id: dcet8z

Wybuduj z nami Centrum Wspierania Edukacji dla dzieci i młodzieży na Madagaskarze

Wybuduj z nami Centrum Wspierania Edukacji dla dzieci i młodzieży na Madagaskarze

Nasi użytkownicy założyli 1 201 401 zrzutek i zebrali 1 274 457 276 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Jesteśmy polską fundacją Ankizy Gasy - Dzieci Madagaskaru, która działa na Madagaskarze od 2011 roku. Naszym celem jest organizowanie i niesienie pomocy humanitarnej, rozwojowej i oświatowej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu na Madagaskarze. Już od ponad 12 lat działamy na rzecz edukacji dzieci i młodzieży z Madagaskaru oraz zwalczaniu ubóstwa i głodu!


Budujemy i remontujemy szkoły, prowadzimy Program Adopcji na Odległość, dożywianie oraz organizujemy międzynarodowy etyczny wolontariat. Na przestrzeni 12 lat pomogłyśmy ponad 1000 podopiecznym w 10 szkołach. Aktualnie tworzymy dwa zespoły pracujące zarówno na Madagaskarze, jak i w Polsce.

6DzUi39qjoEg6eL0.png

Dlaczego Madagaskar?


Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Zajmuje niechlubne 9 miejsce w rankingu najuboższych państw. Aż 80% społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie za mniej niż $1,8 dziennie, 60% populacji to analfabeci, 50% dzieci poniżej 5 roku życia jest niedożywiona. Dodatkowo aktualnie Czerwona Wyspa mierzy się z problemami środowiskowymi - naprzemiennie występującymi cyklonami, powodziami i suszami będącymi następstwem niekorzystnych zmian klimatu. 


Edukacja na Madagaskarze jest obowiązkowa i płatna. W wielu placówkach edukacyjnych brakuje bieżącej wody, urządzeń sanitarnych i higienicznych. W rezultacie wielu uczniów często choruje i nie uczęszcza na zajęcia, które mają wpływ na nich i tak już niedostateczną edukację. Uczniowie borykają się także z różnymi problemami społeczno-rodzinnymi, które mogą mieć wpływ na ich życie szkolne i prowadzić do porzucenia szkoły. Dodatkowo placówki edukacyjne są często położone w znacznej odległości od miejsca zamieszkania uczęszczających do nich dzieci, kadra nauczycielska jest słabo finansowana, a klasy przepełnione.


Z dodatkowymi utrudnieniami i dyskryminacją mierzą się dziewczynki, których liczba zapisanych do szkół publicznych jest prawie o 78% niższa niż chłopców. Dziewczęta dużo częściej ze względów kulturowych pozostają w domu pomagając w prowadzeniu gospodarstwa, w młodym wieku wychodzą również za mąż i rodzą dzieci – przez co kontynuacja nauki jest niemożliwa.

JUb3T1psVmi30pPs.jpgWsparcie młodzieży


Bardzo ważne dla naszej Fundacji jest towarzyszenie naszym Podopiecznym na każdym z etapów ich edukacji. Od przedszkola po studia wyższe i wejście na rynek pracy. Wsparcie młodych dorosłych – studentów jest szczególnie ważne w kraju, w którym niewiele osób ma możliwość kształcenia i specjalizacji. To pokolenie dzięki edukacji ma szansę na wyjście z kręgu ubóstwa i szeroko pojętą zmianę w gospodarce i polityce swojego kraju, w którym nadal ponad 50% dorosłych nie otrzymało formalnego wykształcenia i prawdopodobnie pozostanie na niskopłatnych stanowiskach z niewielkim dostępem do awansu zawodowego. Brak dostępu do wysokiej jakości edukacji jest również skorelowany z różnymi problemami społecznymi i rozwojowymi takimi jak: brak elektryczności, trudne warunki wiejskie, znaczne odległości od miast, brak wykwalifikowanej kadry pedagogicznej oraz pomocy szkolnych i książek. 


W związku z tym podstawowym celem naszej fundacji jest wspieranie edukacji i zapewnienie równych szans na uzyskanie wykształcenia bez względu na wiek, płeć, sytuację finansową i pochodzenie społeczne naszych Podopiecznych.


Youth Centre


Naszym największym celem jest aktualnie wybudowanie Youth Centre – Centrum Wsparcia Edukacji i  Mentoringu.

Inicjatywa ta dedykowana jest młodzieży gimnazjalnej i licealnej, która stoi przed wyborem ścieżki dalszej edukacji bądź kształcenia zawodowego. Projekt ma obejmować indywidualne rozeznanie predyspozycji zawodowych, zainteresowań i możliwości danego ucznia oraz asystę w wyborze dalszej ścieżki - rodzaju szkoły lub kursu zawodowego. 


Cele szczegółowe projektu:

 

  1. Realizacja programów mentoringowych wsparcia i doradztwa zawodowego dla malgaskiej młodzieży i dzieci w wieku szkolnym.
  2. Prowadzenie kursów zawodowych i dokształcających m.in. z zakresu: gastronomii, projektowania ubrań i krawiectwa, rękodzielnictwa, informatyki itd. dla lokalnej społeczności.
  3. Realizacja kursów językowych, nauki czytania i pisania dla osób dorosłych dotkniętych problemem analfabetyzmu.
  4. Prowadzenie kursów dokształcających i umożliwiających pozyskanie zawodu dla młodych kobiet, samotnych matek bez wykształcenia.
  5. Uzyskanie bezpiecznej przestrzeni do nauki poza szkołą dla dzieci, młodzieży oraz studentów.
  6. Wsparcie młodszych dzieci w polepszeniu ich wyników w nauce poprzez korepetycje i pomoc w odrabianiu lekcji przez starszych uczniów realizowane w świetlicy.
  7. Powstanie przestrzeni biurowej dla lokalnego oddziału Fundacji oraz sali konferencyjnej na potrzeby spotkań mentoringowych.


Teren pod budowę Centrum

8OAuIhAidiN0McUX.jpgProjekt budowy Centrum


Projekt przewiduje budynek dwukondygnacyjny zawierający: salę konferencyjną dla 60 osób, salę informatyczną z 10 stanowiskami komputerowymi zasilanymi energią solarną, salę biblioteczno- czytelniczą z dostępem do Internetu, pracownię krawiectwa z 10 stanowiskami maszyn do szycia, kuchnię gastronomiczną z wyposażeniem umożliwiającym prowadzenie kursu gotowania, jadalnię z potencjałem do przyszłego przekształcenia w małą restaurację, która mogłaby generować przychód dla wsparcia funkcjonowania centrum, gabinety dla pielęgniarki i psychologa i inne pomieszczenia biurowe i administracyjne Fundacji, węzeł sanitarny oraz pomieszczenia socjalne. A na zewnątrz boisko sportowe, miejsce na ognisko i zadaszony teren rekreacyjny z ławkami i stołami.


Orientacyjna wizualizacja planowanego budynku Centrum

ZmdEFTyqOfVD69BX.jpg

Orientacyjny projekt budynku z zewnątrz

TEmf6lLBDTOKUnLn.png

Orientacyjny projekt parteruH7GVyHMD5ArrXIdC.pngOdbiorcy projektu


Beneficjenci projektu to ponad 700 uczniów w wieku szkolnym i 54 studentów z programu Adopcji na Odległość prowadzonego przez Fundację a ponadto młode kobiety, będące samotnymi matkami i inni ludzie ze społeczności lokalnej zamieszkujący w miejscowości Ambohidratrimo. Większość Podopiecznych programu adopcji na odległość nie posiada godnych warunków do życia. Zamieszkują w domach bez prądu i bieżącej wody. Niejednokrotnie posiłek, który zjadają w szkole, zapewniany z programu dożywiania prowadzonego przez Fundację jest ich jedynym posiłkiem w ciągu dnia. Ich sytuacje socjalno-bytowe bardzo utrudniają ich naukę poza szkołą. Uczniowie potrzebują bezpiecznego miejsca do odrabiania lekcji i przygotowywania się do egzaminów. Centrum wsparcia edukacji zapewniałoby odpowiednią infrastrukturę, do której dostęp nieustannie osiągaliby w kolejnych latach nowi uczniowie. Do tego nasze Centrum odpłatnie będzie przyjmować wszystkich chętnych na dokształcenie zawodowe (docelowo w założeniu Centrum ma też przynosić dodatkowe dochody Fundacji).

0gObfmufPpVbTcNj.jpgKoszt realizacji całego projektu jest wysoki i wynosi ponad 1 milion złotych! Fundacja znalazła już darczyńcę z Wielkiej Brytanii na realizację budowy w wysokości blisko 800 000 złotych jednak nadal pozostają do pokrycia koszty zakupu ziemi i wyposażenia.

Zdajemy sobie sprawę z wysokości potrzebnej sumy - dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie tej zbiórki na realizację tylko fragmentu projektu, jakim jest dokładnie zakup terenu pod budowę Centrum, który jest niezbędny, by móc rozpocząć inwestycję.


Teren o wielkości 1200 m2 to koszt 30 000 eur = 143 300 zł

(koszt po kursie euro 1 eur = 4,78 zł).



Kwota jest spora, ale wierzymy, że wspólnie uda nam się ją pozyskać!




Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 163

preloader

Komentarze 3

 
2500 znaków