Wybuduj z nami Centrum Wspierania Edukacji dla dzieci i młodzieży na Madagaskarze
Wybuduj z nami Centrum Wspierania Edukacji dla dzieci i młodzieży na Madagaskarze
Nasi użytkownicy założyli 1 236 359 zrzutek i zebrali 1 378 224 569 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Jesteśmy polską fundacją Ankizy Gasy - Dzieci Madagaskaru, która działa na Madagaskarze od 2011 roku. Naszym celem jest organizowanie i niesienie pomocy humanitarnej, rozwojowej i oświatowej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu na Madagaskarze. Już od ponad 12 lat działamy na rzecz edukacji dzieci i młodzieży z Madagaskaru oraz zwalczaniu ubóstwa i głodu!
Budujemy i remontujemy szkoły, prowadzimy Program Adopcji na Odległość, dożywianie oraz organizujemy międzynarodowy etyczny wolontariat. Na przestrzeni 12 lat pomogłyśmy ponad 1000 podopiecznym w 10 szkołach. Aktualnie tworzymy dwa zespoły pracujące zarówno na Madagaskarze, jak i w Polsce.
Dlaczego Madagaskar?
Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Zajmuje niechlubne 9 miejsce w rankingu najuboższych państw. Aż 80% społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie za mniej niż $1,8 dziennie, 60% populacji to analfabeci, 50% dzieci poniżej 5 roku życia jest niedożywiona. Dodatkowo aktualnie Czerwona Wyspa mierzy się z problemami środowiskowymi - naprzemiennie występującymi cyklonami, powodziami i suszami będącymi następstwem niekorzystnych zmian klimatu.
Edukacja na Madagaskarze jest obowiązkowa i płatna. W wielu placówkach edukacyjnych brakuje bieżącej wody, urządzeń sanitarnych i higienicznych. W rezultacie wielu uczniów często choruje i nie uczęszcza na zajęcia, które mają wpływ na nich i tak już niedostateczną edukację. Uczniowie borykają się także z różnymi problemami społeczno-rodzinnymi, które mogą mieć wpływ na ich życie szkolne i prowadzić do porzucenia szkoły. Dodatkowo placówki edukacyjne są często położone w znacznej odległości od miejsca zamieszkania uczęszczających do nich dzieci, kadra nauczycielska jest słabo finansowana, a klasy przepełnione.
Z dodatkowymi utrudnieniami i dyskryminacją mierzą się dziewczynki, których liczba zapisanych do szkół publicznych jest prawie o 78% niższa niż chłopców. Dziewczęta dużo częściej ze względów kulturowych pozostają w domu pomagając w prowadzeniu gospodarstwa, w młodym wieku wychodzą również za mąż i rodzą dzieci – przez co kontynuacja nauki jest niemożliwa.
Wsparcie młodzieży
Bardzo ważne dla naszej Fundacji jest towarzyszenie naszym Podopiecznym na każdym z etapów ich edukacji. Od przedszkola po studia wyższe i wejście na rynek pracy. Wsparcie młodych dorosłych – studentów jest szczególnie ważne w kraju, w którym niewiele osób ma możliwość kształcenia i specjalizacji. To pokolenie dzięki edukacji ma szansę na wyjście z kręgu ubóstwa i szeroko pojętą zmianę w gospodarce i polityce swojego kraju, w którym nadal ponad 50% dorosłych nie otrzymało formalnego wykształcenia i prawdopodobnie pozostanie na niskopłatnych stanowiskach z niewielkim dostępem do awansu zawodowego. Brak dostępu do wysokiej jakości edukacji jest również skorelowany z różnymi problemami społecznymi i rozwojowymi takimi jak: brak elektryczności, trudne warunki wiejskie, znaczne odległości od miast, brak wykwalifikowanej kadry pedagogicznej oraz pomocy szkolnych i książek.
W związku z tym podstawowym celem naszej fundacji jest wspieranie edukacji i zapewnienie równych szans na uzyskanie wykształcenia bez względu na wiek, płeć, sytuację finansową i pochodzenie społeczne naszych Podopiecznych.
Youth Centre
Naszym największym celem jest aktualnie wybudowanie Youth Centre – Centrum Wsparcia Edukacji i Mentoringu.
Inicjatywa ta dedykowana jest młodzieży gimnazjalnej i licealnej, która stoi przed wyborem ścieżki dalszej edukacji bądź kształcenia zawodowego. Projekt ma obejmować indywidualne rozeznanie predyspozycji zawodowych, zainteresowań i możliwości danego ucznia oraz asystę w wyborze dalszej ścieżki - rodzaju szkoły lub kursu zawodowego.
Cele szczegółowe projektu:
- Realizacja programów mentoringowych wsparcia i doradztwa zawodowego dla malgaskiej młodzieży i dzieci w wieku szkolnym.
- Prowadzenie kursów zawodowych i dokształcających m.in. z zakresu: gastronomii, projektowania ubrań i krawiectwa, rękodzielnictwa, informatyki itd. dla lokalnej społeczności.
- Realizacja kursów językowych, nauki czytania i pisania dla osób dorosłych dotkniętych problemem analfabetyzmu.
- Prowadzenie kursów dokształcających i umożliwiających pozyskanie zawodu dla młodych kobiet, samotnych matek bez wykształcenia.
- Uzyskanie bezpiecznej przestrzeni do nauki poza szkołą dla dzieci, młodzieży oraz studentów.
- Wsparcie młodszych dzieci w polepszeniu ich wyników w nauce poprzez korepetycje i pomoc w odrabianiu lekcji przez starszych uczniów realizowane w świetlicy.
- Powstanie przestrzeni biurowej dla lokalnego oddziału Fundacji oraz sali konferencyjnej na potrzeby spotkań mentoringowych.
Teren pod budowę Centrum
Projekt budowy Centrum
Projekt przewiduje budynek dwukondygnacyjny zawierający: salę konferencyjną dla 60 osób, salę informatyczną z 10 stanowiskami komputerowymi zasilanymi energią solarną, salę biblioteczno- czytelniczą z dostępem do Internetu, pracownię krawiectwa z 10 stanowiskami maszyn do szycia, kuchnię gastronomiczną z wyposażeniem umożliwiającym prowadzenie kursu gotowania, jadalnię z potencjałem do przyszłego przekształcenia w małą restaurację, która mogłaby generować przychód dla wsparcia funkcjonowania centrum, gabinety dla pielęgniarki i psychologa i inne pomieszczenia biurowe i administracyjne Fundacji, węzeł sanitarny oraz pomieszczenia socjalne. A na zewnątrz boisko sportowe, miejsce na ognisko i zadaszony teren rekreacyjny z ławkami i stołami.
Orientacyjna wizualizacja planowanego budynku Centrum
Orientacyjny projekt budynku z zewnątrz
Orientacyjny projekt parteruOdbiorcy projektu
Beneficjenci projektu to ponad 700 uczniów w wieku szkolnym i 54 studentów z programu Adopcji na Odległość prowadzonego przez Fundację a ponadto młode kobiety, będące samotnymi matkami i inni ludzie ze społeczności lokalnej zamieszkujący w miejscowości Ambohidratrimo. Większość Podopiecznych programu adopcji na odległość nie posiada godnych warunków do życia. Zamieszkują w domach bez prądu i bieżącej wody. Niejednokrotnie posiłek, który zjadają w szkole, zapewniany z programu dożywiania prowadzonego przez Fundację jest ich jedynym posiłkiem w ciągu dnia. Ich sytuacje socjalno-bytowe bardzo utrudniają ich naukę poza szkołą. Uczniowie potrzebują bezpiecznego miejsca do odrabiania lekcji i przygotowywania się do egzaminów. Centrum wsparcia edukacji zapewniałoby odpowiednią infrastrukturę, do której dostęp nieustannie osiągaliby w kolejnych latach nowi uczniowie. Do tego nasze Centrum odpłatnie będzie przyjmować wszystkich chętnych na dokształcenie zawodowe (docelowo w założeniu Centrum ma też przynosić dodatkowe dochody Fundacji).
Koszt realizacji całego projektu jest wysoki i wynosi ponad 1 milion złotych! Fundacja znalazła już darczyńcę z Wielkiej Brytanii na realizację budowy w wysokości blisko 800 000 złotych jednak nadal pozostają do pokrycia koszty zakupu ziemi i wyposażenia.
Zdajemy sobie sprawę z wysokości potrzebnej sumy - dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie tej zbiórki na realizację tylko fragmentu projektu, jakim jest dokładnie zakup terenu pod budowę Centrum, który jest niezbędny, by móc rozpocząć inwestycję.
Teren o wielkości 1200 m2 to koszt 30 000 eur = 143 300 zł
(koszt po kursie euro 1 eur = 4,78 zł).
Kwota jest spora, ale wierzymy, że wspólnie uda nam się ją pozyskać!
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Zbiórka dzięki akcji wolontariatu z Zespołu szkół nr 9 we Wrocławiu.
By żyło się lepiej...
Fluber krol ATF