id: decvu3

Gabinet stomatologiczny w Republice Środkowoafrykańskiej

Gabinet stomatologiczny w Republice Środkowoafrykańskiej

Nasi użytkownicy założyli 1 178 608 zrzutek i zebrali 1 232 320 318 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Kochani darczyńcy,


Czy wiecie, że w Republice Środkowoafrykańskiej jest tylko 10 gabinetów stomatologicznych? W lipcu zaczęliśmy otwierać kolejny, jednak droga do tego nie jest prosta....


Dzięki Waszej pomocy w czerwcu w miejscowości Nola przyjęłam blisko 100 pacjentów. Każda przyjęta przeze mnie osoba cierpiała z powodu bólu zęba bądź stanu zapalnego, niektórzy żyli z bólem wiele lat.Na razie, jak widzicie na zdjęciach nasz "nowy gabinet" to barak, który pilnie wymaga remontu. Pacjentów przyjmowałam na krzesełku przy użyciu lampy czołówki, bo nie mieliśmy prądu. Nie ma doprowadzonej wody, a sterylizację narzędzi przeprowadzałam pod osłoną nocy na plebanii, ponieważ tylko tam prąd miał wystarczająco dużo mocy. Autoklaw, który udało nam się pozyskać jest zbyt mały by wysterylizować narzędzia z jednego dnia pracy. Przyjmowałam pacjentów tak długo aż wykorzystałam ostatnią ampułkę znieczulenia.

u8524056dc8f411a.jpeg

Po moim wyjeździe mieszkańcy przychodzili i dopytywali się gdzie jestem, a kiedy usłyszeli, że jestem już w stolicy kraju, pytali kiedy wrócę. Jak widzicie ogrom pracy przed nami, postawiłam dopiero pierwszy krok na drodze do utworzenia gabinetu stomatologicznego, gdzie oprócz pomocy doraźnej, mogło by się odbywać leczenie i profilaktyka próchnicy. Przyjmowałam pacjentów rano i po południu, wieczorem prowadziłam szkolenie personelu medycznego w ośrodku zdrowia w Tanga.


Uczyłam o anatomii zębów, przyczynach i konsekwencjach próchnicy, pokazywałam na modelu jak prawidłowo myć zęby, nauczyłam szefa ośrodka jak usuwać kamień nazębny za pomocą skalera UD, który również przywiozłam z Polski.


To wszystko było możliwe dzięki Waszemu wsparciu. Jestem ogromnie wdzięczna za Waszą

pomoc. Razem zrobiliśmy dla mieszkańców Nola dużo dobrego. Jednak tak jak wspominałam uczyniliśmy pierwszy krok, tak wiele przed nami…


hc0b270b766c5640.jpeg

Remont zakłada naprawę dziurawego dachu, podwyższenie ścian, doprowadzenie wody, zamontowanie zlewów, położenie płytek, zakup paneli słonecznych i poprowadzenie elektryki. Oprócz remontu musimy pozyskać niezbędne sprzęty takie jak autoklaw, agregat, unit stomatologiczny, lampę do utwardzania wypełnień, końcówki stomatologiczne i wiele innych. Wiem jak wielkie serducha macie dlatego ośmielam się ponownie prosić o Waszą pomoc i wsparcie.

bb9261e4d0111a2f.jpeg

W RŚA aż 30% zakażeń zębopochodnych kończy się śmiercią! Aż 80%- groźnymi powikłaniami-zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego, choroby nerek, sepsa. Brak wiedzy, edukacji, sprzętu i leków sprawia, że ból zęba może zakończyć się śmiercią dorosłego bądź dziecka. 


KAŻDA POMOC MA ZNACZENIE! WSPIERAJMY RAZEM!


Monika Wieczorek/ Dentystka w Afryce - Od 2016 roku wyjeżdża do Afryki jako wolontariusz Fundacji Redemptoris Missio kontynuując projekt Dentysta w Afryce. Do tej pory spędziłam łącznie 10 miesięcy w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej lecząc i edukując najbiedniejszych mieszkańców Afryki. W lipcu 2022 roku wraz z Izabelą Cywa ponownie wybrały się do RŚA w celu założenia drugiego! gabinetu stomatologicznego w tym mieście, a 10 w całym kraju!

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 6

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne

Wpłaty 3

 
Dane ukryte
ukryta
MA
marek
50 zł
IW
Iwona W
50 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!