id: dd2fjg

#DRUGIDOM - Razem dla dorosłych osób z autyzmem

#DRUGIDOM - Razem dla dorosłych osób z autyzmem

22 978 zł z 50 000 zł
45%
zakończona 04.08.2020r
193 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności17

 • Jesteście ciekawi co słychać u podopiecznych Centrum Gdyni? W dalszym ciągu zajęcia prowadzone są w lokalu zastępczym. Korzystają z pogody i zwiedzają okolice Gdyni, korzystają z zaplecza sportowego szkoły i oczywiście grają w ulubionego Chińczyka.


  W przyszłym tygodniu montujemy kuchnię i wyposażamy w meble Centrum dlatego mamy nadzieję, że już niedługo podzielimy się z Wami efektami remontu. Będzie nam miło, jeśli zechcecie wesprzeć nas na tym finiszu.


  W imieniu podopiecznych, ich rodziców i pracowników

  Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym dziękujemy za wsparcie i każdą wpłatę.

  d5709135d2a33430.jpeg

  Czytaj więcej
 • Oto Monika z Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych... w Gdyni- miłośniczka zwierząt, a szczególnie psów. Bardzo lubi dogoterapię. Do tego stopnia zaprzyjaźniła się z Fundacją Dogtor, że odbywa tam swój staż zawodowy.

  Monika bardzo chętnie bierze udział w zajęciach kulinarnych oraz lubi rozwijać swoje artystyczne zdolności podczas zajęć ceramicznych. W wolnych chwilach Monika relaksuje się w naszym pokoju wyciszeń, słuchając muzyki, ale nigdy nie odmówi, gdy ktoś zaproponuje jej partyjkę gry w chińczyka.

  Monika tęskni za zajęciami języka angielskiego i wspólnymi wycieczkami. Poza Centrum Monika spędza czas robiąc wiele ciekawych rzeczy. Jeździ na wycieczki rowerowe, podczas których fotografuje przyrodę. Lubi również wychodzić na spacery ze swoim psem - Nelcią.

  Monika pomaga mamie dbać o porządek w domu, a także ciężko pracuje, rozwiązując karty pracy, które otrzymuje od swojej terapeutki.

  Monika nie może się już doczekać powrotu do wyremontowanego Centrum, aby z koleżankami i kolegami znowu zagrać w ulubionego chińczyka.


  h4b2b6362744ecdb.jpeg

  Czytaj więcej
 • Poznajcie naszego kolejnego uczestnika Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych... w Gdyni– Jakuba. Jakub jest bardzo aktywnym uczestnikiem zajęć w Centrum Aktywizacji od 2013 roku. Zapytany o to, co daje jemu możliwość uczęszczania do Centrum- odpowiada: „chodzenie do centrum daje mi możliwość zdobycia nowych umiejętności i znalezienia pracy”. W tym celu Jakub zrealizował staż w dziale edukacji Muzeum Gdańska, a obecnie realizuje staż w pracowni poligraficznej. Jakub ma także doświadczenie pracy w Puckim Hospicjum oraz stażu w Browarze Spółdzielczym w Pucku. Nigdy nikomu nie odmówił pomocy. Ważne jest dla niego żeby zdobyć jak najwięcej umiejętności, zrobić prawo jazdy i znaleźć pracę. Sam siebie opisuje jako grzecznego i uprzejmego. Jego pasje to słuchanie muzyki i sport ( gra w koszykówkę i piłkę nożną). Ma talent do liczenia i zapamiętywania dat.

  Jakub nie może się doczekać powrotu do wyremontowanego Centrum by móc uczestniczyć w swoich ulubionych zajęciach kulinarnych i zajęciach z ceramiki. Chciałby spotkać się ze swoimi koleżankami i kolegami na grupie wsparcia i pograć z nimi w gry planszowe.


  c4409bfd05947b31.jpeg

  Ze zrzutki i wpływów na konto zebraliśmy dotąd prawie 40000zł ! Jesteśmy bardzo blisko naszego celu! Nasi podopieczni i ich rodzice bardzo Ci dziękują!

  Razem na pewno nam się uda!


  My także dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie,

  Pracownicy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym


  #DRUGIDOM #NOWAWITOMIŃSKA9

  Czytaj więcej
 • Czytaj więcej
 • Podopieczni Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni od dwóch tygodni biorą udział w zajęciach rotacyjnie w lokalu zastępczym. Cieszą się ze wspólnych spotkań a jeszcze bardzie z informacji, że już niedługo wrócą na #WITOMIŃSKA9! To dzięki Wam jesteśmy coraz bliżej celu.

  Jesteśmy ogromnie wdzięczni za wsparcie, jakie nam okazujecie!

  #DRUGIDOM #NOWAWITOMIŃSKA9

  

  DOŁĄCZ do nas w wydarzeniu:

  https://www.facebook.com/events/2693223660934857/

  c4e9670c881f2eb2.jpeg

  Czytaj więcej
 • Do końca zrzutki pozostało 36 dni.

  Cieszymy się z wsparcia jaki nam okazujecie i z każdej wpłaty. W Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych... w Gdynia prace remontowe już się odbywają. Wojtek, Kuba, Kasia, Ola- wszyscy podopieczni nie mogą się doczekać, kiedy wrócą do swojego drugiego domu. 


  Z Wami nam się uda ❤️


  Razem dla dorosłych osób z autyzmem-

  dołącz do nas w wydarzeniu:

  https://www.facebook.com/events/2693223660934857/a42d3ae1d453c53f.jpeg

  Czytaj więcej
 • W Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni prace remontowe na zewnątrz i wewnątrz budynku trwają. Podopieczni gdyńskiego centrum spotykają się rotacyjnie już od tygodnia w zastępczym budynku. Nie mogą się doczekać, kiedy wrócą na #WITOMIŃSKA9 gcf7f7821f6dd167.jpeg

  Czytaj więcej
 • Dziękujemy za wpłaty! Mamy już ponad połowę. Możecie nadal nas wspierać dołączając do w wydarzenia na profilu Facebook:

  https://www.facebook.com/events/2693223660934857/

  f5acdeea5207aba3.jpeg

  Czytaj więcej
 • Tymczasem w Gdyńskim Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem prace remontowe już trwają: montaż instalacji CO, montaż nowych podłóg oraz termoizolacja. To dzięki zapewnionym 70 proc. środków na remont przez PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i kwocie zadeklarowanej przez Urząd Miasta Gdyni.

  f31e5909f83440ad.jpeg

  Czytaj więcej
 • Dziękujemy pani redaktor Dorocie Abramowicz za artykuł o naszej zrzutce. zachęcamy do lektury:

  https://dziennikbaltycki.pl/mowia-ze-centrum-dla-osob-z-autyzmem-w-gdyni-jest-ich-drugim-domem-i-prosza-o-pomoc-w-jego-ratowaniu/ar/c14-15009180

  Czytaj więcej
 • Poznajcie Olę z Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem Ola jest zawsze uśmiechnięta, uprzejma i życzliwa. Dzięki swojej otwartości, łatwo nawiązuje kontakty i zjednuje sobie otoczenie. Ma niesamowitą pamięć, zwłaszcza do dat- dlatego jest niezastąpioną kronikarką wydarzeń z życia naszego centrum. Zawsze też pamięta o urodzinach czy imieninach- na życzenia od niej zawsze możemy liczyć.

  Ola jest osobą bardzo wrażliwą na krzywdę innych, zwłaszcza tych najsłabszych. Wspiera kampanie na rzecz ochrony praw zwierząt i humanitarnego ich traktowania. Ma licznych przyjaciół pośród osób niepełnosprawnych, których wspiera w trudnych chwilach. Ola uwielbia sztukę- zarówno przez duże, jak i małe "s". Chętnie i regularnie uczestniczy w rozmaitych koncertach, dyskusjach na temat muzyki i jej twórców. Ma także sporą wiedzę na temat instrumentów muzycznych. Ponadto Ola interesuje się okresem PRLu, windami i koleją- dlatego zawsze znajdzie temat do rozmowy ze swoimi kolegami i koleżankami z centrum, których już poznaliście. Sama zajmuje się również sztuką. Pięknie rysuje, a także fotografuje- dokumentując nasze wycieczki i ciekawe wydarzenia. Ola bardzo lubi podróżować i zwiedzać świat. Jednak- jak sama mówi- najbardziej kocha polskie Tatry i piękny, stary Kraków.

  r379c35ec7841957.jpeg

  Czytaj więcej
 • Poznajcie Patryka. Jest on cichym, spokojnym i uśmiechniętym uczestnikiem Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni, który traktuje jak swój drugi dom. Zawsze przychodzi na zajęcia z uśmiechem i "zaraża" wszystkich pozytywną energią. Lubi ład i porządek, dzięki czemu w naszej placówce jest czysto i schludnie. Patryk nie boi się nowych wyzwań. Chętnie uczestniczy w organizowanych przez nas wyjściach do miejsc użyteczności publicznej. Bardzo lubi spacery na świeżym powietrzu- narzuca nam wtedy niezłe tempo, co pozwala nam trzymać formę oraz odpowiednio się dotlenić. Jego ulubioną formą relaksu jest oglądanie gazet.wec465fe9656c42c.jpeg

  Czytaj więcej
 • O naszej zbiórce można przeczytać na portalu Trójmiasto.pl ! Dziękujemy redaktorce - Pani Wiolecie Stolarskiej za artykuł o naszej zbiórce i zachęcanie czytelników do wsparcia naszej akcji. Wierzymy w moc działania oraz solidarność Trójmieszczan!

  Link do artykułu:

  https://zdrowie.trojmiasto.pl/Remont-centrum-dla-doroslych-z-autyzmem-w-Gdyni-Potrzebne-wsparcie-n145735.html

  Czytaj więcej
 • Ponad 12 000 zł i 95 osób wspierających - dziękujemy!

  Dzisiaj o Michale, który bardzo tęskni za centrum. Michał uczęszcza do Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni od 4 lat. Tutaj może wykorzystywać nabyte wcześniej w szkole umiejętności i uczyć się nowych- związanych z aktywizacją zawodową i społeczną. W centrum Michał chętnie angażuje się w zaproponowane przez terapeutów czynności, dba o swoją kondycję fizyczną na gimnastyce oraz uczy się różnych form spędzenia wolnego czasu. W czasie kwarantanny pomaga przy pracach porządkowych w przydomowym ogródku, nadal dba o swoją aktywność fizyczną oraz chodzi z mamą na długie spacery do pobliskiego lasu. Bardzo lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Poza zażywaniem kąpieli słonecznych w ogródku, układa także puzzle i gra w ulubione gry na tablecie.

  k0a4df0b74ac63bb.jpeg

  Czytaj więcej
 • Jest nas 90 osób! Dziękujemy wszystkim za wpłaty. Chcemy Wam dzisiaj w kilku słowach przedstawić Kubę z centrum w Gdyni.


  Kuba to prawdziwy specjalista w dziedzinie transportu i wielki fan motoryzacji. Szczególnie interesują go autobusy, trolejbusy i tramwaje.

  Jednak jego największą pasją są pociągi. Kuba ma ogromną wiedzę na temat kolei i wszystkiego, co się z nią łączy: typów pociągów, przebiegu tras, schematów połączeń kolejowych, rozkładów jazdy i całego, kolejowego życia. W wolnym czasie bardzo lubi obserwować swoje ulubione składy kolejowe, a możliwość jazdy koleją sprawia mu ogromną radość i frajdę. Kuba to także miłośnik podróży, w tym kulinarnych. Chętnie w tym temacie doradza każdemu, kto planuje podróż. Doskonale orientuje się, gdzie najlepiej zjeść na mieście. Ponadto, Kuba ma duże umiejętności organizacyjne, często zaskakuje nas fajnymi pomysłami na wycieczkę lub proponuje jak spędzić wolny czas. Swoją charyzmą potrafi "zarazić" każdego z nas.

  e3b332e45d2b598a.jpeg

  Czytaj więcej
 • Dziękujemy za wpłaty i udostępnianie naszej zbiórki! Mamy już prawie 10 000 złotych. Wierzymy, że razem nam się uda!


  Dzisiaj chcemy opowiedzieć Wam o Wojtku z centrum w Gdyni. Wojtek zna bardzo dobrze historię i topografię Gdyni, którą nazywa "swoim miastem". Wojtek o sobie mówi: "Miłośnik Gdyni i pasjonat gdyńskiej komunikacji miejskiej" - a my się z nim w pełni zgadzamy. Zna na pamięć szczegóły rozkładów jazdy ZKM Gdynia oraz numery boczne wszystkich autobusów i trolejbusów gdyńskiego taboru. Pojazdy te nie mają dla niego tajemnic- ich parametry techniczne i historia to jego "konik". Staże zawodowe, które organizują nasze Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem umożliwiły mu odbycie praktyk w zajezdni autobusowej. Dla Wojtka było to nie tylko cenne doświadczenie zawodowe, ale i ważne wydarzenie w życiu. W przyszłości chciałby- oprócz pracy w ZKM- odbyć praktyki w bibliotece i przeczytać zgromadzone tam wszystkie książki na temat Gdyni.


  t96e78cad2bd7a2c.jpeg

  Czytaj więcej
 • Dziękujemy Wam bardzo za wpłaty! Jest nas już prawie 80 osób! Każdy gest jest dla nas i dla naszych podopiecznych bardzo ważny! Z takim wsparciem na pewno nam się uda! Pochwalmy się rodzinom i znajomym jak świetnie nam idzie i zaprośmy ludzi wokół nas do tego projektu!


  Poznajcie Bartka z Centrum w Gdyni (na zdjęciach). A może już Go znacie ? Bartek to prawdziwy miłośnik przyrody. To także zapalony, cierpliwy wędkarz, który potrafi spędzać godziny łowiąc ryby w Nogacie-swojej ukochanej rzece. Bartek bardzo lubi zwierzęta. Podczas zajęć w centrum zawsze możemy liczyć na jego pomoc, kreatywność a także niezawodne poczucie humoru. Bartek kocha Tatry, Podhale i góralską muzykę- marzy, aby kiedyś wyjechać do Bukowiny i hodować owce. Dlatego też w naszym centrum uczy się wszystkiego, co mogłoby mu się przydać w przyszłej, wymarzonej pracy. Nie może się doczekać powrotu na Witomińską 9.

  n8c3d3b7a811cd08.jpeg

  Czytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

#NOWAWITOMIŃSKA9 - Trzeba pilnie wyremontować budynek, w którym ponad 30 dorosłych osób z autyzmem uczy się żyć razem z nami! 


W skrócie 


 • Podopieczni i terapeuci centrum dla dorosłych osób z autyzmem na Witomińskiej 9 w Gdyni potrzebują Twojego wsparcia!
 • Stuletni budynek wymaga kapitalnego remontu - bez niego dorosłe osoby z autyzmem stracą swoje miejsce na Ziemi. 
 • Po pandemii Bartek, Wiktor, Kasia, wszyscy nasi podopieczni chcieliby wrócić do swojego drugiego domu - bardzo brakuje im tego miejsca.
 • Mamy zapewnione 70% środków. Potrzebujemy jeszcze 30% i Ty możesz nam w tym pomóc! Każda kwota jest dla nas istotna!

qea2d559f78c40fa.pngWstęp


Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Dorosłych Osób z Autyzmem działa od 2004 roku. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, które oferuje bardzo profesjonalną pomoc osobom z tą niepełnosprawnością. Dorosłe osoby z autyzmem ze względu na specyficzne problemy, z którymi się zmagają, nigdzie indziej nie zostałyby przyjęte. Chcemy aby ich terapia mogła odbywać się w dobrych warunkach, dlatego prosimy Cię o wsparcie! Potrzebny jest pilny remont stuletniego budynku przy ul. Witomińskiej 9 w Gdyni.

h081e75b3ddef48b.png

re67176471be2db6.jpegDlaczego teraz zbieramy i na co konkretnie?


Centrum na Witomińskiej 9 w Gdyni to stary, parterowy budynek z 1920 roku, który wymaga natychmiastowego remontu. Jeśli tego nie zrobimy teraz to w niedługim czasie miejsce to nie będzie się nadawało do prowadzenia terapii i nie zapewni właściwych warunków do pracy. Dodatkową kwestią motywującą nas do działania JUŻ TERAZ, jest to, że im dłużej byśmy przekładali datę rozpoczęcia, tym remont byłby bardziej kosztowny.


DLATEGO TERAZ potrzebny jest pilny remont generalny. Musimy jak najszybciej zrobić następujące rzeczy:


 • ocieplenie i otynkowanie elewacji
 • naprawa całego dachu i wymiana rynien
 • wymiana wszystkich podłóg
 • wstawienie nowych ścianek i sufitów podwieszanych
 • wymiana instalacji elektrycznej i oświetlenia
 • całkowite wyremontowanie łazienki i kuchni
 • wymiana drzwi wewnętrznych i ościeżnic


Chcemy jak najszybciej przygotować budynek do codziennych zajęć terapeutycznych i pracy, dlatego działamy JUŻ TERAZ. Chcemy, aby po pandemii nasi podopieczni od razu wrócili na Witomińską 9. 

Zobacz jak budynek wygląda dzisiaj, na początku remontu:


l89d825c0829bf0d.png

Prosimy Cię, pomóż nam zakończyć remont. Dorzuć się i udostępnij naszą zrzutkę!


Osoby, którym pomożesz.


Nasi uczestnicy to konkretne osoby: Kasia, Bartek, Wiktor, Ola, Patryk, Tomek, Piotr i wielu innych. Dla nich Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni jest bardzo ważną częścią życia. Często nie mają innego miejsca, do którego chodzą codziennie, ani innych relacji niż ze swoimi koleżankami i kolegami oraz terapeutami z Centrum. 

i99eb23118820387.pngOto słowa jednej z mam: „Mój syn ma już 30 lat i pomimo wielu problemów wynikających z autyzmu, osiągnął więcej, niż mogłabym sobie wymarzyć- potrafi mówić i zadbać o siebie. Chętnie gotuje i zajmuje się rękodziełem. Choć nie jest w stanie żyć samodzielnie, myślę, że jest szczęśliwy, w dużej mierze dzięki Centrum”.


Dzięki Tobie podopieczni Centrum będą mogli wrócić do terapii i pracy. Wspomóż nas!


Poznaj naszych podopiecznych, dla których Centrum to drugi dom:

Posłuchaj naszych terapeutów i zobacz jak wygląda życie w Centrum
Co kupimy za Twój datek


Każda złotówka, która zostanie zebrana przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w tej zbiórce, przekazana będzie na remont Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni.

Środki zapewnione przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zadeklarowane przez Urząd Miasta Gdynia pokryją ok. 70% kwoty potrzebnej do przeprowadzenia remontu.

Musimy zebrać brakujące 30%. Bardzo potrzebujemy Twojego wsparcia, tak aby remont mógł zostać przeprowadzony w całości. Chcemy, żeby budynek mógł służyć naszym podopiecznym jeszcze przez wiele lat.


Za przekazaną przez Ciebie kwotę możemy kupić:


 • 10 zł - jedno gniazdko elektryczne
 • 25 zł - dwie płyty kartonowo-gipsowe do wykonania ścianek
 • 50 zł - 1m2 płytek gresowych do łazienki
 • 100 zł - 3m2 wykładziny PCV na podłogi
 • 200 zł - jedną sufitową lampę LED 
 • 500 zł - jedno skrzydło drzwiowe z ościeżnicą
 • 1000 zł - dwa duże grzejniki płytowe o mocy 3kW


Czym jest autyzm?


Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, niepełnosprawnością ,mającą podłoże neurologiczne i trwającą  przez całe życie. Objawia się już przed 3 rokiem życia, przede wszystkim w zaburzonej komunikacji ,relacjach społecznych oraz zainteresowaniach i zachowaniach. Medycyna nie potrafi wyleczyć z autyzmu, natomiast dzięki wcześnie rozpoczętej specjalistycznej i intensywnej terapii osoby z autyzmem mogą się bardzo wiele nauczyć, stać się bardziej samodzielne i zintegrowane z innymi ludźmi.


f2319a53dfeb528b.png


Autyzm  to niepełnosprawność o bardzo szerokim spektrum i widać to po podopiecznych Centrum. Są wśród nich osoby niesamodzielne, mające poważne problemy z komunikacją i rozumieniem norm społecznych, mające często bardzo trudne zachowania, takie jak agresja i autoagresja. Są też osoby wysoko funkcjonujące, w normie intelektualnej ,posiadające wiele umiejętności,  które jednak mają wiele poważnych problemów, przede wszystkim związanych z funkcjonowaniem społecznym. Bez specjalistycznej terapii osoby wysoko funkcjonujące również nie poradzą sobie w codziennym życiu wśród nas.

 

Na każde 100 osób rodzi się  jedna ze spektrum autyzmu, jednak  naszym kraju  do tej pory nie ma konkretnych danych dotyczących liczby tych osób i zróżnicowanych  potrzeb tej grupy.


b31bb6647c513459.png


Prowadzimy cztery placówki dla osób dorosłych:


 • Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni
 • Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku
 • Specjalistyczny Dom Samopomocy dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku
 • Wspólnota Domowa dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego w Gdańsku


Naszą działalność finansujemy z projektów, darowizn, odpisu z 1% podatków oraz składek członkowskich.


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 193

 
Dane ukryte
1 000 zł
IT
Igor Tomusiak
1 000 zł
RW
Ryszard Wozniak
1 000 zł
KW
Katarzyna Walewska-Wozniak
1 000 zł
JV
Joost
1 000 zł
J
Jakub
1 000 zł
KW
Misiek W
1 000 zł
KW
Katarzyna WalewskaWozniak
1 000 zł
CW
Cezary Witkowski
900 zł
 
Dane ukryte
500 zł
Zobacz więcej

Komentarze 12

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

723 244 zrzutki

i zebrali

500 038 909 zł

A ty na co dziś zbierasz?