje busów i dorożek, przystanki autobusowe, • cieniowane plastycznie pokazujące ukształtowanie terenu.


3. To wyjątkowa publikacja, w której zastosowano rzut panoramiczny do prezentacji ukształtowania terenu, co w połączeniu z cieniowaniem dało niezwykle realistyczny efekt przestrzenny przypominający widok na góry z lotu ptaka. Jednocześnie mapa prezentuje wszystkie niezbędne dla turysty elementy, m.in.: - szlaki i czasy przejść, - źródła, wodospady, - schroniska turystyczne, wiaty, - parkingi, postoje busów i dorożek, - muzea, zabytki i inne interesujące turystycznie obiekty.


Mapa panoramiczna to unikatowa na rynku propozycja zarówno dla turystów zaczynających swoją przygodę z Tatrami, jak i wytrawnych wędrowców, którzy dzięki niej spojrzą na góry z nowej perspektywy.


4. W Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie. Comfort! map&guide XL „Tatry i Zakopane” pomoże dotrzeć do wszystkich ciekawych zakątków tego regionu. To wyjątkowe połączenie mapy i przewodnika zawiera wszystkie informacje niezbędne zarówno na krótki wyjazd, jak i dłuższe wakacje. Map&guide w nowej odsłonie – większy format i jeszcze więcej treści.


• Panorama z Gubałówki i spacer po Krupówkach • Baseny termalne: Tatralandia i Białka Tatrzańska • Giewont, Świnica, Morskie Oko, panorama Zakopanego z Gubałówki, Wielka Krokiew, Willa Koliba i Muzeum Władysława Hasiora - to tylko część spośród wielu atrakcji.


Wydawnictwo ExpressMap, które wspiera budowę czortenu, jest liderem na rynku kartografii i jednym z większych wydawców przewodników turystycznych w Polsce. Unikalnym produktem są mapy laminowane (rozwiązanie techniczne chronione patentem), wygodne w użytkowaniu, imponująco trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

rozwiń

(pozostało 40 z 40)

Wybieram
Wpłać 60 zł i więcej
statuetka ośmiotysięcznika

Dzięki zaangażowaniu się w akcję pana Tomasza – artysty z woj. świętokrzyskiego, wykonawcy statuetek, ich liczba została poszerzona do wszystkich 14 ośmiotysięczników, a nie tylko tych, które zdobyła Wanda Rutkiewicz (Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangma, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju, Annapurna). Prosimy zatem o podanie mailem ([email protected]) wybranej góry z zaznaczeniem, czy statuetka ma być z imienną tabliczką. Jeśli tak, to należy przesłać dane - imię/nazwisko/firmę... Po wykonaniu skontaktujemy się z daną osobą, celem uzgodnienia sposobu dostarczenia.

rozwiń

wybrano 12 razy

Wybieram
Wpłać 75 zł i więcej
książki

Do wyboru jest kilkanaście książek. Oto przykładowe tytuły: Atak rozpaczy. Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki. Godzina prawdy. GórFanka na himalajskiej ścieżce. Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery. Kukuczka. Na szczytach Himalajów. Pani od szympansów. Pierwsze Polki na krańcach świata. Poławiaczki pereł. Rozmowy o Evereście. Trzy bieguny.

Co jakiś czas dochodzą nowe tytuły. Osobom, które chciałyby otrzymać jakąś książkę z imienną dedykacją autorów, jak również sławnych himalaistów, przesłany zostanie mailem spis aktualnie dostępnych pozycji. Natomiast sposób dostarczenia książki nastąpi w drodze bezpośrednich ustaleń po podaniu kontaktu na [email protected]

rozwiń

wybrano 21 razy

Wybieram
Wpłać 500 zł i więcej
14 statuetek wszystkich ośmiotysięczników

Dzięki zaangażowaniu się w akcję pana Tomasza – artysty z woj. świętokrzyskiego, wykonawcy statuetek, ich liczba została poszerzona do wszystkich 14 ośmiotysięczników: Mount Everest, K2, Kanczendzonga, Lhotse, Makalu, Czo Oju, Dhaulagiri, Manaslu, Nanga Parbat, Annapurna, Gaszerbrum I, Broad Peak, Gaszerbrum II, Sziszapangma. Sposób dostarczenia należy uzgodnić z [email protected]rozwiń

(pozostało 10 z 10)

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
książki dla dzieci i młodzieży

"Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz” - wyczerpane

rozwiń

wybrano 9 razy (pozostało 0 z 9)

Nasi użytkownicy założyli

742 456 zrzutek

i zebrali

526 911 736 zł

A ty na co dziś zbierasz?