Wizyta siostry Jeannine Gramick w Polsce ID: dcstmp

Wizyta siostry Jeannine Gramick w Polsce ID: dcstmp

2 201 zł z 2 000 zł

110%

2 201 zł

2 201 zł

z 2 000 zł

zakończona

zakończona

26.09.2019r

36

36

wspierających
110%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Fundacja Wiara i Tęcza potrzebuje pomocy w zorganizowaniu wizyty w Polsce s. Jeannine Gramick, legendarnej „Tęczowej Zakonnicy”, założycielki najstarszego rzymskokatolickiego duszpasterstwa LGBT na świecie.

Fundacja Wiara i Tęcza zwraca się z prośbą o pomoc w zorganizowaniu wizyty w Polsce s. Jeannine Gramick, legendarnej „Tęczowej Zakonnicy”, założycielki najstarszego rzymskokatolickiego duszpasterstwa LGBT na świecie.

Bardzo się cieszymy, że udało nam się Ją zaprosić do Warszawy w dniu

21-22 września

. To dla nas wielka radość, gdyż s. Gramick to jedna z najważniejszych postaci chrześcijańskiego ruchu LGBT na świecie i żywa legenda. W dodatku ma polskie korzenie, co zawsze z dumą podkreśla.

W sobotę 21 września w Centrum Konferencyjnym Golden Floor Plaza (Al. Jerozolimskie 123A) o godz. 18.00 planujemy zorganizować spotkanie otwarte z siostrą połączone z emisją filmu dokumentalnego „W zgodzie z sumieniem. Droga wiary s. Jeannine Gramick” w reżyserii Barbary Rick.

Aby zorganizować to wydarzenie, potrzebujemy jednak Waszego wsparcia – musimy wynająć salę, opłacić licencje za emisję filmu, sfinansować pobyt siostry w Warszawie. Niestety, skromne środki, jakimi dysponuje Fundacja, nie pozwalają nam na poniesienie wszystkich kosztów. Dlatego liczymy na Waszą pomoc!

Przybliżone koszty:

665 zł - wynajem sali

600 zł - licencja za emisję filmu

500 zł - produkcja specjalnej nagrody, przyznawanej przez Fundację Wiara i Tęcza za rozwijanie dialogu między społecznością LGBT a wspólnotą wierzących

235 zł - koszty organizacyjne pobytu siostry Jeannine w Warszawie

Kim jest siostra Jeannine Gramick?

To amerykańska siostra zakonna o polskich korzeniach (wszyscy dziadkowie pochodzili z Polski). Urodziła się w 1943 r w Filadelfii, po liceum wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. W czasie studiów na Uniwersytecie w Pensylwanii w latach 70. zetknęła się z rodzącym się ruchem LGBT i niemal natychmiast zaczęła tworzyć zręby duszpasterstwa dla osób homoseksualnych. W 1977 r. s. Gramick powołała istniejącą do dziś organizację „New Ways Ministry”, jedno z pierwszych na świecie katolickich duszpasterstw LGBT.

Z czasem zaczęła wprost postulować zmianę nauczania Kościoła odnośnie osób LGBT, co wywołało negatywne reakcje ze strony biskupów. W 1999 r. siostra dostała watykański zakaz prowadzenia duszpasterstwa osób LGBT i wypowiadania się na ten temat. Powołując się na autonomię sumienia nie podporządkowała się tej decyzji, a stworzone przez nią duszpasterstwo nieprzerwanie prowadzi działalność do dziś. Za zgodą przełożonych, kilkanaście lat temu zmieniła zgromadzenie zakonne. Obecnie jest członkinią katolickiej wspólnoty Sióstr Loretto.

Mimo trudnych chwil, siostra Gramick podkreśla, że nigdy nie myślała o porzuceniu zakonu ani Kościoła rzymskokatolickiego. – Moją misją jest zmienianie Kościoła katolickiego od wewnątrz. Zresztą czuję się katoliczką do szpiku kości – podkreśla. Ale od razu zaznacza, że dla niej Kościół to nie hierarchia, lecz wspólnota wiernych. – Duchowa rodzina – wyjaśnia. – Kiedy w mojej rodzinie dzieje się źle, nie pakuję swoich rzeczy i się nie wyprowadzam, tylko rozmawiam i próbuję naprawiać to, co się da – mówi.

W 2016 r. s. Gramick wzięła udział w organizowanej przez KPH, Wiarę i Tęczę oraz Tolerado kampanii społecznej na rzecz LGBT „Przekażmy sobie znak pokoju” skierowanej do osób wierzących. Odwiedziła wtedy Polskę, w spotkaniach z nią wzięło udział kilkaset osób. - Mam polskie korzenie, więc czuje się tu jak w rodzinie – mówiła zakonnica.

Fundacja Wiara i Tęcza –

to jedyna w Polsce organizacja działająca na rzecz chrześcijan LGBT, która zgłasza postulat otwarcia Kościołów chrześcijańskich na osoby LGBT, w tym na tworzone przez nie związki i rodziny.

W opisie zrzutki użyte zostały zdjęcia New Ways Ministry, Agaty Kubis/KPH, Renaty Dąbrowskiej/AG, OKO.press.

Wpłacający36

 
Dane ukryte
600 zł
 
Dane ukryte
100 zł
PM
pawel mostek
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
P
Pani Ewa
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
M
Michał
25 zł
JR
Joanna Remdejko
25 zł
 
Dane ukryte
25 zł
Zobacz więcej

Komentarze3

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

518 943 zrzutki


A ty na co dziś zbierasz?