id: dbzrsf

Pomóż walczyć z epidemią samotności. Zbieramy na telefon wsparcia dla samotnych seniorów

Pomóż walczyć z epidemią samotności. Zbieramy na telefon wsparcia dla samotnych seniorów

31 741 zł 
z 60 000 zł
52%
zakończona 16.06.2020r
609 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności1

 • Dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydowały się wesprzeć zbiórkę. Nadal rozmawiamy z seniorami, poznajemy ich historie i z każdym dniem utwierdzamy się w przekonaniu, że pomoc w ramach DOBRYCH SŁÓW jest im nadal bardzo potrzebna. Fundusze przekazane w ramach zbiórki trafią na rzecz rozwoju projektu, tak, by utrzymać działanie telefonu wsparcia przez najbliższe miesiące.  

   

  Zbiórka zakończyła się, ale wciąż można wesprzeć telefon wsparcia DOBRE SŁOWA. Jak to zrobić? Przekaż informację o telefonie znajomym, wydrukuj plakat i zawieś go w miejscu, w którym mogą pojawiać się osoby starsze.  

   

  Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie i o tym jak można go wesprzeć, wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/telefon-dla-seniorow/ 

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Seniorzy, dla których pandemia koronawirusa to czas spotęgowanej samotności i wykluczenia, potrzebują naszego wsparcia. 60 000 zł – tyle potrzeba, by osoby starsze do końca 2020 mogły korzystać ze wsparcia psychologów i terapeutów dyżurujących przy telefonie wsparcia DOBRE SŁOWA uruchomionym przez Szlachetną Paczkę.  

 

Oni nie przeniosą swojego życia do Messengera czy na Instagram. Bez telefonu wsparcia część z nich zostanie zupełnie sama. Nie pozwólmy na to, by niepokój i lęk zawładnął ich życiem. Niech seniorzy wiedzą, że ktoś na nich czeka. Pomóżmy im. 


ndd77c64464d9a8f.jpeg

Dlaczego wspieranie samotnych jest tak ważne? 

 „Po takich jak ja to nawet karetka nie przyjedzie. Po co?” – mówi do słuchawki pani Irena. Jej drżący głos dopowiada całą resztę. Jest w grupie ryzyka – wie, że nie powinna nigdzie wychodzić i nikt nie może odwiedzać jej. Boi się, że gdyby padła ofiarą, to pewnie i tak nikt by nie zauważył. A śmiercionośnym zagrożeniem jest nie tylko wirus. 


Samotność zabija. Dosłownie. 14% – o tyle chroniczne poczucie samotności zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.  Powoduje lub potęguje takie choroby jak bezsenność czy depresja, podnosi ciśnienie, obniża odporność. W Polsce jest dziś ponad 5 milionów jednoosobowych gospodarstw domowych. Oznacza to, że co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego mieszkania, albo jak teraz – jest w nim niemal uwięziony. 


– Samotność. To jest cierpienie głębokie. A samotność w bólu, albo w oczekiwaniu śmierci, albo w poczuciu bezradności to jest cierpienie bezgraniczne – mówi prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta, wieloletni pracownik naukowy Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ. 

  

Nie pozwólmy, by w tych trudnych chwilach seniorzy zostali zupełnie sami.  


f38b0583da246fe5.jpeg


Na co konkretnie zbieramy? 

DOBRE SŁOWA – telefon wsparcia dla seniorów to inicjatywa Szlachetnej Paczki będąca odpowiedzią na społeczny problem zdiagnozowany w Raporcie o SamotnościPołączenia odbierają psycholodzy i terapeuci. Specjaliści zapewniają odpowiednie wsparcie emocjonalne – i w razie potrzeby – łączą seniora z lokalnym wolontariuszem Szlachetnej Paczki, który utrzymuje z nim stały kontakt i pomaga w robieniu zakupów, załatwianiu spraw urzędowych czy realizacji recepty w aptece Pod numer 12 333 70 88 samotni seniorzy mogą dzwonić codziennie w godzinach 10:00–12:00 oraz 17:00–19:00

 

By projekt Szlachetnej Paczki mógł być kontynuowany –  co najmniej do końca 2020 roku –potrzeba funduszy w wysokości 60 000 zł.  


Chcemy, by telefon był dla seniorów ciągłym wsparciem Samotność wielu z nich nie skończy się z chwilą ponownego otwarcia galerii handlowych czy kin, a skutki wielotygodniowej izolacji mogą wpływać na ich kondycję – zarówno psychiczną, jak i fizyczną – przez wiele miesięcy.   

 

Samotność jest nazywana największą epidemią XXI wieku, ale by ją pokonać wystarczy drugi człowiek. Dlatego pomagajmy tu i teraz.  


O Szlachetnej Paczce 

Szlachetna Paczka od 20 lat łączy Polaków wokół idei mądrej, dedykowanej pomocy najbardziej potrzebującym. Wspólnie z wolontariuszami i darczyńcami zmieniamy historie rodzin i osób samotnych z najdalszych zakątków kraju. Docieramy również tam, gdzie z pomocą nie przyszedł jeszcze nikt inny i niesiemy impuls do zmiany tym, którzy już dawno stracili nadzieję na wyjście z trudnej sytuacji.  


Tylko w zeszłym roku podczas Weekendu Cudów ponad 14,5 tysiąca rodzin otrzymało pomoc  o łącznej wartości niemal 46 mln zł. Szlachetna Paczka działa przez cały rok, by wspierać potrzebujących w drodze do trwałego wyjścia z biedy oraz by reagować na bieżące problemy społeczne, takie jak obecny, spotęgowany w obliczu pandemii – problem dojmującej samotności osób wykluczonych ze względu na podeszły wiek, ubóstwo i odcięcie od cyfrowej komunikacji. 


W ostatnich tygodniach rzeczywistość wokół bardzo się zmieniła, teraz my możemy zmienić coś w niej! Wielkie dzieła składają się z tysięcy drobnych gestów – Twój ma większe znaczenie niż myślisz. 


Wesprzyj DOBRE SŁOWA – telefon wsparcia dla seniorów. Nie pozwól by tysiące seniorów uwierzyło, że są na tym świecie sami. 


h1ade1f09417f124.jpeg

Jeżeli masz pytania lub chciałbyś dowiedzieć się więcej, napisz do nas na adres[email protected] 


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 609

preloader

Komentarze 9

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

879 720 zrzutek

i zebrali

809 729 562 zł

A ty na co dziś zbierasz?